
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2020 року справа № 580/416/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
встановив:
04 лютого 2020 року до суду з позовною заявою звернулась ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, в якій просить зобов`язати відповідача призначити житлову субсидію на сплату комунальних послуг з 01.10.2019 (з дня подачі документів).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що рішення про відмову у призначенні субсидії суперечать законодавству України, тому просить зобов`язати відповідача надати позивачу житлову субсидію з 01.10.2019.
Ухвалою суду від 10.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження та постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 20.05.2020 продовжено Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради строк для подання відзиву на позовну заяву. Запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня, наступного за днем отримання копії даної ухвали, надати до суду відзив на позовну заяву та докази надіслання його копії позивачу. Витребувано у Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), які стали підставою для прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії відповідачу.
12.06.2020 відповідач позов не визнав, надав відзив на позов, в якому зазначив, що комісією виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань, щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій прийнято рішення відмовити у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що у складі домогосподарства заявника є ОСОБА_2 у якого не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії та у зв`язку з простроченою понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої не перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
16.06.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №403 від 20.01.2020.
Позивач 28.11.2019 звернулась до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 28.11.2019 зазначені: позивач ОСОБА_1 серія та номер паспорта НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 серія та номер паспорта НОМЕР_6 , РНОКПП НОМЕР_5 (проживає окремо) та особи, які не проживають у домоволодінні з 2010 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Згідно повідомлення про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги до особової справи №709522 від 23.01.2020 позивачу не призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2019 року. Підставою відмови зазначено «несплата ЄСВ».
Відповідно до витягу з протоколу№4 від 22.01.2020 засідання комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій ОСОБА_1 відмовлено в призначенні житлової субсидії відповідно до пункту 14-16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 №848 зі змінами та доповненнями, у зв`язку з тим, що у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, у яких середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії та у зв`язку з простроченою понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.
Не погоджуючись із відмовою у призначенні субсидії позивач звернулась до суду.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок надання субсидій визначений Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 (далі - Положення №848).
Згідно пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Пунктом 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках)..
Згідно з пунктом 9 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Пунктом 5 Положення №848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).
Згідно пункту 10 Положення №848 рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім`ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.
Пунктом 15 Положення №848 передбачено, що за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Відповідно до п. 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).
Пунктом 15 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Дослідивши витяг з протоколу засідання Комісії від 22 січня 2020 року № 4 та повідомлення про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги до особової справи № 709522 від 23 січня 2020 року, суд встановив, що у них зазначені різні підстави для відмови у призначенні субсидії ОСОБА_1 .
Так, у витягу з протоколу засідання Комісії від 22 січня 2020 року № 4 зазначені дві підстави для відмови у призначенні субсидії: наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг за понад два місяці та несплата єдиного внеску у розмірі, не меншому від мінімального.
Натомість у повідомленні № 709522 від 23 січня 2020 року зазначена лише одна підстава для відмови в призначенні субсидії - несплата єдиного внеску.
Крім того, суд звертає увагу, що ОСОБА_2 , з позивачем фактично не проживає, як і гр.гр. ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ОСОБА_7 , про що соціальним працівником відповідача складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї №403 від 20.01.2020.
Зазначені обставини не дають можливості становити дійсні підстави для відмови в призначенні субсидії ОСОБА_1 та перевірити правомірність дій Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради під час розгляду заяви позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням вказаної норми КАС України суд дійшов висновку, що для повного захисту прав позивача рішення про відмову в призначенні житлової субсидії у формі витягу з протоколу №4 від 22.01.2020 засідання комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій ОСОБА_1 прийнято з формальних підстав, є протиправним та підлягає скасуванню.
Разом з цим, суд зазначає, що відповідач не встановив обставин, які є підставою для призначення житлової субсидії, тобто не вчинив дії, які відносяться до його дискреційних повноважень, тому позовна вимога про зобов`язання відповідача надати житлову субсидію є передчасною і задоволенню не підлягає.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати витяг з протоколу№4 від 22.01.2020 засідання комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій ОСОБА_1
Зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 37853109) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 28 листопада 2019 року про надання житлової субсидії на оплату комунальних послуг з 1 жовтня 2019 року та прийняти рішення, передбачене Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995.
У задоволенні решти позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складене 18.06.2020.
Суддя В.П. Тимошенко