Рішення № 89944016, 25.05.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
280/593/20
Номер документу
89944016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2020 року 12 год. 25 хв.Справа № 280/593/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Максименко Л.Я.

за участю секретаря судового засідання Биховської А.П.

представника позивача - Харченко Р.В.

представника відповідача - Михайлюченка В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний 166, ЄДРПОУ 43143945)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулась із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:

- № 0000314001 (форма «С») від 19.09.2019 про застосування штрафних санкцій у розмірі 6800,00 грн., за здійснення продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без статусу суб`єкта господарювання громадського харчування;

- № НОМЕР_2 (форма «С») від 19.09.2019 про застосування штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн., за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії;

- № НОМЕР_3 ( форма «С») від 19.09.2019 про застосування штрафних санкцій у розмірі 10000,00 грн. за порушення положень про встановлений розмір роздрібних цін на алкоголь (горілку).

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що оскаржувані рішення не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають скасуванню. Зазначає, що наявний в матеріалах справи фіскальний чек не підтверджує факт продажу позивачем горілки для його споживання на місці, оскільки вказане доводить лише факт продажу алкогольного напою, проте не факт споживання його на місці реалізації. Таким чином, в даному випадку має місце продаж алкогольних напоїв, який є різновидом роздрібної торгівлі, а не продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці. Щодо реалізації алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями зазначає, що застосування штрафних санкцій у даному випадку не є обґрунтованим, оскільки позивачка на момент початку здійснення фактичної перевірки мала ліценцію, і контролюючий орган підтверджує це в описовій частині Акту. Попередня ліценція для продажу алкоголю діяла з 06.07.2018 по 06.07.2019 включно. Для продовження дії ліценції на 2019 та 2020 роки позивачкою було своєчасно подано документи до контролюючого органу, однак фактично продовження ліценції зафіксовано з 17.07.2019. Тобто, проміжок пов`язаний з оформленням документів для продовження дії ліцензії склав 10 календарних днів. Щодо встановлення порушення роздрібної реалізації алкогольними напоями, за цінами, нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої (зокрема 04.10.2018 встановлено реалізацію горілки «На бруньках», місткістю 0, 25 л. та міцністю 40% за ціною 40 гривень), позивач зазначила, що контролюючий орган мав довести що горілка була саме міцністю в 40 %, а не 35 -38 %. На підставі викладеного, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач позов не визнав. У відзиві від 19.02.2020 (вх. №7901) зазначає, що фактичною перевіркою кафе-бару за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення вимог ч.6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року (зі змінами та доповненнями), а саме: реалізація алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без наявності статусу суб`єкта громадського харчування; п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» №957 від 30.10.2008, а саме: реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої; ч.20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995р. №481/95-ВР, а саме: реалізація алкогольних напоїв в період відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями; ст.85, п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України, а саме: ненадання первинних супровідних документів на товар, що реалізується в зазначеному об`єкті торгівлі за перевіряємий період. Викладені в позовній заяві обставини вважає необґрунтованими, оскільки під час перевірки встановлено наявність в кафе-бару, що належить позивачу, барної стійки та столешні, які вказують на створення останнім певних умов для споживання продукції на місці. При цьому, відповідно даних Державного реєстру потужностей операторів ринку зазначений об`єкт торгівлі на дату проведення перевірки (22.08.2019) не зареєстровано. Реалізацію алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої ФОП ОСОБА_1 у своїх поясненнях до акту перевірки повністю визнала. Крім того зазначає, що позивач не звертався до ГУ ДФС у Запорізькій області з заявою про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольним напоями за період, що перевірявся. На підставі викладеного, у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 03.02.2020 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/593/20, підготовче судове засідання призначено на 26.02.2020.

Протокольною ухвалою суду від 26.02.2020 відкладено підготовче засідання до 10.03.2020.

Ухвалою суду від 10.03.2020 продовжено строк підготовчого провадження строком на 30 днів. Протокольною ухвалою суду від 10.03.2020 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 13.04.2020.

Ухвалою суду від 13.04.2020 підготовче судове засідання відкладено до 27.04.2020.

Ухвалою суду від 27.04.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання на 25.05.2020.

25.05.2020 у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити. Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити з підстав, наведених у відзиві.

У судовому засіданні 25.05.2020, на підставі ст.243 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Відповідно до ст. 229 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: звукозаписуючого пристрою "Акорд".

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зареєстрована як фізична особа – підприємець 10.05.2018, номер запису про проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця № 2 091 000 0000 004452.

Серед видів діяльності позивача визначено наступні КВЕД:

код КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами;

код КВЕД 10.85 Виробництво готової їжі та страв;

код КВЕД 56.30 Обслуговування напоями.

На підставі направлень від 21.08.2019 №2830, №1721, відповідно до наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 21.08.2019 №2907, та на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України фахівцями ГУ ДФС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку кафе-бару за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 , щодо здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових накладних); дотримання стандартів; маркування підакцизних товарів, дотримання мінімальних цін на алкогольні напої, дотримання максимальних цін на тютюнові вироби, а також інших питань, що регулюють обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів в Україні.

З направленнями від 21.08.2019 №2830, №1721 ознайомилась особисто ФОП ОСОБА_1 , копію наказу від 21.08.2019 №2907 «Про проведення фактичної перевірки» отримала під розписку - ФОП ОСОБА_1 .

За результатами фактичної перевірки складено акт перевірки від 29.08.2019 №0622/08/01/400/ НОМЕР_1 .

Зазначений Акт перевірки отримано особисто позивачем 29.08.2019 та підписано без зауважень, про що свідчить відповідна відмітка у Акті.

Перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 вимог:

- ч.20 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР, а саме: реалізація алкогольних напоїв в період відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями;

- ч.6 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР від 19.12.1995 (зі змінами та доповненнями), а саме: реалізація алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без наявності статусу суб`єкта громадського харчування;

- п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» №957 від 30.10.2008, а саме: реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої;

- ст.85, п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України, а саме: ненадання первинних супровідних документів на товар, що реалізується в зазначеному об`єкті торгівлі за перевіряємий період.

За результатами фактичної перевірки 19.09.2019 прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № 0000314001 (форма «С»), яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 6800, 00 грн., за роздрібну торгівлю алкогольними напоями на розлив для споживання на місці без наявності статусу суб`єкта громадського харчування;

- № НОМЕР_2 (форма «С»), яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн., за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без ліцензії;

- № НОМЕР_3 ( форма «С»), яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 10000, 00 грн. за порушення положень про встановлений розмір роздрібних цін на алкоголь (горілку);

- № НОМЕР_4 (форма «ПС»), яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 510, 00 грн., за ненадання в повному обсязі документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки.

Податкові повідомлення - рішення направлено засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення на податкову адресу позивача та отримані останнім 24.10.2019.

Не погоджуючись із винесеними податковими повідомленнями-рішеннями від 19.09.2019 № 0000314001, № 0000324001, № 0000334001 та № 0000344001, позивачем 24.10.2019 подано скаргу до Державної податкової служби України.

Рішенням ДПС України від 13.11.2019 № 9319/6/99-00-08-05-05 продовжено строк розгляду скарги до 27.12.2019, включно.

Рішенням ДПС України від 17.12.2019 № 13263/6/99-00-08-05-05 про результати розгляду скарги, скарга ФОП ОСОБА_1 залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін. Зазначене Рішення отримано позивачем 21.01.2020.

Вважаючи безпідставними винесені 19.09.2019 податкові повідомлення-рішення №0000314001, № 0000324001, № 0000334001 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Податкове повідомлення-рішення №0000344001 від 19.09.2019, яким застосовано штрафну санкцію у розмірі 510,00 грн., за ненадання в повному обсязі документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки, позивачем не оскаржується.

Суд, вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні дійшов наступних висновків.

Органи ДФС, як контролюючі органи, відповідно до статті 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) виконують такі функції:

здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів (підпункт 19-1.1.4.);

здійснюють ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом (підпункт 19- 1.1.13.);

здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального (підпункт 19- 1.1.16.);

проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального (підпункт 19-1.1.17.). здійснюють інші функції, визначені законом (підпункт 19-1.1.48.).

Контролюючі органи, відповідно до статті 75 ПК України, мають право проводити такі види перевірок: камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи (абзац другий пункту 75.1 статті 75 ПК України).

До «інших законів» контроль за дотриманням яких покладено на органи ДФС належать Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг Закону» від 06.07.1995 №265/95-ВР (зі змінами та доповненнями) та Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/ 95-В (зі змінами та доповненнями).

Згідно з підпунктом 75.1.3. пункту 75.1, статті 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно пункту 80.1 статті 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

80.2.1. у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів;

80.2.2 у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

80.2.3 письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;

80.2.4 неподання суб`єктом господарювання в установлений законом строк обов`язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;

80.2.5 у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

80.2.6 у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3;

80.2.7 у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Як свідчать матеріали справи, перевірку проведено на підставі підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, ФОП ОСОБА_1 власноручним підписом у направленнях на перевірку від 21.08.2019 №2830, №1721 засвідчила, що із службовими посвідченнями та даними направленнями ознайомлена і отримала копію наказу від 21.08.2019 №2907 «Про проведення фактичної перевірки» отримала під розписку.

