
Справа № 523/3202/20
Провадження №2-а/523/50/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" червня 2020 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Кисельова В.К.
за участю секретаря - Дзюба Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС України про скасування постанови в справі про порушення митних правил, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Одеської митниці ДФС України про скасування постанови в справі про порушення митних правил. В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що постановою Одеської митниці ДФС України в справі про порушення митних правил №0925/50000/18 від 06.06.2018 р. на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України
Вказану постанову позивач вважає незаконною, оскільки ним було сплачено добровільний внесок в сумі 8500 грн., а тому він звільняється від адміністративної відповідальності за вказане порушення. Також справа була розглянута у його відсутність та без участі його представника, на його адресу не надходило жодного листа від Одеської митниці ДФС України, про винесену постанову Одеської митниці ДФС України №0925/50000/18 від 06.06.2018 р. позивачу стало відомо після заблокування його картки в ПАТ КБ «Приватбанк» Другим Суворовським ВДВС м. Одеси, тобто після закінчення строку на оскарження постанови.
Позивач посилається на наступні правові підстави.
Відповідно до п. 16 Постанови КМУ від 12.12.2018 року № 1077 «Про затвердження Тимчасового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України та внесення змін до постанов КМУ від 07.09.1998 року № 1388 і від 04.06.2007 року № 79», завершення у встановленому порядку митного оформлення транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу) та добровільна сплата декларантом до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, звільняє осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 470, 481 та 485 Митного кодексу України, за порушення митних правил стосовно випущеного для вільного обігу транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України визначено, що перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положеннями ч. 1 ст. 95 Митного кодексу України встановлено, що для автомобільного транспорту встановлені строки транзитних перевезень у 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» від 08.11.2018 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон), що набув чинності 25.11.2018 року, внесено зміни до Митного кодексу, а саме до розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу, який було доповнено пунктами 9-2 та 9-3 такого змісту:
«Тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», митне оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД та ввезені на митну територію України в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом і перебувають у митних режимах тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється з виконанням митних формальностей відповідно до тимчасового порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ). До набрання чинності тимчасовим порядком, визначеним абзацом першим цього пункту, митне оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, здійснюється в порядку, передбаченому законодавством».
Пунктом 9-3 «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу встановлено, що протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом митне оформлення транспортного засобу, що класифікується за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД та щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється за умови сплати належних митних платежів та добровільної сплати до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Здійснення митного оформлення транспортного засобу з дотриманням умов, визначених абз. 1 цього пункту, звільняє осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої ст.ст. 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту.
Отже, оскільки Законом було передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 470 Митного кодексу за порушення митних правил стосовно транспортного засобу щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, вказаний Закон у розумінні статті 58 Конституції України скасовує або іншим чином пом`якшує відповідальність особи, а тому має зворотну силу в часі.
За змістом ч. 1 ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 визначено, що «за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Конституція України, закріпивши ч. 1 ст. 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права.
Тобто, щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом`якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.»
Пунктом 11 «Тимчасового порядку виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України», затвердженою постановою КМУ від 12.12.2018 року за № 1077 (далі - Тимчасовий порядок) встановлено, що сплата належних митних платежів, а також коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбачених пунктом 9-3 «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу під час здійснення митного оформлення транспортного засобу, покладається на декларанта або на особу, уповноважену на це декларантом. Зазначені митні платежі та кошти сплачуються згідно з електронною митною декларацією, за якою здійснюється декларування такого транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу).
Митне оформлення транспортного засобу, щодо якого не порушені строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється без сплати до державного бюджету коштів, передбачених пунктом 9-3 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 16 Тимчасового порядку передбачено, що завершення у встановленому порядку митного оформлення транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу) та добровільна сплата декларантом до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, за порушення митних правил стосовно випущеного для вільного обігу транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту.
Відтак, на час винесення оскаржуваної постанови, чинним законодавством передбачена можливість звільнення осіб від адміністративної відповідальності у випадку, якщо вони вчинили правопорушення, передбачене статті 470 Митного кодексу, тобто прострочили режим вивезення транспортного засобу за межі митної території України та у встановлений на той час 180 днів завершать у встановленому порядку митне оформлення транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу) та добровільно сплатять до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи усе вище викладене, позивач вважає, що ним виконано всі умови передбачені у абзаці першому п. 9-3 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, оскільки поніс відповідальність у виді добровільної сплати до бюджету коштів за фактичне вчинення тих самих дій, які кваліфіковані позивача за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України.
На підставі викладеного, позивач просить:
1.Поновити строк звернення до місцевого суду як адміністративного;
2.Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС України про скасування постанови в справі про порушення митних правил №0925/50000/18 від 06.06.2018р. - задовольнити;
3.Постанову в справі про порушення митних правил №0925/50000/18 від 06.06.2018р. за ч. 3 ст. 470 МК України, складену заступником начальника Одеської митниці ДФС України - скасувати, провадження у справі закрити.
В судове засіданні позивач подав заяву, згідно якої позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі, а також розглянути справу у його відсутність.
