Рішення № 89855612, 15.06.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
640/9322/20
Номер документу
89855612
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2020 року м. Київ № 640/9322/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії щодо відмови в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву від 17.01.2020 та додані до неї документи щодо призначення ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.04.2020р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на необґрунтовану відмову відповідачем в призначенні пенсії з зменшенням пенсійного віку, оскільки всі необхідні документи були надані разом із заявою про призначення пенсії.

Відповідач у відзиві проти позову заперечив, зазначивши, що дійсно отримав 17.01.2020 від позивача заяву про призначення пенсії з зменшенням пенсійного віку, проте на підставі наданих документів та згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії, оскільки заявник не надав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії, довідку про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідку архівної установи.

Дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до посвідчення НОМЕР_1 від 09.04.1993р. ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії.

17.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Отримання відповідачем вказаної заяви підтверджується розпискою повідомленням, в якій також наведений перелік документів, які додані до заяви.

07.02.2020 відповідач листом № 2600-0314-8/10595 відмовив позивачу у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність документів, які дають позивачу право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років, зокрема відсутність довідки форми №122 про період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988р. та посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач і звернувся з даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991р. (в редакції станом на січень 2020 року, далі - Закон № 796-XI) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років;

- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років;

- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на пільгове зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 796-XI підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримав посвідчення НОМЕР_1 учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії - 09.04.1993р.

Станом на квітень 1993 року діяв Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому Постановою КМ України № 501 від 25.08.1992 (далі - Порядок № 501).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 501 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А.

В пункті 10 Порядку № 501 уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження;

в) довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження ( із зазначенням кількості днів і населеного пункту);

г/ рішення суду про встановлення факту безпосередньої участі в будь-яких роботах за певний період, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки.

Документи, які подаються до Пенсійного фонду України та його управлінь для призначення пенсії, в тому числі на пільгових умовах, визначені в Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до абзацу 8 підпункту 5 пункту 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Таким чином, за змістом вказаного пункту Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Крім того, аналізуючи наведені норми приходить до висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильскій АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.

Згідно з положеннями ч.3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілого від Чорнобильської катастрофи є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії відповідно до посвідчення НОМЕР_1 від 09.04.1993р. Зазначене посвідчення ліквідатора Чорнобильської АЕС недійсним не визнавалось, його статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорювався.

Той факт, що ОСОБА_1 працював у зоні відчуження з 01.08.1988 по 15.08.1988р., з 01.09.1088р., по 15.09.1988р., з 01.10.1988 по 15.10.1988р., підтверджується довідкою Автотранспортного виробничого об`єднання «Укренергобудтранс» № 63 від 09.02.1993р., нотаріально посвідченою 15.11.2019р.

Стосовно посилання Пенсійного фонду на необхідність подання Довідки форми №122 або довідки архівної установи, або іншого первинного документа, в якому зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС станом на дату подання заяви про призначення пільгової пенсії, суд зазначає наступне.

По-перше, відповідно до наведених вище приписів чинного законодавства України, єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильскій АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", яке є у позивача.

По-друге, у довідці Приватного Акціонерного Товариства «Вишгороденергобудтранс» №01 від 14.01.2020р. зазначено, що видати довідку ОСОБА_1 про заробітну плату за період його роботи в Чорнобильському АТП АТВО Глав ПРУ Міненерго СРСР з 01.08.1988р по 01.04.1989р. немає можливості, так як первинні документи за вказані роки в архіві підприємства відсутні. Крім того в довідці зазначено, що згідно з Наказом Міненерго СРСР від 15.03.1991р. № №107 і Виробничого будівельно-монтажного об`єднання «Укренергобуд» від 30 травня 1991р. №38 01.06.1991 року Київське АТП та Чорнобильська Автоколона передані тресту «Київенергобуд» повністю з усією бухгалтерією та архівними документами.

Також з архівної довідки Деснянської районної у м. Києві Державної адміністрації архівний відділ вбачається, що трест «Київенергобуд» правонаступник (ВАТ «Київенергобуд») ліквідовано як банкрут. Повнота переданого архівного фонду незадовільна. Документи про шкідливі умови праці на зберігання до архіву не надходили. Надати довідку про роботу ОСОБА_1 в зоні відчуження немає можливості.

Крім того, в переліку документів доданих до заяви про призначення пільгової пенсії знаходиться копія довідки № 63 від 09.02.1993р., виданої Автотранспортним виробничим об`єднанням «Укренергобудтранс», з якої вбачається, що позивачу за роботу в населеному пункті Чорнобиль зони відчуження у період з 01.08.1988 по 15.08.1988р., з 01.09.1088р., по 15.09.1988р., з 01.10.1988 по 15.10.1988р., по відомостях та особовому рахунку за серпень, вересень та жовтень 1988 р. виплачено заробітну плату в сумі 1845 крб. 90 коп. з урахуванням коефіцієнта два, відповідно до Постанови Ради Міністрів Української PCP та Укрпрофради від 10.06.1986р. №207-7.

Також в переліку документів доданих до заяви про призначення пільгової пенсії знаходиться копія трудової книжки Позивача. Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 01.08.1988р. був прийнятий слюсарем 3- го розряду по налагодженню обладнання Автотранспортного промислового об`єднання головного ПРУ Міненерго СРСР Чорнобильської АТП. 01.04.1989р. ОСОБА_1 був звільнений по п.5 ст.36 КЗпП України у зв`язку з реорганізацією підприємства.

Крім того, в переліку документів доданих до заяви про призначення пільгової пенсії знаходиться копія посвідчення №35 слюсара 3-го розряду видане ОСОБА_1 16.08.1988р. Вишгородським АТПО Чорнобильским АТП.

Крім того, в переліку документів доданих до заяви про призначення пільгової пенсії знаходиться і документ про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС чи потерпілого.

З огляду на викладене, з урахуванням того, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, суд дійшов висновку, що позивачу безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до п.1 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Тому відмову відповідача у призначенні пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати неправомірною, зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача з урахуванням висновків даного судового рішення.

Аналогічна правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду від 27.02.2018р. у справі №344/9789/17 та від 22.03.2018р. у справі №588/538/16-а.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська 16, код ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) від 17.01.2020 та додані до неї документи щодо призначення ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська 16, код ЄДРПОУ 42098368) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій