
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2020 р. № 520/5948/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ради адвокатів Харківської області, Координаційного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про скасування висновку і наказу, зміну рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд змінити рішення 52/1/5 від 04.09.2019 Ради адвокатів Харківської області та скасувати висновок комісії з оцінки якості Ради адвокатів Харківської області №5/1 від 21.05.2019, яким рекомендовано виключити позивача з реєстру адвокатів, що надають безкоштовну вторинну правову допомогу; скасувати наказ Координаційного центру з надання правової допомоги від 19.07.2019 про виключення позивача з реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення відповідачів є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Ухвалою суду від 13.05.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи.
Радою адвокатів Харківської області до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що рішення відповідача є правомірним, та відповідає вимогам чинного законодавства яке регулює спірні правовідносини. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Рішенням Ради адвокатів Харківської області 52/1/5 від 04.09.2019 було відмовлено в задоволенні скарги позивача на висновки комісії з оцінки якості Ради адвокатів Харківської області №5/1 від 21.05.2019, яким рекомендовано виключити позивача з реєстру адвокатів, що надають безкоштовну вторинну правову допомогу.
Наказом Координаційного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги №433/1 від 19.07.2019 позивач був виключений з реєстру адвокатів, що надають безкоштовну вторинну правову допомогу на підставі рекомендацій у висновку комісії з оцінки якості Ради адвокатів Харківської області №5/1 від 21.05.2019.
Позивач не погоджуючись з вищезазначеними рішеннями звернувся до суду з даним позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у період між конференціями адвокатів регіону функції адвокатського самоврядування у регіоні виконує рада адвокатів регіону.
Згідно п. 10 ч. 4 ст. 48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» до повноважень Ради адвокатів регіону входить, в тому числі, утворення комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової дороги.
На виконання своїх повноважень Радою адвокатів Харківської області була утворена комісія з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги. Комісія підконтрольна та підзвітна Раді адвокатів Харківської області.
Комісія діє на підставі Положення про комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року №35.
Комісія має право, у тому числі, вносити пропозиції центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги щодо підписання (відмови від підписання) акта наданих адвокатом послуг за контрактом (договором), розірвання контракту (договору) з адвокатом та/або виключення його з реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу (п. 12.1.5 Положення).
Суд зазначає, що до Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання правової допомоги, утвореної Радою адвокатів Харківської області, звернувся директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях Бородавка А.І. з Поданнями від 14.03.2019 №372/09-34 та від 18.04.2019 №541/09-34 з питання порушення позивачем, адвокатом Ярмолою О.В., з яким укладений контракт про надання безоплатної вторинної правової допомоги на постійній основі, про порушенням ним при наданні безоплатної вторинної допомоги громадянину ОСОБА_2 , громадянину ОСОБА_3 , громадянину ОСОБА_4 Конституції України, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі, затверджених наказом Мін`юсту від 21.12.2017 №4125/5.
21 травня 2019 року Комісією з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами Луганської та Харківської області, які включені до Реєстру адвокатів, які надають вторинну правову допомогу та з якими укладені контракти, утвореною Радою адвокатів Харківської області було прийняте рішення №5/1 - рекомендувати Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях не укладати контракт з позивачем - адвокатом Ярмолою О.В., щодо співпраці, та виключити його з реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Відповідачем зазначено, що при прийнятті такого рішення, Комісія виходила з того, що позивачу Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях було видано 3 (три) доручення: №1826 від 17.03.2017, №3744 від 20.06.2018, №3670 від 18.06.2018.
Звіту по виконанню цих доручень позивач до Центру не надав. За час співпраці з Центром на позивача було отримано 6 (шість) скарг. У цих скаргах Центр повідомляв про систематичне невиконання (невчасне виконання) позивачем своїх обов`язків, неможливість телефонного або іншого спілкування з ним, неприбуття у судові засідання, неприбуття на зустрічі, слідчі дії, не подання (невчасне подання) процесуальних документів.
Ведення Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу покладено на Координаційний центр з надання правової допомоги.
Порядок ведення Координаційним центром правової допомоги Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу затверджений Наказом Мінюста України 30.04.2015 №633/5 зі змінами, внесеними згідно з Наказом Мінюста №2745/5 від 21.08.2018.
Не погоджуючись з таким рішенням Комісії, позивач звернувся до Ради адвокатів Харківської області із заявою про зміну рішення комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання безоплатної правової допомоги при Раді адвокатів Харківської області №5/1, в якому просив не вказувати про необхідність виключення його з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
В своїй скарзі до Ради адвокатів Харківської області позивач зазначив, що відомості, викладені у скарзі ОСОБА_2 не відповідають дійсності.
Так, позивач спростовував факт вчинення на ОСОБА_2 психологічного тиску і зазначив, що не змушував його підписувати процесуальні документи у слідчого, а також визнавати вину. Але щодо правової позиції у нього були розбіжності з підзахисним.
У своїй скарзі до Ради адвокатів Харківської області позивач визнав факт несвоєчасного подання ним апеляційної та касаційної скарги (пропуск строків подання) по кримінальній справі по обвинуваченню ОСОБА_3 .
Не оспорював позивач і факт неодноразової неявки його в судове засідання як захисника обвинувачуваного ОСОБА_4 , кримінальне провадження відносно якого розглядалося Московським районним судом м. Харкова у складі судді Букрєєвої І.А.
З метою повного та всебічного розгляду скарги позивача, 14 серпня 2019 року Радою адвокатів Харківської області було прийняте рішення №51/1/3 про відкладення розгляду скарги адвоката ОСОБА_1 до витребування додаткових документів.
Радою адвокатів Харківської області пропонувалося позивачу надати адвокатські досьє по вказаним кримінальним провадженням на наступне засідання Ради, яке відбудеться 04.09.2019. Дати засідань Ради адвокатів Харківської області плануються в січні на рік і знаходяться на сайті Ради адвокатів Харківської області у відкритому доступі для всіх адвокатів Харківської області.
В позові позивач зазначає, що згідно Рішення №169 Національної асоціації адвокатури України про «Питання ведення адвокатського досьє» від 04.08.2017 адвокат не зобов`язаний вести адвокатське досьє і його відсутність не є доказом ненадання, неналежного, неповного, несвоєчасного чи неякісного надання ним правової допомоги: у разі ведення адвокатського досьє адвокат самостійно визначає зміст та порядок його ведення; адвокатське досьє не може використовуватися як засіб контролю за діяльністю адвоката, а також не є способом перевірки і критерієм оцінки якості його діяльності і наданої ним правової допомоги. Адвокатське досьє може бути використане адвокатом на його бажанням лише для захисту від претензій клієнта в суді.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у період між з`їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України. Рішення №169 від 04.08.2017 про «Питання ведення адвокатського досьє» прийняте Радою адвокатів України.
Так, позивач, укладаючи Контракт №70 від 26.02.2018 з Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях зобов`язався, у тому числі, дотримуватися Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі, згідно п.п. 2 п. 5 Контракту №70 від 26.02.2018.
Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі затверджені Наказом Мінюста від 25.02.2014 №386/5, останні зміни затверджені Наказом Мінюста №4194/5 від 24.12.2019.
Метою розроблення і впровадження цих Стандартів є насамперед своєчасне та якісне надання в необхідному обсязі безоплатної вторинної правової допомоги усім, хто її потребує та має право відповідно до закону. Впровадження Стандартів, у першу чергу, має на меті гарантувати якість наданих правових послуг підзахисним, а також воно сприяє ефективному використанню коштів державного бюджету, виділених на оплату послуг та відшкодування витрат адвокатів, які співпрацюють із системою надання безоплатної правової допомоги.
Пунктом 3 Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі передбачено, що дотримання цих Стандартів є обов`язковим для адвокатів при наданні ними безоплатної вторинної правової допомоги. Порушення цих Стандартів тягне за собою цивільну відповідальність, передбачену законодавством та умовами контракту (договору) з Центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Пунктом 4 Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі передбачено, що оцінювання якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі здійснюється відповідно до цих Стандартів комісіями, утвореними для цієї мети радами адвокатів регіонів, за поданням відповідних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у встановленому порядку. Моніторинг якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі здійснюється відповідно до цих Стандартів Координаційним центром з надання правової допомоги та центрами.
Пунктом 10 Контракту №70 від 26.02.2018, укладеного між позивачем та Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях зазначено, що за порушення умов контракту адвокат може бути виключений з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, за рішенням Координаційного центру з надання правової допомоги відповідно до законодавства.
При отриманні доручень Центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги у Луганській та Харківській областях по вищезазначеним кримінальним провадженням, позивач порушив Стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі.
Про визнання факту порушення Стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі позивачем свідчить та обставина, що він, після виключення його з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, приймав участь у конкурсі з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги на території Харківської області у 2020 році.
Наказом Мінюста України від 17 березня 2020 року №661/7 з 17 березня 2020 року до закінчення карантину було призупинено проведення конкурсу.
Результати конкурсу є конфіденційними до моменту завершення конкурсу. Конкурс вважається завершеним з дня підписання комісією протоколу засідання комісії. На теперішній час конкурс не завершився.
Представником Ради адвокатів Харківської області зазначено, що при прийнятті рішення №52/1/5 від 04 вересня 2019 року Рада адвокатів Харківської області вивчила додатки, надані позивачем до заяви, а саме: негативні ухвали суду щодо його недобросовісних дій, врахувала скарги підзахисних, ретельно дослідила їх в своїй сукупності прийшла до висновку, що рішення комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги, утвореної при Раді адвокатів Харківської області №5/1 від 21 травня 2019 року є обґрунтованим, а надані адвокатом Ярмолою О.В. документи, не спростовують висновок комісії.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Оскільки ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 ОСОБА_1 було відстрочено сплату судового збору за подання даного адміністративного позову до ухвалення судового рішення по даній справі, сума судового збору повинна бути стягнута з позивача.
Згідно ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі
Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" установлено з 22 травня 2020 року до 22 червня 2020 року на всій території України карантин.
Суд зазначає, що відповідно ч. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Керуючись ст.ст. 143, 263, 255, 295, 297, ч. 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ради адвокатів Харківської області (вул. Мироносицька, буд. 63-а, м. Харків, 61002, ЄДРПОУ 38494160), Координаційного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (вул. Січових Стрільців, буд. 73, м. Київ, 01002, ЄДРПОУ 38259562) про скасування висновку і наказу, зміну рішення - відмовити.
Стягнути до Державого бюджету України (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) суму судового збору в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп. за рахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п. 3 Прикінцевих положень КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду із врахуванням приписів Закону України №540-IX від 30 березня 2020 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)”.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов