
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
19 червня 2020 року Справа № 903/737/19 Господарський суд Волинської області у складі судді Дем`як В. М., за участю секретаря судового засідання Русинчук М.М., розглянувши заяву КП “Луцькводоканал” про відстрочення виконання рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020
по справі № 903/737/19
за позовом: Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", м. Київ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Приватне акціонерне товариство "Волиньобленерго", м. Луцьк
до відповідача: Комунального підприємства "Луцькводоканал", м. Луцьк
про стягнення 9 276 922,25 грн.
представники сторін:
від заявника: н/з;
від відповідача: н/з;
Встановив: 16.04.2020 на адресу суду надійшла заява КП Луцькводоканал” за вх. № 01-62/8/20 в якій просить відстрочити виконання рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 строком на один рік з дня його ухвалення.
Ухвалою суду від 21.04.2020 відкладено вирішення питання про прийняття заяви КП “Луцькводоканал” вх. № 01-62/8/20 від 16.04.2020 про відстрочення виконання рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 до повернення матеріалів справи №903/737/19 Господарському суду Волинської області.
Заяву обґрунтовує скрутним матеріальним становищем підприємства, на підтвердження додає копії балансу та звіту про фінансові результати за 2019.
21.04.2020 матеріали справи №903/737/19 надійшли до Господарського суду Волинської області.
Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” (урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №343 від 04.05.2020) з 12 березня до 22 травня 2020 року в Україні введено карантин через спалах у світі коронавірусу COVID 19 з метою убезпечити населення України від розповсюдження гострої респіраторної хвороби та масового поширення вірусної інфекції коронавірусу.
Указом Президента України №87 від 13.03.2020 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 “Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-2”, яким констатовано, що епідемічна ситуація в Україні, у зв`язку поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19” набула надзвичайно загрозливого характеру.
Постановою Кабінету Міністрів України №343 від 04 травня 2020 (урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №343 від 04.05.2020, №392 від 20.05.2020) строки загальнонаціонального карантину в Україні продовжено до 22 червня 2020, та з 11.05.2020 скасована частина обмежувальних заходів і впроваджено низку пом`якшень, зокрема, дозволено проведення певних заходів за умови дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних норм, діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів.
Враховуючи вищевикладене та те, що постановою Кабінету Міністрів України №343 від 04.05.2020 дозволено відновити діяльність адвокатам, ухвалою суду від 01.06.2020 призначенно заяву до розгляду 10 червня 2020 р. на 17:00 год.
Однак, згідно оголошення розміщеного на сайті Судової влади України від 08.06.2020 робота Господарського суду Волинської області з 09.06.2020 тимчасово зупинена з ціллю проведення дезінфекції приміщень і профілактичних заходів, а тому судове засідання 10.06.2020 у справі №903/243/20 не відбулось, про що помічником судді складено відповідну довідку про неможливість проведення судового засідання.
У зв`язку з тим, що у Господарському суді Волинської області закінчено проведення санітарно-епідеміологічних та профілактичних заходів, з 16.06.2020 суд відновив роботу у звичайному режимі, однак, із дотриманням окремих карантинних обмежень, зокрема, маскового режиму, температурного скринінгу, обмеженого доступу відвідувачів суду та інше.
Враховуючи, що відпали обставини, які унеможливили проведення судового засідання ухвалою суду від 15.06.2020 призначено розгляд заяви на 19.06.2020 на 10.30 год.
Сторони у судове засідання не прибули, хоча належним чином було повідомлені про час та місце розгляду заяви.
Суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про відстрочення виконання судового рішення, з огляду на таке.
Рішенням Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 у справі №903/737/19 задоволено позовні вимоги Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності “Укрінтеренерго” до Комунального підприємства “Луцькводоканал” та стягнуто з Комунального підприємства “Луцькводоканал” на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності “Укрінтеренерго” 9 276 922,25 грн. боргу, 139 153,83 грн. судового збору.
На виконання рішення суду від 28.01.2020 у справі №903/737/19 видано наказ від №903/737/19-1 від 26.02.2020.
07.04.2020 постановою Північно-західного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Комунального підприємства "Луцькводоканал" на рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 у справі №903/737/19 залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
16.04.2020 на адресу суду надійшла заява КП Луцькводоканал” за вх. № 01-62/8/20 в якій просить відстрочити виконання рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 строком на один рік з дня його ухвалення.
Згідно із нормами ч. 1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
За приписами ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (ч.5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).
При цьому, суд наголошує, що відстрочка за своєю суттю є відкладенням (перенесенням) виконання рішення на новий строк, який визначається судом, та не є підставою для звільнення від його виконання (від відповідальності за його невиконання).
Системний аналіз чинного законодавства свідчить, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Таким чином, підставою для відстрочення, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, проте суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини на власний розсуд і визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих обставин та їх об`єктивний вплив на виконання судового рішення.
Вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд враховує можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але перш за все повинен враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення та не допускати їх настання.
