Рішення № 89847817, 16.06.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
480/1298/20
Номер документу
89847817
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2020 р. Справа №480/1298/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області провести розрахунок середньомісячного заробітку згідно довідок від 29.08.2019 № 1654, виданих виконавчим комітетом Конотопської міської ради, та проводити виплати пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з 21.05.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка досягла пенсійного віку та у період з 23.04.2015 по 20.05.2019 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". З 21.05.2019 ОСОБА_1 була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" як особі, яка має стаж роботи на посадах державної служби. Зазначена пенсія була призначена на підставі довідок, виданих виконавчим комітетом Конотопської міської ради, оскільки орган, в якому позивач проходила службу - Конотопський міськрайонний центр зайнятості, ліквідовано.

У вересні 2019 позивач подала нові довідки, видані виконавчим комітетом Конотопської міської ради з відомостями щодо присвоєння рангу державного службовця, а саме довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.08.2019 № 1654 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.08.2019 № 1654. Оскільки вказані довідки були видані виконавчим комітетом міської ради, а не структурним підрозділом з питань соціального захисту населення державної адміністрації, вони не були прийняті органом Пенсійного фонду та з 01.12.2019 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". ОСОБА_1 не погоджується із таким рішенням відповідача у зв`язку із чим звернулась до суду за захистом своїх прав.

Представник позивача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб. Відповідно до положень вказаного Порядку, у разі ліквідації державного органу, довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, затверджений наказом Мінсоцполітики від 10.05.2017 № 750. Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, у разі ліквідації державного органу без правонаступника, довідки для призначення пенсії видають: Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Таким чином подані ОСОБА_1 довідки не відповідають положенням зазначених норм, а тому, на думку представника відповідача, переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є правомірним.

Ухвалою суду від 02.03.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 02.04.2020 судом було витребувано у відповідача додаткові докази.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Конотопському відділі обслуговування громадян ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 7).

21.05.2019 позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та подала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 06.05.2019 № 762 (а.с. 45) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 06.05.2019 № 762/1 (а.с. 46).

Зазначені довідки були видані виконавчим комітетом Конотопської міської ради.

На підставі таких довідок ОСОБА_1 була переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 57).

В подальшому, виконавчим комітетом Конотопської міської ради було видано ОСОБА_1 нові довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 29.08.2019 № 1654 (а.с. 10-11) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 29.08.2019 № 1654 (а.с. 12-13), які були подані до територіального органу Пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії у зв`язку із встановлення рангу державної служби.

Листом від 28.11.2019 № 37350/03.517 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що довідки про складові заробітної плати від 06.05.2019 № 762 та № 762/1 були видані їй з порушенням Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їх посад, а тому не можуть бути прийняті для розрахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу" (а.с. 20).

Крім того, рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 25.11.2019 припинено ОСОБА_1 виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 57 зворот. стор.)

Слід також зазначити, що згідно з довідкою Сумського обласного центру зайнятості від 19.08.2019 № 11/1208 ОСОБА_1 з 11.06.1992 по теперішній час працює в Конотопському міськрайонному центрі зайнятості.

З 01.04.2015 проходження державної служби припинено у зв`язку з втратою чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 № 410-р про віднесення працівників державної служби зайнятості до відповідних категорій посад державних службовців.

Сумський обласний центр зайнятості в своїй роботі з 01.04.2015 не керується Законом України "Про державну службу", а посада начальника відділу бухгалтерського обліку - головного бухгалтера, яку займає з 01.04.2015 ОСОБА_1 не відноситься до категорій посад державних службовців. На день припинення державної служби ОСОБА_1 займала посаду начальника відділу бухгалтерського обліку - головного бухгалтера (начальника самостійного відділу), мала стаж державної служби 22 роки 9 місяців 21 день, отримувала надбавку за вислугу років у розмірі 30 % посадового окладу та надбавку за 9 ранг державного службовця в розмірі 90 грн. (а.с. 23).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 проходження ОСОБА_1 державної служби припинено з 01.04.2015 (а.с. 18 зворот. стор.).

01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

Відповідно до п. 10, 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Відповідно до п. 2 Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу":

мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Так, наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок № 750).

Згідно з п. 1 Порядку № 750 цей Порядок розроблено відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та на виконання пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Відповідно до п. 4 Порядку № 750 у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають:

Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України (крім Національного банку України);

Національний банк України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в установах, філіях та представництвах Національного банку України;

структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Як свідчать матеріали справи, посада позивача з 01.04.2015 не відноситься до категорії посад державної служби, тому довідки про складові заробітної плати від 29.08.2019 № 1654 (дві) були видані у відповідності до Порядку № 750.

Як встановлено судом, ГУ ПФУ в Сумській області не вказувало на невідповідність як довідок від 06.05.2019 № 762 та № 762/1 так і довідок від 29.08.2019 № 1654 вимогам закону, неправильність наведених у них складових або необґрунтоване включення окремих складових заробітної плати.

Натомість підставою для прийняття рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 25.11.2019 та переведення позивача з пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" було те, що такі довідки видані не уповноваженим органом.

Суд не погоджується із таким висновком ГУ ПФУ в Сумській області, оскільки довідки про складові заробітної плати від 29.08.2019 № 1654 видані належним органом у відповідності до п. 4 Порядку № 750.

Відповідач посилається на те, що такі довідки повинні видаватись структурним підрозділом з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій.

Однак, перелік органів, уповноважених видавати довідки не обмежується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення державних адміністрацій.

До таких органів належать також виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Тобто довідки про складові заробітної плати від 29.08.2019 № 1654 видані виконавчим комітетом Конотопської міської ради правомірно та вказані довідки мають бути враховані при призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Звернувшись до суду позивач просила визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо переведення її з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Суд зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту його прав не сприятиме їх належному захисту, оскільки визнання протиправними дії органу Пенсійного фонду щодо переведення з одного виду пенсії на інший при наявності рішення про таке переведення, не забезпечить повного захисту прав ОСОБА_2 на належний вид пенсії.

З огляду на викладене, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 25.11.2019 як таке, що прийняте необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Суд також задовольняє позовні вимоги в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідок від 29.08.2019 № 1654, виданих виконавчим комітетом Конотопської міської ради, та проводити виплату такої пенсії з 21.05.2019.

Відповідно до ст. 139 КАС України, враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати в розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.11.2019 про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі довідок від 29.08.2019 № 1654 з 21.05.2019.

В задоволенні інших вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) суму судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження, передбачений ст. 295 КАС України, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 16.06.2020.

Суддя С.М. Гелета