Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2009 р. справа № 2а-16856/09/0570
час прийняття постанови: 17-00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Скокіні О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька
про визнання частково недійсним податкове повідомлення – рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081134,76 грн, з яких у сумі 720756,51 грн. основного платежу та 360378,25 грн. штрафних санкцій
за участю представників:
від позивача: Ковалев С.В.
від відповідача: Радченко А.В.
Сорокун Ю.В.
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» звернулось з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька про визнання частково недійсним податкове повідомлення-рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081203,13 грн., з яких у сумі 720756,51 грн. за основним платежем та у суму 360446,62 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. Позивачем були надані зміни до позовних вимог від 02 грудня 2009 року (арк.. справи 98), у яких просить визнати частково недійсним податкове повідомлення – рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081134,76 грн, з яких у сумі 720756,51 грн. основного платежу та 360378,25 грн. штрафних санкцій.
У своїй позовній заяві зазначає, що не погоджується з висновками відповідача, викладеними у акті про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року від 28 вересня 2009 року № 597/15-16-23/5/03361081, щодо заниження збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, з огляду на наступне.
Підставою для донарахування позивачу збору у сумі 720756,51 грн. стало те, що нову (нульову) ставку збору, змінену на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року N1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» (далі - Постанова), на думку відповідача, слід було застосовувати не з 01 січня 2009 року, а з 13 січня 2009 року. Свою позицію обґрунтовує тим, що з огляду на зміст Акту перевірки відповідач обґрунтовує свою позицію по набранню чинності змін, внесених Постановою, з 13 січня 2009 року лише посиланням на лист Міністерства юстиції від 20 березня 2009 року № 2289-04-09-20 (далі - Лист). Посилання відповідача, на Лист вважає безпідставними, оскільки Лист має лише інформаційний характер і не є нормативним актом. Зазначає, також проте навіть якщо погодитися з такою позицією і вважати, що Постанова дійсно набула чинності з 13 січня 2009 року, то це не змінює встановлений самою Постановою порядок застосування нульової ставки збору з 01 січня 2009 року При цьому Постанову у судовому не було визнано недійсною або скасовано. Позивач звертався з запитом до відповідача, та отримав відповідь, зміст якої підтверджує позицію позивача. В підтвердження неправомірності висновків відповідача, зазначає, нову нульову ставку збору не можна починати застосовувати посеред місяця (з 13 січня 2009 року) не лише по суті, а й з огляду на встановлений законом механізм справляння Збору. Згідно абзацу 4 пункту 2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року N 442 (далі - ПКМУ № 442) звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць. Наявність чітко окресленого законом податкового періоду по Збору, на думку позивача, виключає можливість застосування двох різних ставок Збору протягом одного податкового періоду. СПДІ у не мала фактичних підстав та технічної можливості донараховувати позивачу Збір за період з 01січня 2009 року по 12 січня 2009 року, а здійснені в Акті перевірки розрахунки є приблизними, суто арифметичними та такими, що не ґрунтуються на первинних документах. Для донарахування Збору СДПІ у Акті перевірки визначило дві категорії споживачів (бюджетні організації та промислові споживачі), які не є населенням, а отже з огляду на норми ПКМУ № 442 обсяг газу та його вартість, як об'єкт обчислення Збору, мають бути визначені виключно в актах-приймання передачі газу, підписаних із зазначеними споживачами. Позивач не визначав із бюджетними організаціями та промисловими споживачами в актах приймання-передачі газу за січень 2009 р. окремо дані про обсяги спожитого газу з 01січня 2009 року по 12 січня 2009 року. СДПІ в акті перевірки посилається лише на узагальнені дані реєстрів споживачів з тільки передбачуваними обсягами газу та на приблизні дані про обсяги спожитого газу у період з 01січня 2009 року по 12 січня 2009 року, які були надані позивачем на запит відповідача. При цьому позивач у своєму листі акцентував увагу СДПІ на тому, що надані дані про обсяги газоспоживання є приблизними і не заактовані із споживачами. У зв’язку з викладеним позивач зазначає, що відповідач не маючи передбачених законом відправних даних, безпідставно визначив обсяги газоспоживання та вартість природного - газу у спірний період та, як наслідок, безпідставно визначив та донарахував позивачу Збір за спірний період. На підставі викладеного, просить визнати недійсними податкове повідомлення – рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081134,76 грн, з яких у сумі 720756,51 грн. основного платежу та 360378,25 грн. штрафних санкцій, прийняте за наслідками зазначеної перевірки частково, іншу суму донарахувань не оскаржує. У судовому засіданні, представник позивача, позовні вимоги підтримав, та просив задовольнити у повному обсязі. Відповідач не погодився з позовними вимогами, у своїх запереченнях від 03 листопада 2009 року № 35146/10/ 10-2 (арк.. справи 87), зазначає, що згідно з пунктом 1 Порядку № 442 збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: населення - 4 відсотки; бюджетні організації та установи - за нульовою ставкою; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - за нульовою ставкою. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року №1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ», у Порядок № 442, внесено зміни, згідно з якими на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та відокремлених підрозділів, що використовують природний газ, збір справляється за нульовою ставкою. Пунктом 2 постанови визначено, що вона набирає чинності з 1 січня 2009 року. Міністерством юстиції України, у межах компетенції, листом від 20 березня 2009 року №2289-04-09-20 надано роз'яснення, згідно із яким Постанова №1161 набирає чинності з моменту опублікування, тобто з 13 січня 2009 року. Постанови Кабінету Міністрів України публікуються в Офіційному віснику України, акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України. Разом з цим, згідно з §47 глави 1 розділу 6 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №950, постанови Кабінету Міністрів публікуються в офіційних виданнях - Офіційному віснику України та газеті «Урядовий кур'єр». Постанова набирає чинності після її опублікування в тому офіційному виданні, яке вийшло раніше. Постанова №1161 опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» від 13 січня 2009 року №3 та в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 19 січня 2009 року №1, тобто набрала чинності з 13 січня 2009 року. Відповідач зазначає, що відповідно до пункту 5 Указу Президента України, від 10 червня 1997 року №503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності»- нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Таким чином, порядок набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України встановлено переліченими вище нормативними актами. На підставі викладеного, просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» є юридичною особою, відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію від 18 липня 1994 року (арк.. справи 101). Знаходиться на податковому обліку у Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька.
Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька, було проведено планову виїзну перевірку позивача, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2008 року по 30 червня 2009 року, про результати якої було складено акт від 28 вересня 2009 року № 597/15-16-23/5/03361081 (арк.. справи 7), та прийнято податкове повідомлення – рішення, від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5, яким було визначено суму податкового зобов’язання у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, у сумі 1081309,86 грн. Позивач з вказаним податковим повідомленням – рішенням не погоджується частково, у сумі 1081134,76 грн, з яких основного платежу 720756,51 грн. та штрафних санкцій 360378,25 грн., нарахованих за період з 1 січня 2009 року по 12 січня 2009 року.
Механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, (далі - збір) для споживачів усіх форм власності встановлено Порядком внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року № 442 (далі Порядок). Пунктом 1 Порядку, в редакції діючої до 13 січня 2009 року, було передбачено справляння сбіру у розмірі 2 відсотків на обсяги природного газу, що постачаються для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання, зокрема блочних (модульних) котелень (в обсязі, що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води). Збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів:
населення - 4 відсотки;
бюджетні організації та установи - 12 відсотків;
промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 відсотків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року №1161 внесені зміни до пункту 1 Порядку, якими змінено ставки збору, а саме:
бюджетні організації та установи - за нульовою ставкою;
промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - за нульовою ставкою.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Постанову №1161 було опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 13 січня 2009 року №3 та в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 19 січня 2009 №1, тобто набрала чинності з 13 січня 2009 року. Пунктом 2 зазначеної Постанови встановлено, що постанова суду набирає чинності з 1 січня 2009 року.
Суд не погоджується з висновком відповідача, що змінену ставку сбіру необхідно застосовувати з 13 січня 2009 року, тобто з дати, коли ця Постанова була опублікована, оскільки дата набрання чинності постанови та дата з якої необхідно застосовувати нову ставку, є різними подіями. Датою набрання чинності нормативно – правовим актом є дата, з якої виконання цього нормативно – правового акту є обов’язковим на всій території України. Відносини, що змінюються цим нормативно - правовим актом змінюються із дня, що зазначений в такому нормативно – правовому акті. Таким чином, встановлені Постановою №1161 ставки сбіру, повинні застосовуватись, з дати указаної у постанові, з 1січня 2009 року.
Пунктом 2 Порядку встановлено, об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу. Платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів. Споживачами є такі категорії: населення, бюджетні організації та установи, підприємства комунальної теплоенергетики, теплові електростанції, електроцентралі та котельні суб'єктів господарювання, в тому числі блочні (модульні) котельні, інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які використовують природний газ для виробництва товарів та надання послуг, на інші власні потреби. Звітним (податковим) періодом для збору вважається календарний місяць.
В супереч зазначеним вимогам Порядку, податковим органом для визначення податкового зобов’язання було використано не акти приймання – передачі газу, а реєстр бюджетних організацій з передбачуваними об’ємами газу (арк. справи 47) Зазначений реєстр, як зазначено в акті перевірки (сторінка акту 41) було надано позивачем листом від 28 липня 2009 року №21/3532 (арк.. справи 116).
Як свідчать матеріали справи, позивачем до відповідача було направлено запит від 21 січня 2009 року за №05/1-375 (арк.. справи 58) про отримання податкового роз’яснення, з спірного питання. У податковому роз’ясненні від 16 лютого 2009 року №4999/10/31-013 (арк.. справи 60) відповідач зазначив, що збір на обсяги природного газу, що постачається для таких категорій споживачів як бюджетні організації та установи, промислові та інші суб’єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, справляються за нульовою ставкою з 1 січня 2009 року.
Згідно з підпунктом д) підпункту 4.4.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Згідно з пунктом 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов, Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків м. Донецька про визнання частково недійсним податкового повідомлення – рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 на суму 1081134,76 грн, задовольнити повністю.
Визнати частково недійсним податкове повідомлення – рішення від 09 жовтня 2009 року № 000129132210/0/32488/10/15-16-23/5 в сумі 1081134,76 грн. з яких у сумі 720756,51 грн. основного платежу та 360378,25 грн. штрафних санкцій.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» 3(три) грн. 40 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 грудня 2009 року в присутності представників сторін. Постанова у повному обсязі складена 18 грудня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.