
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 червня 2020 р. № 520/5964/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 03196601) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
1. Визнати бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської Ради, противоправною;
2. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської Ради:
- включити сина позивача - ОСОБА_2 , як члена сім`ї, який має право користуватися пільгами - 50% знижкою плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном до Положення “Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги”, прийнятого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 “Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги”;
- надати інформацію підприємствам, які надають житлово-комунальні послуги, про пільги - 50% знижку на плату за користуванням житлом (квартирної плати) та плату за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном моєї сім`ї, сім`ї пільговика, до якій входять разом з позивачем, ОСОБА_1 , дружина - ОСОБА_3 та син - ОСОБА_2 , 1976 року народження. Подальше проводити розрахунки згідно законодавства.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження у цій справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є ветераном органів внутрішніх справ. Позивач проживає за адресою: АДРЕСА_2 , разом із дружиною, ОСОБА_3 та сином - ОСОБА_2 , 1976 року народження. Позивач та його дружина користуються пільгами на усі житлово-комунальні послуги в розмірі 50%, в той час, як його син такими пільгами не користується. Позивач звертався до відповідача з приводу наданням його сину 50 % пільги на сплату житлово-комунальних послуг, в результаті чого йому було відмовлено, позивач не погоджується з такою відмовою, вважаючи, що його син має право на відповідну пільгу як член сім`ї - дитина ветерана органів внутрішніх справ.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради направив до суду відзив, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на відсутність підстав надання відповідної пільги сину позивача у зв`язку з тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є повнолітнім, відомості щодо наявності у нього інвалідності в Управлінні відсутні, рішення суду про визнання ОСОБА_2 недієздатним/обмежено дієздатним та призначення опікуна/піклувальника на адресу Управління не надходило.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.
ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх справ, що підтверджується посвідченням № 4538, виданим 05.11.1997(а.с.10).
Позивач зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , разом із дружиною, ОСОБА_3 та сином - ОСОБА_2 , 1976 року народження, що підтверджується копією довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб від 31.10.2018 (а.с. 12 – зворотний бік).
Позивач звертався з заявами щодо надання пільг зі сплати комунальних платежів на всіх членів його сім`ї до КП «Комплекс вивозу побутових відходів», КП «Жилкомсервіс», КП «Харківські теплові мережі», КП «Харків водоканал», ПрАТ «Харківенергозбут».
Зазначені Комунальні підприємства та ПрАТ надавали позивачу відповіді, в яких повідомили, зокрема, про те, що за адресою реєстрації позивача відповідні пільги призначені на 2 особи (заявника та його дружину), а компетентним органом з призначення відповідних пільг по сплаті за житлово-комунальні послуги є Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради.
Позивач тричі звертався до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про включення його сина, ОСОБА_2 , 1976 року народження, до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідач листами від 21.05.2019, 25.10.2019, 05.12.2019 повідомляв позивачу про те, що в Управління відсутні підстави для призначення пільг та включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, його сина - ОСОБА_2 , 1976 року народження, оскільки він є повнолітнім, відомості щодо наявності у нього інвалідності в Управлінні відсутні, рішення суду про визнання ОСОБА_2 недієздатним/обмежено дієздатним та призначення опікуна/піклувальника на адресу Управління не надходило.
Позивач не погодившись з відмовою, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117, (далі за текстом - Положення № 117) Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Згідно з п. 2 Положення № 117, до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 10 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується. Інформація про осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", вноситься до Реєстру диференційовано з урахуванням належності особи до визначеної підкатегорії.
Відповідно до п. 5 для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Відповідно до п. 5, 6, 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;
- індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;
- споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Таким чином, саме позивач має право на звернення до відповідача з питань ініціювання включення членів своєї сім`ї до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, а також позивач несе обов`язок зі сплати за такі послуги як індивідуальний споживач, з урахуванням наданих членам сім`ї пільг.
З аналізу відповідей КП «Комплекс вивозу побутових відходів», КП «Жилкомсервіс», КП «Харківські теплові мережі», КП «Харків водоканал», ПрАТ «Харківенергозбут» та Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , та його дружина, ОСОБА_3 , користуються 50 % пільгою зі сплати за житлово-комунальні послуги, оскільки позивач має статус ветерана органів внутрішніх справ, в той час як їх син - ОСОБА_2 , 1976 року народження, такою пільгою не користується та не включений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Так, відповідно до п.п. 6 п. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України надаються такі пільги: 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
При цьому вказаний закон не містить визначення кола осіб, які відносяться до членів сім`ї ветерана органів внутрішніх справ, через що суд при вирішенні цього спору також виходить з такого.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» витрати, пов`язані з реалізацією цього Закону, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Зазначена норма ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України є чинною.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 6 Сімейного кодексу України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
Отже, фактично, враховуючи, що син позивача, ОСОБА_2 , 1976 року народження, є повнолітнім, не перебуває під опікою або піклуванням позивача, він не належить до членів сім`ї пільговика в розумінні Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Суд не приймає в якості належного обґрунтування заявленого позову посилання позивача на рішення Конституційного Суду України у справі № 1-8/99 від 03.06.1999, оскільки в ньому відсутній аналіз норм Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», а висновки Суду ґрунтуються на низці нормативно-правових актів, які втратили чинність, зокрема, Закону України "Про міліцію". Більш того, на даний час з приводу пільг колишніх працівників міліції та членів їх сімей Верховним Судом висловлена правова позиція у постановах по справах № 415/5600/16-а від 03 жовтня 2019 року та №484/655/16-а від 20 лютого 2018 року, за якою Закон України "Про Національну поліцію" не містить норм, які б передбачали пільги, компенсації і гарантії по сплаті за комунальні послуги не тільки для колишніх міліціонерів, а й для тих, які виходять на пенсію після вступу цього закону в силу. Також суд враховує, що Бюджетний кодекс України від 8 липня 2010 року № 2456-VI, частина 5 статті 51 якого регулює спірні правовідносини, прийнятий пізніше винесення Конституційним Судом України рішення у справі № 1-8/99 від 03.06.1999.
Доводи позивача про те, що управління, начебто, помилково користується положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», оскільки вона обмежує права його сім`ї на отримання пільги на оплату за житлово-комунальні послуги, судом не враховуються, оскільки вказана постанова жодним чином не регулює спірні правовідносини в частині визначення кола осіб, які належать до членів сім`ї ветерана органів внутрішніх справ, та порядку ведення Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на відповідні пільги. Крім того, вказана постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 є чинною, в судовому порядку не оскражувалася.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем не порушені права позивача, тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 43, 77, 139, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради (вул. Сумська, буд. 78, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 03196601) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 16 червня 2020 року.
Суддя Білова О.В.