Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2009 р. справа № 2а-18021/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Овчаренко О.М.
за участю:
представника позивача Михайловської Т.О.
представника відповідача Пруднікова Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дзержинську Донецької області до Державного підприємства «Дзержинськвугілля» про стягнення заборгованості в розмірі 6021215, 48 грн., суд,-
встановив:
Позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дзержинську Донецької області звернулось до суду з адміністративним позовом до відповідача, Державного підприємства «Дзержинськвугілля» про стягнення заборгованості в розмірі 6021215, 48 грн.
В обґрунтування позову вказав, що згідно до «Розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 3 квартал 2009 року», наданої відповідачем до позивача, фактична недоплата відповідачем сум страхових внесків станом на 01.10.2009 р. складає 7928146,75 грн., з них недоїмка зі сплати страхових внесків становить 5991098,06 грн. та пеня в розмірі 30117,42 грн., яка станом на 01.10.2009 р. не сплачена.
Тому, просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість в розмірі 6021215, 48 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що у відповідності до протоколу засідання КМУ від 23.07.2009 р. № 48, Мінвуглепрому, Державному казначейству, ДПА, Пенсійному фонду України з метою недопущення заборгованості заробітної плати шахтарям забезпечити першочергове спрямування коштів, що виділяються з державного бюджету та коштів, отриманих від реалізації вугілля виключно на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств із сплатою протягом жовтня – листопада цього року податків нарахованих податків та платежів до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач, Державне підприємство «Дзержинськвугілля» (ідентифікаційний код 33839013) є юридичною особою та зареєстроване 01.11.2005 р. виконавчим комітетом Дзержинської міської ради Донецької області.
З 01.11.2005 р. відповідач зареєстрований у якості страхувальника у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дзержинську Донецької області, про що свідчить наявне в матеріалах справи страхове свідоцтво.
Зведений акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ДП «Дзержинськвугілля» від 28.11.2008 р. № 144 свідчить про те, що у відповідача наявна недоїмка в сумі 3157055,75 грн. та донараховані страхові внески в сумі 38942,10 грн.
Акт звірки взаємних розрахунків від 17.11.2009 р. свідчить про те, що у відповідача перед позивачем наявна заборгованість в розмірі 6021215, 48 грн.
Зазначена сума заборгованості також підтверджується розрахунком суми недоїмки по страховим внескам до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України по ДП «Дзержинськвугілля» за 2009 р.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві (далі - страхування від нещасного випадку).
Крім того, вказаний Закон свідчить про те, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
На підставі ст. 5 наведеного Закону, основними принципами страхування від нещасного випадку є, зокрема, своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності; обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
Як визначено ст. 6 Закону, суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик. Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (далі - працівник). Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.
Приписами ст. 7 Закону обумовлено, що роботодавцем відповідно до цього Закону вважається: власник підприємства або уповноважений ним орган та фізична особа, яка використовує найману працю; власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародних), філії або представництва, який використовує найману працю, якщо інше не передбачено міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
У відповідності до п. 2 ч. 2 ст. 45 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», роботодавець як страхувальник зобов'язаний, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно до ч. 1 ст. 46 вказаного Закону, Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.
Крім того, постановою правління Фонд соціального страхування від нещасних випадків від 12.07.2007 р. № 36 було затверджено Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Згідно до пп. 8.1 п. 8 вказаної Інструкції, робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів.
На підставі ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення.
Як передбачено вимогами п. 4.12 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
Ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначено, що розміри страхових внесків страхувальників обчислюються: для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
На підставі ст. 55 наведеного Закону та п. 10 Інструкції, спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», страховий тариф для відповідача становить 13,5 % до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувань, компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі.
Згідно до п. 5.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Матеріалами справи підтверджується той факт, що у відповідача перед позивачем існує заборгованість, розмір якої становить 6021215, 48 грн.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дзержинську Донецької області до Державного підприємства «Дзержинськвугілля» про стягнення заборгованості в розмірі 6021215, 48 грн., оскільки вони знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 7-11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167,185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дзержинську Донецької області до Державного підприємства «Дзержинськвугілля» про стягнення заборгованості в розмірі 6021215, 48 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Дзержинськвугілля» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дзержинську Донецької області, розрахунковий рахунок № 37178400900029 ГУ Держказначейства в Донецькій області (одержувач ФССНВ), МФО 834016, код ЄДРПОУ 25968375, недоїмку зі сплати страхових внесків в розмірі 5991098 (п»ять мільйонів дев»ятсот дев»яносто одна тисяча дев»яносто вісім) гривень 06 коп. та пеню в розмірі 30117 (тридцять тисяч сто сімнадцять) гривень 42 коп.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Галатіна О.О.