Рішення № 89920478, 19.06.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2020
Номер справи
824/506/20-а
Номер документу
89920478
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/506/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

У поданому до суду позові ОСОБА_1 (позивач) просить суд:

- визнати протиправними бездіяльність і самоусунення Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області (відповідач - 1) від складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших категорій осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов`язати Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач - 2) нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 03.03.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.01.2018 перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, виданою Управлінням СБ України в Чернівецькій області, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХЇЇ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії перерахунок та виплату пенсії в розмірі, розрахованому від складу грошового забезпечення, що діяло на момент звернення за пенсією, тобто з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 04.07.2015р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням 28 років вислуги.

Відповідачем-2 на виконання вимог Постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. на підставі довідки Управління СБУ в Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018р. було перераховано розмір пенсії, в якому всупереч ч.2 ст.9 та ст.43 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" не враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення, оскільки інформацію про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії не надав відповідач-1, незважаючи на те, що зазначені складові грошового забезпечення раніше вказувалися в довідці Управління СБУ в Чернівецькій області.

Позивач вважає, що прийнята КМУ Постанова №103 від 21.02.2018р. та надалі Постанова КМУ №1088 від 24.12.2019р. і відповідні дії відповідачів щодо реалізації закладеного в цих актах невірного механізму перерахування пенсій військовим пенсіонерам, містять порушення вимог статті 24 Конституції України, норм міжнародного права та дискримінують пенсіонерів, оскільки застосовують різні механізми розрахунку пенсій.

Відтак, на думку позивача, відповідач-2 протиправно відмовив в перерахунку йому пенсії. Водночас, вважає, що у зв`язку з наявністю підстав для перерахунку його пенсії, відповідач-1 має обов`язок подати до органу Пенсійного фонду нову довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою суду від 05.05.2020р. відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи. Вказаною ухвалою, серед іншого відповідачам встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Управління Служби Безпеки України в Чернівецькій області (відповідач-1) у поданому відзиві вказує на безпідставність позовних вимог, оскільки вважає, що Управління стосовно позивача діяло виключно у рамках наданих повноважень. Так, вказує, що позивачу повідомлено про неможливість надання інформації, у зв`язку з її відсутністю, щодо розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за його посадою, чи аналогічною їй, оскільки, позивач на момент звільнення проходив службу поза Управлінням.

Відповідач-1 зазначає, що у відповідності до чинного законодавства довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені. Водночас, вказує, що останнє перед звільненням місце служби позивача - Головна інспекція Служби безпеки України, відтак, підстав для визнання бездіяльності УСБУ в Чернівецькій області, на думку відповідача-1, немає.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач-2) надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки зазначає, що з 01.01.2018р. перерахування та виплата пенсії позивачу проведена на підставі довідки з Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення. При даному перерахунку враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років (30%), при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018р. здійснена згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідач-2 зазначає, що порядок обчислення грошового забезпечення для призначення пенсії, визначений ст.43 Закону України №2262, з моменту призначення пенсії позивачу не змінився. Крім того, вказує, що на сьогодні діє Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений постановою КМУ від 13.02.2008р. №45, яким чітко визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться після прийняття КМУ рішення щодо перерахунку пенсій та отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики. Звертає увагу суду, що таке повідомлення до Пенсійного фонду України не надходило, у зв"язку з чим підстав для проведення перерахунку немає. Також наголошує, що визначення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів силових міністерств (відомств), де особа проходила службу, у випадку позивача це Управління СБУ в Чернівецькій області.

Відтак відповідач-2 вважає, що вони діяли правомірно, а перерахунок та виплата пенсії здійснена згідно діючого законодавства.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 з 04.07.2015р. призначено пенсію за вислугу років (28 років служби) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-ХІІ (а.с.68).

При призначені пенсії позивачу було враховано види грошового забезпечення зазначені у довідці про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії від 14.08.2015р. №21/378, довідці про додаткові види грошового забезпечення від 12.08.2015р. №134 та додатку до грошового атестату від 03.07.2015р. №019691, виданих на ім`я позивача Управлінням СБ в Чернівецькій області, управлінням СБ України в Хмельницькій області та Службою безпеки України, що включало: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), процентна надбавка за вислугу років (40%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення, надбавка за виконання спеціальних завдань, премія (а.с.32, 72-74).

З 01.01.2018р. позивачу проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка надійшла до Головного управління від Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області. При вказаному перерахунку враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 9590,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) 5535,00 грн. (а.с.75).

04.11.2019р. позивач звернувся до ГУПФУ в Чернівецькій області із заявою, у якій, серед іншого, просив вказати актуальні на даний час суми грошових виплат відповідно до грошового атестату за посадою, вислугою, званням та додаткові види грошового забезпечення, що враховується при визначенні пенсії, аналогічні до його, а також, у випадку встановлення факту збільшення розміру щомісячного пенсійного забезпечення, просив перерахувати йому розмір виплати пенсії із включенням всіх належних надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію (а.с.28).

