
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2020 року справа № 580/538/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря – Сачинської В.С.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Орла М.М. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку про стягнення заборгованості по індексації заробітної плати,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку, в якому просить стягнути заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.02.2016 по 31.12.2018 у сумі 11 371 грн. 08 коп.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, зазначив, що відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003. Отже індексація є частиною заробітної плати. За період з вересня 2015 по 31.12.2018 позивачу не виплачувалась індексація заробітної плати, сума якої становить 11371,08 грн. Позивач звернувся до відповідача із заявою від 13.01.2020 про виплату індексації грошового забезпечення, однак відповідач відмовив у виплаті, пославшись на ту обставину, що виплата індексації не передбачена. Позивач вважає відмову у виплаті грошової індексації протиправною.
Ухвалою судді від 17.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження, ухвалено розпочати розгляд справи з 18.03.2020 без виклику учасників справи.
05.03.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти позову заперечив та зазначив, що з 03.09.2015 про 21.08.2017 позивач проходив військову службу за контрактом у військовій частині А0488 , яка не є структурним підрозділом відповідача. З 22.08.2017 по 02.09.2019 позивач проходив військову службу за контрактом у відповідача. Індексація грошового забезпечення у січні 2016 – лютому 2018 року не проводилась у зв`язку з відсутністю фінансового ресурсу. Щодо проведення індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 по грудень (включно) 2018 року, то відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з березня 2018 року були підвищені розміри посадових окладів всіх категорій військовослужбовців, тому відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 обчислення індексу споживчих цін здійснювалось з квітня 2018 року. Листом директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.03.2018 №248/1485 надана вказівка щодо забезпечення виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям з квітня 2018 року після надходження відповідного фінансування за умови перевищення встановленого порогу індексації 103%. Розрахунок позивачем розміру індексації 11371,08 грн є неправильним і складає 287,19 грн.
Ухвалою суду від 11.03.2020 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у загальному позовному провадженні відмовлено.
Ухвалою суду від 11.03.2020 у задоволенні клопотання відповідача про виклик свідків відмовлено.
Ухвалою суду від 11.03.2020 у відповідача витребувані додаткові докази.
Ухвалою суду від 15.05.2020 призначено судовий розгляд справи за участю сторін на 09.06.2020 о 15 год 30 хв.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача визнав позов в частині позовних вимог 287,19 грн.
У судовому засіданні 15.06.2020 позивач просив задовольнити позов в частині позовних вимог 287,19 грн.
Заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом з 03.09.2015 про 21.08.2017 у військовій частині А0488.
Наказом начальника Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києву і Київській області) – військового коменданта (м. Київ) від 10.08.2017 №4-РС позивач був призначений на посаду старшого стрільця 1-ї групи охорони та патрульно-постової служби 2-го взводу охорони та патрульно-постової служби Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку.
Згідно з наказом (по стройовій частині) від 22.08.2017 №182 Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку позивач з 22.08.2017 зарахований до списків особового складу.
02.09.2019 наказом начальника Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку №08-РС позивач був звільнений з військової служби в запас відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» за п. «а» (у зв`язку із закінченням строку контракту) та наказом від 02.09.2019 №179 виключений зі списків особового складу.
Згідно з витягом з розрахунково-роздавальних відомостей про нараховане та виплачене грошове забезпечення від 30.03.2020 №53 позивачу виплачувалась індексація заробітної плати за період з листопада 2018 року по вересень 2019 року (день звільнення з військової служби).
Згідно з розрахунком індексації грошового забезпечення позивача від 30.03.2020 №52 підлягала нарахуванню та виплаті індексація грошового забезпечення позивача за грудень 2017 – 56,38 грн, за січень 2018 – 56,38 грн, за лютий 2018 – 56,38 грн, за березень 2018 – 118,05 грн., всього 287,19 грн., яка не була нарахована та виплачена.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 13.01.2020, якою просив нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 2016 по 2019 в сумі 6000 грн..
Відповідач листом від 31.01.2020 №77 /фес/160 повідомив позивача, що у 2016-2017 роках індексація грошового забезпечення не нараховувалась і не виплачувалась через відсутність фінансування та кошторисних призначень на індексацію і така виплата за минулі періоди чинним законодавством не передбачена.
Вважаючи відмову безпідставною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Законом України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) визначено правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Статтею 2 Закону №1282- ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 4 Закону № 1282 - ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно з п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з п. 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Судом встановлено, що позивач проходив службу у відповідача з з 22.08.2017 по 02.09.2019, отже відповідач повинен був при виплаті грошового забезпечення за вказаний період нараховувати та виплачувати індексацію грошового забезпечення позивача.
Оскільки позивач переведений до відповідача з 22.08.2017, обчислення індексу споживчих цін для нарахування індексації грошового забезпечення здійснюється з серпня 2017.
Згідно з розрахунком індексації грошового забезпечення від 30.03.2020 №52 поріг індексації 103 відсотка перевищено у листопаді 2017, тому у грудні 2017, січні, лютому та березні 2018 індексація заробітної плати склала 56,38 грн, 56,38 грн, 56, 38 грн та 118,05 грн відповідно, всього 287,19 грн.
Згідно з п. 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з березня 2018 року були підвищені розміри посадових окладів всіх категорій військовослужбовців, тому відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 обчислення індексу споживчих цін обчислювалось з квітня 2018 року.
Після підвищення розмірів посадових окладів поріг індексації був перевищений у вересні 2018, тому починаючи з жовтня 2018 і до часу звільнення зі служби позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Отже позовні вимоги підлягають до часткового задоволення за період з грудня 2017 по березень 2018 у сумі 287,19 грн.
Суд не погоджується з доводами відповідача щодо відсутності бюджетних коштів для виплати суми індексації з таких підстав.
Згідно ст. 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією заробітної плати за рахунок власних коштів в коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Відповідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі «Кечко проти України» Європейський суд з прав людини встановив, що мало місце порушення статті 1 Протоколу №1 Конвенції, про захист прав людини і основоположних свобод, зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 Рішення).
Так, реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.
У зв`язку з цим, Європейський суд з прав людини не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Враховуючи наведене, позовні вимоги, що стосуються нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача в період проходження військової служби з грудня 2017 по березень 2018 у сумі 287,19 грн є обгрунтованими та підлягають задоволенню. В решті позовних вимог слід відмовити.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що позивач просить стягнути з відповідача судові витрати у сумі 17 грн, пов`язані з витребуванням доказів, а саме: направленням відповідачу заяви від 13.01.2020 про нарахування та виплату грошової компенсації за невикористані календарні дні соціальної відпустки, нарахування та виплату індексації грошового забезпечення та надання копій розрахункових листів за період з 22.08.2017 по 02.09.2019, довідки про невикористання додаткової соціальної відпустки та довідки про грошове забезпечення за останні два місяці, що передували місяцю звільнення.
Витребування доказів під час судового розгляду справи передбачено ст. 80 КАС України, згідно з ч. 1 якої учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу.
Згідно з п. 4 ч. 3 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів.
Ч. 1 ст. 138 КАС України передбачає, що розмір витрат, пов`язаних з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів та вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою справи до розгляду, встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.
Згідно з ч. 2 ст. 138 КАС України особа, яка не є учасником судового процесу, має право вимагати виплати грошової компенсації своїх витрат, пов`язаних із наданням доказу на вимогу суду, вчиненням інших процесуальних дій.
За змістом вказаних норм розподілу підлягають підлягають лише ті витрати, які пов`язані з витребуванням доказів, які здійснені учасником справи чи іншою особою, яка не є учасником справи, під час судового розгляду справи.
Відтак, поштові витрати на направлення відповідачу заяви від 13.01.2020 зроблені до пред`явлення позову, тому розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації заробітної плати за період з грудня 2017 року по березень 2018 року.
Стягнути з Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку (вул. Надпільна, 222, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 24289962) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) заборгованість з індексації заробітної плати за період з грудня 2017 року по березень 2018 року у сумі 287 гривень 19 копійок.
У решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня закінчення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України у зв`язку з епідемією коронавірусу.
Повний текст рішення виготовлений 18 червня 2020 року.
Головуючий суддя А.В. Руденко