Постанова № 8991866, 09.10.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2009
Номер справи
2а-14444/09/0570
Номер документу
8991866
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2009 р.                                                                       справа № 2а-14444/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Чучка В.М.

при секретарі                                                  Каморнікові Д.Ю.

за участю представників: позивача – Дунда В.І. (Костянтинівська об’єднана державна податкова інспекція, довіреність від 30.12.2008 року № 3762/10/10-013), відповідача – Стещенко С.В. (Комунальне підприємство «Костянтинівське трамвайне управління», довіреність від 01.03.2009 року ) розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» про стягнення заборгованості перед бюджетом з земельного податку у сумі 99549,44 грн. (дев’яносто дев'ять тисяч п’ятсот сорок дев'ять грн. 44 коп.),

В С Т А Н О В И В:

                                                                                                                                  

Костянтинівська об’єднана державна податкова інспекція (надалі Податкова інспекція, позивач) звернулася до суду з позовом про стягнення з комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» (надалі – Комунальне підприємство, відповідач) 99 549,44 грн. податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податковий борг з земельного податку у розмірі 99 549,44 грн., який виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання у період з березня 2007року по 13.08.2009 року, при цьому вказана сума боргу самостійно визначена відповідачем у поданих ним податкових розрахунках земельного податку. Приймаючи до уваги факт несплати Комунальним підприємством суми заборгованості у порушення вимог Законів України: «Про плату з землю», «Про систему оподаткування», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні визнав позовні вимоги у повному обсязі, про що надав відповідні письмові пояснення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Комунальне підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» зареєстровано як юридична особа виконкомом Костянтинівської міської ради Донецької області 10.08.2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Підприємство діє на підставі статуту, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 32942399; перебуває на обліку в Макіївській ОДПІ з 19.08.2004 року за № 38/04 як платник податків, в тому числі є платником земельного податку.

За результатами перевірок повноти та своєчасності сплати земельного податку по Комунальному підприємству, проведеними Податковою інспекцією, виявлені порушення вимог ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в частині затримки перерахування до бюджету земельного податку, у зв’язку з чим складені наступні акти та повідомлення-рішення:

1)          № 340/15-3-32942399 від 13.05.2008 року – затримка перерахування до бюджету земельного податку за березень-жовтень 2005 року в сумі 12949,18 грн. понад 90 календарних днів, на підставі чого прийнято податкове повідомлення рішення від 22.05.2008 року № 0001411543/0-14918, відповідно до якого визначена сума штрафу у розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що складає 6474,60 грн., яке отримано представником Комунального підприємства 22.05.2008 року;

2)          № 538/15-3-32942399 від 25.06.2009 року – затримка перерахування земельного податку за листопад, грудень 2005 року в сумі 1686,11 грн. понад 90 календарних днів, на підставі чого прийнято податкове повідомлення рішення від 09.07.2009 року № 0002091543/0-19993, відповідно до якого визначена сума штрафу у розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що складає 843,06 грн., яке отримано 11.07.2008 року;

3)          № 619/15-3-32942399 від 24.07.2009 року – затримка перерахування земельного податку за грудень 2005 року в сумі 867,94 грн. понад 90 календарних днів, на підставі чого прийнято податкове повідомлення рішення від 06.08.2008 року № 0002591543/0-22381, відповідно до якого визначена сума штрафу у розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що складає 433,97 грн., яке отримано 06.08.2008 року;

4)          № 505/15-3-32942399 від 10.06.2009 року – затримка перерахування земельного податку за вересень 2006 року в сумі 251,15 грн. та грудень 2006 року в сумі 287,33 грн. понад 90 календарних днів, на підставі чого прийнято податкове повідомлення рішення від 15.06.2009 року № 0001751543/0-15770, відповідно до якого визначена сума штрафу у розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що складає 269,25 грн., яке отримано 15.06.2009 року;

5)          № 611/15-3-32942399 від 10.07.2009 року – затримка перерахування земельного податку за грудень 2006 року в сумі 220,81 грн. понад 90 календарних днів, на підставі чого прийнято податкове повідомлення рішення від 15.07.2009 року № 0002171543/0-18172, відповідно до якого визначена сума штрафу у розмірі 50 % узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що складає 110,41 грн., яке отримано 15.07.2009 року.

Виходячи з наведених вище актів позивача, податкових розрахунків земельного податку станом на 13.08.2009 року, що самостійно надані Комунальним підприємством до Податкової інспекції, витягу з облікової картки платника – Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління», розрахунку суми позову, наданому Податковою інспекцією слідує, що заборгованість відповідача з земельного податку складає 99549,44 грн., з яких:

- сума боргу зі сплати земельного податку - 72343,75 грн.;

- сума штрафу – 8131,29 грн.;

- пеня – 19074,40 грн.

У зв’язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов’язання, Податковою інспекцією на адресу Приватного підприємства рекомендованим листом направлені перша та друга податкові вимоги (від 19.01.2005 року № 1/41 та від 03.03.2005 року № 2/112, відповідно), які отримані останнім.

У якості засобів, направлених на стягнення податкового боргу, рішенням від 11.04.2005 року № 23/10/24-012 Податковою інспекцією вирішено здійснити стягнення коштів та продаж інших активів відповідача.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 цього ж Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. У відповідності до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».

На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг з земельного податку в сумі 99549,44 грн. (в тому числі: сума боргу зі сплати земельного податку - 72343,75 грн., сума штрафу – 8131,29 грн., пеня – 19074,40 грн.), який виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання. Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

На підставі підпункту «а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

У відповідності до підпункту «б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Як видно з матеріалів справи, податкові вимоги направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Беручи до уваги до уваги те, що суму земельного податку у розмірі 99549,44 грн. (в тому числі: сума боргу зі сплати земельного податку - 72343,75 грн., сума штрафу – 8131,29 грн., пеня – 19074,40 грн.) відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується актами позивача (актами перевірки та повідомленнями-рішеннями), податковими розрахунками земельного податку станом на 13.08.2009 року, що самостійно надані Комунальним підприємством до Податкової інспекції, витягом з облікової картки платника – Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління», розрахунком суми позову, наданим Податковою інспекцією; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» про стягнення заборгованості – задовільнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Костянтинівське трамвайне управління» (85109, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Строітельная, б. 50, код ЄДРПОУ 32942399; п/р 26005303550933 у філії «Відділення Промінвестбанку в м. Костянтинівка Донецької області», МФО 334550) на користь місцевого бюджету (на бюджетний рахунок одержувача 33211811700058, код 13050100) УДК у м. Костянтинівка, банк ГУ ДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686631, МФО 834016 ) податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у сумі 99549,44 грн. (дев’яносто дев'ять тисяч п’ятсот сорок дев'ять грн. 44 коп.), в тому числі: 72343,75 грн. (сімдесят дві тисячі триста сорок три грн. 75 коп.) – основний платіж, 8131,29 грн. (вісім тисяч сто тридцять одна грн. 29 коп.) – штрафні санкції, 19074,40 грн. (дев’ятнадцять тисяч сімдесят чотири грн. 40 коп.) – пеня.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошено 09 жовтня 2009 року.

Повний текст постанови виготовлений 14 жовтня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.           Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.           Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження. Суддя                                                                                           Чучко В.М.