Листом №879/О-11 від 18.11.2019р. відповідач-2 повідомив позивача, зокрема, про те, що після призначення позивачу пенсії, йому проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка надійшла до Управління, при якому враховано: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавка за вислугу років (50%). При цьому, зазначено, що у зв`язку із набранням чинності з 01.03.2018р. постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та деяким іншим особам (крім поліцейських), звільненим з 01.03.2018, основні постійні види грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначені вказаним рішенням Уряду. Також, повідомлено, що у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та, отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики. При цьому, такого повідомлення до Пенсійного фонду не надходило (а.с.29-31).

Позивач зазначає, що раніше додаткові складові грошового забезпечення вказувались Управлінням СБ України у довідці від 14.08.2015р. №21/378, а відтак, на його думку, відповідачем-1 при інформуванні пенсійного органу про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії протиправно не надано інформації про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. У зв`язку з цим, вважаючи, що він має право на перерахунок пенсії у більшому розмірі з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 22 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Так, статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-XII (далі - №2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведена норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019р. у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008р. №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 постанови №704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації.

Відповідно до п.10 Постанови № 704 ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.

Таким чином, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (далі - постанова № 103).

Пунктом 1 постанови №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Постанова №103) постановлено:

- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції:

"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Указаною постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

На підставі постанови №704, в порядку визначеному постановою №103, орган Пенсійного фонду 03.07.2018р. здійснив перерахунок пенсії позивача, згідно з яким його пенсія складається із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна ставка за вислугу років 50%, премія (а.с.34).

Указаний перерахунок здійснено з урахуванням довідки, яка надійшла до пенсійного органу з УСБУ в Чернівецькій області у квітні 2018 року (а.с.75).

У поданому позові позивач зазначає, що раніше у довідці УСБУ в Чернівецькій області, наданій для нарахування пенсії позивачу, вказувались і додаткові види грошового забезпечення. У зв`язку з чим позивач вважає, що при інформуванні пенсійного органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, у зв`язку з підвищенням такого, відповідач-1 не надав інформацію про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Однак, суд звертає увагу, що така інформація не була надана у зв`язку з тим, що на момент здійснення останнього перерахунку пенсії позивачу на підставі постанов Уряду №704 та №103, правове регулювання, чинне на той час, не передбачало зазначення додаткових видів грошового забезпечення у довідці.

У подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Натомість, з матеріалів справи слідує, що позивач перед звільненням працював на посаді головного інспектора Головної інспекції Служби безпеки України. В даному випадку, позивача звільнено зі служби з Головної інспекції Служби безпеки України, а відтак, указаний орган є уповноваженим на видання відповідної довідки позивачу.

Адвокат Куцак О.М. від імені позивача, у поданій до УСБУ в Чернівецькій області заяві просив надати довідку про розмір грошового забезпечення щодо посади, аналогічної до тієї, яку займав позивач на момент звільнення. В свою чергу, у відповіді, направленій представнику позивача, відповідач-1 повідомив про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за посадою, аналогічною до тієї, яку займав ОСОБА_1 на момент звільнення. Водночас, поінформував про те, що на момент звільнення позивач не проходив військову службу в Управлінні СБ України в Чернівецькій області, у зв`язку з чим зазначив, що відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за його посадою, чи аналогічною до неї, в Управлінні відсутні.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що Управлінням СБ України в Чернівецькій області не було допущено протиправної бездіяльності щодо позивача, яка, на думку останнього, полягає у самоусуненні від складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших категорій осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

У зв`язку з наведеним висновком, суд вважає, що позов в цій частині, а також в частині зобов`язання відповідача-1 підготувати на надати таку довідку в орган Пенсійного фонду - є необґрунтованим, а відтак не підлягає задоволенню.

З приводу позовних вимог що стосуються Головного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок на підставі нової довідки, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до наведеної норми предметом судового захисту можуть бути права, свободи чи інтереси особи, які на час звернення до суду з позовом були порушені. Тобто для захисту права суду необхідно встановити факт його порушення, а чи відбудеться це у майбутньому - невідомо. Станом на час розгляду справи довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії не видана та не направлена до ГУ ПФУ в Чернівецькій області. Відповідач-2 не відмовляв у прийнятті такої довідки та у здійсненні перерахунку на її підставі. Відтак, суд вважає, що вимоги про зобов`язання відповідача-2 здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, яка ще не видана, є передчасними, а відтак, позов в цій частині не підлягає задоволенню.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду справи відповідачами, як суб`єктами владних повноважень доведено правомірність своїх дій щодо вимог позивача про видачу довідки та здійснення перерахунку його пенсії на її підставі. Натомість позивачем на підтвердження заявлених вимог обгрунтованих доводів не надано.

За таких обставин, суд доходить висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Суд не вирішує питання щодо судових витрат, оскільки, позивача звільнено від сплати судового збору, а доказів витрат інших осіб, які їх понесли у справі немає, що не суперечить положенням ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )

Відповідачі - Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області (вул.Шевченка, 1-А, м.Чернівці, 58001; код ЄДРПОУ 20001786)

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл.Центральна, 3, м.Чернівці, 58002; код ЄДРПОУ 40329345)

Суддя В.О. Кушнір