ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.12.09Справа №2а-12706/09/1/0170 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної РеспублікиКрим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В. , за участю
представника позивача – Тарасенко О.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим до Кримського аграрно-виробничого підприємства "Кримшовк"
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим до Кримського аграрно-виробничого підприємства "Кримшовк" про стягнення податкової заборгованості у розмірі 43939,66 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 06.11.2009 року було відкрите провадження в адміністративній справі .
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.11.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі та пояснила, що Кримське аграрно-виробниче підприємство "Кримшовк"перебуває на обліку в ДПІ у м. Сімферополі АР Крим і зареєстроване як платник податку на додану вартість та згідно Конституції України та Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин, земельного податку, комунального податку, зобов’язане їх сплачувати у порядку та строки, передбачені законом.
Також представник позивача зазначила, що станом на час розгляду справи за відповідачем значиться податкова заборгованість у розмірі 43939,66 гривень, у тому числі з ПДВ – 39385,73 гривень, по комунальному податку – 35,70 гривень, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин – 380,75 гривень, земельного податку – 4137,48 гривень. Заборгованість утворилась в результаті несплати самостійно задекларованих відповідачем сум податків. Оскільки самостійно відповідачем заборгованість не сплачено, представник позивача просила суд стягнути з відповідача суму податкової заборгованості, зазначену у позові.
У судове засідання, відповідач не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи через засоби масової інформації, шляхом розміщення оголошення про судовий виклик у газеті «Все для Всех» за 19.11.-25.11.09 року №47, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь – які докази до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ у м. Сімферополі АР Крим є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Судом встановлено, що Кримське аграрно-виробниче підприємство “Кримшовк” являється юридичною особою, зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 23.12.1994 року з ідентифікаційним кодом юридичної особи 00700619, внесене до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, довідкою ГУ Статистики в АРК № 09/2-5/1293 від 02.07.2001 року.
Таким чином, судом встановлено, що Кримське аграрно-виробниче підприємство «Кримшовк» (далі – КАВП «Кримшовк») являється суб’єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
КАВП «Кримшовк» є платником у тому числі таких податків як податок на додану вартість, комунальний податок, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин, земельний податок.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.
Відповідно до 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.
Судом встановлено, що податковий період по ПДВ для КАВП «Кримшовк» дорівнює місяцю, тому воно зобов’язано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подавати до ДПІ у м. Сімферополі АРК декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Судом встановлено, що КАВП «Кримшовк» у податковій декларації з ПДВ за серпень 2009 року самостійно визначено податкове зобов’язання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 40034,00 гривень.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Проте судом встановлено, що на час розгляду справи КАВП «Кримшовк» за серпень 2009 року сплачено податку на додану вартість не в повному розмірі – 648,27 гривень.
Таким чином податковий борг КАВП «Кримшовк» за узгодженою сумою ПДВ за серпень 2009 складає 39385,73 гривень.
Пункт 5.4.1. ст. 5 Закону України №2181 встановлює, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до розшифровки податкового боргу КАВП «Кримшовк» та облікової картки платника станом на час розгляду справи, сума боргу з ПДВ в розмірі 39385,73 гривень відповідачем не погашена у повному обсязі.
Обов’язок КАВП «Кримшовк» сплачувати комунальний податок передбачений Декретом Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» N 56-93 від 20.05.1993 року.
Відповідно до статті 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Таким чином, КАВП «Кримшовк» зобов’язане щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до ДПІ в м. Сімферополі АРК декларації з комунального податку.
Судом встановлено, що КАВП «Кримшовк» у податковій декларації з комунального податку за 2 квартал 2009 року самостійно визначено податкове зобов’язання в розмірі 35,70 гривень.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Проте судом встановлено, що на час розгляду справи КАВП «Кримшовк» сума комунального податку за 2 квартал 2009 року не сплачена.
Таким чином податковий борг КАВП «Кримшовк» за узгодженою сумою комунального податку за 2 квартал 2009 року складає 35,70 гривень.
Відповідно до розшифровки податкового боргу КАВП «Кримшовк» та облікової картки платника станом на час розгляду справи, сума боргу з комунального податку за 2 квартал 2009 року в розмірі 35,70 гривень відповідачем не погашена у повному обсязі.
Судом встановлено, що КАВП «Кримшовк» є платником земельного податку та зобов’язаний у строки, встановлені Законом України «Про плату за землю» подавати податкову звітність та вчасно сплачувати земельний податок.
Порядок, підстави та строки сплати земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 – ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 – ХІІ використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про плату за землю» облік громадян - платників земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності і нарахування відповідних сум проводиться щороку станом на 1 травня.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до Статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з підпунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що 29.01.2009 року відповідачем до податкового органу в порядку звітності було надано податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік № 3086, відповідно до якого відповідач зобов’язаний з травня по серпень 2009 року сплатити по 1034,37 гривень земельного податку щомісячно, всього в розмірі 4137,48 гривень, граничні строки сплати зазначеного зобов’язання відповідно до 30.06.2009 року, до 30.07.2009 року, до 30.08.2009 року, до 30.09.2009 року.
Однак, у порушення Закону України «Про плату за землю» у граничні строки сплати податкового зобов’язання КАВП «Кримшовк» узгоджені суми земельного податку не сплатило у повному обсязі.
Відомості особового рахунку відповідача станом на час розгляду справи свідчать про те, що за відповідачем, у зв’язку з несвоєчасною сплатою сум земельного податку з травня по серпень 2009 року , утворилась заборгованість у розмірі 4137,48 гривень.
Судом встановлено, що КАВП «Кримшовк» є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та зобов’язаний у строки, встановлені Законом України від 11.12.1991, № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» подавати податкову звітність та вчасно сплачувати податок.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 11.12.1991, № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Статтею 5 Закону «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» визначені строки сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону юридичними особами податок підлягає сплаті щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що відповідачем до податкових органів надано розрахунок суми податків з власників транспортних засобів за 2009 рік, за яким він зобов’язався сплатити за 2 квартал 2009 року 380,75 гривень суми податку.
Проте у строки, передбачені 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» зазначені суми сплачені не були.
Відомості особового рахунку відповідача станом на час розгляду справи свідчать про те, що за відповідачем, у зв’язку з несвоєчасною сплатою сум податку з власників транспортних засобів за 2 квартал 2009 року, утворилась заборгованість у розмірі 380,75 гривень.
На час розгляду справи згідно відомостей облікової картки платника податків станом на час розгляду справи податковий борг КАВП «Кримшовк» складає 43939,66 гривень, у тому числі з ПДВ – 39385,73 гривень, по комунальному податку – 35,70 гривень, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин – 380,75 гривень, земельного податку – 4137,48 гривень
Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати КАВП «Кримшовк» у передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» строки узгодженої суми податкового боргу є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Приймаючи до уваги, що зазначена сума заборгованості відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з КАВП «Кримшовк» , тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У зв’язку зі складністю справи судом 08 грудня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 14 грудня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Кримського аграрно-виробничого підприємства “Кримшовк” (ідентифікаційним кодом юридичної особи 00700619) податкову заборгованість у розмірі 43939,66 гривень, у тому числі:
- податку з власників транспортних засобів та інших саморобних машин у розмірі 380,75 гривень (Державний бюджет м. Сімферополя, р/р 33212807700005, код платежу 12020103, АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740405);
- з земельного податку у розмірі 4137,48 гривень (Державний бюджет м. Сімферополя, р/р 33219811700005, код платежу 13050103, АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740405);
- з комунального податку на суму 35,70 гривень (Державний бюджет м. Сімферополя, код платежу 16010203, АРК, м. Сімферополь, р/р 33213828700005 МФО 824026, ОКПО 34740405).
- податку на додану вартість у сумі 39385,73 гривень (Державний бюджет м. Сімферополя, р/р 31114029700002 в ГУДКУ в АРК м. Сімферополя МФО 824026, код платежу 14010100, ЕДРПУ 34740405).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.