Рішення № 89854533, 16.06.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
400/3140/19
Номер документу
89854533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2020 р. № 400/3140/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області, вул. Івана Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

до відповідача:Кривоозерської селищної ради, вул. 1 Травня, 15, смт Криве Озеро, Кривоозерський район, Миколаївська область, 55100

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, Заступник керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області (далі-позивач) звернувся з позовом до Кривоозерської селищної ради (далі-відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення розрахунку орендної плати за землю, зобов`язання провести розрахунок сум збереженого без достатньої правової підстави майна - орендної плати за землю, яка використовується ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів під нерухомим майном по АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 .

Свої позовні вимоги заступник керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області обґрунтував тим, що селищна рада як власник і розпорядник земель комунальної власності, має право на отримання орендної плати за землю та зобов`язана здійснювати контроль за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного законодавства на відповідній території, вирішувати інші питання у галузі земельних відносин. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на протязі більш як 10 років без укладення договорів оренди землі та сплати орендної плати за землю використовують земельні ділянки під нерухомими об`єктами, що належать їм на праві приватної власності. Отже, нереалізація відповідачем вказаних повноважень є бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 р. закрито провадження у справі №400/3140/19 за позовом заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області до Кривоозерської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2020 р. рішення суду першої інстанції скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.03.2020 р. прийнято адміністративну справу №400/3140/19 до провадження та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 08.04.2020.

Відповідач у встановлений судом строк відзив не надав.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 03.12.2008 р. належить об`єкт нерухомості - закусочна «ІНФОРМАЦІЯ_1» загальною площею 260,4 м2, розташована по АДРЕСА_2 , про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відповідний запис за №25636261.

Крім того, на підставі договору дарування комплексу нежитлових будівель від 07.03.2006 ОСОБА_2 є власником комплексу нежитлових будівель загальною площею 310,6 м2, розташованих за адресою АДРЕСА_4 , про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис за №19643184.

Рішеннями Кривоозерської селищної ради №11 від 03.04.2014 р. та №11 від 05.06.2015р. відповідно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надано дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на місцевості та зобов`язано таких осіб подати виготовлену землевпорядну документацію на затвердження до селищної ради у встановленому порядку.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на протязі більш як 10 років без укладення договорів оренди землі та сплати орендної плати за землю використовують земельні ділянки під нерухомими об`єктами, що належать їм на праві приватної власності.

Про вказані обставини Кривоозерській селищній раді відомо із численних листів Первомайської місцевої прокуратури від 17.01.2018 р., 13.02.2018 р., 20.03.2018 р., 20.04.2018р., 05.07.2018р., 02.04.2019 р., 14.05.2019р, 30.05.2019р., в яких вказувалось на необхідність здійснення розрахунку недоотриманої орендної плати за користування земельними ділянками під об`єктами нерухомості.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Положеннями ст. 131-1 Конституції України і ст. 2 Закону України «Про прокуратуру» функції органів прокуратури із підтримання публічного обвинувачення в суді та представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом, видокремлено у якості самостійних повноважень.

Статтями 53 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурору надано повноваження на звернення до адміністративного суду з метою захисту інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

За приписами ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плати за землю справляється відповідно до закону.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Стаття 1212 Цивільного кодексу України досить широко визначає підстави виникнення зобов`язань у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави.

За змістом пункту 4 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення глави 83 ЦК України застосовується також до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Таким майном можуть бути, зокрема, кошти не отриманої орендної плати за використання земельної ділянки.

Таким чином, із часу виникнення права власності на нерухоме майно у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 виник й обов`язок укласти та зареєструвати договір оренди на земельну ділянку. Цього обов`язку вони не виконали, а отже без законних підстав зберігали у себе майно - кошти за оренду землі.

Відповідний розрахунок сум, які стягуються, проводиться власником як розмір плати за користування безпідставно набутим майном (земельною ділянкою комунальної власності) у формі орендної плати за землю, який нараховується і сплачується за регульованою ціною, встановленою уповноваженими органами державної влади та місцевого самоврядування.

Отже, вказане підтверджує факт бездіяльності відповідача щодо не проведення розрахунку сум збереженого без достатньої правової підстави майна - орендної плати за землю, яка використовується ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів під нерухомим майном, розташованим по АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 .

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У даній справі відсутні витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Заступника керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області (вул. Івана Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213, код ЄДРПОУ 02910048) до Кривоозерської селищної ради (вул. 1 Травня, 15, смт Криве Озеро, Кривоозерський район, Миколаївська область, 55100, код ЄДРПОУ 04375458) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Кривоозерської селищної ради щодо не проведення розрахунку орендної плати за землю, яка використовується ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів під нерухомим майном, розташованим по АДРЕСА_3 та

АДРЕСА_4 . Зобов`язати Кривоозерську селищну раду (вул. 1 Травня, 15, смт Криве Озеро, Кривоозерський район, Миколаївська область, 55100, код ЄДРПОУ 04375458) провести розрахунок сум збереженого без достатньої правової підстави майна - орендної плати за землю, яка використовується ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів під нерухомим майном розташованим по АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 відповідно.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар