
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 червня 2020 року м. Ужгород№ 260/952/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю.,
за участі:
секретаря судового засідання - Завидняк А.В.,
представник позивача - Плешинця М.В.,
представник відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування розпоряджень, -
В С Т А Н О В И В:
13 квітня 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася через уповноваженого представника - Довгій Василя Івановича до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації (далі - відповідач, Управління соціального захисту населення Хустської РДА), яким просить суд: визнати протиправними та скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Хустської районної адміністрації від 29.08.2019 року за №604331 про відмову у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та визначення обсягу надміру виплачених коштів за період з 01.02.2010 по 30.06.2019 року.
Позивач звернулася з даним позовом оскільки вважає, що оскаржувані розпорядження є неправомірними та суперечать нормам законодавства, позаяк прийняті всупереч фактичним обставинам справи без врахування пояснень ОСОБА_1 . Зокрема зазначила, що чоловік позивачки ОСОБА_2 02.09.2019 року подав пояснення відповідачу в яких зазначив, що у ДТП, яке склалося у 2008 році його автомобіль NISSAN SUNNI 1.7D, 1986 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 був пошкоджений та не підлягав ремонту внаслідок чого був знятий з обліку в МРЕВ ДАЇ та утилізований, що підтверджується довідкою СТО за вих. №357 від 29.08.2019 року виданою ФОП ОСОБА_3 та обліковою карткою № НОМЕР_2 від 30.08.2019 виданою ТЦС 2144. Отже, позивач вважає, що вказаний автомобіль існував тільки формально та не перебував у його власності та керуванні, а тому при поданні декларації позивачкою були подані достовірні дані, які відповідали фактичним обставинам справи.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження за вказаною позовною заявою.
30 квітня 2020 року від представника відповідача до суду надійшли заперечення на адміністративний позов, у якому представник відповідача вказує, що відповідно до абз.5 пункту 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджений постановою КМУ №250 від 24.02.2003 року однією з причин, згідно якої державна соціальна допомога не призначається є наявність у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї другої квартири (будинку) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Представник відповідача зазначає, що 20.08.2019 року на запит управління надійшла відповідь Регіонального сервісного центру МВС в Закарпатській області ТСЦ №2144 від 30.07.2019 року №31/7/4-266, згідно якої було за чоловіком позивача - ОСОБА_2 зареєстровані два транспортні засоби - марки ВАЗ 211140 130 51, 2008 року випуску, ДНЗ НОМЕР_3 та зареєстрований 27.12.2005 року транспортний засіб марки NISSAN SUNNY, 1986 року випуску, ДНЗ НОМЕР_1 .
На підставі отриманої відповіді Управління соціального захисту населення Хустської РДА прийняло рішення про відмову у призначенні соціальної допомоги згідно поданої гр. ОСОБА_1 заяви від 24.07.2019 року та визначення обсягу надміру виплачених коштів з 01.02.2010 року по 30.09.2019 року у зв`язку з тим, що сім`я починаючи з першого звернення за призначенням соціальної допомоги права на її отримання не мала.
24 серпня 2019 року ОСОБА_1 , у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» звернулась із заявою про призначення відповідної допомоги до Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації, оскільки її сім`я є малозабезпеченою позаяк мають середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив такі задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про причини неприбуття суд не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки. У разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачка є інвалідом третьої групи, що підтверджується довідкою серія АВ № НОМЕР_4 , від 01.12.2014 року (а.с.10), також її чоловік - ОСОБА_2 є інвалідом третьої групи, що підтверджується довідкою серії НОМЕР_5 від 02.02.2015 року (а.с.13). Крім цього в них на утриманні перебувають троє малолітніх дітей: син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , факт споріднення підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_6 від 11 січня 2011 року (а.с.15), син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , факт споріднення підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_7 від 18 лютого 2015 року (а.с.16) та син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_8 від 06 січня 2020 року (а.с.17).?
29.08.2019 року Управління соціального захисту населення Хустської райдержадміністрації прийнято розпорядження №604331, яким відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 позбавлена права на звернення, так як у власності сім`ї є більше одного автомобіля. Підставою прийняття вказаного розпорядження зазначено: відповідь Територіального Сервісного Центру №2144 РСЦ МВС в Закарпатській області (а.с.18).
Одночасно 29.08.2019 Управління соціального захисту населення Хустської райдержадміністрації прийнято розпорядження №604331, яким визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.02.2010 по 30.06.2019, так як сім`я права на звернення за призначенням даного виду допомоги не мала, позаяк у власності сім`ї є більше одного автомобіля (а.с.19).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 46 Основного Закону проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В положенні статті 48 Конституції України закріплено, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям здійснюється відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України ( ст. 3 Закону № 1768-III).
Зокрема, відповідно до статті 1 цього Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Порядок надання такої допомоги регламентується статтею 4 Закону №1768. Зокрема визначено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - Порядок № 250).
Відповідно до п. 25 Порядку № 250 виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється серед іншого, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку № 250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:
-визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
-повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Наказом Мінсоцполітики від 19.09.2006 № 345 затверджена Інструкція щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (далі - Інструкція). Згідно пункту 5.2 Інструкції рішення про припинення чи поновлення виплати соціальної допомоги оформлюється протоколом та затверджується підписом начальника Управління або іншої особи, якій надано таке право, датою та скріплюється печаткою (за наявності) Управління на протоколі.
