
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/1316/20
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представників позивача Захарченка О.М., Казаніної Р.А.,
представника відповідача Коляди І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Таксосервіс" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним акту, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
У С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Таксосервіс" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області та, змінити позовні вимоги, просить:
1. Визнати протиправним Акт камеральної перевірки №59/25-01-53-05-39 від 14.01.2019 .
2. Визнати протиправним Акт камеральної перевірки №300/25-01-53-04-28 від 18.12.2019.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Чернігівській області № 0002505304 від 13.01.2020 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані акти камеральної перевірки є протиправними оскільки містять в собі неправдиву інформацію.
Податкове повідомлення - рішення № 0002505304 від 13.01.2020 є протиправним оскільки визначає нарахування штрафних санкцій за порушення позивачем граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі, податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
При цьому позивач зазначає, що податкові накладні, які ним подавались, є зведеними, не підлягають наданню отримувачу(покупцю) з причини типу 09 - постачання операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, вимогами п. 120-1.1 та 120-1.2 статті 120-1 ПКУ визначено, що накладення штрафу на платника ПДВ здійснюється по накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
02.12.2010 співробітниками відповідача була проведена перевірка ПАТ "Таксосервіс" з питань дотримання строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.05.2017 по 31.10.2019.
В ході проведення камеральної перевірки було встановлено порушення п.201.10, ст.201 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 та складено акт від 18.12.2019 №298/25-01-53-04-28, який згідно з вимогами п. 86.2 ст.86 Кодексу зареєстровано та направлено платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Акт камеральної перевірки було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення 19.12.2019 на юридичну адресу позивача та отримано підприємством 20.12.2019.
За наслідками виявлених порушень, відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0002505304 від 13.01.2020.
Не погодившись з вказаними актом камеральної перевірки та податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив їх до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 201.10 статті 201 Кодексу передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшенні суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем(покупцем).
Враховуючи вимоги статті 201 Кодексу, ПАТ "Таксосервіс" було порушено строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних.
Згідно з п.120-1.1 ст. 120-1 Кодексу порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі, податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних І розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Загальна сума штрафних санкцій, що зазначена в акті камеральної перевірки, за порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних склала 68068,44 грн.
У позові до Головного управління ДПС у Чернігівській області ПАТ просить визнати протиправним акт камеральної перевірки від 18.12.2019 №300/25-01-53-04-28 та податкове повідомлення - рішення № 0002505304 від 13.01.2020 огляду на те, що податкові накладні є зведеними, не підлягають наданню отримувачу(покупцю) з причини типу 09 - постачання операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, вимогами п. 120-1.1 та 120-1.2 статті 120-1 ПКУ визначено, що накладення штрафу на платника ПДВ здійснюється по накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу. Так, реєстрація платниками податку податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу за порушення граничного строку, визначеного статтею 201 Кодексу, для реєстрації податкових накладних в ЄРПН (крім податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), передбачено застосування штрафних санкцій у відповідних розмірах до платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації.
Також пунктом 120-1.2 статті 120-1 Кодексу передбачено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу штрафні санкції, передбачені вказаним пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Отже, за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН або відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які:
- звільнені від оподаткування;
- оподатковуються за нульовою ставкою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 201.10 статті 201 Кодексу).
Статтею 195 Кодексу визначено перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, а перелік операцій, звільнених від оподаткування, - статтею 197, підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Враховуючи зазначене, штрафні санкції, визначені пунктами 120-1.1 та 120-1.2 статті 120-1 Кодексу, не застосовуються до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації / відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних:
- що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, та/або товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.
Пунктом 198.5 статті 198 Кодексу встановлено обов`язок платника податку нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.
Відповідальність за порушення строків реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН визначено статтею 120-1 ПКУ.
Згідно з пунктом 120.1 статті 120-1 ПКУ порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу у відповідних розмірах.
При цьому ПКУ не передбачено винятків щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, крім тих, що встановлені безпосередньо пунктом 120-1.1 статті 120-1 та пунктами 35 та 42 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
Штрафні санкції по вказаних в акті перевірки накладних обліковуються в інформаційній системі органів ДПС, як зареєстровані з порушенням терміну.
Зважаючи на наведене судом встановлено що оскаржувані актів камеральної перевірки №59/25-01-53-05-39 від 14.01.2019, №300/25-01-53-04-28 від 18.12.2019 та податкове повідомлення-рішення №0002505304 від 13.01.2020 винесені відповідачем обгрунтовано, правомірно та в межах своєї компетенції і спасуванню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Таксосервіс" необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Таксосервіс" (вул.Борисенка, 58, м.Чернігів,14037) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000) про визнання протиправним акту, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 16 червня 2020 року.
Суддя С.Л. Клопот