Рішення № 89884458, 15.06.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
500/1105/20
Номер документу
89884458
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1105/20

15 червня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представника позивача: Бойчука В.І.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Кредитної спілки "КРЕДИТ-ФОС" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Кредитна спілка "КРЕДИТ-ФОС" (далі - позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – відповідач, Нацкомфінпослуг), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг щодо непідготовки подання про повернення Кредитній спілці “КРЕДИТ-ФОС” зайво сплачених коштів у сумі 17000,00 грн;

- зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі подання про повернення Кредитній спілці “КРЕДИТ-ФОС” зайво сплачених коштів у сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням (постановою) №34/33/17-4ФМ від 27 лютого 2018 року Нацкомфінпослуг вирішено (постановлено) застосувати до Кредитної спілки "КРЕДИТ-ФОС" штраф у сумі 17000,00 грн.

16 березня 2018 року позивачем на рахунок УДКС у м. Тернопіль було перераховано 17000,00 грн штрафу, що підтверджується платіжним дорученням №67 від 16.03.2018 р.

23 березня 2018 року позивач оскаржив вказану постанову у судовому порядку та рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 липня 2018 року у справі №819/549/18 її було скасовано.

01.04.2020 позивач звернувся із заявою до відповідача про внесення подання щодо повернення сплаченого штрафу, проте 10.04.2020 року листом №2562/11-8 Національна комісія, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг повідомила, що відсутні підстави для підготовки подання про повернення кредитній спілці вказаних коштів.

Проте позивач вважає, що така бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг щодо повернення сплаченого штрафу на підставі скасованої постанови є протиправною, що і стало підставою для звернення із даним позовом.

Ухвалою судді від 15.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №500/1105/20 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

01.06.2020 представник третьої особи подав пояснення, в яких вказав, що у позовній заяві позивач вказує, що орган який контролює справляння надходжень до бюджету за кодом бюджетної класифікації 21081100, за яким сплачено штраф, є відповідач, тому повернення помилково зарахованого до бюджету платежу, що є доходом бюджету, підлягає у випадку коли буде сформовано відповідне подання відповідачем, за наявності на те законних підстав.

04.06.2020 представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що позивачем на виконання постанови про накладення штрафної санкції за правопорушення, вчинене на ринку фінансових послуг від 27.02.2018 №34/33/17-4ФМ було добровільно сплачено штраф в сумі 17000,00 грн до Державного бюджету України, тим самим Кредитна спілка "КРЕДИТ-ФОС" надала згоду на правомірність дій Нацкомфінпослуг.

Зазначив, що відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 здійснюється повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів. Повернення коштів, які були добровільно сплачені позивачем до Державного бюджету України на виконання постанови Нацкомфінпослуг про накладення штрафної санкції (штрафу) вищевказаним Порядком не передбачено, тому підстави для підготовки подання на їх повернення позивачу відсутні.

09.06.2020 представник позивача подав до суду відповідь на відзив.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте у відзиві на адміністративний позов просив проводити розгляд даної справи без його участі.

Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення представник позивача, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

Судом встановлено, що Нацкомфінпослуг в період з 15.01.2018 по 22.01.2018 проведено позапланову безвиїзну перевірку з питань дотримання Кредитною спілкою "КРЕДИТ-ФОС" вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. За результатами перевірки відповідачем складено Акт №33/17-4 фм від 22.01.2018.

За результатами вказаної перевірки, рішенням (постановою) №34/33/17-4ФМ від 27 лютого 2018 року Нацкомфінпослуг вирішено (постановлено) застосувати до Кредитної спілки "КРЕДИТ-ФОС" штраф у сумі 17000,00 грн.

На виконання вказаного рішення, 16 березня 2018 року Кредитною спілкою "КРЕДИТ-ФОС" на рахунок УДКС у м. Тернопіль було перераховано 17000,00 грн штрафу, що підтверджується платіжним дорученням №67 від 16.03.2018.

Також, рішення (постанова) №34/33/17-4ФМ від 27 лютого 2018 року було оскаржене позивачем в судовому порядку.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 у справі №819/549/18, яке набрало законної сили, адміністративний позов Кредитної спілки "КРЕДИТ-ФОС" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнати протиправним та скасування рішення (постанови) №34/33/17-4ФМ від 27 лютого 2018 року про застосування штрафу в сумі 17000,00 грн задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення (постанова) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №34/33/17-4ФМ від 27 лютого 2018 року про застосування до Кредитної спілки "КРЕДИТ-ФОС" штрафу в сумі 17000,00 грн.

01.04.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою №32, в якій просив сформувати та подати до органів Держказначейства подання про повернення Кредитній спілці “КРЕДИТ-ФОС” зайво сплачених коштів у сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн.

Листом від 10.04.2020 №2562/11-8 Національна комісія, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг повідомила, що відсутні підстави для підготовки подання про повернення кредитній спілці вказаних коштів, оскільки повернення коштів, які були добровільно сплачені позивачем до Державного бюджету України на виконання постанови Нацкомфінпослуг про накладення штрафної санкції (штрафу) Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 не передбачено.

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до п. 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року N 1070/2011 (далі – Положення №1070/2011), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п.2 Положення №1070/2011).

Відповідно до п.3 Положення №1070/2011 основними завданнями Нацкомфінпослуг є, зокрема, формування та забезпечення реалізації політики державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг (крім ринку банківських послуг і ринків цінних паперів та похідних цінних паперів); здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері; захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.

Закон України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” (далі-Закон України №2664) встановлює загальні правові засади у сфері ринків фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.

Відповідно до пункту 10 статті 28 Закону України № 2664 у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Нацкомфінпослуг застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до статті 39 Закону України у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України №2664 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такий захід впливу як накладення штрафів в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Як зазначалося вище, за результатами перевірки, рішенням (постановою) №34/33/17-4ФМ від 27 лютого 2018 року Нацкомфінпослуг вирішено (постановлено) застосувати до Кредитної спілки "КРЕДИТ-ФОС" штраф у сумі 17000,00 грн, на виконання якого, 16 березня 2018 року позивачем на рахунок УДКС у м. Тернопіль було перераховано 17000,00 грн штрафу.

Проте, суд не погоджується із твердженням представника відповідача про те, що добровільно сплативши штраф в сумі 17000,00 грн до Державного бюджету України згідно постанови про накладення штрафної санкції за правопорушення, вчинене на ринку фінансових послуг від 27.02.2018 №34/33/17-4ФМ Кредитна спілка "КРЕДИТ-ФОС" надала згоду на правомірність дій Нацкомфінпослуг, оскільки у відповідності до ч.9 ст.24 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", рішення (постанова) суб`єкта державного фінансового моніторингу (його уповноваженої посадової особи) про застосування до суб`єкта первинного фінансового моніторингу санкцій набирає законної сили з дати його (її) прийняття, є виконавчим документом та підлягає виконанню суб`єктом первинного фінансового моніторингу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня його (її) отримання. Крім того згідно положень даної статті, оскарження такого рішення не зупиняє виконання суб`єктом первинного фінансового моніторингу застосованої санкції.

Отже, на думку суду, сплата позивачем штрафної санкції в сумі 17000,00 грн не вказує на визнання свої вини та правомірність дій Нацкомфінпослуг. Крім того, як встановлено судом, вподальшому постанова про накладення штрафної санкції за правопорушення, вчинене на ринку фінансових послуг від 27.02.2018 №34/33/17-4ФМ була скасована рішенням суду від 16.07.2018 у справі №819/549/18, яке набрало законної сили.

Частиною 2 ст.45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначені Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182, з змінами і доповненнями.

Відповідно до пунктів 3 та 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124.

Згідно з п. 7 ст. 45 Бюджетного кодексу України перелік податків і зборів та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Додатку "Перелік кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету" до постанови КМУ від 16.02.2011 р. № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету" органом, що контролює справляння надходжень бюджету за кодом бюджетної класифікації 21081100, за яким сплачено штраф в сумі 17000,00 грн., є, зокрема, Нацкомфінпослуг.

Оскільки, рішення (постанова) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №34/33/17-4ФМ від 27 лютого 2018 року на підставі якої позивачем було перераховано на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі штраф у розмірі 17000,00 грн було скасовано, отже вказана сума має бути повернута позивачу, відтак суд приходить до висновку, що бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг щодо непідготовки подання про повернення Кредитній спілці “КРЕДИТ-ФОС” зайво сплачених коштів у сумі 17000,00 грн є протиправною.

З метою ефективного захисту права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі подання про повернення Кредитній спілці “КРЕДИТ-ФОС” зайво сплачених коштів у сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем не доведено правомірність своїх дій, тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг щодо непідготовки подання про повернення Кредитній спілці “КРЕДИТ-ФОС” зайво сплачених коштів у сумі 17000,00 грн

Зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі подання про повернення Кредитній спілці “КРЕДИТ-ФОС” зайво сплачених коштів у сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг на користь Кредитної спілки "КРЕДИТ-ФОС" сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Реквізити сторін:

Позивач: Кредитна спілка "КРЕДИТ-ФОС" (вул. За Рудкою, 33, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 25694430);

Відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (вул. Грінченка, 3, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 38062823).

Повне судове рішення складено 18 червня 2020 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.