Відповідно до пункту 5.4 Інструкції якщо рішення про припинення надання допомоги приймається у зв`язку з поданням отримувачем документів з явно недостовірними відомостями або виявленням помилок під час розрахунку розміру допомоги тощо, до особової справи отримувача соціальної допомоги підшиваються (укладаються у швидкозшивач): акт про виявлення факту подання отримувачами документів з явно недостовірними відомостями чи здійсненням помилки під час розрахунку розміру допомоги тощо; перерахунок нового розміру допомоги на підставі отриманих нових чи додаткових даних (у разі збереження отримувачем права на соціальну допомогу) та розрахунок загальної суми переплати (недоплати) за призначеною соціальною допомогою; розрахунок надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню; протокол про припинення виплати допомоги та визначення осіб, які повинні відшкодувати надмірно виплачені кошти; відомості про внесені корективи до виплатних відомостей (переліків уповноважених власників/наймачів житла, яким призначено субсидію).
Повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення. У разі виявлення факту подання отримувачами документів з явно неправильними відомостями в повідомленні одночасно зазначаються термін, до якого мають бути відшкодовані надміру перераховані кошти, їх сума та реквізити рахунку, на який вони повинні бути перераховані.
Як встановлено судом при винесенні оскаржуваного Розпорядження від 29.08.2019 № 604331 про визначення обсягу надміру виплачених коштів відповідачем було порушено вимоги п.28 Порядку 250, а саме:
- не було визначено обсяг, тобто сума надміру виплачених коштів, а вказано тільки період за який було виплачено кошти
- не встановлено строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї.
Судом встановлено, що підставою прийняття оскаржуваних розпоряджень була відповідь територіального сервісного Центру №2144 РСЦ МВС в Закарпатській області від 30 липня 2019 року №31/7/4-266. Згідно вказаної відповіді вбачається, що за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрований з 07.10.2008 року транспортний засіб марки ВАЗ НОМЕР_9 , 2008 року випуску та транспортний засіб марки NISSAN SUNNY, 1986 року випуску, ДНЗ НОМЕР_1 .
Разом з тим, згідно пояснень ОСОБА_2 від 30.08.2019 наявних у матеріалах справи, останній пояснює, що під час ДТП у 2008 було утрачено документи та номерні знаки на транспортний засіб NISSAN SUNNY, 1986 року випуску та вказаний транспортний засіб не підлягав відновленню, про надає довідку за вих№357 від 29.08.2019, згідно якої у грудня 2008 року позивач звертався за реставрацією транспортного засобу NISSAN SUNNY, 1986 року випуску, ДНЗ НОМЕР_1 , проте йому було надано акт огляду, в якому зазначено про неможливість проведення відповідних робіт, оскільки зазначений транспортний засіб не підлягає реставрації та ремонту в зв`язку з пошкодженням агрегатів та кузову. Даний акт слугував для зняття транспортного засобу з обліку в МРЕВ ДАЇ та проведення його утилізації.
Згідно облікової картки №244119031 від 30.08.2019 вказаний транспортний засіб - NISSAN SUNNY, 1986 року випуску, ДНЗ НОМЕР_1 знятий з обліку у зв`язку з вибраковкою (а.с.24). Що також підтверджує дійсний характер пошкоджень спричинених ДТП у 2008 році.
Отже, як слідує з вищенаведеного, чоловік позивачки, як член її сім`ї, станом на час первинного звернення позивачки із заявою про призначення соціальної допомоги у 2010 році фактично не володів повноцінним автомобілем марки NISSAN SUNNY, 1986 року випуску, ДНЗ НОМЕР_1 , що підтверджується вищевказаними обставинами.
Зокрема про вказані обставини позивачем та її чоловіком було повідомлено суб`єкт владних повноважень, який уповноважений на прийняття рішення про призначення соціальної допомоги, водночас вказані пояснення безпідставно не були взяті до уваги відповідачем.
Суд зауважує, що відповідно до абз.4 пункту 10 Порядку №250 (у редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Водночас вказаним пунктом Порядку №250 визначено, що за наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли у складі сім`ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи позивачка та її чоловік являються інвалідами третьої групи та на їх утриманні є троє дітей віком до 18 років.
На підставі викладеного суд вказує, що відповідачем протиправно не було враховано вказані обставини, а відтак оскаржувані розпорядження винесені не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
У зв`язку з викладеним суд вважає винесені відповідачем розпорядження від 29.08.2019 року за №604331 про відмову у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та визначення обсягу надміру виплачених коштів за період з 01.02.2010 по 30.06.2019 року протиправними та такими що підлягають скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивачки, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з підстав наведених вище.
Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_11 ) до Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації (90400, Закарпатська область, м.Хуст, вул. Поперечна, буд.1, код ЄДРПОУ 03192916) про визнання протиправними та скасування розпоряджень - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Хустської районної адміністрації (код ЄДРПОУ 03192916) від 29.08.2019 року за №604331 про відмову у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Хустської районної адміністрації (код ЄДРПОУ 03192916) від 29.08.2019 року за №604331 про визначення обсягу надміру виплачених коштів за період з 01.02.2010 по 30.06.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 18.06.2020 року.
СуддяЮ.Ю.Дору