
Провадження № 2/712/94/20
Справа № 712/16059/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2020 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ПИРОЖЕНКО С.А.
при секретарі - ТІТОВА О.І.
з участю адвоката - МІЩЕНКА С.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Черкаської міської ради, Виконавчого комітету Черкаської міської ради, Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання надати житло,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з позовом до відповідачів про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання надати житло, посилаючись на те, що він брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби, внаслідок чого став особою з інвалідністю внаслідок війни 2-ї групи. У зв`язку з цим віднесений до І-категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та на нього розповсюджуються пільги згідно переліку, що визначені ст.. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, на підставі цих законів, має право на позачергове забезпечення житлом як особа, яка потребує поліпшення житлових умов. При цьому, спеціальним законом чітко визначений строк протягом якого йому має бути надано житло.
З 1987 року він перебуває на черзі на житло, а відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28 травня 2012 року № 789, згідно поданої ним заяви, був переведений (включений) на квартирний облік ще й в окремий список позачергового отримання житла, - як постраждалий першої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, з сім`єю у складі дві особи (він та його син - ОСОБА_2 , 2000 року народження) - з 03.02.2012 року.
Однак, незважаючи на ту обставину, що з часу подання відповідної заяви та взяття на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов, минув час - більше тридцяти одного року, а в списку поза черговиків він рахується в черзі більше шести років - вимоги Закону виконані не були і він не був забезпечений житловою площею.
Листом Черкаської міської ради від 08 серпня 2018 року було повідомлено, що протягом 2012-2018 року від Черкаської обласної адміністрації, як розпорядника бюджетних коштів за програмою по забезпеченню житлом учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, - кошти в бюджет Черкаської міської ради на фінансування будівництва житла для позачергового забезпечення жилою площею осіб з числа інвалідів-ліквідаторів постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, які потребують поліпшення житлових умов - не надходило. Крім того, повідомила, що протягом 2012-2018 року з міського бюджету видатки для будівництва житла зазначеній категорії осіб також не виділялися.
Вважає, що відповідачами свідомо не виконуються вимоги Закону: кошти Черкаською ОДА на позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов не виділяються, як не виділяються на вказані цілі і 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності) Черкаською міською радою.
У зв`язку з цим просить визнати протиправною бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації по нездійсненню протягом 2012-2018 років виділення коштів на фінансування будівництва чи придбання житла з метою реалізації пільги, передбаченої п. 10 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо першочергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов з числа жителів м. Черкаси, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що віднесені до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради та Виконавчого комітету Черкаської міської ради по не виділенню протягом 2012-2018 років 15 відсотків усього збудованого житла в м. Черкаси для забезпечення права осіб, віднесених до категорії І на позачергове забезпечення жилою площею, з числа жителів м. Черкаси, які перебувають у черзі на першочергове отримання житла; визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо незабезпечення реалізації його права на позачергове забезпечення жилою площею як особи, яка потребує поліпшення житлових умов протягом року з дня подання заяви; зобов`язати Черкаську обласну державну адміністрацію протягом одного місяця, починаючи з моменту набрання чинності даним рішенням суду здійснити перерахування на користь Черкаської міської ради необхідних коштів для забезпечення його житлом, з урахуванням можливості забезпечення його житловою площею у порядку та в розмірі, що передбачений чинним законодавством; зобов`язати Черкаську міську раду та Виконавчий комітет Черкаської міської ради протягом місяця з дня набрання рішення суду законної сили надати йому благоустроєне житло у вигляді окремої квартири у м. Черкаси у межах норми житлової (з урахуванням того, що його сім`я складається з вдвох осіб та наявного в нього права на додаткову жилу площу у вигляді окремої кімнати), що відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, та видати ордер на заселення жилої площі.
Ухвалою від 03 січня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
18 січня 2019 року Черкаською обласною державною адміністрацією подано до суду клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та здійснення заміни засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
31 січня 2019 року Черкаською обласною державною адміністрацією подано відзив на позовну заяву.
01 лютого 2019 року Черкаською міською радою та Виконавчим комітетом Черкаської міської ради подано відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 04 лютого 2019 року за клопотання адвоката позивача по справі залучено в якості співвідповідача Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.
Ухвалою від 13 травня 2019 року визначено справу розглядати в порядку загального позовного провадження з призначенням по справі підготовчого судового засідання.
01 липня 2019 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою від 29 серпня 2019 року до участі в справі в якості співвідповідача залучено Міністерство соціальної політики України.
04 вересня 2019 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог.
11 листопада 2019 року Міністерством соціальної політики України подано до суду відзив на позовну заяву.
Ухвалою від 12 грудня 2019 року підготовче провадження по справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач та адвокат Міщенко С.В. уточнені позовні вимоги підтримали та просили визнати протиправною бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та Міністерства соціальної політики України по нездійсненню протягом 2012-2018 років виділення коштів на фінансування будівництва чи придбання житла з метою реалізації пільги, передбаченої п. 10 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо першочергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов з числа жителів м. Черкаси, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що віднесені до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради та Виконавчого комітету Черкаської міської ради по не виділенню протягом 2012-2018 років 15 відсотків усього збудованого житла в м. Черкаси для забезпечення права осіб, віднесених до категорії І на позачергове забезпечення жилою площею, з числа жителів м. Черкаси, які перебувають у черзі на першочергове отримання житла; визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики України, Черкаської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаської міської ради та Виконавчого комітету Черкаської міської ради щодо незабезпечення реалізації його права на позачергове забезпечення жилою площею як особи, яка потребує поліпшення житлових умов протягом року з дня подання заяви; зобов`язати Міністерство соціальної політики України, Черкаську обласну державну адміністрацію та Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації протягом одного місяця, починаючи з моменту набрання чинності даним рішенням суду здійснити перерахування на користь Черкаської міської ради необхідних коштів для забезпечення його житлом, з урахуванням можливості забезпечення його житловою площею у порядку та в розмірі, що передбачений чинним законодавством; зобов`язати Черкаську міську раду та Виконавчий комітет Черкаської міської ради протягом місяця з дня набрання рішення суду законної сили надати йому благоустроєне житло у вигляді окремої квартири у м. Черкаси у межах норми житлової (з урахуванням того, що його сім`я складається з вдвох осіб та наявного в нього права на додаткову жилу площу у вигляді окремої кімнати), що відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам, та видати ордер на заселення жилої площі.
Представник Черкаської міської ради та Виконавчого комітету Черкаської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення. У наданому на позовну заяву відзиві зазначив, що позивач дійсно перебуває на квартирному обліку відповідно до рішення від 28 травня 2012 року № 789 в списку поза черговиків з 03 травня 2012 року серед чорнобильців першої категорії. Згідно реєстру постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи осіб, віднесених до категорії І, які перебувають на квартирному обліку для поліпшення житлових умов у м. Черкаси станом на 01 січня 2018 позивач перебуває на квартирному обліку за № 7. Учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС забезпечуються житлом згідно з обласним реєстром за кошти державної субвенції. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є МНС (ДСНС) України. Тому питання забезпечення житлом учасників ліквідації та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС вирішується саме обласною державною адміністрацією згідно із обласним реєстром.
Представник Черкаської обласної державної адміністрації в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення. У відзиві на позовну заяву вказав, що між Черкаською обласною державною адміністрацією та позивачем відсутній юридичний спір, оскільки позивачем не наведено жодної правової норми, яка б передбачала обов`язок Черкаської обласної державної адміністрації на виділення відповідних сум коштів Черкаській міській раді, за умови виділення Черкаській обласній державній адміністрації будь-яких коштів Міністерством соціальної політики України як головним розпорядником коштів. Вказує, що в даному випадку бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації відсутня.
Представник Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації до судового засідання не з`явився, причини не явки суду не повідомив, протое в матеріалах справи мається клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Представник Міністерства соціальної політики України до судового засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність. У поданому до суду відзиві позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити, та вказав, що питання будівництва (придбання) житла, зокрема, для постраждалих громадян, що перебувають на квартирному обліку в органах місцевого самоврядування, може бути вирішено в разі передбачення відповідних видатків у державному бюджеті на зазначені цілі. При цьому, Міністерство соціальної політики не веде поіменного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, черговості їх перебування на обліку, не здійснює перерахування коштів у межах затверджених видатків на користь окремих осіб для забезпечення жилим приміщенням. Даним питанням займаються виключно органи соціального захисту населення. Здійснення перерахування на користь міського бюджету м. Черкаси необхідних коштів для забезпечення житлом лише ОСОБА_3 , як особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що віднесені до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи буде порушувати та звужувати права інших осіб даної пільгової категорії, які перебувають на обліку для забезпечення жилими приміщеннями.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами житлового законодавства.
Як встановлено в судовому засіданні, що позивач ОСОБА_3 (до реєстрації зміни імені - ОСОБА_4 ) є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
На квартирному обліку ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) на загальних умовах перебуває з 18 листопада 1987 року, що підтверджено реєстром постраждалих внаслідок ЧАЕС віднесених до категорії І, які перебувають на квартирному обліку для поліпшення житлових умов у м. Черкаси станом на 01.01.2018 (а.с. 9).
Згідно Рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28 травня 2012 № 789 ОСОБА_3 перебуває на квартирному обліку в списку позачерговиків під № 7 з 03 травня 2012 року серед Чорнобильців першої категорії, що підтверджується Довідкою Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради від 18 квітня 2018 року (а.с. 6).
На заяву адвоката Макеєва В.Ф. щодо захисту прав учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_3 , виконавчим комітетом Черкаської міської ради надано відповідь від 08 серпня 2018 року, в якій вказано, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС забезпечуються житлом згідно з обласним реєстром за кошти державної субвенції. Питання забезпечення житлом такої категорії осіб вирішується обласною державною адміністрацією згідно із обласним реєстром відповідно до Житлового кодексу. З 2012-2018 роки видатки на придбання або будівництво житла з міського бюджету не виділялися. Тому за вказаний період придбання або будівництво житла за рахунок видатків з міського бюджету не проводилося. Забезпечення житлом пільгових категорій громадян проводилося лише за рахунок державної субвенції відповідно до програм. Бюджетні кошти для придбання житла до виконавчого комітету Черкаської міської ради не надходили, оскільки розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є обласна державна адміністрація (а.с.7-8).
Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 47Конституції України кожен має право на житло. Громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту, соціальне житло надається безоплатно.
Згідно зі ст. 9 ЖК України забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 43 ЖК України передбачено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Згідно з частиною першою статті 46 ЖК України поза чергою жиле приміщення надається, зокрема, інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав-протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги щодо позачергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім`ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Отже, чинним законодавство передбачено та врегульовано порядок надання житла особам, які потребують поліпшення житлових умов, а також особам, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями.
Відповідно із ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст.2 ЦПК України).
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Згідно зі ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
У ст.47 Конституції України зазначено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
При цьому, з матеріалів справи не вбачається переваг позивача перед іншими особами, які перебувають на квартирному обліку за цією категорією у черзі перед ним.
Таким чином, у разі задоволення зазначених позовних вимог судом будуть порушені права інших осіб на позачергове отримання житла, які перебувають у черзі на отримання житла перед позивачем.
Вище наведене дає підстави для висновку про те, що позивач має бути забезпечений житлом у порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом особи, які перебувають у списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла раніше нього, що відповідатиме положенням статті 43 ЖК України. Надання позивачу житлового приміщення раніше цих осіб призведе до порушення прав останніх.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно ст. 141 ЦПК України судові витрати слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст.12,13,259,263-265,268 ЦПК України, ст.ст. 9, 43, 44 ЖК України, суд -
В И Р І Ш И В:
ОСОБА_3 у задоволенні позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Повний текст судового рішення складено 17 червня 2020 року.