Рішення № 89918759, 15.05.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2020
Номер справи
160/1964/20
Номер документу
89918759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2020 року Справа № 160/1964/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19.02.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій позивач просить визнати протиправними дії Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради по зарахуванню до сукупного доходу при розрахунку житлової субсидії з листопада 2019 року по квітень 2020 року суми 35000 грн. за моральну шкоду, заподіяну ушкодженням здоров`я при виконанні трудових обов`язків, стягнуту згідно рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 13 грудня 2018 року ; зобов`язати Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради зробити перерахунок житлової субсидії за період з листопада 2019 року по квітень 2020 року, виключивши з розрахунку 35000 грн. за моральну шкоду, заподіяну ушкодженням здоров`я при виконанні трудових обов`язків, стягнуті згідно рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 13 грудня 2018 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що при прийнятті рішення щодо призначення житлової субсидії Виконавчим комітетом Тернівської районної у місті ради було зараховано до сукупного доходу суму в розмірі 35000 грн. за моральну шкоду, що суперечить положенням Постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 березня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення ( виклику) сторін.

Відповідачем 27.03.2020 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.

07.04.2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідач зазначає, що розрахунок житлової субсидії на опалювальний період 2019-2020 років здійснювався автоматично без особистого звернення позивача. При здійсненні розрахунку враховувалась інформація надана Державною податковою службою та Пенсійним фондом України. Відповідно до положення Постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» наявний вичерпний перелік доходів, що не включаються до сукупного доходу домогосподарства. Виконавчим комітетом Тернівської районної у місті ради було прийнято рішення про відмову у нарахуванні житлової субсидії відповідно до норм Постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року, а тому відповідач вважає, що оскаржуване рішення прийнято правомірно.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, як отримувач житлової субсидії з жовтня 2016 року.

Листом Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради №6865 від 11.12.2019 року повідомлено позивача про відмову у нарахуванні житлової субсидії. Вказане рішення обґрунтовано тим, що розрахунок житлової субсидії здійснено в автоматичному режимі з травня 2019 року по квітнень 2020 року без особистого звернення, як особі, що отримувала житлову субсидію у попередньому сезоні. При здійсненні розрахунку житлової субсидії враховувались доходи за період з 01.01.2019 року по 31.06.2019 року, а саме пенсійні виплати у сумі 17001,12 грн. та інший дохід у розмірі 35000 грн.

Вважаючи дії Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради щодо зарахування до сукупного доходу стягнення суми моральної шкоди, відшкодованої за ушкодження здоров`я у розмірі 35000 грн. та відмову у призначенні житлової субсидії протиправними позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, (із змінами та доповненнями) яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій (надалі - Положення №848).

Згідно пункту 3 Положення №848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

За змістом пункту 4 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 5 Положення №848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).

Приписами пункту 9 Положення №848 визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно пункту 78 Положення №848, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Так, під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з жовтня 2016 року отримувала субсидію.

Згідно наданих виконавчим комітетом Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради розрахунків субсидії на житлово-комунальні послуги до заяви №270981 ОСОБА_1 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , з 22.10.2019 року та 14.11.2019 року, розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальних норм з урахуванням пільг становить - 2048,47грн.; середньомісячний сукупний дохід домогосподарства - 8666,85грн. ; середньомісячний дохід на одного члена домогосподарства 8666,85грн.; 35,08% частка середньомісячного сукупного доходу становить -3040,33 грн., різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальних норм і обсягом визначеного для домогосподарства платежу становить 991,86грн.

При здійсненні розрахунку враховані доходи членів сім`ї за період січень-червень 2019 року, а саме: пенсійні виплати у розмірі - 17001.12грн. та інші доходи за кодом Державної фіскальної служби України 120 у розмірі - 35000 грн.

З приводу врахування доходу у розмірі 35000 грн. при розрахунку доходів ОСОБА_1 за період січень-червень 2019 року, суд зазначає наступне.

Дохід у розмірі 35000 грн. отримано позивачем на виконання рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13 грудня 2018 року у справі №215/4323/18, яким стягнуто з Публічного акціонерного товариства «АрселорМітталКривий Ріг» на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування моральної шкоди 35000 грн. без утримання податку з доходів з фізичних. Вказана сума моральної шкоди стягнута, у зв`язку з отримання ОСОБА_1 ушкодженням здоров`я та стійкою втратою працездатності, що пов`язане з виконанням трудових обов`язків на підставі статті 237-1 Кодексу законів про працю України.

Зазначене рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13 грудня 2018 року у справі №215/4323/18 залишено без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 04 березня 2019 року.

Згідно пункту 30 Положення №848, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Відповідно до пункту 31 Положення №848, під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія (крім соціальної стипендії студентів (курсантів) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа у разі продовження навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів, а також студентів (курсантів) закладів вищої освіти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків); соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи.

Згідно пункту 32 Положення №848, до сукупного доходу домогосподарства не включаються такі соціальні виплати: частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово; частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово; одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня"; державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; житлова субсидія; пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу; щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

При цьому за пунктом 33 Положення №848, до сукупного доходу також не враховуються: аліменти, отримані на дітей; сплачені аліменти (за умови документального підтвердження фактичної сплати); спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб; доходи від розміщення депозитів; оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів; допомога громадських та благодійних організацій; допомога на поховання; матеріальна допомога дитячим будинкам сімейного типу, яка виплачується за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів; одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності; вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації; суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров`я, що пов`язане з виконанням ним трудових обов`язків.

Отже, суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров`я, що пов`язане з виконанням ним трудових обов`язків до сукупного доходу не враховуються.

Оскільки грошові кошти ОСОБА_1 у розмірі 35000 грн. є відшкодуванням моральної шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження здоров`я, що пов`язане з виконанням трудових обов`язків, то вони не мають враховуватись до сукупного доходу при вирішенні питання про призначення житлової субсидії.

З таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем при проведенні розрахунку субсидії позивача протиправно враховано дохід у розмірі 35000 грн. та вважає за необхідне зобов`язати відповідача зробити перерахунок житлової субсидії за період з листопада 2019 року по квітень 2020 року, виключивши вказану суму з розрахунку.

В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України , предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України , при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради (вул. Короленка, б. 1А, м. Кривий Ріг, Днпропетровська обл., 50079, код ЄДРПОУ 04052554) про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради по зарахуванню до сукупного доходу ОСОБА_1 при розрахунку житлової субсидії з листопада 2019 року по квітень 2020 року, моральну шкоду, заподіяну ушкодженням здоров`я при виконанні трудових обов`язків, стягнуту згідно рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 13 грудня 2018 року у сумі 35000 грн.

Зобов`язати Виконавчий комітет Тернівської районної у місті ради зробити перерахунок житлової субсидії ОСОБА_1 за період з листопада 2019 року по квітень 2020 року, виключивши з розрахунку моральну шкоду, заподіяну ушкодженням здоров`я при виконанні трудових обов`язків, стягнуту згідно рішення Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 13 грудня 2018 року у сумі 35000 грн.

Судовий збір у розмірі 840,80 грн. стягнути з Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради (вул. Короленка, б. 1А, м. Кривий Ріг, Днпропетровська обл., 50079, код ЄДРПОУ 04052554) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок його бюджетних асигнувань.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 15 травня 2020 року.

Суддя С.І. Озерянська