Рішення № 89938159, 12.06.2020, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.06.2020
Номер справи
906/879/19
Номер документу
89938159
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Господарський суд

Житомирської області

_________

____________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/879/19

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кравець С.Г.

секретар судового засідання: Гекалюк О.І.

за участю представників сторін:

від позивача: Вірьовкін О.І., адвокат, ордер серія АМ №1000601 від 26.09.2019,

від відповідача: Кучерук М.Г., адвокат, довіреність №007.1-227-1219 від 27.12.2019,

Козир В.К., адвокат, довіреність №007.2-232-1219 від 27.12.2019.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Батьківщина" (с.Шпичинці, Ружинський район, Житомирська область)

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (м.Житомир),

про визнання незаконною та скасування оперативно-господарської санкції.

В судовому засіданні оголошувалась перерва з 10.06.2020 до 12.06.2020.

У провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Батьківщина" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання незаконним рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", оформленого протоколом засідання комісії з розгляду актів порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного разу №13/08-19 від 13.08.2019 про перерахунок ПСП "Батьківщина" об`єму природного газу.

Розгляд справи в підготовчому провадженні неодноразово відкладався. Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 29.04.2020 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 22.05.2020.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 22.05.2020 закрито підготовче провадження у справі №906/879/19 та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10.06.2020.

В судовому засіданні оголошувалась перерва з 10.06.2020 до 12.06.2020.

12.06.2020 на адресу господарського суду від представника відповідача надійшли письмові пояснення від 12.06.2020 з доданими документами та доказами надіслання іншій стороні.

В судовому засіданні 12.06.2020, судом розглянуто клопотання представників відповідача про долучення до матеріалів справи письмових пояснень та додаткових доказів та задоволено з огляду на таке.

Частиною 3 статті 3 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно статті 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

При цьому, згідно статті 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Судом враховується, що під час судового засідання 10.06.2020 представник відповідача та позивача надавали суду усні пояснення, у тому числі щодо вартості об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу, у зв`язку з чим виникла необхідність надання письмових пояснень та розрахунку в межах нарахувань з метою можливості перевірки правомірності таких нарахувань.

Судом приймається до уваги, що про необхідність надання зазначених письмових пояснень стосовно вартості об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу, відповідачу стало відомо лише під час розгляду справи по суті і такі пояснення та докази в їх обґрунтування були невідкладно подані відповідачем суду та позивачу у справі, а тому зважаючи на наведене у сукупності, суд вважає обставини пропуску відповідачем строку на подання зазначених документів поважними та враховуючи заявлене клопотання приймає до розгляду письмові пояснення позивача від 12.06.2020 з доданими до нього документами на стадії розгляду справи по суті.

Представник позивача в судових засіданнях 10.06.2020 та 12.06.2020 позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив (а.с.3-6, 82) з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 05.11.2019 (а.с.99), просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судових засіданнях 10.06.2020 та 12.06.2020 проти задоволення позову заперечили, просили у позові відмовити, з підстав наведених у відзиві на позов від 25.09.2019 та письмових поясненнях від 26.11.2019 від 19.12.2019, 22.05.2020, 12.06.2020 (а.с.37-44,103-105,119-120, 156-157, 175-176).

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

З матеріалів справи вбачається, 01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (відповідач) та Приватним сільськогосподарським підприємством "Батьківщина" (позивач) було укладено публічний договір розподілу природного газу, що підтверджено підписаною заявою-приєднання №09420W6ACAGP016 до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (додаток 2 до Типового договору розподілу природного газу (пункт 1.3 розділу І)), який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498 (а.с.46). Відповідно даної заяви-приєднання: АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" є Оператором ГРМ, а ПСП "Батьківщина" є споживачем.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

За умовою п.5.2 Типового договору розподілу визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.

Згідно з п.8.1. Типового договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.

Також позивачем були підписані додатки №4, №5 до Типового договору (а.с.47-49).

Судом встановлено, що 08.10.2018 відповідачем було проведено перевірку комерційного вузла обліку природного газу ПСП "Батьківщина", про що складено Акт №140121 перевірки стану обліку природного газу та виявлено, що лічильний механізм обертається нерівномірно, з ривками. За результатами обстеження цілісності газового обладнання вирішено: провести заміну лічильна газу №11774, лічильник газовий направити на позачергову повірку; споживачу провести розрахунки за спожитий газ по встановленому лічильнику газу №9958; рекомендовано споживачу з`явитись на комісію з розгляду актів про порушення 25.10.2018 на вул.Фещенка-Чопівського, 35 на 10:00 год., м.Житомир (а.с.19, 52-53).

08.10.2018 працівниками відповідача за участю представника споживача Гринчука Л.В. , проведено заміну лічильника газу №11774 на лічильник №9958; проведено перевірку працездатності ВОГ; проведено пломбування ВОГ після заміни лічильника газу про що складено акт №140122 від 08.10.2018 (а.с.18).

08.10.2018 працівниками відповідача, за участю представника споживача Гринчука Л.В. , було складено акт про порушення №140121/п, в якому зазначено про встановлення порушення Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс ГРС), а саме підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно) та підпункту 2 пункту 3 глави 2 розділу ХІ (фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно) (а.с.20). Згідно пункту 5 Акту про порушення №140121/п від 08.10.2018 позивачу рекомендовано провести позачергову повірку лічильника газу №11774. В акті зазначено, що представник споживача Гринчука Л.В. з даним актом ознайомлений.

08.10.2018 лічильник газу заводський №11774, що належить позивачу, було направлено на позачергову (експертну) повірку до управління метрології ПАТ "Житомиргаз", що підтверджується протоколом №14021/пр щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку (а.с.27,54).

На підставі довідки ДП "Житомирстандартметрологія" №8433 від 09.10.2018 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, Відділом лабораторних вимірів ПАТ "Житомиргаз" за участю відповідального за газове господарство споживача - Гринчука Л.В. 09.10.2018 було складено Акт про порушення №2559, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно) (а.с.21,57). В акті зазначено: комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 25.10.2018 за адресою: м.Житомир вул.Фещенка-Чопівського, 35, з 10:00; представник споживача від підпису акту відмовився, другий екземпляр отримав, що як зазначено в акту зафіксовано на відеокамеру.

23.11.2018 відповідачем було надіслано ПСП "Батьківщина" лист №ZH01-01-17910-1118 від 22.11.2018, в якому повідомлялось, що 29.11.2018 о 14:00 за адресою: м.Житомир, вул.Фещенка-Чопівського, 35, в кабінеті технічного директора ПАТ "Житомиргаз" (4-й поверх) відбудеться засідання комісії з розгляду актів про порушення №140121/п від 08.10.2018, №2559 від 09.10.2018 внаслідок якого здійснюється перерахунок (донарахуванн) або зміна режиму нарахування об`ємів газу (а.с.58, докази надіслання - а.с.59).

29.11.2018 відбулось засідання Комісії з розгляду актів про порушення, рішення щодо якого оформлено протоколом №29/11-18. За результатами засідання комісією було вирішено задовольнити акти про порушення та здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу споживачам, зокрема, ПСП "Батьківщина", адреса об`єкту: зерно сушка - с.Шпичинці, вул.Центральна; встановлене порушення - пп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС; кількість обрахованого газу 36097м.ку.; період нарахування - 01.10.2018 7:00 по 08.10.2018 16:00; підстава проведення перерахунку - п.4 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРМ; вартість - 539184,70грн. Також було вирішено направити акт-розрахунок споживачу для узгодження донарахованого об`єму природного газу в добровільному або судовому порядку (а.с.24).

13.08.2019 відбулось засідання Комісії з розгляду актів про порушення, результати якого оформлено протоколом №13/08-19. У зв`язку з наявністю недоліків з боку АТ "Житомиргаз" при визначені періоду за який підприємству - ПСП "Батьківщина" проведено перерахунок об`єму природного газу, зокрема, при перевірці 04.10.2018 та невстановленням порушень, період проведення перерахунку повинен становити з 04.10.2018 по 08.10.2018 відповідно до вимог Кодексу ГРМ. Комісією вирішено: скасувати рішення комісії від 29.11.2018 про задоволення акта про порушення, складеного відносно ПСП "Батьківщина"; задовольнити акт про порушення та провести перерахунок об`єму природного газу ПСП "Батьківщина" відповідно до вимог Кодексу ГРМ: а саме встановлено порушення пп.1 п.3 гл.2 розд. ХІ Кодексу ГРМ та на підставі пп.1 п.4 гл.4 розділу ХІ Кодексу ГРС за період 04.10.2018 по 08.10.2018 здійснено обрахунок газу у кількості 19290м.куб. на загальну суму 288136,77грн. Також було вирішено направити акт-розрахунок споживачу для узгодження донарахованого об`єму природного газу в добровільному або судовому порядку (а.с.23).

В подальшому, відповідачем було надіслано позивачу Акт-розрахунок від 13.08.2019 щодо виконання перерахунку вартості об`єму розподіленого (спожитого) природного газу загальною вартістю 288136,77грн з ПДВ та рахунок на оплату №69018680 від 13.08.2019 (а.с.22,28).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що акт перевірки стану обліку природного газу №140121/п від 08.10.2018, протокол щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку №140121/ПР від 08.10.2018, а також акт про порушення №2559 від 09.10.2018 не підписувались позивачем або/чи уповноваженою на це особою, а підписувались неуповноваженою особою, оскільки була відсутня довіреність на Гринчука Л.В. ; при складанні акту про порушення №2559 від 09.10.2018 відповідачем всупереч вимогам Кодексу ГРС не повідомлено позивача про час і місце складання щодо нього акта про порушення, не надіслано рекомендованим поштовим відправленням другий його примірник; Акт-розрахунок від 13.08.2019 було складено з посиланням на розділ XI Кодексу ГРС, однак відповідачем не враховано наявність даних зафіксованих обчислювачем об`єму газу, а саме коректором типу "ВЕГА-1.01" №05753, встановленим у позивача. Позивач також зазначає, що розрахунок з 04.10.2018 по 08.10.2018 до 16.00 год є безпідставним, оскільки 04.10.2018 була проведена повірка і відповідно 04.10.2018 не має враховуватися до періоду, а також розрахунок відповідача з 16 годин 08.10.2018 є неправомірним, оскільки запасний лічильник був встановлений 08.10.2018 року приблизно о 09:00год. Стверджує, що відповідач неправомірно розраховує номінальну потужність неопломбованого газоспоживаючого обладнання із розрахунку його роботи 24 годин на добу, оскільки відповідно до технічних характеристик номінальна потужність зерносушарки Сапфир УЗС 1132 складає - максимальна потужність 2,37 мВт, тобто +/- 245 м.куб/годину.

За вказаних обставин позивач просить суд визнати недійсним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного разу №13/08-19 від 13.08.2019 про перерахунок ПСП "Батьківщина" об`єму розподіленого (спожитого) природного газу.

Відповідач, заперечуючи проти позову зазначає, що 08.10.2018 АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" було проведено обстеження вузла обліку газу на об`єкті позивача та виявлено позаштатний режим (розбіжності показів лічильника газу та обертання лічильного механізму з ривками), що викликало необхідність проведення позачергової повірки лічильника газу ЛГК G 160 №1774. Вказує, що відповідачем було здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу з 07 год. 00 хв. 04.10.2018 по 16 год. 00 хв. 08.10.2018 виходячи з номінальної потужності зерносушарки AEG УЗС 1132, що становить 317 м.куб на год. Посилається на те, що представників відповідача було допущено до проведення перевірки стану обліку ВОГ працівником позивача - Гринчук Л.В. , який підписав акт від 08.10.2018 без будь-яких зауважень з приводу його складання чи фактів відображених у ньому, тобто був уповноваженою особою позивача.

Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з такого.

В силу ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Здійснюючи правосуддя, суд забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Гарантуючи судовий захист з боку держави, Конституція України, водночас, визнає право кожного будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань і це конституційне право не може бути скасоване або обмежене (ч.5 ст.55 Конституції України).

Відповідно до частини 2 статті 20 ГК України, кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються, зокрема, шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Даним положенням кореспондує і ст.16 ЦК України, яка встановлює, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності до п.1 ст.12 ЦК України особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, про захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.

Способи захисту за своїм призначенням можуть вважатись визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цивільних прав та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

У статтях 3, 6, 203, 626, 627 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору, та сформульовано загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).

Частина 1 ст.628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як уже зазначалось, 01.01.2016 між сторонами було укладено публічний договір розподілу природного газу, що підтверджено підписаною заявою-приєднання №09420W6ACAGP016 до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим). Приєднавшись до Типового договору розподілу (а.с.209-222), споживач тим самим погодився на всі його типові умови.

Разом з тим, договором не передбачено такої оперативно-господарської санкції як донарахування необлікованого спожитого газу, проте дії відповідача по донарахуванню обсягів газу є правомірними та вчиненими у відповідності до умов типового договору розподілу природного газу, Кодексу газорозподільних систем та Закону України "Про ринок природного газу" не як оперативно-господарська санкція, а як плата за протранспортований природний газ, перерахунок (донарахування) якого проводиться відповідно до розділу ХІ Кодексу ГРС. При цьому, таке донарахування не має на меті настання для позивача негативних економічних наслідків, а пов`язане із обґрунтованим визначенням обсягів газу, наданим відповідно до умов типового договору.

Позивач скористався своїм правом на оскарження рішення комісії відповідача, оформленого протоколом засідання комісії про перерахунок ПСП "Батьківщина" об`єму розподіленого (спожитого) природного газу. Відповідно до Кодексу ГРС якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (умови технічного доступу); доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу, визначені Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), який затверджено постановою №2494 від 30.09.2015 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Так, положеннями Кодексу ГРС передбачено право Оператора ГРС здійснювати заходи з перевірки правильності комерційного обліку природного газу на об`єктах Споживачів, в тому числі ініціювання позачергової повірки.

Згідно із п.5 глави 7 розділу 10 Кодексу ГРМ, до демонтажу ЗВТ на повірку або його повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки ЗВТ в порядку, визначеному главами 10-11 цього розділу. У такому разі споживач зобов`язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до ЗВТ.

Згідно п.1 глави 9 розділу ІХ Кодексу ГРС (Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових) суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та Споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Відповідно до пунктів 12.7, 12.8 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (далі - Правила) керівник підприємства (організації), на території якого розташовано комерційний вузол обліку газу, має забезпечити безперешкодний доступ до нього уповноваженим особам для здійснення перевірки комерційних вузлів обліку газу у будь-який час доби. За будь-яких перевірок представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, може перевіряти цілісність пломб або захисних елементів, які встановлені їх організацією, а також цілісність відбитків повірочних тавр або пломб на ЗВТ, встановлених територіальними органами Держспоживстандарту України. У разі необхідності проведення позачергової перевірки комерційного вузла обліку газу ініціатор перевірки (облікова організація або споживач) письмово повідомляє про це іншу сторону договору. Перевірка проводиться не пізніше ніж у дводенний термін (вихідні та святкові дні не враховуються) з дня надходження повідомлення до іншої сторони договору. У разі виникнення аварійних ситуацій, що призвели до унеможливлення обліку протранспортованого газу, позачергові перевірки можуть проводитись без попереднього письмового повідомлення власника комерційного вузла обліку газу.

Відповідно до пп.4 п.7.2. договору АТ "Житомиргаз" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

З вищевикладеного вбачається, що право на здійснення перевірки працездатності ВОГ є беззаперечним правом Оператора ГРМ, тобто АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", і не залежить від волі або небажання Споживачів на проведення таких заходів.

Пункт 7 глави 9 розділу ІХ Кодексу ГРС передбачає, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу; непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ.

За змістом гл.5 розділу ХІ Кодексу ГРС, зокрема, визначено, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Як зазначалось вище, комісією з розгляду актів про порушення 13.08.2019 було прийнято рішення, оформлене протоколом №13/08-19, зокрема, яким задоволено акт про порушення та проведено перерахунок об`єму природного газу ПСП "Батьківщина" відповідно до вимог Кодексу ГРМ за встановлене порушення пп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС за період із 04.10.2018 по 08.10.2018 за газ у кількості 19290м.куб на загальну суму 288136,77грн.

Слід зазначити, що при проведенні 08.10.2018 працівниками відповідача перевірки стану обліку природного газу, складанні актів та протоколу був присутній представник споживача ПСП "Батьківщина" Гринчук Л.В .

З матеріалів справи вбачається, що згідно наказу ПСП "Батьківщина" №52 від 04.07.2017 "Про призначення відповідального за справний стан та безпечну експлуатацію газового обладнання" Гринчука Л.В. було призначено відповідальним за справний стан та безпечну експлуатацію газового обладнання підприємства відповідача (а.с.50). Також Гринчук Л.В. пройшов відповідне навчання, яке дає йому право на допуск до проведення газонебезпечних робіт, що підтверджується посвідченням № 83437 інженера з ОП ПСП "Батьківщина", яке й було ним пред`явлене представникам відповідача (а.с.51).

Отже у даному випадку, за наявності зазначених документів, представникам Оператора ГРМ не було підстав сумніватися в повноваженнях Гринчука Л.В. , оскільки останній допустив їх до перевірки, брав участь у перевірці, надав доступ працівникам Оператора ГРМ до засобів обліку, підписав акт про порушення, та отримав копію акту для передачі споживачу, чого не могла б зробити неуповноважена особа на закритій території позивача, до якої не мають доступу сторонні особи (дану обставину підтвердив представник позивача в судовому засіданні). Аналогічні правові позиції викладені у постанові Вищого господарського суду України від 01.11.2012 у справі №7/5005/4580/2012, пункт б розділу 2.4 Постанови Пленуму ВГСУ від 16.12.2015р. №3, постановах Верховного Суду №916/1881/17 від 22.05.2018 та №904/5668/16 від 20.06.2019.

Таким чином, наведене свідчить про те, що акт перевірки стану обліку природного газу №140121/п від 08.10.2018, протокол щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку №140121/ПР від 08.10.2018 були підписані уповноваженою на те позивачем особою - Гринчуком Л.В. , що спростовує доводи позивача про те, що складання документів відповідачем проводилось за відсутності уповноваженого представника ПСП "Батьківщина".

З матеріалів справи вбачається, що при проведенні Оператором ГРМ позачергової повірки ЗВТ 08.10.2018 року представником відповідача гол. метрологом Мохаревим А.М. було складено акт перевірки стану обліку природного газу №140121, в якому було, зокрема, зазначено, що в результаті контрольного огляду вузла обліку газу встановлено працездатність каналу виміру Р.Т - в працездатному стані, перевірено канал витрати - показники лічильника газу не співпадають з показниками коректора, лічильний механізм обертається нерівномірно з ривками. У зв`язку з виявленим, було рекомендовано: проведення заміни знятого лічильника газу №11774, відправлення лічильника газу №11774 на позачергову повірку, проведення споживачем розрахунки за спожитий газ по встановленому лічильнику газу №9958; споживачу з`явитись на засідання з розгляду актів про порушення 25.10.2018 о 10:00 за адресою: м.Житомир, вул.Фещенка-Чопівського, 35 (а.с.19). Вказаний акт підписаний представником позивача Гринчуком Л.В. без будь-яких заперечень та зауважень.

08.10.2019 лічильник газу заводський №11774, що належить позивачу було направлено на позачергову (експертну) повірку до управління метрології ПАТ "Житомиргаз", що підтверджується протоколом №14021/пр (а.с.27). В протоколі щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку також зазначено, що повірка (позачергова) буде проводитись у відділі лабораторних вимірів Управління метрології ПАТ "Житомиргаз", державним повірником ДП "Житомирстандартметрологія" за адресою: м.Житомир, вул.Селецька, 33-А. Вказаний протокол підписаний представником споживача Гринчуком Л.В. без будь-яких зауважень.

На підставі результатів повірки 09.10.2018 Державним підприємством "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (ДП "Житомирстандартметрологія") надано довідку №8433 від 09.10.2018 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. У цій довідці зазначено про непридатність лічильника; підставою для визнання засобу вимірювальної техніки непридатним є невідповідність вимогам ТУ.У. 34805782912-023-2002 Qmax = -2.21%, 0.5Qmax = -18,21%, 3.2Qmax = -24,14% Qmin = -6,06% (а.с.57).

Повірка лічильника здійснювалася в приміщенні ПАТ "Житомиргаз" за участі представника ПСП "Батьківщина" - Гринчука Л.В. , представників ДП "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" на підставі укладеного між Оператором ГРМ та ДП "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" договору від 02.01.2018, відповідно до якого останнє надає послуги з повірки засобів вимірювальної техніки у стаціонарних або пересувних лабораторіях або безпосередньо у замовника - ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (а.с.60-61).