Як свідчить судова практика до обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та які є підставою для відстрочення його виконання, належать скрутне матеріальне становище боржника, наявність загрози банкрутства юридичної особи-боржника, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
В рішенні Конституційного Суду України № 5-пр/2013 від 26.06.2013 зазначено, що відстрочення або розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.
Суд звертає увагу на те, що надання відстрочення виконання рішення є виключним заходом, який має застосовуватись лише за наявності поважних причин та при найменшій шкоді кредитору. При цьому, затримка у виконанні рішення не повинна бути надто тривалою та такою, що порушує саму сутність права, яке захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини (рішення ЄСПЛ у справі "Іммобільяре Саффі проти Італії", заява № 22774/93, пункт 74).
За практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб піднімати питання про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції (ухвала ЄСПЛ від 07.10.2003 року у справі "Корнілов та інші проти України", заява № 36575/02, тривалість виконання вісім місяців.
Таким чином, для з`ясування обставин чи є період виконання рішення надмірно тривалим, варто звернути увагу на особливі обставини кожної справи.
Відстрочення виконання рішення суду має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, важливим є досягти балансу інтересів сторін.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 920/199/16.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Конституції України частиною національного законодавства України є Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікована Верховною Радою України (Закон України від 17.07.97 № 475/97-ВР). Юрисдикція Європейського суду з прав людини є обов`язковою в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.07.04 по справі "Шмалько проти України" (заява № 60750/00) зазначено, що для цілей ст. 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід`ємна частина "судового розгляду".
Необхідною умовою задоволення заяви про надання відстрочення виконання рішення суду є з`ясування факту дотримання балансу інтересів сторін, дослідження та оцінювання не лише доводів боржника, а й заперечень кредитора.
При цьому, необхідно враховувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але перш за все необхідно враховувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я визнаються найвищою соціальною цінністю.
З урахуванням поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, висновків Всесвітньої організації охорони здоров`я щодо визнання розповсюдження COVID-19 у країнах світу пандемією, з метою ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення та відповідно до статті 14 та частини другої статті 78 Кодексу цивільного захисту України розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338-р "Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації" установлено для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режим надзвичайної ситуації до 24.04.2020.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 215 від 16.03.2020 та №239 від 25.03.2020, №343 від 04.05.2020, №392 від 20.05.2020, постановлено (поміж-іншим) установити з 12.03.2020 до 22.06.2020 на усій території України карантин.
Разом з тим, 02.04.2020 Президент України підписав Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)”. Закон опубліковано і він набрав законної сили.
Відповідно до п. 11 закону під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019), строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину.
Судом враховано, що КП «Луцькводоканал» – це підприємство, пріоритетом діяльності якого є надання населенню, підприємствам, установам, закладам міста Луцька та навколишніх сіл якісних послуг водопостачання та водовідведення. Основними завданнями діяльності КП «Луцькводоканал» є: забезпечення безперебійного цілодобового водопостачання споживачів якісною водою, параметри якої відповідають державним стандартам; прийом, транспортування та очищення стічних вод; забезпечення та підвищення надійності експлуатації водопровідних та каналізаційних мереж, споруд на них, обладнання; зниження витрат та втрат енергоресурсів; технічний контроль та лабораторний аналіз якості питної та стічної води; повірка, налагодження та сервісне обслуговування засобів обліку води.
Судом взято до уваги режим надзвичайної ситуації, спричинений коронавірусом SARS-CoV-2 (надзвичайною подією), санітарне та епідеміологічне благополуччя населення, діяльність підприємства та життєдіяльність м. Луцька в цілому (оскільки КП «Луцькводоканал» відноситься до суб`єктів природньої монополії та об`єктів життєзабезпечення) - у даному випадку є наявність виняткових (особливих) і непереборних обставин, у зв`язку з якими істотно ускладнюється виконання судового рішення.
З метою реального виконання рішення суду, беручи до уваги інтереси обох сторін та епідемічну ситуацію в Україні, вину відповідача у виникненні спору, суд вважає за доцільне в даному випадку застосувати приписи п.3 ч.4 ст.331 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення судом враховано надзвичайну подію, яка є в Україні та в світі та яка є підставою, що істотно ускладнює виконання рішення суду.
Аналізуючи наведені вище норми права суд приходить до висновку, що в даному випадку наявні правові підстави для часткового задоволення заяви про відстрочення виконання рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 по справі № 903/737/19 до 19.12.2020, а в іншій частині – відхиленню.
Керуючись статтями 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ухвалив:
1. Заяву Комунального підприємства "Луцькводоканал" за вх. № 01-62/8/20 від 16.04.2020 про відстрочення виконання рішення Господарського суду Волинської області від 28.01.2020 по справі № 903/737/19 задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Волинської області від 28.02.2020 по справі № 903/737/19 за позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності “Укрінтеренерго” до Комунального підприємства “Луцькводоканал” про стягнення 9 276 922,25 грн. строком на 6 місяців - до 19.12.2020.
Відповідно до ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення.
Ухвала щодо відстрочки виконання рішення, ухвали, постанови, підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Відповідно до ст. ст. 253, 256, 257 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.
Ухвала підписана 19.06.2020р.
Суддя В. М. Дем`як