Представники відповідача в судове засідання не з`явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином. Відповідно до поданого відзиву позовні вимоги не визнали, оскільки вважають, що їх дії є правомірними.
Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
Так 06 червня 2018р. заступником начальника митниці-начальник управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФВ Халковським О.М. було прийнята постанова в справі про порушення митних правил №0925/50000/18. В постанові було встановлено, що 24.04.2018р. співробітником Одеської митниці, ДФС було складено протокол про порушення митних правил №0925/50000718 у зв`язку із вчиненням ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України. В протоколі зазначено, що під час здійснення перевірки законності знаходження на митній території транспортних засобів, які були ввезені в режимі «транзит» із застосуванням інформації, яка міститься в журналі обліку транспортних засобів «Обліку транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення» Єдиної інформаційної автоматизованої системи Держмитслужби України було встановлено, що 22.01.2018р. ОСОБА_2 ввіз на митну територію України в режимі транзит автомобіль марки «VW Passat», реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , в зоні діяльності п/п «Кучурган-Первомайськ» м/п «Кучурган» Одеської митниці ДФС по смузі «зелений коридор».
Враховуючи вимоги ст.ст. 380 та 381 Митного Кодексу України, згідно наданих ОСОБА_3 документів до митного контролю та митного оформлення, йому дозволено ввозити даний транспортний засіб із звільненням від сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів, лише з метою транзиту, через митну територію України. Громадянин ОСОБА_1 не надав до митного контролю та митного оформлення документи, що підтверджують сплату ним платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті у разі тимчасового ввезення даного транспортного засобу.
Згідно із частиною першою статті 90 Митного Кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення перемішуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 1 частиною 1 статті 95 МК України встановлено строк транзитних перевезень для автомобільного транспорту-10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Тобто, вищевказаний транспортний засіб марки «VW Passat», реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , необхідно було доставити до митниці ДФС не пізніше 01.02.2018.
Інформація щодо вивезення за межі митної території України даного транспортного засобу станом на 02.05.2018 відсутня.
Документів, щодо продовження терміну доставки транспортного засобу «VW Passat», реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 внаслідок аварії чи дії обставин непереборної сили, чи внаслідок протиправних дій третіх осіб, накладення арешту або вилучення зазначеного транспортного засобу ОСОБА_4 не надав, в будь-яку митницю щодо продовження терміну доставки він не звертався.
Частиною 1 ст.. 193 МК України зазначено, що за порушення встановленого порядку переміщення- товарів транзитом перевізник притягується до адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Таким чином, України ОСОБА_3 в порушення вимог чинного законодавства, перевищено встановлений ст. 95 МК України строк доставки транспортного засобу більш ніж на десять діб, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 470 МК України.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України та накладений штраф у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що на день вчинення порушення становить 8500 гривень.
З матеріалів справи вбачається, Одеською митницею ДФС листом від 22.03.2018 №1338/10/15-70-67 ОСОБА_1 було викликано до митниці для надання пояснень та складання по вищевказаному факту протоколу про порушення митних-правил. Факт повідомлення ОСОБА_1 підтверджується поштовим повідомленням.
24.04.2018р. у зв`язку з неявкою ОСОБА_1 до митного органу, протокол про ПМП №0925/5000/18 було складено без його участі.
З матеріалів справи вбачається, що Одеською митницею ДФС повідомлявся Маланчук Т.С. про те, що він викликається на розгляд справи про порушення митних правил за ч.3 ст. 470 МК України на 06.06.2018р. о 11.00.
Однак будь-яких відомостей щодо вручення повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи, відповідачем до суду не надано.
Судом встановлено, що справу про порушення митних правил було розглянуто без участі ОСОБА_1 та/або її представника, копію постанови в справі про ПМП №0925/50000/18 від 06.06.2018 надіслано ОСОБА_1 поштою, листом Одеської митниці ДФС №6346/10/15-70-20-06 від 07.06.2018. Однак відомостей щодо вручення ОСОБА_1 копії постанови відсутні.
Правові підстави ухваленого рішення.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9.02.1999 №1-рп/99 визначено, що «за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права. Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом`якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього».
25 листопада 2018 року набрав чинності Закон № 2612-VIII, який прийнято з метою врегулювання питання ввезення транспортних засобів на митну територію України, забезпечення дієвого контролю за переміщенням, цільовим використанням транспортних засобів, поміщених в митний режим транзиту чи тимчасового ввезення, посилення відповідальності громадян за порушення митних правил.
Так, пунктом 13 вказаного Закону № 2612-VIII внесені зміни до розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України зокрема, доповнити пунктами 9-2 та 9-3 такого змісту: тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України" митне оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД та ввезені на митну територію України в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом і перебувають у митних режимах тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється з виконанням митних формальностей відповідно до тимчасового порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Установити, що протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України" митне оформлення транспортного засобу, що класифікується за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД та щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється за умови сплати належних митних платежів та добровільної сплати до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Здійснення митного оформлення транспортного засобу з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, звільняє осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту".
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року № 1077, затверджено Тимчасовий порядок виконання митних формальностей під час здійснення митного оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України (далі Тимчасовий порядок).
Згідно пункту 11 Тимчасового порядку сплата належних митних платежів, а також коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбачених пунктом 93 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України під час здійснення митного оформлення транспортного засобу, покладається на декларанта або на особу, уповноважену на це декларантом. Зазначені митні платежі та кошти сплачуються згідно з електронною митною декларацією, за якою здійснюється декларування такого транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу).
При цьому, відповідно до п.16 Тимчасового порядку завершення у встановленому порядку митного оформлення транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу) та добровільна сплата декларантом до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485, за порушення митних правил стосовно випущеного для вільного обігу транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту.
Отже, Законом № 2612-VIII регламентовано пільгові умови, які можуть бути застосовані в разі, якщо особа розпочала митне оформлення ввезеного транспортного засобу до притягнення її до відповідальності за вказане вище правопорушення та сплатила добровільний внесок.
Таким чином, оскільки Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» було передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності, передбаченої ст.470 МК за порушення митних правил стосовно транспортного засобу щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, вказаний Закон у розумінні ст.58 Конституції України скасовує або іншим чином пом`якшує відповідальність особи, а тому має зворотну силу в часі.
З матеріалів справи вбачається, що постанова в справі про порушення митних правил №0925/50000/18 від 06.06.2018р. за ч. 3 ст. 470 МК України, яка складена заступником начальника Одеської митниці ДФС України щодо ОСОБА_1 на час митного оформлення транспортного засобу не була виконана, а також неможливо вважати, що вона набула законної сили. Оскільки по-перше з матеріалів справи вбачається, що копію вищевказаної постанови ОСОБА_1 від Одеської митниці не отримав, а про її існування йому стало відомо лише під час виконання виконавчих дій, а по-друге, суд поновив строки для її оскарження.
Отже на момент виконання постанови №0925/50000/18 від 06.06.2018р. чинним законодавством передбачена можливість звільнення осіб від адміністративної відповідальності у випадку, якщо вони вчинили правопорушення, передбачене ст.470 МК України, тобто прострочили режим вивезення транспортного засобу за межі митної території України та у встановлений на той час 180 днів завершать у встановленому порядку митне оформлення транспортного засобу у митний режим імпорту (випуск для вільного обігу) та добровільно сплатять до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв`язку із тим, що позивач у встановлений Тимчасовим порядком час (протягом 180 днів) здійснив митне оформлення транспортного засобу та добровільно сплатив до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та становить 8500,00 грн., то він фактично поніс відповідальність за порушені строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту та у відповідності до п. 9-3 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МК України, а також у відповідності до пункту 16 Тимчасового порядку, позивач підлягає звільненню від адміністративної відповідальності за вчинення перевищення встановленого статтею 95 МК України строку доставки транспортного засобу, а разом з тим за прострочення вивезення за межі митної території вказаного автомобіля.
У відповідності до статті 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що до позивача мають бути застосовані положення абз.2 п. 9-3 «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України, вона підлягає звільненню від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.470 МК України за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту.
Крім того, чинним законодавством на момент виниклих між сторонами правовідносин щодо притягнення позивача до відповідальності передбачалось встановлення періоду у 180 днів, в який позивачу було надано можливість провести митне оформлення автомобіля та добровільно сплатити визначену суму за прострочення його вивезення, що є підставою для його звільнення від відповідальності;
Правові норми, якими передбачено скасування або пом`якшення відповідальності, яким є в даному випадку адміністративне стягнення, мають зворотну дію в часі.
Таким чином, ані вищезазначеними нормами Закону, ані ч.3 ст.470 Митного кодексу України не передбачена подвійна сплата зазначеної суми за вчинення того самого діяння. Натомість подвійне притягнення до юридичної відповідальності заборонено ст.61 Конституції України.
Отже незважаючи на те, що в діях ОСОБА_1 дійсно наявний склад адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 470 МК України з підстав, які були встановлені у постанові в справі про порушення митних правил №0925/50000/18 від 06.06.2018р., яка складена заступником начальника Одеської митниці ДФС України щодо ОСОБА_1 , вищевказана постанова підлягає скасування у зв`язку із застосування зворотної дії закону у часі, а також виконанням позивачем умов такого застосування.
Згідно ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ч.3 ст.186 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
У зв`язку із проведенням митного оформлення автомобіля та виконання при цьому усіх умов для звільнення позивача від відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст.470 МК України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Окрім того, згідно ч. 1 ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Відповідно п. 3 до ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Однак відповідачем не надано доказів, того, що позивач ОСОБА_1 був своєчасно сповіщений про розгляд справи про порушення митних правил.
Згідно п.3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 139, 241-246, 286 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС України про скасування постанови в справу про порушення митних правил - задовольнити.
2. Постанову в справі про порушення митних правил №0925/50000/18 від 06.06.2018р., яка складена заступником начальника митниці-начальником управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Одеської митниці ДФВ Халковським О.М. щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 470 МК України та накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 8500,00 (вісім тисяч п`ятсот) гривень - скасувати.
3. Провадження по справі про порушення митних правил №0925/50000/18 щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 470 МК України - закрити.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його отримання .
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Складено та підписано 22.06.2020