
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2020 р. Справа № 480/5537/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача - Юшкевич Є.Ю.,
представника відповідача-2 - Маленко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/5537/19
за позовом ОСОБА_1
до відповідача-1 Сумської обласної державної адміністрації,
відповідача-2 Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Сумської обласної державної адміністрації (далі - відповідач-1, Сумська ОДА), Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (далі - відповідач-2, Департамент), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (оформлене протоколом №11-3 від 28.11.2019) про визначення безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (оформлене протоколом №11-3 від 28.11.2019) про вилучення виданого Сумською обласною державною адміністрацією посвідчення серії НОМЕР_1 від 02.04.2009 та вкладки до нього № НОМЕР_2 з повідомленням органів місцевої влади, соціального забезпечення, організації та підприємств надавачів послуг;
- зобов`язати Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути подання Недригайлівської районної державної адміністрації та додані до нього документи, щодо заміни посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з урахуванням вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №551 від 11.07.2018 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що рішенням Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленим протоколом №11-3 від 28.11.2019 визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 позивачу та вилучено видане Сумською обласною державною адміністрацією посвідчення серії НОМЕР_1 від 02.04.2009 та вкладки до нього № НОМЕР_2 з повідомленням органів місцевої влади, соціального забезпечення, організації та підприємств надавачів послуг, так як документами особової справи підтверджено 27 (28) виїздів у зону відчуження протягом 1988 року, що суперечить вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На переконання ОСОБА_1 , рішення відповідача щодо безпідставної видачі посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 є протиправним, оскільки наявний перелік документів, який підтверджує факт виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків у зоні відчуження. В зв`язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 27.12.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/5537/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін з 21.01.2020, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з позовними вимогами не погодився, у відзиві на позовну заяву (а.с.25-26) зазначив, що комісією встановлена безпідставна видача ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1А та вкладки до нього, оскільки документами особової справи підтверджують 27 (28) виїздів у зону відчуження протягом 1988 року, що суперечить вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Враховуючи наведені обставини, Департамент соціального захисту населення вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, а також беручи до уваги необхідність витребування додаткових доказів по справі, ухвалою суду від 27.01.2020, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, у зв`язку з чим на 04.02.2020 о 10 год. 00 хв. призначено судове засідання, позивача зобов`язано надати суду рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності або інші докази встановлення інвалідності внаслідок захворювання, діагноз якого зазначений в експертному висновку №548 від 04.02.2009 та залучено Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації в якості співвідповідача.
Ухвалою суду від 04.02.2020, занесеною до протоколу, відкладено розгляд справи для витребування додаткових доказів з Галузевого державного архіву МО додаткових документів на 10 год. 00 хв. 27.02.2020.
Ухвалою суду від 27.02.20 відкладено розгляд справи на 12 год. 00 хв. 08.04.2020.
Ухвалою від 08.04.2020 провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Недригайлівського районного суду Сумської області у справі №582/189/20.
Ухвалою суду від 13.05.2020 поновлено провадження у справі та призначено до розгляду по суті у судовому засіданні на 03.03.2020 о 10 год. 00 хв.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні, спираючись на його необґрунтованість.
Представник відповідача-1, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання також прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.
Заслухавши повноважних представників сторін, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видане посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи Серії НОМЕР_1 (а.с.20)
Недригайлівською районною державною адміністрацією, на виконання п.7 Постанови Кабінету Міністрів України №551 від 11.07.2018, якою закріплено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, на розгляд Комісії направлено подання про заміну посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії А1 ОСОБА_1 .
Рішенням Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яке оформлене протоколом №11-3 від 28.11.2019, крім іншого, визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 ОСОБА_1 та вилучено видане Сумською обласною державною адміністрацією посвідчення серії НОМЕР_1 від 02.04.2009 та вкладку до нього № НОМЕР_2 з повідомленням органів місцевої влади, соціального забезпечення, організації та підприємств надавачів послуг (а.с.19).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
За умовами ч. 1 ст. 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Як зазначено у п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів; - у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів; - у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів; - на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві
Відповідно до ч. 2 ст. 1 “Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, затвердженого КМУ Постановою № 51 від 20 січня 1997 року, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, іншими актами законодавства
Відповідно до п. 6 абзацу 3 ст. 10 “Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, затвердженого КМУ Постановою № 51 від 20 січня 1997 року, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження.
Статтею 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ, визначено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, категорія 1 - особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Відповідно до частини 4 статті 14 Закону №796-ХІІ громадяни, які захворіли на променеву хворобу або захворювання яких пов`язане з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, якщо такий зв`язок встановлено медичними закладами, належать до категорій, зазначених у частині третій цієї статті.
Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України у Постанові від 2 грудня 1992 р. N 674 “Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Цей Порядок визначає умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2 або 3 категорій, встановлених статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно із ч. 1 ст. 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Як убачається з матеріалів справи, 02.04.2009 ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, було видане "посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.20).
11 липня 2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 551 було затверджено новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян.
П. 7 цієї Постанови КМУ № 551 було визначено провести до 1 січня 2020 р. заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).
Пунктом 11 зазначеного Порядку встановлено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Так, Недригайлівською районною державною адміністрацією на розгляд Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи було направлене подання про заміну посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1-А, - ОСОБА_1 .
28 листопада 2019 року Комісія прийняла рішення, яке відповідно до п. 8 Положення про комісію оформлене протоколом № 11-3, яким визнано видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1-А та вкладки до нього, ОСОБА_1 , безпідставною. Видане Сумської обласною державною адміністрацією посвідчення категорії №413199 від 02.04.2009 та вкладка до нього № НОМЕР_2 підлягають вилученню з повідомленням органів місцевої влади, соціального забезпечення, організацій та підприємств надавачів послуг (а.с.19), спираючись на те, що Довідка Центрального архіву Міністерства оборони України від 29.04.1993 № 51/3605, Довідка № 0289/35 військової частини № 34003 від 24.10.1988 року, військовий квиток позивача Серія НОМЕР_3 , Експертний висновок Харківської міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв`язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобільській АЕС № 11700 від 05.02.2009, не підтверджують факт виконання заявником робіт з ліквідації наслідків у зоні відчуження.
Обґрунтовуючи правомірність оскаржуваного рішення, відповідач стверджує, що документами особової справи ОСОБА_1 підтверджено 27 (28) виїздів у зону відчуження протягом 1988 року, що суперечить вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому суд зазначає, що рішенням Недригайлівського районного суду Сумської області від 24.03.2020 по справі №582/189/20 (а.с.234-236), яке набрало законної сили 24.04.2020, встановлено факт, що ОСОБА_1 , у період часу з 08 вересня 1988 року по 24 жовтня 1988 року, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, здійснив 30 виїздів у 30-кілометрову зону відчудження до Польового парку - ПУСО-2 "Рудня-Вересня" для виконання своїх службових обов`язків в складі військової частини № 34003, що складає 30 календарних днів, як того вимагає Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Комісії, оформлене протоколом №11-3 від 28.11.2019 в частині не відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №11-3 від 28.11.2019 в частині визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 ОСОБА_1 та вилучення виданого Сумською обласною державною адміністрацією посвідчення серії НОМЕР_4 №413199 від 02.04.2009 та вкладки до нього № НОМЕР_2 з повідомленням органів місцевої влади, соціального забезпечення, організації та підприємств надавачів послуг.
Зобов`язати Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації (40000, м. Суми, майдан Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 14005581) повторно розглянути подання Недригайлівської районної державної адміністрації та додані до нього документи, щодо заміни ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_5 ) посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 з урахуванням вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №551 від 11.07.2018 року.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Відповідно до п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 12.06.2020.
Суддя С.В. Воловик