
Справа № 947/4343/20
Провадження № 2/947/2129/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.06.2020 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Гниличенко М.В.
при секретарі - Шпак К.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги, суд -
ВСТАНОВИВ:
28.02.2020 року позивач Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 , який у подальшому було уточнено шляхом зменшення позовних вимог, та просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь позивача суму надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 42839 гривень 73 копійки та суму сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 гривень./а.с.76-77/
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2020 року вищевказану справу було розподілено судді Гниличенко М.В.
Ухвалою Київського районного суду м.Одеси від 12.03.2020 року справа була відкрита за правилами спрощеного позовного провадження, передбаченого ст.ст.274-279 ЦПК України, оскільки підпадає під ознаки малозначної справи, з повідомленням /викликом/ сторін за наявними у справі матеріалами.
Вищевказана ухвала була направлена сторонам по справі та відповідно до вимог цивільно-процесуального законодавства відповідачу був наданий строк для подання відзиву на позовну заяву, заперечень, подання зустрічного позову або клопотання про слухання справи у судовому засіданні з викликом сторін.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином у порядку ст.128, 131 ЦПК України.
Представник позивача Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Пужакова С.С. до судового засідання не з`явилась, надала письмові заяви від 01.06.2020 року та 22.06.2020 року, з яких вбачається, що відповідач періодично частково погашає заборгованість, позовні вимоги у зменшеному розмірі 42839,73 грн. підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, розгляд справи провести за відсутністю представника позивача, проти ухвалення заочного рішення по справі не заперечує./а.с.75,94/
Відповідно відділу адресної довідкової роботи головного управління державної міграційної служби України в Одеській області Зубанова Н.С. зареєстрованою по м.Одесі та Одеської області не значиться/а.с.57/.
Із позовної заяви фактичним місцем проживання ОСОБА_1 зазначено - АДРЕСА_1 . Вказану адресу фактичного місця перебування відповідач та її чоловік ОСОБА_2 неодноразово вказували у своїх заявах до Управління соціального захисту населення у Київському районі Одеської області, зокрема про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та в усіх додатках до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщеної особи, у заяві про призначення щомісячної адресної допомоги, у заяві про продовження терміну дії довідки переміщеної особи, у заяві про видачу безстрокової довідки внутрішньо переміщеної особи, у довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 , в якої про всі зміни вона зобов`язалась повідомляти Управління соціального захисту населення у Київському районі на протязі трьох днів, та інше.
Тому судом, на підставі ст.131 ЦПК України відповідачу ОСОБА_1 за останнім відомим місцем проживання - АДРЕСА_1 , було надіслано рекомендованим повідомленням копію ухвали про відкриття провадження по справі, позов з додатками та повістку, вказані документи було вручено 10.04.2020 року, що вбачається із рекомендованого повідомлення та відстеження поштового відправлення на адресу відповідача за № 6508007163180/а.с.69,90/.
Суд зауважує про те, що вказана цивільна справа надійшла до суду 28.02.2020 року, неодноразово відкладалась, відповідач 10.04.2020 року була ознайомлена про відкриття провадження по справі та отримала позов з додатками, але відзиву на позов або інших заяв чи клопотань суду не надала, судовий розгляд було призначено на 22.06.2020 року, однак 21.06.2020 року через канцелярію суду надійшла заява від ОСОБА_1 , якою вона повідомляє про зміну доставки кореспонденції за іншою адресою - АДРЕСА_2 та повідомляє її контактний номер телефону, однак доказів перебування за вказаною адресою суду не надано.
Суд вважає, що відповідач була обізнана про слухання справи з 10.04.2020 року та на протязі тривалого часу не використала право на надання відзиву, на з`явлення у судові засідання та надання пояснень або заперечень щодо предмета позову та обґрунтування правової позиції.
Відповідно до ч.3 ст.13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
У відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
ОСОБА_1 до судового засідання не з`явилась, належним чином повідомлялась, причини неявки суду невідомі, будь-яких заяв або клопотань про відкладення слухання справи або про розгляд справи за її відсутності до суду не надходило.
Відповідно ст.131 ЦПК України учасники справи зобов`язані повідомляти суд про причини неявки до суду та про зміну свого місця проживання /перебування/. У разі відсутності заяви про зміну місця перебування, судова повістка надсилається на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Відповідно ч.2. ст.281 ЦПК України - розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими главою про заочний розгляд справи.
При викладених обставинах суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, який повідомлений про розгляд справи належним чином, від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, ухваливши заочне рішення у справі, зі згодою представника позивача, що відповідає положенням ст. 280-282 ЦПК України, так як надані матеріали є повними і достатніми для розгляду справи у відсутності відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Як встановлено у судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , 1971 року народження, разом з чоловіком - ОСОБА_2 , 1975 року народження, та дітьми: ОСОБА_3 , 2000 року народження, ОСОБА_4 , 2002 року народження, ОСОБА_5 , 2007 року народження, ОСОБА_6 , 2012 року народження, звернулись до Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявами про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції./а.с.17-18/.
На підставі зазначених заяв та «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509 (у редакції, чинній на момент подання заяви), ОСОБА_1 з дітьми та її чоловіка ОСОБА_2 було взято на облік та видано довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 03.11.2014 року № 5106001011 та №5106001012 відповідно./а.с.20-21/
Відповідно до п.2, 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї./а.с.23/
Скориставшись своїм правом, 03.11.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
У вказаній заяві ОСОБА_1 зазначила, що у будь-кого з членів сім`ї у володінні немає житлового приміщення, розташованого в регіонах інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції./а.с.17,зворот/
У своїй заяві від 03.11.2014 року ОСОБА_2 надав згоду до Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на перерахунок призначеної йому допомоги на рахунок його дружини ОСОБА_1 .
З аналогічними заявами ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради 15.05.2015 року, 16.11.2015 року, 04.05.2016 року та 04.11.2016 року.
На підставі вищезазначених заяв Управлінням соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради були винесені рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання на сім`ю ОСОБА_1 у складі 5 осіб (чоловік та діти) на період з листопада 2014 року по листопад 2016 року на загальну суму 55337, 23 грн./а.с.39/
Вказану допомогу ОСОБА_1 отримувала на картковий рахунок відкритий в ПАТ «Державний ощадний банк України» № НОМЕР_2 та з 01.10.2016 року до відділення поштового зв`язку №65122 за адресою місця проживання./а.с.31/.
Відповідно до пункту 10 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505 вирішується уповноваженим органом, який зобов`язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.
07.11.2016 року Управлінням соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради під час проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем для призначення державної допомоги було з`ясовано, що за ОСОБА_1 зареєстровано право власності (1/2 частка у праві власності) на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 з 17.06.2008 року, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, яку вона зазначала як місце фактичного проживання на час звернення з заявами про допомогу./а.с.44/
Відповідно до пункту 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 ( у редакції чинній на час звернення з первинною заявою про призначення допомоги у листопада 2014 року) грошова допомога не призначається якщо будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
У подальшому зазначена норма права неодноразово змінювалась, але факт наявності у заявника або членів сім`ї іншого житла в інших регіонах, ніж тимчасово окупованих, не надавав право на призначення даного виду соціальної грошової допомоги.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № 212 від 31 березня 2015 року внесено зміни, відповідно до яких грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Постановою Кабінету Міністрів України № 370 від 31 травня 2017 року внесено доповнення до цього пункту та зазначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення /частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
На час первинного звернення відповідачки із заявами про призначення грошової допомоги майно, наявність якого виключає призначення такої допомоги не повинно бути у володінні, але з 2008 року у володінні відповідачки на праві власності є 1/2 частина трикімнатної квартири АДРЕСА_1 /а.с.44/
Відповідачка у заявах про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи для призначення адресної допомоги повідомила неправдиві відомості щодо відсутності у заявника або будь-кого із членів сім`ї у володінні житлового приміщення.
Згідно з п.12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Після виявлення подання недостовірної інформації, 08.11.2016 року Управлінням соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради винесено рішення про відмову у подовженні допомоги переміщеним особам на проживання, у зв`язку із наявністю житлового приміщення не на окупованій території та не в зоні АТО./а.с.38-40/.
Підстави повернення надмірно виплачених грошових коштів визначені пунктом 11 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505.
За змістом цього пункту, в редакції на час звернення до суду із цим позовом, суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім`ї самостійно; за згодою уповноваженого представника сім`ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
06.04.2017 року на виконання вказаного пункту, Управлінням соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради було направлено ОСОБА_1 . Повідомлення про припинення надання соціальної допомоги та повернення коштів за вих. № 1222 від 17.03.2017 року за адресою її місця проживання.
Із позовної заяви вбачається, що на вимогу Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відповідачка повернула частину неправомірно отриманих коштів соціальної допомоги у розмірі 9 597 грн. 50 коп. (останній платіж було здійснено 25.10.2019 року у розмірі 500,00 гривень). Також, станом на 29.05.2020 року відповідач повернула 2900 грн., тому на даний час сума неправомірно отриманих коштів ОСОБА_1 складає (55 337,23 грн. - 9 597,50 грн. - 2900 грн.) 42839 грн. 73 коп./а.с.77/.
Отже, розмір коштів, які підлягають поверненню до Державного бюджету України складає 42839 грн. 73 коп.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом . Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ст.ст.124,129 Конституції України, задачами цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних, прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Основними засадами судочинства є законність, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження та обов`язковість рішень суду до виконання.
З урахуванням вищевказаних норм законодавства, суд дійшов до висновку, що позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради обґрунтований, заявлений відповідно до чинного законодавства, а від так підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, тому суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 89, 141, 187, 259, 263-265, 280-282, 354 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, «Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( ІПН: відсутній, паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Суворовським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 25.06.2001 року) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) суму надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 42839 /сорок дві тисячі вісімсот тридцять дев`ять / гривень 73 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН: відсутній, паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Суворовським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області 25.06.2001 року) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. /дві тисячі сто дві / гривні 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд м.Одеси шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення складено та підписано 22.06.2020 року.
Суддя Гниличенко М. В.