
Справа № 560/1602/20
РІШЕННЯ
іменем України
18 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України , Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про визнання відмови, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якому просить:
- визнати протиправною відмову у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення, викладену в листі від 25.02.2020 №11/Д-28;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.07.2016;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.07.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він проходив службу у Мостиському прикордонному загоні Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та наказом №133-ос від 29.06.2016 був переведений до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького. За час проходження служби в Мостиському прикордонному загоні Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України протиправно не було проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.07.2016.
Вказує, що звертався до відповідача з заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за вказаний період, але отримав відмову.
До суду надійшов відзив, в якому Мостиський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України просить відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, визначених частиною 6 статті 5 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282-XII) та абзацом 4 підпункту 7 пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078), у зв`язку з відсутністю фінансування, а також звільненням позивача з іншої військової частини.
До суду надійшла відповідь на відзив Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, в якій позивач просить позов задовольнити. Зазначає, що сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і в силу вимог законодавства підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті. При цьому, відсутність відповідних бюджетних коштів на виплату індексації не може бути підставою для її не нарахування та невиплати.
Згідно з письмовими пояснення позивача, наданими на виконання ухвали суду від 10.04.2020, він зазначає, що проходив службу в Мостиському прикордонному загоні Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України в період з 01.01.2016 по 30.07.2016 та отримував заробітну плату без індексації за місцем проходження служби.
Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького не скористалася своїм правом, встановленим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо надання відзиву на позовну заяву (відзив).
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.03.2020 відкрито провадження в цій справ та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.04.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Мостиського прикордонного загону про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.04.2020 запропоновано ОСОБА_1 до 27.04.2020 надати до суду письмові пояснення з приводу клопотання Мостиського прикордонного загону про заміну неналежної сторони та висловити власну позицію щодо заміни відповідача у справі та залучення Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького в якості співвідповідача.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.04.2020 відмовлено в задоволенні клопотання Мостиського прикордонного загону (військова частина 1494) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо заміни відповідача. Залучено Національну академію Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького (29000, Хмельницька обл., місто Хмельницький, вул. Шевченка будинок 46, код ЄДРПОУ 14321481) співвідповідачем по справі №560/1602/20.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
Згідно з витягом з наказу Начальника 93 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 29.07.2016 №133-ос "По особовому складу" відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" та Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України виключено із списків особового складу загону та знято з усіх видів забезпечення з 30 липня 2016 року майора ОСОБА_1 (П-004377), начальника відділу прикордонної служби "Мостиська-залізнична станція" ІІІ категорії (тип А), (граничне звання за штатом "майор", посадовий оклад - 1055 гривень), який вибуває на навчання до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького.
Позивач звернувся до відповідача, зокрема, щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з липня 2015 по липень 2016 року.
За результатами розгляду звернення, відповідач надав відповідь, оформлену листом від 25.02.2020 №11/Д-28. Зазначено, що індексацію грошового забезпечення за період з липня 2015 року по липень 2016 року не було проведено по причині відсутності фінансових ресурсів для її нарахування та виплати, що передбачено пунктом 6 статті 5 Закону №1282-XII та пунктом 6 Порядку №1078. Вказано, що в Мостиському прикордонному загоні інформація щодо виплати або не виплати індексації грошового забезпечення за вказаний період відсутня, оскільки ОСОБА_1 вибув до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького.
Вважаючи протиправними відмову у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення та бездіяльність відповідача щодо її нарахування та виплати, позивач звернувся до суду з цим позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з статтею 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону №1282-XII).
Відповідно до статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок №1078 визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Положеннями пункту 6 Порядку №1078 встановлено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (стаття 5 Закону №1282-XII).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.
Зміст наведених вище нормативно-правових актів, свідчить про те, що за відсутності затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, нарахування індексації грошового забезпечення необхідно проводити у порядку, встановленому Порядком №1078.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на статтю 5 Закону №1282-ХІІ, згідно з якою проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік, оскільки будь-яких застережень щодо нездійснення в зв`язку з цим індексації з дати, з якої позивач просить нарахувати індексацію, вказана норма не містить.
Аналогічний висновок підтверджується постановою Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №825/874/17.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, недостатність бюджетного фінансування відповідача жодним чином не впливає на наявність обов`язку щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивачу.
Крім того Європейський суд з прав людини при розгляді справи "Кечко проти України" зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). У зв`язку з цим, Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів, якими встановлені відповідні доплати та пільги з бюджету і які є діючими, та ЗУ "Про Державний бюджет" на відповідний рік, де положення останнього, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон. Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Суд вважає безпідставним твердження Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо того, що позивач повинен був бути розрахований під час звільнення з Національної академії Державної прикордонної служби України 16 лютого 2018 року. За змістом витягу з наказу Начальника 93 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 29.07.2016 №133-ос "По особовому складу" ОСОБА_1 з 30 липня 2016 року виключено з списків особового складу Мостиського прикордонного загону та знято з усіх видів забезпечення. Тобто, в період з 01.01.2016 по 30.07.2016 саме Мостиський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України був зобов`язаний нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення. Проте, зазначеного обов`язку не виконав.
Наведене свідчить про протиправну бездіяльність Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.07.2016, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат ним не вчинялися.
Водночас, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмови у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення, викладену в листі від 25.02.2020 №11/Д-28, оскільки в цьому листі не міститься відмови у нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення. У ньому лише повідомляється про не проведення індексації грошового забезпечення за період з липня 2015 року по липень 2016 року, а також рекомендується звернутися до Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького щодо отримання інформації про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення.
З метою забезпечення ефективного захисту прав позивача, необхідно зобов`язати Мостиський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 30.07.2016.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Викладене свідчить про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Мостиського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 30 липня 2016 року.
Зобов`язати Мостиський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 30 липня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) Відповідачі:Державна прикордонна служба України Західне регіональне управління Мостиський прикордонний загін (вул. Я. Мудрого, 113,Мостиська,Мостиський район, Львівська область,81300 14321699) Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького (вул. Шевченка, 46,Хмельницький,Хмельницька область,29003 14321481) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк