
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2020 р. Справа№200/4119/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код 03197428, 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14). Просила визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначені допомоги при народжені дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов`язати призначити та виплатити допомогу при народжені дитини в розмірі, встановленому ч.1 ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Позов вмотивовано тим, що у лютому 2019 року позивач звернулась до управління із заявою про виплату допомоги при народжені дитини, рішення про відмову у призначені допомоги не надано. Вважає наявним право на отримання допомоги при народжені дитини, оскільки, після народження вона та її син проживали у м. Жданівка, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень.
22 квітня 2020 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
15 травня 2020 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено про правомірність дій управління, з огляду на те, що, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше, ніж через 12 місяців після народження дитини, цей строк поновленню не підлягає.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 народила дитину ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 отримала свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , яке видано Бахмутським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області.
05 березня 2020 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
30 березня 2020 року Управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради прийнято рішення про відмову в призначені допомоги відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Вказана відмова є підставою для звернення до суду з даним позовом.
Згідно зі ст.1 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” від 21.11.1992р. № 2811 (далі - Закон) громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 3 цього Закону призначається державна допомога при народженні дитини.
Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону, допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
При цьому, статтею 11 Закону установлено, що допомога при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини, за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Аналогічні положення містяться в п. 12 Постанови КМУ “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми” від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок).
В даному випадку несвоєчасне звернення батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини обумовлено проживанням в місті Жданівка, тобто на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та подальшим переміщенням в місто – Костянтинівка, про що свідчить довідка внутрішньо-переміщеної особи.
За приписами ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров`я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження в місті проживання позивача з дитиною (м. Жданівка), у зв`язку з чим позивач змушений змінити місце проживання (м. Костянтинівка), що обумовило несвоєчасне звернення до управління за допомогою, суд дійшов висновку, що відмовляючи у призначенні допомоги при народженні дитини, відповідач не врахував всі обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
На підставі зазначеного, обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить висновку, що достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача у даній справі є скасування рішення про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини та зобов`язання призначити та виплатити відповідну допомогу за заявою позивача.
При розподілі судових витрат, судом враховано наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.04.2020 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, при цьому, фактично позовні вимоги задоволені, оскільки припинення виплати пенсії визнано протиправним, а зобов`язання вчинити певні дії є похідними від першої вимоги, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судових витрат у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 30.03.2020 про відмову у призначені допомоги при народжені дитини.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код 03197428, 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) призначити та здійснити виплату державної допомоги при народжені дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі, встановленому ч.1 ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код 03197428, 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, іІдентифікаційний код 26255795, 01601, м.Київ, вулиця Липська, будинок 18/5).
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України, частини 3 розділу VI Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош