
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2020 р. Справа № 480/1846/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправним рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 19.09.2019, оформлене листом № 23375/03.7-32 від 20.09.2019 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області вчинити дії щодо призначення та виплати пенсії на підставі ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як матері загиблого військовослужбовця у зв`язку з досягненням 50-річного віку та наявністю страхового стажу більше 20 років, починаючи з 28.05.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що син ОСОБА_1 - ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом в Збройних Силах України. 16.12.2018 ОСОБА_2 загинув у дорожньо-транспортній пригоді. За висновком Центральної військово-лікарської комісії травма і причина смерті ОСОБА_2 пов`язана з проходженням військової служби.
На підставі ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 , як мати загиблого військовослужбовця, звернулась до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, рішенням від 19.09.2020 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило в призначенні такої пенсії, посилаючись на відсутність посвідчення члена сім`ї померлого військовослужбовця. Позивач не погоджується із таким рішенням у зв`язку із чим звернулась до суду за захистом своїх прав.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також зазначив, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
При цьому відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії за віком позивачем повинен бути доданий документ, який посвідчує особливий статус, а саме посвідчення члена сім`ї померлого (загиблого) військовослужбовця. Оскільки позивач не подала вказаного посвідчення, підстави для призначення їй пенсії відповідно до ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відсутні.
На вказаний відзив представник позивача надав відповідь у якій зазначив, що батьку загиблого - ОСОБА_3 встановлено статус батька загиблого військовослужбовця та видано відповідне посвідчення. Така ж пільга повинна розповсюджуватись і на матір загиблого. У позивача наявні усі підставі для призначення їй пенсії на пільгових умовах як то вік та страховий стаж.
Ухвалою суду від 03.04.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю загиблого військовослужбовця - ОСОБА_2 , який 16.12.2018 загинув у дорожньо-транспортній пригоді (а.с. 5). Згідно з витягом з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 11.09.2019 № 2524 травма ОСОБА_2 пов`язана із проходженням військової служби (а.с. 11).
Згідно з копією довідки Лебединського дошкільного навчального закладу "Чайка" від 29.05.2019 № 40, ОСОБА_1 з 08.09.1986 по теперішній час (на момент видачі довідки) працює у вказаному дошкільному навчальному закладі (а.с. 54).
У зв`язку із тим, що позивач має необхідний страховий стаж, є матір`ю загиблого військовослужбовця, досягла відповідного віку, ОСОБА_1 звернулась до територіального органу Пенсійного фонду із заявою від 28.05.2019 про призначення пенсії за віком на підставі ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 52 зворот. стор.).
До вказаної заяви були додані відповідні документи, а саме документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, паспорт, трудова книжка. сповіщення про загибель сина, свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про смерть сина (а.с. 53).
Однак, рішенням від 19.09.2019 № 183950001992 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило ОСОБА_1 у достроковому призначенні пенсії за віком як матері загиблого військовослужбовця у зв`язку із тим, що остання не подала посвідчення члена сім`ї загиблого військовослужбовця (а.с. 31).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з п.п. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи:
посвідчення члена сім`ї померлого (загиблого), висновок МСЕК щодо причинного зв`язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях під час безпосереднього перебування в районах та у період здійснення зазначених заходів, або захворюванням, пов`язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку, а для осіб, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідно до абзаців шостого-восьмого пункту 1 статті 10 цього Закону, також документи, на підставі яких їм встановлено цей статус, визначені Порядком надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", деяким категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 року № 740 (при призначенні пенсії членам сімей померлих (загиблих) згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
Таким чином для призначення пенсії як члену сім`ї загиблого військовослужбовця заявник подає відповідне посвідчення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.1993 № 379 "Про посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби" установлено, що посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби, видаються батькам, дружині або чоловіку та дітям указаних військовослужбовців за зразками згідно з додатками № 1 і 2. Підставою для видачі посвідчення є документ, який підтверджує факт загибелі (смерті) чи пропажі безвісти військовослужбовця, виданий військовим комісаріатом.
Тобто для реалізації права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ОСОБА_1 окрім інших документів, повинна подати до органу Пенсійного фонду посвідчення члена сім`ї померлого (загиблого) військовослужбовця. Подання такого документу передбачено п.п. 5 п. 2.1 Порядку № 22-1.
Як зазначив представник позивача, батьку загиблого - ОСОБА_3 таке посвідчення було видано 13.11.2019 (а.с. 60), однак доказів того, що ОСОБА_1 таке посвідчення також видавалось, матеріали справи не містять. Посилання позивача на те, що таке посвідчення отримав батько загиблого не є підставою для визнання факту подання саме позивачем всього переліку документів, які необхідні для розгляду заяви, оскільки із заявою звертається саме позивач, а не її чоловік.
Таким чином, після отримання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.1993 № 379, посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби, позивач не позбавлена права повторно звернутись до органу Пенсійного фонду для вирішення питання щодо призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та надати обов`язковий документ до заяви - посвідчення члена сім`ї померлого (загиблого) військовослужбовця.
Оскільки відсутність посвідчення члена сім`ї загиблого військовослужбовця покладена в основу рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 19.09.2019 № 183950001992 про відмову ОСОБА_1 у достроковому призначенні пенсії за віком як матері загиблого військовослужбовця, суд вважає таке рішення обґрунтованим та таким, що прийняте з урахуванням обставин справи. Відсутність вказаного посвідчення позбавляє орган Пенсійного фонду належним чином вирішити питання про призначення пенсії.
Враховуючи викладене вище, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 передчасними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області від 19.09.2019 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області вчинити дії щодо призначення та виплати пенсії на підставі ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 28.05.2019 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 17.06.2020.
Суддя С.М. Гелета