Рішення № 89882379, 15.06.2020, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
904/6245/19
Номер документу
89882379
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.06.2020м. ДніпроСправа № 904/6245/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. за участю секретаря судового засідання Прокопенко А.В., розглянув спір

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", м. Дніпро

до Комунального підприємства "Житлове господарство Самарського району" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про зобов`язання вчинити певні дії

Представники:

від позивача не з`явився

від відповідача не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про зобов`язання Комунальне підприємство "Житлове господарство Самарського району" Дніпровської міської ради надати наявну документацію на житловий будинок АДРЕСА_1 96 по вул. Калинова в м. Дніпрі, а саме:

- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;

- паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва;

- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;

- проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;

- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;

- технічну документацію обладнання котелень;

- технічну документацію на ліфти;

- план земельної ділянки;

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача витрати на правничу допомогу, які згідно з попереднім (орієнтовним) розрахунком склали суму 3 000,00 грн. та судовий збір у сумі 1 921,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань, а саме в частині передачі технічної документації, яка створюється під час управління будинком та передається колишнім управителем теперішньому, перелік якої затверджений згідно Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 176 від 17.07.2018 року та на виконання п.1 ч.8 ст. 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти задоволення позовних вимог, вказуючи на таке.

Посилаючись на Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 червня 2016 за № 893/29023), яким затверджено Порядок проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, відповідач зазначає, що ТОВ «ЖСК «Проспект» не є управителем багатоквартирного будинку за адресою вул. Калинова, 96 у м. Дніпро, у зв`язку з тим, що в багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 96 по вул. Калинова, 96 у м. АДРЕСА_2 не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а його співвласники не прийняли рішення про форму управління цим будинком.

Згідно рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради № 39 від 21.01.2020 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків», виконавчий комітет міської ради вирішив призначити управителів багатоквартирних будинків, що ввійшли в об`єкт конкурсу та не визначились з формою правління. У багатоповерхових будинках Індустріального, Соборного районів м. Дніпра управителем призначено ТОВ «Управбуд-Сервіс».

Багатоквартирний будинок № 96 по вул. Калинова, 96 у м. Дніпро був переданий управителю - ТОВ «Управбуд-Сервіс», дня надання послуг з управління багатоквартирними будинками.

Також відповідач зазначає, що Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради листом від 04.12.2019 № К-1713/1 повідомив відповідача про те, що за результатом розгляду колективного звернення від 25.11.2019 стосовно протоколу зборів від 05.04.2019 співвласників багатоквартирного будинку за адресою вул. Калинова, 96, щодо вибору управителя ТОВ «ЖСК «Проспект», Протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку за вищевказаною адресою повернуто, для уточнення та коригування інформації.

На даний час від Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради на адресу відповідача не надходило відомостей про те, що зазначений протокол, останнім прийнято на зберігання.

У зв`язку з вищевикладеним, відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

У відповіді на відзив позивач заперечує проти доводів відповідача викладених у відзиві на позов та зазначає, що співвласниками житлового будинку № 96 по вул. Калинова АДРЕСА_3 м. Дніпрі було прийнято рішення про форму правління будинком, що підтверджується протоколом зборів співвласників будинку від 05.04.2019, відповідно до якого обрано управителем будинку ТОВ «Житлова-Сервісна компанія «Проспект».

Крім того, позивач зазначає, що ТОВ «Управбуд-Сервіс» взагалі не існує, а відмова Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради від прийняття на зберігання протоколу зборів співвласників житлового будинку АДРЕСА_1 96 АДРЕСА_2 , фактично жодних прав позивача не порушує, у зв`язку з чим не була оскаржена. Закон не пов`язує дійсність укладеного із співвласниками житлового будинку договору управління із фактом прийняття протоколу загальних зборів на зберігання виконавчим комітетом.

Ухвалою від 26.12.2019 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" залишено без руху у зв`язку з тим, що остання подана без додержання вимог, викладених у статті 164 Господарського процесуального кодексу України.

16.01.2020 від позивача надійшов лист, до якого останнім залучено оригінал платіжного доручення № 478 від 18.12.2019 про сплату судового збору в сумі 1 921,00 грн., відсутність якого на момент подання позовної заяви стала підставою для залишення її без руху.

21.013.2020 господарським судом відкрито провадження у справі № 904/6245/19, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.02.2020, про що постановлено ухвалу.

04.02.2020 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися з позовною заявою в якій просять залучити їх до участі у справі у якості третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору.

Ухвалою суду від 07.02.2020 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" про скасування договору від 16.09.2019р., протоколів загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку.

Ухвалами суду від 10.02.2020, 11.03.2020, 23.03.2020 підготовче засідання відкладалось до 11.03.2020, 23.03.2020.

У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", відповідно до якої, через спалах у світі коронавірусу з 12.03.2020 до 03.04.2020 в Україні вводиться карантин, та згідно з листом Ради суддів України № 9рс-186/20 від 16.03.2020, рекомендовано встановити особливий режим роботи судів, на підставі вказаного ухвалою суду від 18.03.2020 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 22.04.2020 та відкладено підготовче засідання до 21.04.2020.

Враховуючи те, що строк введення карантину в Україні встановлено до 24.04.2020, господарським судом відкладено підготовче засідання до 18.05.2020, про що постановлено ухвалу.

Ухвалою суду від 18.05.2020 закрито підготовче провадження, справу призначити до розгляду по суті на 15.06.2020.

Суд вчиняв всі необхідні дії щодо повідомлення всіх учасників справи про відкриття провадження у справі та в подальшому про наступні відкладення розгляду справи № 904/6245/19 відповідно до статті 242 Господарського процесуального кодексу України, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Крім того, суд зазначає, що згідно з частиною 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи.

Судові рішення, внесенні до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України відповідно до Закону України «Про доступ до судових рішень» № 3262-ІV від 22.12.2005.

На день розгляду справи 15.06.2020 від представників сторін клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.

Приймаючи до уваги запроваджені на території України заходи щодо убезпечення населення від поширення гострих респіраторних захворювань та в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін, за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Предметом доказування у даній справі є: обставини прийняття рішення співвласниками багатоквартирного будинку про розірвання договору з управління багатоквартирним будинком та обрання іншого управителя, укладення такого договору з новим управителем, наявність підстав для передачі новому управителю технічної документації на будинок.

Доказами, якими позивач підтверджує позовні вимоги є: протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку № 96 АДРЕСА_4 м. Дніпро вул. Калинова (а.с. 7-9); листок письмового опитування співвласників (а.с. 10-65); типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 16.09.2019 з додатками (а.с. 66-72); лист № 30/9-19/1 від 30.09.2019 (а.с. 73); повідомлення № 3/12-4386 від 15.10.2019 (а.с. 74).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок визначено як житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення); співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до приписів частини 2 статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до частини 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Частиною 1 статті 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно з частиною 1 статті 369 Цивільного кодексу України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено форми управління багатоквартирним будинком, зокрема, управління багатоквартирним будинком співвласниками; управління багатоквартирним будинком управителем; управління багатоквартирним будинком об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією співвласників багатоквартирних будинків). (стаття 9 Закону).

Таким чином, управління багатоквартирним будинком це реалізація права спільної власності на спільне майно, прийняття рішень співвласниками щодо реалізації своїх прав.

Стаття 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначає, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю.

Пунктами 4, 5 статті 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" установлено, що до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб`єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.

У разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 10 "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем.

При цьому, відповідно до статті 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Пунктами 2, 3 частини 2 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням.

Згідно із частиною 6 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

Частиною 7 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування ("за", "проти", "утримався"), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.

У протоколі обов`язково зазначається така інформація про співвласників (їх представників), які взяли участь у зборах співвласників: прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представника).

Враховуючи вищевикладене, співвласники багатоквартирного будинку наділені правом приймати рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, а також у разі обрання іншого управителя - правом достроково розірвати договір, укладений з попереднім управителем за результатами конкурсу, дотримавшись визначеної законом процедури.

Відповідно до протоколу від 05.04.2019 співвласниками житлового будинку № 96 по вул. Калинова в м. Дніпрі проведені збори, на яких було вирішено обрати управителем будинку Товариство з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ “ПРОСПЕКТ", затвердити умови договору на управління та обслуговування будинку, розірвати договір з попереднім управителем та уповноважити ТОВ "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ" вжити необхідних заходів щодо передачі будинку з управління КП "ЖИТЛОВЕ ГОСПОДАРСТВО САМАРСЬКОГО РАЙОНУ" ДМР в управління ТОВ "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ", в тому числі, отримати у колишнього управителя технічну документацію на будинок.

Згідно з матеріалами справи, процедура прийняття рішення була дотримана.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ" (далі - Управитель, Позивач) та Співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: вул. Калинова, буд. 96, м. Дніпро (далі – Співвласник) укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 16.09.2019.

Позивачем було передано відповідачу лист № 30/9-19/1 від 30.09.2019, який останнім був прийнятий 01.10.2019.

У вказаному листі позивач повідомив відповідача про те, що житловий будинок АДРЕСА_2 загальними зборами співвласників передано в управління ТОВ "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ" та витребував у відповідача технічну документацію на будинок.

Отже договір між співвласниками житлового будинку 96 по вул. Калинова в м. Дніпрі та відповідачем є розірваним з 01.12.2019.

Відповідач відповідь на лист № 30/9-19/1 від 30.09.2013 та витребувані документи не надав, позбавивши позивача можливості належним чином виконувати свої зобов`язання за договором, укладеним із співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1 96 АДРЕСА_5 вул. АДРЕСА_2 .

У зв`язку з викладеним, з урахуванням не надання відповідачем технічної документації на будинок позивачу, останній звернувся до суду з даним позовом.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Спеціальним нормативним актам, що регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління є Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.

Пунктами 2, 3 частини 2 статті 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку №417-VIII від 14.05.2015р. передбачено, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням.

Відповідно до абзацу 4 частини 5 статті 13 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” співвласники багатоквартирного будинку мають право достроково розірвати договір з управління багатоквартирним будинком, укладений за результатами конкурсу, та обрати іншого управителя, попередивши про таке розірвання управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Закон України "Про житлово-комунальні послуги" визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управителем є особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", до житлово-комунальних послуг належить послуга з управління багатоквартирним будинком.

Згідно із частиною 8 статті 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", у разі припинення дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний не пізніше дня, що настає за днем припинення дії договору, передати новому управителю багатоквартирного будинку чи особі, уповноваженій співвласниками або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку:

1) наявну технічну документацію на такий будинок за переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;

2) інформацію про виконані роботи з технічного обслуговування і ремонту конструктивних елементів багатоквартирного будинку та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

3) інформацію про виникнення аварійних ситуацій і технічних несправностей у розрізі конструктивних елементів та інженерних систем за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

4) дані бухгалтерського обліку доходів та витрат на утримання багатоквартирного будинку за строк дії договору, але не більше трьох останніх років;

5) інше майно, передане управителю багатоквартирного будинку за рішенням співвласників.

Обов`язок ведення технічної документації управителем будинку передбачений пунктом З частини 4 статті 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176, на виконання пункту 1 частини 8 статті 18 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" затверджений перелік технічної документації, яка створюється під час управління будинком та передається колишнім управителем теперішньому, а саме:

1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок.

2. Паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва.

3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.

4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.

5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів.

6. Технічна документація обладнання котелень.

7. Технічна документація на ліфти.

8. План земельної ділянки.

9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.

10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Пункт 5 статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" №417-VIII від 14.05.2015р. пов`язує виникнення у співвласників багатоквартирного будинку права на дострокове розірвання договору, укладеного з попереднім управителем за результатами конкурсу, лише з прийняттям рішення зборами співвласників про обрання іншого управителя.

Чинне законодавство не встановлює додаткових умов дострокового розірвання договору з попереднім управителем окрім наявності прийнятого зборами співвласників відповідного рішення. Таке рішення з дотриманням вимог Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" №417-VIII від 14.05.2015р. зборами співвласників багатоквартирного будинку № 1/3 по вул. Академіка АДРЕСА_6 Дніпрі було прийняте та доведено до відома попереднього управителя (відповідача) листом № 30/9-19/1 від 10.09.2019 року не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Як визначено абзацом 4 частиною 5 статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та встановлено матеріалами справи, договір між співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1 96 АДРЕСА_2 та відповідачем є розірваним.

Позивачем до матеріалів справи долучено копію типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 16.09.2019, підписаного директором ТОВ "ЖИТЛОВО-СЕРВІСНА КОМПАНІЯ "ПРОСПЕКТ" ОСОБА_4 та представником співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 – Коцуба ОСОБА_5 .

Відповідно до пункту 30 договору цей Договір набирає чинності з 01.12.2019 та укладається строком на один рік.

На момент розгляду справи вказаний договір є діючим.

Частина 6 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" №417-VIII від 14.05.2015р. визначає, що у разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Системний аналіз вищенаведених норм матеріального закону, дає підстави для висновку, що сам лише факт припинення дії договору з попереднім управителем будинку, є підставою для передачі документації, визначеної в наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 176 від 17.07.2018 та статті 18 Закону України Про житлово-комунальні послуги №2189-VIII від 09.11.2017.

Інші додаткові умови виникнення обов`язку у попереднього управителя з передачі документації законом не встановлені.

За таких обставин, вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект", як управителя багатоквартирного будинку № 96 по вулиці Калинова в м. Дніпрі про передання йому технічної документації на цей будинок є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

З урахуванням вказаного, суд зазначає, що інші доводи, міркування сторін, судом розглянуті, але до уваги та врахування при вирішенні даної справи не приймаються, оскільки на результат вирішення спору не впливають.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Пунктом 1 частини 3 статті 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

З матеріалів справи вбачається, що 01.11.2019 між адвокатом Лавринович Оксаною Володимирівною (далі - ОСОБА_6 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" (далі - Позивач, Клієнт) було укладено Договір про надання правничої допомоги (далі - договір про правову допомогу, а.с. 79-80).

Додатком № 3 до договору сторони погодили вартість послуг, що надаються адвокатом в рамках договору, в розмірі 3 000,00 грн. за підготовку позову та додатків до позовної заяви до Комунального підприємства "Житлове господарство Самарського району" Дніпровської міської ради про примусове виконання обов`язку, а саме: складання позовної заяви немайнового характеру у сумі 3 000, 00 грн. (а.с. 81).

В матеріалах справи наявна квитанція до прибуткового касового ордера № 20 від 18.12.2019, відповідно до якого позивачем на користь ОСОБА_7 було сплачено 3 000,00 грн. (а.с.83).

Вказані докази подані суду в межах строків, визначених частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем доведено розмір витрат на професійну правничу допомогу, які він мав сплатити у зв`язку з розглядом справи № 904/6245/19.

Приписами частини 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" до Комунального підприємства "Житлове господарство Самарського району" Дніпровської міської ради про зобов`язання надати документацію на житловий будинок АДРЕСА_1 96 по вулиці Калинова в м. Дніпрі - задовольнити у повному обсязі.

Зобов`язати Комунальне підприємство "Житлове господарство Самарського району" Дніпровської міської ради (49127, м. Дніпро, вул. Агнії Барто, буд. 19; код ЄДРПОУ 05451368) надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" (49057, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, будинок 97 К; код ЄДРПОУ 41900129) наявну документацію на житловий будинок АДРЕСА_1 96 по вулиці Калинова в м. Дніпрі у складі:

- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;

- паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва;

- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;

- проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;

- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;

- технічна документація обладнання котелень;

- технічна документація на ліфти;

- план земельної ділянки;

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Стягнути з Комунального підприємства "Житлове господарство Самарського району" Дніпровської міської ради (49127, м. Дніпро, вул. Агнії Барто, буд. 19; код ЄДРПОУ 05451368) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект" (49057, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, будинок 97 К; ЄДРПОУ 41900129) 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) - судовий збір та 3 000,00 грн. (три тисячі гривень 00 коп.) - витрат на професійну правничу допомогу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суд вважає необхідним роз`яснити про те, що у зв`язку із заходами, спрямованими на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій, що впроваджені через поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), вказані вище строки оскарження продовжуються до закінчення карантину.

Повне рішення складено 18.06.2020.

Суддя І.Ф. Мельниченко