Рішення № 89854623, 17.06.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2020
Номер справи
400/5/20
Номер документу
89854623
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2020 р. Справа № 400/5/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Об`єднаної територіальної громади Мигіївська сільська рада Первомайського району Миколаївської області, вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223 про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Об`єднаної територіальної громади Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (далі - відповідач, ОТГ Мигіївська СР) в якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність Об`єднаної територіальної громади Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області щодо затвердження проекту землеустрою та відведення у власність земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,12 га за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,1200 га за кадастровим номером 4825486700:11:090:0019;

- зобов`язати Об`єднану територіальну громаду Мигіївську сільську раду Первомайського району Миколаївської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність гр. ОСОБА_1 для ведення садівництва площею 0,12 га за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,1200 га за кадастровим номером 4825486700:11:090:0019.

Ухвалою від 21.01.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалмв розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у жовтня 2019 року вона, посилаючись на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 року у справі № 400/3120/18, звернулася до відповідача з заявою до про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва площею 0,1200 га за рахунок земель житлової та громадської забудови комунальної власності, яка розташована за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с-ще Бандурка, кадастровий номер 4825486700:11:090:0019. Однак відповідач, всупереч рішення суду, та вимог чинного законодавства в двотижневий строк рішення про затвердження проекту землеустрою позивачеві не надав.

Оскільки протиправна бездіяльність ОТГ Мигіївської СР полягає у неприйнятті жодного з рішень, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), позивач вважає, що належним способом захисту її прав є зобов`язання відповідача прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Відповідач своїм правом не скористався, відзив по суті позову не надав.

18.03.2020 року від Мигіївської СР надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що звернення позивача було розглянуто 25.10.2019 року на засіданні постійної комісії АПК, земельних ресурсів і соціального розвитку, будівництва, житлово-комунального господарства приватизації та власності, на якому, враховуючи громадський інтерес мешканців селища Бандурка, позивачу було рекомендовано внести зміни до проекту землеустрою в частині зміни площі ділянки та конфігурації ділянки а також вирішено розглянути дане питання на черговій сесії ради.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 року у справі № 400/3120/18 за позовом ОСОБА_1 до Софіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області зобов`язано Софіївську сільську раду Первомайського району Миколаївської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та надання її у власність для ведення садівництва площею 0,12 га за адресою: АДРЕСА_2 площею 0,12 00 га з кадастровим номером: 4825486700:11:090:0019 та прийняти рішення відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.09.2019 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 року у справі № 400/3120/18 залишено без змін.

18.10.2019 року позивач посилаючись на вище вказане рішення повторно звернулась з заявою до голови Мигіївської сільської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва площею 0,1200 га за кадастровим номером 4825486700:11:090:0019, за рахунок земель житлової та громадської забудови комунальної власності, яка розташована в межах с-ща Бандурка Первомайського району Миколаївської області.

25.10.2019 року з даного питання відбулося засідання постійної комісії з питань АПК, земельних ресурсів і соціального розвитку, будівництва, житлово- комунального господарства приватизації та власності, результати якого оформлено протоколом (далі - протокол засідання постійної комісії від 25.10.2019 року).

Відповідно до витягу з протоколу засідання постійної комісії від 25.10.2019 року вирішено розглянути заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою від 18.10.2019 року на черговій сесії сільської ради враховуючи численні заяви щодо врахування громадського інтересу у потребі мешканців будинків АДРЕСА_3 в загальному проїзді до своїх будинків; рекомендовано внести зміни до проекту землеустрою в частині зміни площі земельної ділянки - зменшення площі земельної ділянки до 0,10 га, а також змін щодо конфігурації земельної ділянки, а саме залишити проїзд до господарських будівель та до земельних ділянок за комунальною власністю територіальної громади.

Згідно витягу з протоколу засідання IV сесії 7 скликання Мигіївської сільської ради від 07.11.2019 року за результатами слухання питання щодо заяви ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва площею 0,1200 га за адресою АДРЕСА_2 , згідно рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 року у справі № 400/3120/18, що залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 27.09.2019 року, - рішення не прийнято.

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 140 Конституції України, місцеве сом врядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

У відповідності до положень ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон України № 280/97) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання віднесені конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України № 280/97 визначено, що вирішення питань регулювання земельних відносин проводиться виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної чи міської ради.

Відповідно до ч. 1 та 5 ст. 46 Закону України№ 280/97 сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

У відповідності до ч. 1 та 5 ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Позивачем у передбачений законом строк проект землеустрою не затверджено, обґрунтовану відмову в такому погодженні не надано.

Зазначене є протиправною бездіяльністю з боку відповідача.

Одночасно з цим, позивач просить зобов`язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для садівництва площею 0,12 га за адресою: АДРЕСА_2 площею 0,12 00 га з кадастровим номером: 4825486700:11:090:0019, що є виключною компетенцією відповідача.

Тому суд не може перебирати на себе повноваження ОТГ Мигіївської СР та втручатись в її дискреційні повноваження. Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень не можуть бути виправдані з підстав доцільності та необхідності врегулювання спірних відносин.

Але, відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Абзацом 2 ч. 4 ст. 245 КАС України встановлено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні, тому відповідач вже не може відмовити позивачу у затвердженні проекту землеустрою з підстав, зазначених витягах з протоколів засідань сільської ради.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У відповідності до ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Об`єднаної територіальної громади Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223, код ЄДРПОУ 04376937) - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Об`єднаної територіальної громади Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.10.2019 року щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва площею 0,1200 га за кадастровим номером 4825486700:11:090:0019, за рахунок земель житлової та громадської забудови комунальної власності, яка розташована в межах с-ща Бандурка Первомайського району Миколаївської області.

3. Зобов`язати Об`єднану територіальну громаду Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223, код ЄДРПОУ 04376937) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та надання її у власність для ведення садівництва площею 0,12 га за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,1200 га з кадастровим номером: 4825486700:11:090:0019 та прийняти рішення відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Об`єднаної територіальної громади Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (вул. Первомайська, 50, с. Мигія, Первомайський район, Миколаївська область, 55223, код ЄДРПОУ 04376937) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.)

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17.06.2020 року.

Суддя О.В. Малих