
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/1676/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить стягнути податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 12759,93 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачує податки до бюджету, а тому має податковий борг на загальну суму 12759,93 грн. зі сплати єдиного податку з фізичних осіб.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: с. Рихли, Коропський район, Чернігівська область. Відповідач є платником податків та зборів і знаходиться за основним місцем обліку в Коропському ДПІ Менського управління ГУ ДПС у Чернігівській області (а.с.7-8).
ФОП ОСОБА_1 самостійно обрав спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 25.01.2012 року, реєстраційний номер № 466/М. Відповідно до змісту зазначеної заяви платником податків самостійно обрано ставку єдиного податку у розмірі 20% до розміру мінімальної заробітної плати та віднесено себе до 2 групи платників єдиного податку.
Відповідно до п.295.1 ст.295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Відповідно до акта камеральної перевірки №000138/25-01-50-06/ НОМЕР_1 від 30.11.2018 контролюючим органом встановлено порушення строку сплату сум грошового зобов`язання з єдиного податку з фізичних осіб, визначеного п.295.1 ст.295 Податкового кодексу України. У зв`язку із чим винесено податкове повідомлення-рішення № 0009575006 від 02.01.2019, згідно якого платнику нараховано штрафну санкцію у розмірі 4683,00 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення надіслано відповідачу з дотриманням вимог пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України та відповідно до повідомлення про вручення отримано ОСОБА_1 29.01.2019.
Разом з тим, у зв`язку із частковою переплатою, яка рахувалась у платника податків на суму 2281,75 грн, станом на 15.04.2020, сума непогашених штрафних санкцій складає 2401,25 грн.
У зв`язку із несвоєчасною сплатою грошового зобов`язання з єдиного податку контролюючим органом відповідно до п.п.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України платнику податків нараховано пеню в розмірі 13,48 грн.
Відповідач несвоєчасно і не в повному обсязі сплачує до бюджету належні суми платежів.
Станом на 15.04.2020 за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб в розмірі 12759,93 грн., а саме:
- за несплату авансових внесків по єдиному податку - в сумі 10345,20 грн.;
- штрафна санкція - в сумі 2401,25 грн.;
- нарахована пеня - в сумі 13,48 грн.
Зазначений податковий борг підтверджується:
- податковим повідомленням рішенням №0009575006 від 02.01.2019;
- заявою про застосування спрощеної системи оподаткування № 466 від 25.01.2012.
З метою погашення податкового боргу ГУ ДФС у Чернігівській області відповідно до статей 42, 59 ПК України направлено відповідачу податкову вимогу від 02.04.2019 № Ф-4914-50, яка отримана останнім 22.05.2019 (а.с.6).
Податковий борг не погашався, а отже податкова вимога від 02.04.2019 є діючою.
Визначаючись щодо заявлених вимог, суд виходив із наступного.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VІ передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Грошове зобов`язання платника податків відповідно до п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, сиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України встановленні Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон № 481/9).
Частиною першою статті 16 Закону № 481/95 передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Абзацом 19 частини 2 статті 17 Закону №481/95 передбачено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії.
Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону 481/15, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 «Про твердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Порядок №790).
Суб`єкти господарювання, які здійснюють виробництво та торгівлю алкогольними напоями, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність, передбачену Законом № 481/95.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 790 у разі невиконання суб`єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума фінансових санкцій стягується на підставі рішення суду.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 481/95 рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1. статті 20 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до частини п`ятої статті 17 Закону № 481/95 у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відтак, ГУ ДПС у Чернігівській області подало даний позов як суб`єкт владних повноважень на виконання повноважень, передбачених підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України та статтею 17 Закону № 481/95.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму заборгованості відповідач у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних та задоволення адміністративного позову у повному обсязі.
Враховуючи вимоги частини другої статті 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу – задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 12759 (дванадцять тисяч сімсот п`ятдесят дев`ять) грн 93 коп. на р/р UA738999980314010699000025659, УК у Менському районі/отг м.Мена/18050400, код 38030136, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 19 червня 2020 року.
Суддя О.Є. Ткаченко