Рішення № 89848077, 16.06.2020, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
540/1255/20
Номер документу
89848077
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1255/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення утриманих коштів в рахунок стягнення переплати у розмірі 20% пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 24.02.2020 р. № 19 про повернення переплати пенсійних коштів у сумі 118235,90 грн. та утримання переплати у розмірі 20 % пенсії щомісячно починаючи з 01.04.2020 р.; стягнути з відповідача утримані кошти у розмірі 20 % пенсії щомісячно починаючи з 01.04.2020 р.

Позовні вимоги мотивує тим, що на вимогу територіального пенсійного органу надав всі необхідні документи, у зв`язку з чим 29.03.2009 р. призначено пенсію за віком. Однак у лютому 2020 року від відповідача отримав лист, згідно з яким за результатами проведення інвентаризації пенсійної справи виявлено, що згідно довідки МП "Спецсільбуд" позивач працював на підприємстві за сумісництвом електриком з 03.01.1990 р. по 31.12.1994 р., проте згідно довідок Херсонського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Херсонській області від 13.09.2019 р. № 20519/05-04 та від 04.12.2019 р. № 28.013/05-04 МП "Спецсільбуд" зареєстроване з 14.10.1991 р. в УПФУ в Комсомольському районі Херсонської області. В результаті співставлення сум нарахованого фонду оплати праці та обов`язкове державне пенсійне страхування з сумами довідки про заробітну плату встановлено суттєве завищення сум. Після проведення пенсійної справи позивача у відповідність до норм чинного законодавства з 29.03.2009 р., розмір пенсії до виплати склав з 01.01.2020 р. 2702,70 грн. За період з 29.03.2009 р. по 31.12.2019 р. відповідачем обчислена переплата пенсійних коштів в розмірі 118235,90 грн., про що винесено рішення від 24.02.2020 р. № 19. Вважає рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки жодних зловживань з боку пенсіонера не було, а кошти в сумі 118235,90 грн. сплачені відповідачем добровільно та за відсутності рахункової помилки з його боку.

Ухвалою від 21.05.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк надати до суду відзив на позовну заяву.

11.06.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимоги. Зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Олешківському сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 29.03.2009 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". За результатами вжитих ГУ ПФУ в Херсонській області заходів виявлено подання недостовірних відомостей про період роботи позивача та розмір отриманої заробітної плати, а саме за довідками від 13.09.2019 р. № 20519/05-04 та від 04.12.2019 р. № 28013/05-04 про сплату збору на обов`язкове державне пенсійне страхування встановлено, що МП "Спецсільбуд" зареєстровано 14.10.1991 р. в УПФУ в Комсомольському районі м.Херсона, при цьому довідка про заробітну плату позивача містить інформацію про розмір заробітної плати щомісячно починаючи з січня 1990 року та встановлено подання недостовірних відомостей щодо розміру заробітної плати позивача, а саме згідно поданої страхувальником МП "Спецсільбуд" звітності про нарахований фонд оплати праці найманим працівникам по даному підприємству значно менший (або відсутній взагалі) за суми заробітної плати, які зазначені у довідці про заробітну плату позивача. Зазначає, що відповідно до ст.50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку. Тому, рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 7 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Херсонській області від 24.02.2020 р. № 19 про утримання надміру виплачених сум в розмірі 20 % пенсії щомісячно, починаючи з 01.04.2020 р. вважає правомірним та таким, що не підлягає скасуванню, а позовні вимоги - безпідставними та необґрунтованими.

Ухвалою від 16.06.2020 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Відповідно до ст.263 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Оскільки провадження у справі відкрито 21.05.2020 р., суд розглядає справу в межах строку, встановленого ч.2 ст.263 КАС України.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Олешківському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Херсонській області та з 29.03.2009 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Пенсія за віком ОСОБА_1 обчислена з урахуванням довідок: без дати та номеру, виданої МП "Спецсільбуд" про заробіток для обчислення пенсії за період з 1990 року по 1994 року, про підтвердження періоду роботи, від 15.04.2009 р. № 236, виданої ЗАТ "Херсонліфт" про реорганізацію підприємства, від 15.04.2009 р. № 236, виданої ЗАТ "Херсонліфт" про заробіток за період з січня 1993 року по березень 1995 року включно для обчислення пенсії, від 15.04.2009 р. № 236, виданої ЗАТ "Херсонліфт" про заробіток за період з травня 1988 року по грудень 1992 року включно для обчислення пенсії.

24.12.2019 р. на засіданні інвентаризаційної комісії при ГУ ПФУ в Херсонській області за результатами проведення інвентаризації пенсійної справи № 965120144740 прийнято рішення щодо рекомендації починаючи з 29.03.2009 р. здійснити перерахунок пенсії, враховуючи заробітну плату за довідкою виданою ЗАТ "Херсонліфт" (основне місце роботи) та за даними відділу персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 31.05.2009 р., далі здійснити всі перерахунки за заявами гр. ОСОБА_1 , для здійснення обрахунку переплати пенсійних коштів. Вказане рішення оформлено протоколом від 24.12.2019 р. № 19.

Під час проведенні інвентаризації пенсійної справи встановлено:

- відповідно до інформації від 24.06.2019 р. № 454/1-23, наданої відділом контрольно-перевірочної роботи № 1 управління контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перевірку довідки про заробітну плату по МП "Спецсільбуд" не має можливості, оскільки за юридичною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, АДРЕСА_1 , дане підприємство не знаходиться, інформація щодо місцезнаходження первинних документів підприємства відсутня;

- згідно довідок Херсонського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Херсонській області від 13.09.2019 р. № 20519/05-04 та від 04.12.2019 р. № 28013/05-04 МП "Спецсільбуд" зареєстроване з 14.10.1991 р. в УПФУ в Комсомольському районі. У результаті співставлення сум нарахованого фонду оплати праці на обов`язкове державне пенсійне страхування з сумами, вказаними в довідці про заробітну плату, встановлено суттєве завищення.

Відповідно до розпорядження від 13.01.2020 р. № 144740 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком за період з 29.03.2009 р. по 31.12.2019 р. без урахування заробітної плати за довідкою МП "Спецсільбуд" за період з 1991 року по 1994 року, у зв`язку з чим обраховано переплату пенсійних коштів.

Розглянувши матеріали пенсійної справи № 144740 ГУ ПФУ в Херсонській області прийнято рішення від 24.02.2020 р. № 19, згідно з яким у разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняте рішення утримувати переплату в розмірі 20 % пенсії щомісячно, починаючи з 01.04.2020 р. до повного погашення. Вказане рішення прийнято у зв`язку з поданням недостовірних відомостей за період роботи в МП "Спецсільбуд" з 03.01.1990 р. по 31.12.1994 р. виявлених при інвентаризації, сума переплати 118235,90 грн.

Листом від 26.02.2020 р. вих. № 2100-0326-8/5858 ОСОБА_1 повідомлено про наявність переплати пенсії за період з 29.03.2009 р. по 31.12.2019 р. в сумі 118235,90 грн. та запропоновано сплатити її добровільно.

Не погоджуючись з перерахунком пенсії та обчисленням переплати пенсійних коштів в сумі 118235,90 грн., позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно ч.1 ст.50 Закону № 1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відповідно до ст.101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788) органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Статтею 103 Закону № 1788 передбачено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 р. № 6-4 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 3 Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані відповідачем за умови зловживань з боку пенсіонера, зокрема, в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, або подання страхувальником недостовірних даних.

Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.

Згідно ст.1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Як встановлено судом та не спростовано відповідачем, жодних зловживань, які б призвели до виплати пенсій в більшому розмірі, з боку позивача допущено не було, а отже й підстави для прийняття рішення щодо стягнення сум надміру виплаченої пенсії з пенсіонера у суб`єкта владних повноважень відсутні.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст.1215 Цивільного кодексу України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Така правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 02.07.2014 р. у справі № 6-91цс14, від 22.01.2014 р. у справі № 6-151цс13 та Верховним Судом у постанові від 03.10.2019 р. у справі № 487/3380/16-а.

Для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, мав достеменно встановити факт переплати пенсії у зв`язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Проте, відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 зловживань (недобросовісності), що призвели до безпідставної виплати йому сум пенсії, а відтак у відповідача були відсутні підстави для утримання саме з позивача надміру виплачених сум пенсій.

Аналогічна правова позиція з подібних правовідносин викладена в постановах Верховного Суду від 11.04.2018 р. у справі № 712/9936/17, від 12.07.2018 р. у справі № 489/1079/17, від 13.06.2019 р. у справі № 489/5805/16-а, від 13.11.2019 р. у справі № 214/6976/16-а (2а-/214/64/17), від 12.06.2018 р. у справі № 752/896/15-а, від 05.09.2018 у справі № 754/7676/17.

Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо вимоги позивача про стягнення утриманих пенсійних коштів з 01.04.2020 р., суд зазначає наступне.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про протиправність рішень ГУ ПФУ в Херсонській області від 24.02.2020 р. № 19 про утримання надміру виплачених сум пенсії, а оскільки ОСОБА_1 до теперішнього часу отримував пенсію не у повному розмірі з вини органу Пенсійного фонду України, то її різниця має бути виплачена за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовної вимоги щодо стягнення з ГУ ПФУ в Херсонській області утриманих в рахунок переплати у розмірі 20 % пенсійних коштів з 01.04.2020 р.

Згідно ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Положеннями ч.1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх рішень, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , то сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення утриманих коштів в рахунок стягнення переплати у розмірі 20% пенсії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) від 24.02.2020 р. № 19 про утримання надміру виплачених сум пенсії з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) утримані кошти в рахунок стягнення переплати у розмірі 20 % пенсії, починаючи з 01.04.2020 р.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Відповідно до внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 р. № 540-ІХ змін у розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України, строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 112010200