Отже, проведення перевірки відбулось з відома позивача, тому є правомірною.

В абзаці першому преамбули Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР), із змінами і доповненнями, зазначено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 16 Закону № 481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Відповідно до приписів частини 1 статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Так, в ході проведення перевірки було встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за період з 07.07.2019 по 16.07.2019 без наявності відповідної ліцензії, що є порушенням статті 15 Закону №481/95-ВР, а саме роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами даються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що в період з 01.10.2018 по 06.07.2019 ФОП ОСОБА_1 в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними напоями на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №2018-08-14-64-54768 від 02.07.2018 терміном дії з 06.07.2018 по 06.07.2019.

Наступну ліцензію на право роздрібної торгівлі в зазначеному об`єкті торгівлі ФОП ОСОБА_1 отримано терміном дії з 17.07.2019 до 17.07.2020 за №08140308201902551 від 15.07.2019.

Згідно бази ДФС, в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 через РРО моделі MINI-T400ME (заводський номер НОМЕР_5 НОМЕР_6 , фіскальний номер НОМЕР_7 ) здійснено реалізацію алкогольних напоїв 07.07.2019 о 9 год. 35хв. 04с. «Пиво Рогань-розлив» в кількості 10 шт. за ціною 16 грн. на загальну суму 160,00 грн. (в період відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями).

При цьому, як свідчать пояснення, надані позивачем в ході проведеної перевірки, остання не заперечувала факту відсутності ліцензії станом на дату реалізації алкогольних напоїв: «Щодо продажі алкогольних напоїв в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 в період відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з 06.07.19 по 16.07.19, включно, можу пояснити тим, що не звернули увагу на закінчення ліцензії».

Посилання позивача на те, що підприємцем завчасно подано документи на переоформлення ліцензії, судом до уваги не приймається, оскільки неотримання чи невидача ліцензії у встановлені терміни не надає платнику податків право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за відсутності ліцензії.

В той же час, приписами частини 28 статті 15 Закону №481/95-ВР передбачено, що ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. Таким чином, законодавець передбачив строк, в межах якого уповноважений орган вправі розглянути заяву суб`єкта господарювання про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами, і такий строк становить 10 календарних днів з дня отримання відповідної заяви.

А, отже, реалізація алкоголю у період відсутності у ФОП ОСОБА_1 ліцензії є порушенням вимог 15 Закону №481/95-ВР.

Частиною 1 статті 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.

Відтак, до позивача правомірно застосована фінансова санкція в розмірі 17000,00 грн. податковим повідомленням-рішенням від 19.09.2019 за №0000324001.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 19.09.2019 №0000314001, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 6800,00 грн. за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без наявності статусу суб`єкта господарювання громадського харчування або спеціалізованого відділу, що має статус суб`єкта громадського харчування, суб`єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів слід зазначити наступне.

В ході перевірки встановлено також факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив для споживання на місці без наявності статусу суб`єкта громадського харчування, чим порушено частину 6 статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року (зі змінами та доповненнями), а саме: 22.08.2019 в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) було реалізовано 50гр. горілки «Немиров» особлива» вміст спирту 40% за ціною 9,00грн в пластиковому стакані на розлив для споживання на місці без наявності статусу суб`єкта громадського харчування.

Відповідно даних Державного реєстру потужностей операторів ринку зазначений об`єкт торгівлі на дату проведення перевірки (22.08.2019) не зареєстровано.

Згідно із частиною 6 статті 15-3 Закону України №481 продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб`єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб`єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Згідно з положеннями пункту 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854 (далі - Правила № 854) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.

Відповідно до пункту 22 Правил №854 продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Відповідно до пунктів 2.2 та 2.4 розділу ІІ Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 №327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2005 року за №1350/11630, ресторанне господарство це вид економічної діяльності суб`єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об`єктах) ресторанного господарства. Об`єкт (заклад) ресторанного господарства - місцева одиниця (структурний підрозділ) суб`єкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці.

Основні вимоги щодо роботи суб`єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства від 24.07.2002 №219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2002 року за № 680/6968 (далі - Наказ № 219).

Згідно з положеннями пунктів 1.3, 1.5, 1.6 Наказу №219 заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів. заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров`я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва і та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання і генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.

За загальними правилами у всіх суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері обігу харчових продуктів (в т.ч. напоїв) існує обов`язок зареєструвати приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також території, що використовуються в обігу продуктів, шляхом звернення із заявою до Держпрожспоживслужби, як компетентного органу, що приймає таке рішення.

Тобто, здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив має право виключно заклад (підприємство) ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус підприємства з універсальним асортиментом товарів за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та зареєстрованими видами економічної діяльності за кодами класифікації КВЕД-2010 - 56.10-56.30.

