Постанова № 8991209, 08.12.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.12.2009
Номер справи
2а-11500/09/7/0170
Номер документу
8991209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

08.12.09Справа №2а-11500/09/7/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді Маргарітова М.В. , при секретарі Силантьєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕТАН-СЕРВИС"

до Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК

про визнання нечинним висновок та спонукання до виконання певних дій

за участю:

від позивача – представник за довіреністю Корольков О.М.,

відповідач – не з’явився

Суть спору: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить визнати не чинним Висновок Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим № 3345-з/24 від11.09.2009 року про не узгодження проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки площею 0,3 га в оренду строком на 25 років, ТОВ «МЕТАН-СЕРВИС» для будівництва автомобільної газонаповнювальної компресорної станції смт. Приморський район АЗС «АТАН» розробленого відділом землевпорядних робіт Феодосійської товарної біржі .

Зобов’язати Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим узгодити проект землевпорядкування по відводу земельної ділянки площею 0,3 га в оренду строком на 25 років, ТОВ «МЕТАН-СЕРВИС» для будівництва автомобільної газонаповнювальної компресорної станції смт. Приморський район АЗС «АТАН» розроблений відділом землевпорядних робіт Феодосійської товарної біржі.

В судовому засіданні позивачем уточнені позовні вимоги згідно з якими позивач просить визнати протиправною відмову відповідача в непогодженні проекту землевпорядкування по відводу земельної ділянки площею 0,3 га в оренду строком на 25 років, ТОВ «МЕТАН-СЕРВИС» для будівництва автомобільної газонаповнювальної компресорної станції смт. Приморський р-он АЗС «АТАН» розробленого відділом землевпорядних робіт Феодосійської товарної біржі з підстав необхідності проведення земельних торгів на підставі ст.ст.124,134, п.1 розділу Х Земельного кодексу України та ст.6 Закону України «Про оренду землі», яке викладене у Розділі 5 висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим № 3345-з/24 від11.09.2009 року та зобов’язати відповідача погодити проект землеустрою з відведення вказаної земельної ділянки позивачу в оренду без вимоги про необхідність проведення земельних торгів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає рішення відповідача, яким позивачу відмовлено у погодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки протиправним, таким, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та суперечить вимогам Земельного кодексу України, оскільки набуття позивачем права оренди земельної ділянки повинно здійснюватися без проведення земельних торгів. Також позивач вважає, що не узгодження проекту землеустрою з відведення вказаної земельної ділянки позивачу в оренду без вимоги проведення земельних торгів позивачу, створює протиправні перешкоди в набутті оренди земельної ділянки для будівництва автомобільної газонаповнювальної компресорної станції.

Крім того позивач вважає що в зв’язку з отриманням до 1 січня 2008 року погодження міста розташування земельної ділянки від органів місцевого самоврядування, відповідно до абз. 3 п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, має право на отримання цієї земельній ділянки без проведення земельних торгів.

Позивач також обґрунтовує свої вимоги ч.1 ст.72 КАС України, згідно з якою обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про час дату та місце його проведення повідомлений належним чином. Відповідно наданих письмових заперечень (а.с.33-34) проти позовних вимог заперечує, просить у задоволенні позову відмовити. Відповідач, посилаючись на положення ст.ст. 122, 124, 134 Земельного кодексу України, Перехідні положення Земельного кодексу України вважає, що позивачу правомірно відмовлено у погодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки. Відповідач зазначив, що надання такої земельної ділянки повинно відбуватися за результатами земельних торгів.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, дослідивши наявні докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕТАН-СЕРВИС» (ідентифікаційний код 34266157), 29.11.2006р. зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Красноперекопської міської ради АР Крим що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 530642, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 054860. (а.с.24,25).

Судом встановлено, що 06.08.2007 року ТОВ «Метан-сервіс» звернулося з заявою до голови Приморської селищної ради з проханням виділити земельну ділянку площею 0,03га, а також дозволити збір матеріалів попереднього узгодження на проект відведення земельної ділянки під будівництво автомобільної газонаповнювальної компресорної станції, розташованої на а/т Керч-Феодосія.

Рішенням 18-ої сесії 5 скликання Приморської селищної ради № 612 від 28.09.2007 року (а.с.8) ТОВ «Метан-сервіс» дозволено збір матеріалів попереднього узгодження місце розташування земельної ділянки площею 0,03 га під будівництво автомобільної газонаповнювальної компресорної станції, розташованої за адресою смт. Приморський, район АЗС «Атан».

Рішенням Приморської селищної ради 19-ої сесії 5 скликання № 624 від 31.10.2007 року були внесені зміни до рішення Приморської селищної ради 18-ої сесії 5 скликання № 612 від 28.09.2007 року в частині площі ділянки та зазначено, що її розмір складає 0,30 га (а.с.9).

Судом встановлено, що 30.11.2007 року ТОВ «Метан-сервіс» звернулося до голови Приморської селищної ради з проханням розглянути питання про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки під будівництво, у зв’язку з проведеним заявником погодженням акту вибору та обстеження земельної ділянки.

Рішенням Приморської селищної ради 23-ої сесії 5 скликання № 849 від 21.03.2008 року погоджено місце розташування об’єкта, затверджений акт вибору та обстеження земельної ділянки та дозволено ТОВ «Метан-сервіс» складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,3 га; ТОВ «Метан-сервіс» зобов’язано протягом 6 місяців виконати проект землеустрою (а.с.10).

Рішенням Приморської селищної ради 27-ої сесії 5 скликання № 1018 від 30.09.2008 року внесені зміни до рішення 23 сесії 5 скликання від 21.03.2008 року № 849 та наданий строк для виконання проекту землеустрою ТОВ «Метан-сервіс» до 01.04.2009 року (а.с.11).

У жовтні 2008 року до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом звернувся Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель до Приморської селищної ради про визнання рішення Приморської селищної ради 23-ої сесії 5 скликання № 849 від 21.03.2008 року «Про попереднє погодження місце розташування об’єкту і надання згоди на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3 га ТОВ «Метан-сервіс» незаконним. Позивач, позовні вимого обґрунтував тим, що Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.124 Земельного кодексу України, ст.16 Закону України "Про оренду землі" та встановлено, що придбання права оренди земельних ділянок, які знаходяться в державній та комунальній власності здійснюється виключно на аукціонах

Згідно з Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.02.2009 року по справі №2а-4870/08/1 у задоволенні позову відмовлено.

Відповідно до висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим № 3345-з/24 від11.09.2009 року (а.с.19-21) позивачу було відмовлено в узгодженні проекту землеустрою з відведення вказаної земельної ділянки з тих причин, що проект розроблений в порушення вимог ст.ст.124,134, п.1 розділу Х Земельного кодексу України та ст.6 Закону України «Про оренду землі», від 06.10. 1998р. №161-ХІV, в частині передачі вільної від об’єктів земельної ділянки, без проведення земельних торгів.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Адміністративне судочинство, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, спрямоване на захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особини зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Згідно до положень ч. 1,2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного Кодексу України (далі – ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Право оренди земельної ділянки – це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності(ст.93 ЗК України).

Відповідно до положень абз. 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до положень частин 1,2,3 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 1,2,3,4,5,6,7,10 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:

зміни цільового призначення земельних ділянок;

надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу.

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється:

затвердження проекту відведення земельної ділянки;

вилучення (викуп) земельних ділянок у землекористувачів (землевласників) із затвердженням умов вилучення (викупу) земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням категорії земель та її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, встановлення обґрунтованих граничних термінів забудови земельної ділянки.

Статтями 135,136 ЗК України встановлені положення щодо земельних торгів та підготовки лотів для продажу на земельних торгах.

Відповідно до положень ч. 1,2 ст. 136 ЗК України, органи державної влади або органи місцевого самоврядування, уповноважені приймати рішення про відчуження земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної або комунальної власності, або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису), визначають перелік таких земельних ділянок для продажу на земельних торгах окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта.

Добір земельних ділянок державної або комунальної власності для формування переліку, зазначеного в частині першій цієї статті, здійснюється на підставі затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, регіональних або місцевих правил забудови. При доборі земельних ділянок враховуються маркетингові дослідження, інвестиційна привабливість, звернення громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Як було вказано вище відповідно до положень ч. 2 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.

З аналізу вказаних норм вбачається, що вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки законодавець пов’язує з прийняттям уповноваженим органом відповідного рішення про надання земельної ділянки в оренду конкретній особі та укладенні на його підставі договору оренди.

Як вбачається з положень ч.2 ст. 124 ЗК України таке рішення має прийматися уповноваженим органом за результатом проведення земельних торгів.

При цьому, з положень ЗК України, якими встановлений порядок проведення земельних торгів вбачається, що таки торги проводяться, у тому числі, на підставі документації із землеустрою.

Земельний кодекс України взагалі не містить положень щодо проведення земельних торгів при вирішенні повноважним органом питання про надання згоди на складання проекту відводу земельної ділянки.

Надання повноважним органом дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки не надає особі права на оренду такої ділянки, а є лише дозволом для виготовлення документації, на підставі якої орган приймає рішення про надання земельної ділянки в оренду.

Таким чином, прийняття повноважним органом рішення про надання особі, яка зацікавлена в отриманні в оренду земельної ділянки, дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки неможна розуміти, як рішення про надання такої ділянки в оренду.

За таких підстав суд приходить до висновку, що для прийняття рішення про надання особі дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки, проведення земельних торгів не потрібно.

Враховуючи викладене, відмова відповідача в узгодженні позивачу проекту землеустрою, з підстав надання дозволу на його виготовлення без проведення земельних торгів, не ґрунтується на вимогах діючого законодавства.

За таких підстав, відмова відповідача в непогодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,3 га в оренду строком на 25 років, ТОВ «МЕТАН-СЕРВИС» для будівництва автомобільної газонаповнювальної компресорної станції смт. Приморський, район АЗС «АТАН», розробленого відділом землевпорядних робіт Феодосійської товарної біржі, яке викладене у Розділі 5 висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим № 3345-з/24 від11.09.2009 року, є протиправною, в зв’язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 14.12.2009р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати протиправною відмову Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим в непогодженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,3 га в оренду строком на 25 років, ТОВ «МЕТАН-СЕРВИС» для будівництва автомобільної газонаповнювальної компресорної станції смт. Приморський, район АЗС «АТАН», розробленого відділом землевпорядних робіт Феодосійської товарної біржі яке викладене у Розділі 5 висновку Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим №3345-з/24 від 11.09.2009 року з підстав необхідності проведення торгів (аукціону).

3.           Зобов’язати Республіканський комітет по земельних ресурсах АР Крим погодити проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 0,3 га в оренду строком на 25 років, ТОВ «МЕТАН-СЕРВИС» для будівництва автомобільної газонаповнювальної компресорної станції смт. Приморський, район АЗС «АТАН», розробленого відділом землевпорядних робіт Феодосійської товарної біржі без вимоги про необхідність проведення земельних торгів (аукціону).

4.           Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «МЕТАН-СЕРВИС» (98100, АР Крим, м. Феодосія, пр - т Айвазовського, б. 7, кв. 12) 3,40грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                         Маргарітов М.В.