
233 № 233/8435/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2020 року м.Костянтинівка
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
у складі:
головуючої судді Бєлостоцької О.В.,
при секретарі Теліціній О.О.,
за участю
представника позивача Абасової Є.В. ,
відповідачки ОСОБА_2 ,
представника відповідачки Шамардіна В.М. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому зазначив, що останній було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї на період з 01 квітня по 30 вересня 2019 року. В ході проведеної перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 на праві власності належить будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 та 1/3 частина квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 . При заповненні декларації ОСОБА_2 не повідомила Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про наявність другого житла, хоча ця обставина впливала на призначення їй соціальної допомоги, яка за таких умов не могла бути призначена, у зв`язку з чим утворилась переплата за період часу з 01 квітня по 30 вересня 2019 року у розмірі 9121 грн 03коп.
Позивач просить:
-стягнути з ОСОБА_2 на його користь надміру сплачену державну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 9121 грн 03коп.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідачки - адвокат Шамардін В.М. позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення, пославшись на те, що ОСОБА_2 не була обізнана про те, що їй належить 1/3 частина квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , тому не вказала її при заповненні декларації про майновий стан. Достовірність інформації мали перевірити представники Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради.
Відповідачка ОСОБА_2 пояснила, що під час заповнення декларації припустилась помилки, не повідомивши про належність їй на праві власності 1/3 частини квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки не знала, що є власницею вказаного майна, припускаючи, що знявшись з реєстраційного обліку за зазначеною адресою в 2016 році, ніякого відношення до квартири не має.
Свідок ОСОБА_4 , яка є матір`ю відповідачки по справі, в судовому засіданні пояснила, що приватизація квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 відбулась на трьох осіб. Власниками вказаної квартири в рівних частках - по 1/3 є вона, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . Її донька - ОСОБА_2 не повідомила Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про належність їй частини квартири через необізнаність.
Заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідка ОСОБА_4 , дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2 разом із донькою - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.19), зареєстрована і мешкає в будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується копією довідки КП «Служба єдиного замовника» від 16 травня 2019 року №1401 (а.с.18).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 03 червня 2016 року належить будинок АДРЕСА_1 загальною площею 55,3 кв.м. та на підставі свідоцтва про право власності від 25 липня 2007 року 1/3 частина квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 загальною площею 54,8 кв.м (а.с.14-16, 52-54).
25 квітня 2019 року ОСОБА_2 звернулась до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради із заявою про призначення, в тому числі, і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.23-24).
В декларації про доходи та майновий стан від 25 квітня 2019 року ОСОБА_2 повідомила про належність їй на праві власності будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , зазначивши, що іншого житла не має (а.с.20-21).
Рішенням Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 17 травня 2019 року ОСОБА_2 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період часу з 01 квітня по 30 вересня 2019 року (а.с.17).
Відповідно до протоколу від 20 листопада 2019 року розмір переплати ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період часу з 01 квітня по 31 серпня 2019 року становить 9121 грн 03коп (а.с.5).
Розпорядженням позивача по справі від 07 жовтня 2019 року ОСОБА_2 було припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі п.12 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.9).
Листом від 26 листопада 2019 року № 01-20 Управління соціального захисту Костянтинівської міської ради повідомило ОСОБА_2 про необхідність повернути сплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 9121 грн 03коп (а.с.4).
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога не призначається, зокрема, у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю.
Пунктом 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановю КМУ від 24 лютого 2003 року № 250 передбачено, що соціальна допомога не призначається, зокрема, у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Приймаючи до уваги наведені вище положення Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_2 не мала права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки у її власності перебуває друга квартира та загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, про що вона не повідомила Управління соціального захисту населення при заповненні 25 квітня 2019 року декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Пунктом 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям передбачено, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру,
внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального
захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову Управління соціального захисту населення як такого, що ґрунтується на законі та стягнення із ОСОБА_2 на користь позивача надміру сплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період часу з 01 квітня по 31 серпня 2019 року в розмірі 9121 грн 03коп.
Твердження відповідачки ОСОБА_2 про необізнаність з приводу того, що вона є власницею 1/3 частини квартири, розташованої за адресою; АДРЕСА_2 суд вважає непереконливими та неспроможними, зважаючи на те, що в матеріалах справи наявна заява про приватизацію вказаної квартири (а.с.53), підписана в тому числі, і ОСОБА_2 , яка не заперечувала цього факту в судовому засіданні і повинна була усвідомлювати наслідки звернення до органу приватизації з приводу порушеного питання.
Керуючись ст. ст. 4,19,259,263, 264, 265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області (місцезнаходження 85113, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Громова, 14; ідентифікаційний код 03197428 ) до ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплаченої державної допомоги малозабезпеченій сім`ї задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області надміру виплачену державну допомогу малозабезпеченій сім`ї в розмірі 9121 (дев`ять тисяч сто двадцять одна) гривня 03 копійки.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України процесуальні строки, зокрема, на апеляційне оскарження рішення, передбачені ст.354 цього кодексу, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Повний текст рішення по справі виготовлений 17 червня 2020 року.
Суддя