Рішення № 89847952, 15.06.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
520/4425/2020
Номер документу
89847952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2020 р. Справа № 520/4425/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0501 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до військової частини А0501, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії військової частини А0501 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік;

- зобов`язати військову частину А0501 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що військовою частиною А0501 протиправно не ненараховано та невиплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та щодо виплати позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік зазначив, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 25.01.2019 №30 «Про бюджетну політику МОУ на 2019 рік» наказ на виплату матеріальної допомоги видається тільки в межах доведених обсягів на виплату матеріальної допомоги. У зв`язку з тим, що обсяги до військової частини А0501 не доведені, командиром військової частини А0501 не приймається рішення щодо виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань.

30.04.2020 року позивач надав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив суд:

- визнати протиправним рішення від 11.03.2020 №03/316 про відмову нарахувати та виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань за 2019 рік військової частини ОСОБА_2 ;

- зобов`язати військову частину А0501 скасувати рішення від 11.03.2020 №03/316 про відмову нарахувати та виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік та прийняти нове, яким задовольнити рапорт ОСОБА_1 від 22.02.2019 року про нарахування та виплату матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань за 2019 рік;

- зобов`язати військову частину А0501 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік.

Разом із заявою позивачем надано докази направлення на адресу відповідача заяви щодо уточнення позовних вимог.

Проте, відповідачем не надано заперечень на таку заяву.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 30.01.2017 між позивачем та Міністерством оборони України в особі командира військової частини польова пошта В0963 підполковника Науменка Олександра Петровича було укладено контракт про проходженнями громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу.

Наказом командира військової частини польова пошта В6250 №97 від 03.05.2017 військовослужбовця військової служби за контрактом старшину І статті ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 28.04.2017 №84-Р командиром відділення, з 03.05.2017 зараховано до списків особового складу військової частини польова пошта В0963 смт. Десна Чернігівської області на всі види забезпечення та призначено наказом командира військової частини польова пошта В6250 (по особовому складу) від 03.05.2017 №77-РС на посаду старшого водія – оператора І взводу протитанкових керованих ракет батареї протитанкових керованих ракет протитанкового артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи.

22.02.2019 позивач звертався до командира військової частини А0501 з рапортами про виплату підйомної допомоги та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань

Наказом командира військової частини А0501 від 28.02.2019 №1-РС позивач звільнений з військової служби в запас та виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 28.02.2019.

Після отримання наказу про звільнення позивач дізнався, що при звільненні йому не було виплачено підйомну допомогу, у зв`язку з переїздом на нове місце проходження служби, індексацію грошового забезпечення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, у зв`язку з чим звернувся до суду з позовом.

Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 року по справі № 520/8725/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А0501 про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення у зв`язку із переведенням зі смт. Десна Чернігівської області до іншого населеного пункту - м. Чугуїв Харківської області та призначення на військову посаду з 03.05.2017. Зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу підйомну допомогу в розмірі місячного грошового забезпечення у зв`язку із переведенням зі смт. Десна Чернігівської області до іншого населеного пункту - м. Чугуїв Харківської області та призначення на військову посаду з 03.05.2017. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 03.05.2017 по 28.02.2019. Зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 03.05.2017 по 28.02.2019. В частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік - відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 по справі №520/8725/19 скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Військової частини А0501 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік та зобов`язання виплатити таку допомогу, прийнято в цій частині нового судового рішення про часткове задоволення позову. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини А0501 щодо нерозгляду рапорту ОСОБА_1 від 22.02.2019 про нарахування та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік. Зобов`язано Військову частину А0501 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 22.02.2019 про нарахування та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 по справі № 520/8725/19 - залишено без змін.

Судове рішення набрало законної сили 20.01.2020 року.

Відповідно до частини4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Після винесення судового рішення позивач звернувся до Військової частини А0501 з питання щодо нарахування та виплати йому матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік.

Листом № 03/316 від 11.03.2020 року Військовою частиною А0501 повідомлено позивача, що рішення суду Харківського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2019 року № 520/8725/19 було розглянуто командуванням військової частини А0501 у встановленому порядку. Відповідно до наказу Міністра оборони України від 25.01.2019 № 30 «Про бюджетну політику МОУ на 2019 рік» наказ на виплату матеріальної допомоги видається тільки в межах доведених обсягів на виплату матеріальної допомоги. У зв`язку з тим, що обсяги до військової частини А0501 не доведені, командиром військової частини А0501 не приймається рішення щодо виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Виходячи з вищевикладеного, Військова частина не може виплатити матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань.

Вважаючи протиправною відмову у виплаті матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік, позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абз. 5 ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Згідно з пп. 3 п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Видатки, пов`язані з реалізацією цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів. Умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України (п.п. 7, 8 Постанови № 704).

На виконання Постанови № 704 наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено “Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам” (далі - Порядок № 260). Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Отже, позивач має право один раз на рік отримувати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у встановленому Постановою № 704 розмірі.

Відповідно до п. 4 розд. І Порядку № 260, грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад`юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає, серед іншого, одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби.

Згідно з абз. 3 п. 7 розд. І Порядку № 260 військовослужбовцям, які виключаються зі списків особового складу військової частини, грошове забезпечення виплачується до дня виключення включно. В наказах про виключення зі списків особового складу обов`язково зазначається про виплату одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 9 розд. ХХIV Порядку № 260 передбачено, що виплата матеріальної допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця на підставі наказу командира (начальника), а командиру (начальнику) - наказу вищого командира (начальника) за підпорядкованістю із зазначенням у ньому розміру допомоги.

Відповідно до абз. 1, 3 п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10.12.2008 року № 1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов`язані у п`ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік.

Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Згідно з п. 1 наказу Міністерства оборони України "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2019 рік" №30 від 25.01.2019 (далі - Наказ № 30) першому заступнику Міністра оборони України, заступникам Міністра оборони України, заступнику Міністра оборони України з питань європейської інтеграції, державному секретарю Міністерства оборони України, начальнику Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України, Голові Державної спеціальної служби транспорту, командувачу об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України, командувачам видів Збройних Сил України, командувачу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України, командувачу Сил спеціальних операцій України, командувачу Сил логістики Збройних Сил України, керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, начальнику Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, начальнику Озброєння Збройних Сил України, начальнику Тилу Збройних Сил України, начальнику Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, командирам (начальникам) з`єднань, військових частин, військових навчальних закладів та установ (в межах повноважень), наказано, зокрема, утримувати чисельність військовослужбовців, працівників і здійснювати фактичні видатки на грошове забезпечення, заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисі на ці цілі.

Пунктами 5, 7 Наказу № 30 встановлено, що витрати на грошове забезпечення військовослужбовців у 2019 році здійснювати за нормами, установленими нормативно-правовими актами та рішеннями Міністра оборони України, у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення та дотримуватися такої послідовності щодо здійснення виплат: розрахунки зі звільненими військовослужбовцями; щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям, винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, інших заходах в умовах особливого періоду; грошова допомога для оздоровлення; інші одноразові додаткові види грошового забезпечення, індексація грошового забезпечення.

Одноразові додаткові види грошового забезпечення виплачувати в розмірах, визначених нормативно-правовими актами. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (далі - матеріальна допомога) виплачувати військовослужбовцям у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення (без урахування винагород). Накази про виплату матеріальної допомоги видавати виключно в межах доведених граничних обсягів видатків та отриманих асигнувань на її виплату з урахуванням порядку, передбаченого пунктом 5 цього наказу, після розгляду заяв військовослужбовців. У заявах про виплату матеріальної допомоги зазначаються конкретні причини (важкий стан здоров`я військовослужбовця або членів його сім`ї, смерть рідних по крові або шлюбу, пожежа або стихійне лихо та з інших соціально-побутових питань), які стали підставою для порушення клопотання, та розмір потреби.

В наказі командира військової частини А 0501 (по стройовій частині) № 47 від 28.02.2019 року, яким виключено ОСОБА_1 з 28.02.2019 року зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення зазначено, що матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік відповідно до Інструкції № 260 позивач не отримував (а.с. 9).

При цьому, наказів про виплату матеріальної допомоги за 2019 рік Військовою частиною А 0501 не видавалося, які видаються виключно в межах доведених граничних обсягів видатків та отриманих асигнувань на її виплату, як то передбачено пунктами 5, 7 Наказу № 30.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зауважує, що у постановах від 11 липня 2019 року у справі №807/1920/16 (адміністративне провадження №К/9901/29489/18) та від 21 травня 2020 року по справі №807/1652/16 (адміністративне провадження №К/9901/23090/18) Верховний Суд дійшов висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є додатковим видом одноразового грошового забезпечення військовослужбовців. Керівникам державних органів надається право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

У відзиві на позов та в листі № 03/316 від 11.03.2020 року Військова частина А0501 з приводу виплати позивачу матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік зазначила, що у зв`язку з тим, що обсяги до військової частини А0501 не доведені, командиром Військової частини А0501 не приймалося рішення щодо виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань.

Враховуючи, що наказ про виплату матеріальної допомоги видаються військовою частиною виключно в межах доведених граничних обсягів видатків та отриманих асигнувань на її виплату, як то передбачено Наказу № 30, які, як повідомлено відповідачем, не було доведено, отже Військовою частиною А0501 правомірно відмовлено позивачу у виплаті вказаної матеріальної допомоги за 2019 рік.

За таких підстав, вимоги адміністративного позову ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Постановою КМУ від 20 травня 2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 22 травня 2020 р. до 22 червня 2020 р., зокрема, на території Харківської області із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211.

Суд зауважує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX внесено доповнення до ст. 195 та розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Закон набирав чинності 02.04.2020 року.

Так, в пункті 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України (з урахуванням доповнень) зокрема зазначено, що під час дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки розгляду адміністративної справи та апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, пункту 3 Прикінцевих положень, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Військової частини А0501 (код ЄДРПОУ 24976272, адреса: вул. Горішного, буд. 142, м. Чугуїв-5, Харківська область,63505) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Обчислення строків оскарження рішення суду здійснюється з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя Шевченко О.В.