
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
______________
УХВАЛА
12 червня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/1209/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В.,
розглянувши клопотання відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради в особі відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати відповідача зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначений спір згідно із ст. 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою суду від 18.05.2020 року провадження у справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
03.06.2020 року представником відповідача подано до суду клопотання про закриття провадження у справі в зв`язку з тим, що справу, на його думку, не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства через його приватноправовий характер.
Оскільки справу визначено розглядати в письмовому провадженні, то й клопотання відповідача підлягає вирішенню в такому ж порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У клопотанні відповідач зазначив, що він вважає даний спір приватноправовим, оскільки він пов`язаний з реалізацією позивачем житлових прав - права користування квартирою. Відповідач, в свою чергу, не здійснює відносно ОСОБА_1 владних управлінських функцій.
Суд критично відноситься до заявленої правової позиції відповідача з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у передбачені цією нормою способи.
За визначеннями пунктів 1, 2 частини першої статті 4 КАС адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Зазначеної правової позиції дотримується також й Велика палата Верховного Суду, про що нею зазначено, зокрема, в постанові від 27.03.2019 року по справі № 826/4734/16.
В даному випадку з суті спірних правовідносин вбачається, що спір виник між фізичною особою - ОСОБА_1 та суб`єктом владних повноважень - Херсонською міською радою в особі відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб.
Тобто, за суб`єктний складом спір відповідає ознакам спору адміністративної юрисдикції.
Щодо змісту спірних правовідносин суд зазначає, що вони виникли через відмову відповідача зняти ОСОБА_1 з реєстрації місця проживання.
Згідно ст.3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрацією є внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Місцем проживання, згідно цієї ж статті Закону, є житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
З наведеного слід дійти висновку, що сама по собі реєстрація місця проживання та зняття з реєстрації не породжують та не скасовують жодних майнових прав особи, а за своєю суттю є повідомленням особи про місце її проживання - внесенням інформації до реєстру територіальної громади.
Додатково до викладеного суд звертає увагу на приписи пп.4 п.18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207, в якому зазначено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає, зокрема, документи, що підтверджують право на проживання в житлі.
Тобто, реєстрація місця проживання є похідним від вже існуючого права на проживання, а не навпаки, як помилково вважає відповідач.
Згідно роз`яснень Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів": "…Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб`єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань…"
Відповідно ст.3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та п.3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 органом реєстрації є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Отже, повноваження щодо реєстрації місця проживання фізичних осіб покладені на відповідача Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", а тому діяльність щодо реєстрації місця проживання фізичних осіб є здійсненням Херсонською міською радою, в особі відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб владних управлінських функцій.
Таким чином, даний спір є публічно-правовим спором, оскільки відповідач відносно позивача здійснює публічно-владні управлінські функції, і спір виник у зв`язку із невиконанням ним зазначених функцій.
Спір має ознаки публічно-правового як за суб`єктним складом його учасників, так і за характером спірних правовідносин, отже підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, клопотання відповідача про закриття провадження у справі задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 238, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
У задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі – відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, оскарженню не підлягає та є обов`язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею (колегією суддів).
Ухвала підписана 12.06.2020 року.
Суддя О.В. Ковбій