Відповідно до виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФОП ОСОБА_1 здійснює роздрібну торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (код КВЕД 47.11); виробництво готової їжі та страв (код КВЕД 10.85) та обслуговування напоями (код КВЕД 56.30).

В той же час, позивач не здійснює діяльність у сфері ресторанного господарства.

Разом з тим, в ході перевірки встановлено наявність в кафе-барі, що належить позивачу барної стійки та столешниці, які вказують на створення останнім певних умов для споживання продукції на місці.

Більш того, як свідчать пояснення, надані ФОП ОСОБА_1 в ході проведеної перевірки, остання повністю визнає дане порушення та зазначає: «22.08.19 в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 було реалізовано 50г горілки «Немиров особлива» вміст спирту 40% в пластиковому стаканчику на розлив для споживання на місті. Документ, що надає статус суб`єкта громадського харчування відсутній. Зобов`язуюсь звернутись до Держпродспоживслужби для отримання відповідного документу в найкоротший час».

Факт реалізації 50 грм. горілки підтверджується долученим до матеріалів справи фіскальним чеком від 22.08.2019 (арк.справи 63).

До того ж, як було зазначено вище, у перевіряємий період фахівцями податкового органу було зафіксовано реалізацію позивачем алкогольних напоїв на розлив в період відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, що у сукупності свідчить про правомірність податкового повідомлення-рішення від 19.09.2019 №0000314001.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 19.09.2019 №0000334001, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10000, 00 грн. за порушення положень про встановлений розмір роздрібних цін на алкоголь (горілку) слід зазначити наступне.

В ході проведеної перевірки встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами нижче встановлених мінімальних цін на такі напої, чим порушено вимог п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» №957 від 30.10.2008, а саме: відповідно до бази даних ДФС, в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) через РРО моделі МINI-T400ME (заводський номер НОМЕР_5 НОМЕР_6 , фіскальний номер НОМЕР_7 ) в перевіряємому періоді здійснена реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої всього на 427,20 грн. (опис алкогольних напоїв, реалізованих за цінами нижчими за встановлені мінімальні ціни додано до акту перевірки).

Як зазначено вище, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 видано ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Відповідно до статті 1 Закону № 481/95-ВР визначено поняття: алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари.

Відповідно до частини десятої статті 18 Закону № 481/95-ВР право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби надано Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», у Додатку в якому визначив розміри таких цін.

Так, зокрема, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» від 30.10.2008 №957, мінімальна роздрібна ціна на сидр і перрі (без додавання спирту), зброджені напої; одержані виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 відсотка об`ємних одиниць (без додання спирту) у тарі місткістю менш як 1 літр та більш як 1 літр розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари.

Так, згідно даних встановлених розмірів, літр горілки у тарі місткістю 1 л (з міцністю 100% спирту) до 02.10.2018 коштував 397, 76 грн., а з 02.10.2018 вже 447, 00 грн.

Також, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України від 21.06.2012 № 5007-VІ «Про ціни і ціноутворення» граничні ціни, установлені органами державної влади та місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, є обов`язковими для застосування суб`єктами господарювання.

При цьому, згідно із пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону «Про ціни і ціноутворення», гранична ціна - це максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватися суб`єктом господарювання.

Відповідно до абзацу 14 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Працівниками відповідача в ході перевірки встановлено, що відповідно до бази даних ДФС, в кафе-барі за адресою: АДРЕСА_2 , в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 через РРО моделі МINI-T400ME (заводський номер НОМЕР_5 НОМЕР_6 , фіскальний номер НОМЕР_7 ) в перевіряємому періоді здійснена реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої всього на 427,2 грн., що є підставою для застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 10000,00 гривень.

Позивач у позові заперечуючи проти винесеного повідомлення-рішення №0000334001 від 19.09.2019 зазначає про недоведеність відповідачем факту реалізації горілки саме міцністю в 40 %, а не 35 -38 %.

Натомість, як слідує з пояснень наданих ФОП ОСОБА_1 під час проведення перевірки, питання щодо міцності горілки не виникало взагалі, а зазначене порушення позивач визнала , вказавши: «Щодо реалізації в перевіряємому періоді алкогольних напоїв за цінами нижчими за встановлені мінімальні цін пояснюю тим, що не зробили переоцінку товару».

Таким чином, оскаржуване рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.09.2019 № 0000334001 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за ціною, нижчою від встановленої мінімальної роздрібної ціни на алкогольний напій є правомірним.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на пункт 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), суд дійшов висновку, що відповідач, накладаючи на позивача штрафні санкції, діяв межах наданих повноважень та у спосіб, визначений законом.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позовної заяви розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний 166, ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 19.06.2020.

Суддя Л.Я. Максименко