Рішення № 89895492, 18.06.2020, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
18.06.2020
Номер справи
"912/2391/16 (912/1542/20)"
Номер документу
89895492
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2020 рокуСправа № 912/2391/16 (912/1542/20) Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коваленко Н.М.,

при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

в межах справи №912/2391/16 від 13.09.2016

про банкрутство Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України (далі - ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН), код ЄДР 00729913, 27241, Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Чарівне

матеріали справи №912/1542/20 від 20.05.2020

за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, код ЄДР 22217312, вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009

до відповідача ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН, код ЄДР 00729913, 27241, Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Чарівне

про стягнення 174 009,56 грн

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: участі не брали;

від відповідача: участі не брали.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відповідача про стягнення адміністративно-господарської санкції у розмірі 173 592,92 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 416,64 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не виконує норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю, встановлений Законом України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та самостійно не сплатив адміністративно-господарську санкцію в строк до 15.04.2020.

Ухвалою від 04.05.2020 господарський суд у складі судді Поліщук Г.Б. позовну заяву Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишив без руху та встановив позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, виявлених при її поданні.

Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 20.05.2020 господарським судом позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №912/1542/20 за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи. Учасників справи повідомлено, що дату і час судового засідання у справі №912/1542/20 буде призначено додатково ухвалою суду.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської від 20.05.2020 у справі №912/1542/20 матеріали справи №912/1542/20 за позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН про стягнення 174 009,56 грн передано для розгляду спору у даній справі в межах справи №912/2391/16 про банкрутство ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН, яка розглядається Господарським судом Кіровоградської області.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 20.05.2020, справу №912/1542/20 передано судді Коваленко Н.М.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законами України.

За п. 8 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті) та інші справи у визначених законом випадках, в тому числі, справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України.

Згідно з ч. 1-2 ст. 7 КУзПБ господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

На підставі викладеного, Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М. ухвалою від 20.05.2020 матеріали справи №912/1542/20 за позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН про стягнення 174 009,56 грн прийняв до свого провадження та ухвалив розглядати в межах справи №912/2391/16 про банкрутство ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН. Судовий розгляд призначив на 11:00 - 18.06.2020. Явку учасників справи в засідання суду обов`язковою не визнавав.

Учасники справи належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини сторін.

Ухвалою від 13.09.2016 господарський суд порушив провадження у справі про банкрутство ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН. Ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН. Ввів процедуру розпорядження майном боржника ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН на строк 115 календарних днів.

Ухвалою від 23.01.2020 за результатами попереднього засідання у справі №912/2391/16 про банкрутство ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН господарський суд, зокрема, визнав грошові вимоги кредиторів боржника; підсумкове засідання суду, на якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, призначив на 27.02.2020.

У підсумковому засіданні 27.02.2020 у справі №912/2391/16 про банкрутство ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН господарський суд оголосив перерву до 09.04.2020.

Ухвалою від 09.04.2020 у справі №912/2391/16 про банкрутство ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН господарський суд підсумкове засідання відклав, повідомивши учасників справи, що про дату і час підсумкового засідання суду вони будуть повідомлені додатково ухвалою суду.

Отже, на час звернення Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом у справі № 912/1542/20 підсумкове засідання у справі про банкрутство ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН не проведено.

Відповідно до Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відділення приймає участь у межах своєї компетенції в реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів. Також здійснює на території області контроль за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідно до покладених на нього завдань, відділення Фонду здійснює збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідно до Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю та Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70, підприємства, на яких працює 8 і більше чоловік, реєструються у відділеннях фонду за своїм місцезнаходженням і щороку не пізніше 1 березня подають до відділень звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою, що затверджена наказом Мінпраці України від 10.02.07 р. №42.

Відповідно до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", для підприємств, установ, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Згідно зі ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих осіб інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку до 15 квітня року, що наступає за звітним, сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у т.ч. підприємстві, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у т. ч. підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування, призначене для особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у т.ч. підприємстві, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю.

03.02.2020 ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН своєчасно подав звіт (а.с. 4), відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) - 113, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 3; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (осіб) - 5. Фодн оплати праці штатних працівників (тис. грн) - 9808.

Зі змісту поданого ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2019 рік випливає, що норматив по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2019 році ДП ДГ "ЧЕРВОНИЙ ЗЕМЛЕРОБ" КДСГДС НААН не виконано, не працевлаштовано 2 особи, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Згідно звіту середньорічна заробітна плата у відповідача у 2019 р. становила: 9808000 : 113 = 86796,46 грн, отже сума адміністративно-господарських санкцій складає: 86796,46 х 2 = 173592,92 грн.

Таким чином, за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте ними, відповідач до 15.04.2020 включно повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 173592,92 грн, чого ним зроблено не було.

Отже, позов в частині стягнення 173 592,92 грн є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

У зв`язку з несплатою відповідачем у визначений законом строк адміністративно-господарських санкцій у розмірі 173592,92 грн, позивач нарахував пеню в сумі 416,64 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.

Відповідно до п. 3.1. Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 15.05.2007 р. № 223, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Позивач здійснив нарахування, виходячи з облікової ставки Національного банку України на час подання позовної заяви (23.04.2020), така облікова ставка складала 10,00%. Відповідно до обґрунтованого розрахунку пені позивача, її розмір станом на 23.04.2020 складає 416,64 грн.

Господарський суд враховує, що дані вимоги до боржника виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство, отже вони є поточними вимогами, а Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є поточним кредитором, виходячи з норм абз. 11 ст. 1 КУзПБ.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 41 КУзПБ мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу або особі, яка здійснює примусове виконання судових рішень, рішень інших органів, за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та місцезнаходженням його майна.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах;

забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;

не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;

зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;

не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

У ч. 5 ст. 41 КУзПБ зазначено - дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів, виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, відшкодування шкоди, заподіяної здоров`ю та життю громадян, виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов`язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що встановлена нормою абз. 4 ч. 3 ст. 41 КУзПБ заборона щодо нарахування неустойки (штрафу, пені), застосування інших фінансових санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій стосується невиконання чи неналежного виконання грошових зобов`язань, термін виконання яких настав до дати введення мораторію, і не поширюється на поточні зобов`язання (зобов`язання, які виникли після цієї дати) боржника. Боржник, стосовно якого порушено провадження про визнання банкрутом і введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, звільняється від відповідальності лише за невиконання зобов`язань, щодо яких запроваджено мораторій. За поточними зобов`язаннями боржник відповідає на загальних підставах до прийняття господарським судом постанови про визнання його банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Такої правової позиції притримується Верховний Суд у своїх постановах від 18.11.2019 у справі № 2340/4224/18, від 23.10.2018 у справі № 2340/4157/18 та Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.11.2018 у справі №5023/10655/11 щодо застосування норм Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" стосовно нерозповсюдження мораторію на пеню та штраф на поточну заборгованість. Крім того у постанові від 18.11.2019 у справі №2340/4224/18 Верховний Суд зазначив, що про послідовність та незмінність позиції законодавця в регулюванні питання відповідальності боржника, який перебуває в судовій процедурі банкрутства, свідчать і норми статей 41, 59 Кодексу України з процедур банкрутства від 18 жовтня 2018 року №2597-VIII, з набранням чинності яким з 21 квітня 2019 року втратив чинність Закон №2343, які за змістом аналогічні нормам статей 19, 38 Закону №2343.

Отже, вказане регулювання нерозповсюдження мораторію на штрафні санкції на поточну заборгованість боржника підлягає застосуванню і згідно з нормами КУзПБ.

З огляду на викладене, господарський суд задовольняє позов повністю.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 2, 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 12, 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Дослідне господарство "Червоний землероб" Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України (код ЄДР 00729913, 27241, Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Чарівне) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДР 22217312, вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009) адміністративно-господарські санкції у розмірі 173 592,92 грн, пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 416,64 грн, а також 2610,14 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Примірники ухвали надіслати кредиторам (п. 1 ухвали від 23.01.2020, в тому числі ГУ ДФС у Кіровоградській області, як правонаступнику Новоукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області), боржнику, розпоряднику майна - арбітражному керуючому Лукашуку М.В., Фонду Державного майна України (01601, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9), Національній академії аграрних наук України (01010, Київ, вул. Михайла Омеляновича-Павленка, 9), Інституту сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України (27602, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Созонівка, вул. Центральна, 2), прокуратурі Кіровоградської області (25006, м. Кропивницький, вул. В. Пермська, 4), Кіровоградському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а).

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.