При цьому, відповідачем було надано до справи копії договору №0001/18/М/00001 від 02.01.2018, укладеного між ДП "Житомирстандартметрологія" та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", який діяв станом на 09.10.2018 року, відповідно до якого, виконавець зобов`язується надати замовнику протягом строку дії договору платні послуги з повірки засобів вимірювальної техніки (надалі ЗВТ) згідно графіка періодичної повірки ЗВТ та специфікації, або заявкою замовника, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги відповідно до умов договору. Також відповідачем було подано договір №04\14 про користування обладнанням для проведення повірки засобів вимірювальної техніки від 03.01.2014 укладений між ДП "Житомирстандартметрологія" та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", відповідно до якого, предметом цього договору є врегулювання взаємних прав та обов`язків сторін для проведення повірки засобів вимірювальної техніки (лічильники газу) на обладнанні замовника за адресою: м.Житомир, вул.Селецька, 33-а та було додано додаткову угоду №1 до договору про користування обладнанням для проведення повірки засобів вимірювальної техніки від 03.01.2014 №04\14 від 12.02.2018 (а.с.62-64). Вказані обставини підтверджують правомірність здійснення повірки лічильника в приміщенні ПАТ "Житомиргаз".

09.10.2018 Відділом лабораторних вимірів ПАТ "Житомиргаз" на підставі довідки ДП "Житомирстандартметрологія" №8433 від 09.10.2018 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки було складено Акт про порушення №2559, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: підпункт 1 пункту 3 глави 2 розділу ХІ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно) (а.с.21). В даному акті вказано, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта про порушення буде проводити засідання 25.10.2018, на яке було запрошено споживача або уповноважену ним особу. Також, в акті зазначено, що у разі неявки на засідання комісії цей акт буде розглядатись без участі споживача. При цьому, представник позивача - Гринчук Л.В. від підписання акта відмовився, однак з актом про порушення споживач був ознайомлений та другий примірник акта отримав (знято на відеокамеру).

Крім того, про відсутність будь-яких порушень порядку складання акту про порушення №140121/П від 08.10.2018р, який передбачено в п.п.1- 8 глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ, свідчить підпис представника позивача Гринчука Л.В.

Листом №ZH01-01-17910-1118 від 22.11.2018 позивач повідомлявся про те, що 29.11.2018 о 14:00 за адресою: м.Житомир, вул.Фещенка-Чопівського, 35, в кабінеті технічного директора ПАТ "Житомиргаз" (4-й поверх) відбудеться засідання комісії з розгляду актів про порушення №140121/п від 08.10.2018, №2559 від 09.10.2018 внаслідок якого здійснюється перерахунок (донарахуванн) або зміна режиму нарахування об`ємів газу (а.с.58, докази надіслання - а.с.59).

Враховуючи наведене, доводи позивача щодо неповідомлення його про час і місце складання акту та необізнаність про проведення перевірки та її результатів не заслуговують на увагу, а матеріали справи свідчать, що несправність лічильника газу позивача була підтверджена довідкою про непридатність №8433 від 09.10.2018, видана Державним підприємством "Житомирстандартметрологія" та протоколом повірки лічильника газу позивача від 09.10.2018 з якого вбачається вихід роботи лічильника за межі допустимої метрологічної похибки ЗВТ позивача.

Згідно п.6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов`язані з позачерговою чи експертною повіркою, компенсуються власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ).

Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку природного газу (ВОГ) або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Згідно з пунктом 5.13 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року №618, перерахунки об`єму протранспортованого газу проводяться у випадках, зокрема: тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт); непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу.

За пунктом 5.13.1 наведених Правил перерахунки об`єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. У разі, якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з обліковою організацією.

Згідно пунктів 5.13.2, 5.13.3 вказаних Правил якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об`єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. У разі отримання позитивних результатів позачергової або експертної повірки ЗВТ у всіх випадках об`єм протранспортованого газу за період відсутності ЗВТ розраховується за середньогодинними або середньодобовими даними попередніх п`яти аналогічних періодів.

Згідно з підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

З огляду на приписи Кодексу ГРС, якими і керувався відповідач при виявленні порушень роботи лічильника та донарахуванні обсягів газу, встановлена відповідачем непридатність лічильника покладає на позивача обов`язок оплатити вартість донарахованого об`єму природного газу. Водночас, перерахунок спожитого газу за період роботи ЗВТ у позаштатному режимі здійснюється не за фактично використаний газ, а за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

З наявного в матеріалах справи акту-розрахунку від 13.08.2019 вбачається, що комісією було здійснено розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання споживача 317м.куб./год. за період з 04.10.2018 по 08.10.2018 до 16.00год, де об`єм становить 19290м.куб. та вартість складає 288136,77грн.

Номінальна потужність газоспоживаючого обладнання позивача зерносушильної установки Сапфир УЗС 1132 становить 317м3/год, що зазначено безпосередньо самим позивачем в Технічних умовах на проектування автоматизованої системи обліку газу погодженими сторонами 27.08.2013 (а.с. 206) та додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу №09420W6ACAGP016 від 01.01.2016 - розрахунок втрат і витрат природного газу; режим роботи 24 год/добу (а.с.49).

У період порушення (період роботи ЗВТ у позаштатному режимі), а саме, з 07:00 год. 04.10.2018 до 16:00 год. 08.10.2018 (з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ), донарахований відповідачем обсяг природного газу, що підлягає оплаті, становить 19290 куб. м, що складає різницю між нарахованим за проектною номінальною потужністю газового обладнання об`ємом природного газу в обсязі 33285 куб. м та об`ємом природного газу, сплаченого позивачем в обсязі 13995,30 куб. м.

Отже, розрахунок необлікованого об`єму природного газу здійснено відповідачем із номінальної потужності газоспоживаючого обладнання позивача, що відображено в додатку №4 до заяви приєднання №09420W6ACAGP016 до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), який підписано позивачем; із дотриманням підпункту 3 п.11 глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ, тобто було віднято фактично сплачений позивачем об`єм природного газу, про що свідчить акт розрахунок від 13.08.2019р.

Крім того, слід зазначити, що приписами Кодексу ГРС передбачено донарахування за самим лише фактом непридатності приладу обліку, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ, а перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. Аналогічна позиція висвітлена у постановах Верховного Суду від 03.05.2018р. у справі №904/7840/17, від 17.05.2018 у справі № 916/2136/16 та від 25.05.2018р. у справі №916/1550/17.

При цьому, матеріалами справи підтверджується, що датою проведення попередньої перевірки стану обліку природного газу у позивача є 04.10.2018, що підтверджується відповідним актом №16011 від 04.10.2018 (а.с.106).

Заміна лічильника №11774 на лічильник №9958 відбулась 08.10.2018 о 16:07, що підтверджується роздруківкою коректора за жовтень 2018 року (а.с.168-170), а тому проведення відповідачем перерахунку обсягу природного газу за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з 04.10.2018 по 08.10.2018 до 16.00год є правомірним.

З приводу доводів позивача про те, що ціна за 1000 куб.м. за постачання природного газу на момент виникнення спірних правовідносин складала 12556,30грн, тоді як в розрахунку відповідача вартість газу складає 14937,105600грн за 1000куб.м., судом враховується таке.

За змістом п.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС при складанні акта-розрахунку враховується, зокрема те, що вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Необхідно зазначити, що відповідач отримує природний газ в рамках послуг балансування та транспортування природного газу отриманих від АТ "Укртрансгаз", що підтверджується актом надання послуг транспортування №10-18-1109011140/П12 від 31.10.2018 та актом надання послуг балансування обсягів природного газу №10-18-1512000704-баланс від 31.10.2018 разом з додатком (а.с.177-179).

З вказаних документів вбачається, що балансування обсягів природного газу за актом №10-18-1512000704-баланс від 31.10.2018 містить базову ціну газу 10291,49грн. за 1000куб.м. (без ПДВ), окрім того, до такої ціни застосовується коефіцієнт компенсації - 1,2. При цьому, послуги з транспортування за актом №10-18-1109011140/П12 від 31.10.2018 на момент виникнення спірних правовідносин складали - 97,80 грн.(без ПДВ) за 1000 м. куб. природного газу.

В акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 13.08.2019 відповідачем було враховані суми: 102913,49грн (без ПДВ) за 1 тис. м. куб. х 1.2 коефіцієнта компенсації + 97,80грн (без ПДВ) послуги транспортування = 12447,588грн (без ПДВ), що в свою чергу складає 14937,1056грн разом з ПДВ за 1 тис. м. куб. природного газу.

Отже, застосована у розрахунку ціна газу 14937,1056 за 1тис.куб.м. з ПДВ відповідає ціні закупівлі природного газу оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу. Відповідно, 14937,1056грн разом з ПДВ за 1 тис. м. куб. х 19290, 00м.куб. об`єму необлікованого (донарахованого) природного газу становить 288136,77грн, що і є вартістю необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу вказаною в акті-розрахунку від 13.08.2019.

Щодо посилань позивача на те, що акт-розрахунок від 13.08.2019 було складено з посиланням на розділ XI Кодексу ГРС, однак відповідачем не враховано, що наявність даних, зафіксованих обчислювачем об`єму газу - коректором типу "ВЕГА-1.01" №05753 встановленого у позивача, суд враховує таке.

Так, відповідно до п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ визначено, що коректор об`єму газу - сукупність засобів вимірювальної техніки, які вимірюють тиск і температуру газу, що протікає у вимірювальному трубопроводі, обчислюють об`єм газу за стандартних умов, перетворюючи вихідні сигнали від лічильника газу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу Х Кодексу ГРС приладовий облік природного газу в точці вимірювання може складатися з: комерційного вузла обліку природного газу (далі - ВОГ) з використанням звужуючого пристрою з обчислювачем об`єму газу; комерційного ВОГ з використанням лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об`єму газу; комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу.

Судом встановлено, що комерційний вузол обліку газу позивача складається з двох основних частин - лічильника ЛГК G160 №11774 та коректора "ВЕГА-1.01" №05753.

Коректор об`єму газу вимірює тиск і температуру газу і обчислює об`єм газу за стандартних умов, при цьому таке вимірювання здійснюється шляхом перетворення вихідних сигналів від лічильника газу. Тобто, невірна робота лічильника газу, в тому числі і його робота в позаштатному режимі в будь-якому випадку впливає на показники коректора об`єму газу.

Враховуючи той факт, що комерційний вузол обліку газу ПСП "Батьківщина" включає лічильник газу та коректор об`єму газу, останні є єдиним вузлом, який здійснює комерційний облік природного газу, у зв`язку із чим існування достовірних показників коректора газу неможливе без достовірних показників лічильника газу.

З вищенаведеного аналізу положення Кодексу ГРМ можна дійти висновку, що завданням коректора газу, є вимірювання температури та тиску природного газу, водночас коректор газу не може самостійно вимірювати об`єм природного газу, оскільки вимірювання об`єму газу здійснюється саме лічильником газу, сигнали від якого із врахуванням тиску і температури надходять до коректора, який приводить робочі об`єми природного газу до стандартних умов.

З огляду на вищевикладене, зважаючи на встановлення факту позаштатного режиму роботи вузла обліку газу ПСП "Батьківщина", що зафіксовано у відповідному акті про порушення, відсутні підстави приймати показники коректора газу, що перетворює дані лічильника газу, який в спірний період працював в позаштатному режимі. Аналогічна правова позиція наведені в постанові Верховного Суду від 27.06.2019 по справі № 922/4735/16.

Наведеним спростовуються посилання позивача на абзац 2 пункту 8 глави 4 розділу 11 Кодексу ГРМ, де зазначено, при порушеннях, пов`язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об`єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об`єму газу є достатніми для визначення об`єму природного газу по об`єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується, з огляду на те, що у позивача відсутній дублюючий вузол обліку, а через непридатність лічильника газу позивача, дані які наявні в коректорі позивача є недостатніми для визначення достовірного об`єму природного газу.

Отже, виходячи із системного аналізу обставин встановлених при розгляді даної справи у їх сукупності, господарський суд дійшов висновку, що вимоги позивача є безпідставними та не підлягають до задоволення.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ("Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод") та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.

Слід також зазначити, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010р. у справі "Серявін та інші проти України" Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994р., серія A, №303-A, п.29).

Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, позивачем всупереч наведеним вище нормам законодавства, не доведено тих обставин, на які він посилається, як на підставу своїх вимог про визнання незаконним рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", оформленого протоколом засідання комісії з розгляду актів порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об`ємів природного разу №13/08-19 від 13.08.2019 про перерахунок ПСП "Батьківщина" об`єму природного газу, у зв`язку з чим позовні вимоги є безпідставними та недоведеними, а тому суд відмовляє в їх задоволенні.

Судові витрати, відповідно до ст.129 ГПК України, у зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог покладаються на позивача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Приватного сільськогосподарського підприємства "Батьківщина" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про визнання незаконним рішення комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз", оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування обємів природного разу №13/08-19 від 13.08.2019 про перерахунок ПСП "Батьківщина" об`єму природного газу - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 22.06.20

Суддя Кравець С.Г.

Друк. :

1 - до справи,

2,3 - сторонам (рек. з пов.).