Рішення № 89854827, 17.06.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2020
Номер справи
440/2276/20
Номер документу
89854827
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2276/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

04 травня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності - нездійснення перерахунку пенсії після зарахування до стажу державної служби часу проходження військової служби в Збройних Силах та періоду служби в органах МВС; зобов`язання здійснити з 25 березня 2019 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, в розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідках від 21 березня 2019 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №1497/04-51 та нараховані і виплачені премії за №1498/04-51 з урахуванням виплат за один місяць - грудень 2018 року; виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії; здійснювати в подальшому відповідні виплати в повному обсязі згідно перерахунку.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 по справі №440/3969/19 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області включити до стажу державної служби ОСОБА_1 період його служби в органах МВС з 03.07.1974 по 05.08.2002 та зарахувати до стажу роботи державної служби позивача час проходження ним військової служби в Збройних силах з 05.05.1972 по 11.05.1974. Відповідачем виконане вказане вище рішення суду, однак на думку позивача, протиправно відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням зарахованого стажу служби в органах МВС та стажу роботи державної служби позивача час проходження ним військової служби в Збройних силах.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2276/20, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 15.06.2020.

Відповідач, ГУ ПФУ у Полтавській області, з поданим позовом не погодився, надав до суду відзив на позовну заяву, у якому посилався на те, що виконуючи рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 по справі №440/3969/19 управління діяло відповідно до покладених судових зобов`язань, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зобов`язань щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії дане рішення суду не містить, а тому вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Учасники справи у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомили. Позивач надіслав до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні без його участі.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на зазначене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності учасників справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 30.01.20219 року звернувся до відповідача із письмовою заявою про переведення його з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

30.01.2019 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", у порядку визначеному для осіб, які мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України .

Гадяцьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято рішення від 03.05.2019 № 151, яким відмовлено у перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 за відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України, та у зв`язку з визнанням недійсними довідок від 21.03.2019 за № 1497/04-51 та № 1498/04-51 з урахуванням виплат за один місяць - грудень 2018 року.

У рішенні зазначено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад держаних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат для обчислення пенсії визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. 25.03.2019 до управління звернувся гр. ОСОБА_1 , якому 30.01.2019 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", у порядку визначеному для осіб, які мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України. Указано, що позивач надав заяву для перерахунку пенсії державного службовця на підставі нових довідок від 21.03.2019 за № 1497/04-51 та № 1498/04-51 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету міністрів України. Крім того, у рішенні зазначено, що згідно з трудовою книжкою позивача та наявних у пенсійній справі документів стаж його роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України складає лише 16 років 2 місяці 20 днів, до яких зараховуються: з 11.11.2002 по 29.03.2017 - начальник управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі; з 30.03.2017 по 29.01.2019 - начальник Гадяцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області.

Позивач не погоджуючи із зазначеним рішенням, звернувся до суду із позовом.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 по справі №440/3969/19, яке набрало законної сили 10.02.2020, визнано протиправним та скасовано рішення Гадяцького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 03.05.2019 №151. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області включити до стажу державної служби ОСОБА_1 період його служби з в органах МВС з 03.07.1974 по 05.08.2002 та зарахувати до стажу роботи державної служби позивача час проходження ним військової служби в Збройних силах з 05.05.1972 по 11.05.1974.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 по справі №440/3969/19 ОСОБА_1 зараховано до стажу державної служби період служби в органах МВС з 03.07.1974 по 05.08.2002 та час проходження військової служби в Збройних силах з 05.05.1972 по 11.05.1974.

04.03.2020 позивач звернувся до управління із заявою у якій просив надати довідки про складові заробітної плати для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 19.03.2020 №1600-0502-8/9237 позивачу повідомлено, що рішення суду ГУ ПФУ в Полтавській області виконувалося. Зобов`язань щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії дане рішення не містить.

Позивач не погоджуючи із зазначеним рішенням, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII).

Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій. Як Закон №889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.

Між тим, пунктом 7 частини другої статті 46 Закону №889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Частиною третьою статті 46 Закону №889-VIII передбачено, що порядок обчислення стажу державної служби затверджується Кабінетом Міністрів України.

Посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 "Про порядок обчислення стажу державної служби".

За змістом пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховуються: - час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону; - час перебування на посаді народного депутата України; - час перебування на посадах працівників дипломатичної служби; - час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування"; - час перебування на посадах суддів; - час перебування на посадах прокурорів; - час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання; - час професійного навчання державного службовця з відривом від служби, якщо не пізніше 75 днів після його завершення така особа повернулася на державну службу, крім випадків, установлених законом; - період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом; - час перебування державного службовця у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі, коли дитина потребує домашнього догляду, - у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку; - час перебування на посадах радників, помічників, уповноважених та прес-секретаря Президента України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника, працівників патронатних служб Прем`єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України, помічників-консультантів народних депутатів України, помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України, помічників суддів, а також на посадах патронатних служб в інших державних органах.

При цьому, згідно з пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.

Так, відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (чинною на момент проходження позивачем служби в ОВС) до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Таким чином, період служби позивача в органах МВС України у спеціальних званнях - "молодший лейтенант міліції", "лейтенант міліції", "старший лейтенант міліції", "капітан міліції", "майор міліції", "підполковник міліції" підлягає зарахуванню пенсійним органом до стажу державної служби.

Положеннями частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Пунктом 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 встановлено, що до стажу державної служби включаються, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

Таким чином, з наведених положень слідує, що час проходження військової служби зараховується громадянам до загального трудового стажу, до стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Як зазначалося вище, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 по справі №440/3969/19, яке набрало законної сили 10.02.2020, визнано протиправним та скасовано рішення Гадяцького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 03.05.2019 №151. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області включити до стажу державної служби ОСОБА_1 період його служби в органах МВС з 03.07.1974 по 05.08.2002 та зарахувати до стажу роботи державної служби позивача час проходження ним військової служби в Збройних силах з 05.05.1972 по 11.05.1974.

Тобто, відповідачем при призначенні пенсії позивачу безпідставно та протиправно не зараховано до стажу державної служби позивача період його служби в органах МВС з 03.07.1974 по 05.08.2002 та час проходження ним військової служби в Збройних силах з 05.05.1972 по 11.05.1974.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 по справі №440/3969/19 ОСОБА_1 зараховано до стажу державної служби період служби в органах МВС та час проходження військової служби в Збройних силах.

Згідно листа ГУ ПФУ в Полтавській області від 19.03.2020 №1600-0502-8/9237 стаж позивача станом на 29.01.2019 становить: 16 років 2 місяці 19 днів - в органах Пенсійного фонду області; 2 роки 6 днів - служба в збройних силах СРСР; 28 років 1 місяць 2 дні - служба в органах внутрішніх справ України.

Таким чином, на час призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" 30.01.2019, останній мав право на призначення пенсії у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889- VIII "Про державну службу":

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби;

розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 р. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктами 5 та 6 Порядку №622 призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

На момент звернення позивача з заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (30 січня 2019 року), вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048.

Судом встановлено, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) Гадяцького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, від 21.03.2019 року за №1497/04-51 видано за останньою посадою позивача станом на 28 січня 2019 року.

Довідка складена за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавку за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Довідка Гадяцького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 21.03.2019 року №1498/04-51 про складові заробітної плати для призначення пенсії особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займає посади держаної служби, відповідає формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», та містить дані про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, за грудень 2018 року.

На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування

Таким чином, суд приходить до висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закон № 1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу. Перерахунок призначеної пенсії у разі переходу з одного виду на інший, провадиться з дня подання заяви про це.

Оскільки ОСОБА_1 має стаж на посаді державної служби понад 20 років, суд вважає, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, в розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідках від 21 березня 2019 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №1497/04-51 та нараховані і виплачені премії за №1498/04-51.

Таким чином, враховуючи дату звернення позивача до пенсійного органу з заявою про перерахунок дата, з якої має бути здійснений перерахунок пенсії позивача є 25.03.2019.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності.

Враховуючи викладене вище, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії після зарахування до стажу державної служби часу проходження військової служби в Збройних Силах та періоду служби в органах МВС; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 25 березня 2019 року пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, у розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідках про складові заробітної плати №1497/04-51 та №1498/04-51 від 21.03.2019, з урахуванням виплачених сум.

Позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснювати у подальшому виплату пенсії за віком у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, у розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідках про складові заробітної плати №1497/04-51 та №1498/04-51 від 21.03.2019, не підлягає задоволенню, оскільки захисту підлягає лише порушене право, а тому суд не може вирішувати спір на майбутнє щодо правовідносин, які ще не настали.

Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Щодо вимоги позивача про звернення рішення суду в частині присудження виплати пенсії за один місяць до негайного виконання, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки рішення суду має зобов`язальний характер та вказаним рішення не стягнуто суми пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, дане рішення суду не є рішенням суду, яке виконується негайно на підставі статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відтак, вимога щодо встановлення негайного виконання судового рішення задоволенню не підлягає.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії після зарахування до стажу державної служби часу проходження військової служби в Збройних Силах та періоду служби в органах МВС.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 25 березня 2019 року пенсії державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, у розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідках про складові заробітної плати №1497/04-51 та №1498/04-51 від 21.03.2019, з урахуванням виплачених сум

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва