Рішення № 89862483, 17.06.2020, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
17.06.2020
Номер справи
308/5643/20
Номер документу
89862483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/5643/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2020 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді - Крегул М.М.,

при секретарі - Ковач В.Ю.,

представника позивача -Зуєва О.В.

відповідача - ОСОБА_1

представника відповідача адвоката - Гримут Д.Ю.

перекладача - Джаміль Саміль

розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, в м. Ужгород, справу за адміністративним позовом військової частини 1493 Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, військова частина 1493 Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до Ужгородського міськрайонного суду із адміністративним позовом до відповідача громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.

Позов мотивує тим, що відповідач ОСОБА_1 о 10 год. 30 хв. 14 червня 2020 року був виявлений та затриманий в складі групи осіб на ділянці відповідальності віпс «Новоселиця» ВПС «Великий Березний» прикордонним нарядом «Група реагування» на напрямку 182-183 прикордонних знаків в 100-150 м. до лінії державного кордону України, при спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку.

Позивач вказує, що документи, які посвідчують особу ОСОБА_1 та підтверджують законність перебування на території України у відповідача відсутні.

Також позивач зазначає, що відповідач затримується повторно, а саме, 27 березня 2019 року незаконно у складі групи осіб, поза пунктами пропуску, перетнув Державний кордон з України в Словацьку Республіку в районі прикордонного знаку № 285, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Ужгород», однак, після незаконного перетину кордону був затриманий представниками прикордонної поліції Словацької Республіки та того ж дня о 16 год. 00 хв. в пункті пропуску «Ужгород» Чопського прикордонного загону, на підставі статті 3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб був переданий на територію України у встановленому угодою порядку під час проведення прикордонно- представницької зустрічі.

На підставі Рішення Ужгородського міськрайонного суду від 29 березня 2019 року відповідач був затриманий з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України терміном на шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання. Відповідач, був поміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України на підставі Рішення Ужгородського міськрайонного суду про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України від 29 березня 2019 року. Відповідач, був звільнений з Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України з 16 год. 00 хв. 27 березня 2020 року,.

Так, в позовній заяві зазначено, що своїми діями відповідач вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, та відповідно до ст. 263 КУпАП був затриманий в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення.

Позивач вказує на те, що відповідач, знаючи про можливість легально в`їхати до ЄС, обрав незаконний спосіб досягнення своєї мети, усвідомлюючи, що при цьому неодноразово будуть грубо порушувати та ігнорувати законодавство України на своєму шляху.

Також в позові вказано, що відповідач не має жодних документів, що посвідчують особу, підтверджують законність його перебування на території України або дають право на виїзд за межі території України та , що між Україною та Ісламською Республікою Афганістан угоду про реадмісію не укладено.

На підставі викладеного, позивач просить суд затримати громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.

Представник позивача військової частини №1493 ДПС України Зуєв О.В. у судовому засіданні підтримав поданий адміністративний позов, просив задовольнити з підстав викладених у ньому.

Відповідач громадянин Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у судовому засіданні зазначив, що бажає залишитись на Україні, де перебуває протягом року. Від надання пояснень за участі перекладача Джаміль Саміль відмовився.

Захисник відповідача ОСОБА_1 адвокат Гримут Д.Ю. у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову. Зазначив, що у ОСОБА_1 документи, які посвідчують особу ОСОБА_1 та підтверджують законність перебування на території України у відповідача відсутні, однак, мають намір звернутись до органів міграційної служби про отримання статусу біженця у майбутньому. Підтвердження того, що ОСОБА_1, звертався до органів міграційної служби на час розгляду справи надати не мають можливості.

Заслухавши пояснення представника позивача Зуєва О.В. , ОСОБА_1, адвоката Гримут Д.Ю. , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідач, громадянин Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10 год. 30 хв. 14 червня 2020 року був виявлений та затриманий в складі групи осіб на ділянці відповідальності віпс «Новоселиця» ВПС «Великий Березний» прикордонним нарядом «Група реагування» на напрямку 182-183 прикордонних знаків в 100-150 м. до лінії державного кордону України, при спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку.

Документи що посвідчують особу ромадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та підтверджують законність перебування на території України у нього відсутні.

Вказані обставини підтверджуються наявними у справі письмовими доказами, зокрема, копією протоколу про адміністративне затримання від 14.06.2020 року, копією протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 14.06.2020 року; довідкою від 15.06.2020 року; а також поясненнями наданими ОСОБА_1, його захисником Гримут Д .Ю . у судовому засіданні.

Згідно пп. f п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом, зокрема, законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.

Вказаний Закон передбачає, що паспортний документ іноземця це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в`їзд або виїзд з держави і визнається Україною.

Таким чином, з наведеного вище вбачається, що документом, який надає право іноземцю на виїзд є паспортний документ іноземця, виданий уповноваженим органом іноземної держави та визнається Україною.

Стаття 30 вказаного Закону регламентує, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більше як на 18 місяців (ч.4).

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання та видворення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 289 КАС України.

Згідно ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців. Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Виходячи з правового аналізу ст.289 КАС України можна стверджувати, що інститут продовження строку затримання застосовується адміністративним судом у разі наявності альтернативних умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, якими є: - або відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; - або неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Пунктом 1 Розділу VІ «Порядок дій з ідентифікації та документування іноземців» Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012р. №353/271/150 передбачає, що якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України, орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування. З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомо мості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство. У разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС. Якщо від компетентних органів країни походження іноземця не надходить відповідь, запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.

На даний час документів, які посвідчують особу та надають право виїзду з України відповідачу ОСОБА_1 , на адресу позивача не надходило, клопотання про взяття на поруки від підприємств, установ чи організацій, зареєстрованих на території України у визначеному законом порядку або внесення застави, як це визначено положеннями ст.289 КАС України, не надходило.

Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача ОСОБА_1 свідчить про зловживання наданим йому правом, та такий фактично відмовляється від дачі пояснень. Оскільки, згідно рішення Ужгородського міськрайонного суду від 29.03.2019 року у справі за позовом про видворення та затримання ОСОБА_1, встановлено, що відповідач надавав пояснення за участі перекладача з мови фарсі , а також при затриманні відповідача, був залучений та здійснювався переклад перекладачем і відповідач надавав пояснення, як при його затрианні так і суду, не маючи жодних заперечень, щодо якості перекладу.

Окрім цього, суд наголошує і на тому, що строк затримання відповідача закінчується 17.06.2020 року, тобто станом на день розгляду справи, а тому вважає, що відповідач ОСОБА_1 та його захисник адвокат Гримут Д.Ю. всіляко затягує хід розгляд справи, що може бути обумовлено бажанням відтягнути момент винесення судового рішення і, відповідно, момент його виконання.

Враховуючи наведене в сукупності, при тому, що відносно відповідача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжується процедура примусового видворення, суд приходить до висновку, що наявні визначені ст.289 КАС України підстави для затримання відповідача та утримання його в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , жодних документів, що посвідчують особу, підтверджують законність перебування на території України або дають право на виїзд за межі території України у відповідача відсутні таким чином існує ризик перешкоджання проведенню процедури його видворення.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Враховуючи встановлені судом обставини про те, що відповідач порушив вимоги законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконно перетнув державний кордон України, беручи до уваги відсутність у відповідача документів, що дають право на перетин державного кордону України та документів, що посвідчують його особу, суд приходить до висновку про підставність задоволення позову.

Зокрема, суддею враховується і та обставина, що громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10 год. 30 хв. 14 червня 2020 року був виявлений та затриманий в складі групи осіб на ділянці відповідальності віпс «Новоселиця» ВПС «Великий Березний» прикордонним нарядом «Група реагування» на напрямку 182-183 прикордонних знаків в 100-150 м. до лінії державного кордону України, при спробі незаконного перетинання державного кордону з України в Словацьку Республіку, у період, коли Постановою КМ України від 11.03.2020року №211 (із змінами від 02.04.2020 року ) по всій території України із 12.03.2020 року введено карантин та ряд інших обмежувальних заходів з метою запобіганню поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID 19, що визнана ВОЗ пандемією короновірусної інфекції.

Згідно ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч.5 ст.139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст.289 КАС України, за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг, визначених цією статтею, судовий збір не сплачується.

Приймаючи до уваги те, що позивача звільнено від сплати судового збору, а відповідачем не понесені судові витрати, відсутні підстави для компенсування останніх за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 12, 257, 241, 244, 246, 289 КАС України, ст. ст. 4, 9, 16, 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -

У Х В А Л И В :

Адміністративний позов військової частини 1493 Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України - задовольнити.

Затримати громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржено з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. 289, п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України протягом десятиденного строку із дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду М.М. Крегул

Повне найменування (ім`я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Позивач: Військова частина 1493, код ЄДРПОУ:14321707, місцезнаходження: 89501 , м.Чоп, вул.Головна 55-а.

Відповідач: Особа, ідентифікувала себе як громадянин Республіки Афганістан ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .

Повний текст судового рішення виготовлено та проголошено 17.06.2020року.