Рішення № 89847393, 15.06.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
400/1649/20
Номер документу
89847393
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А 2062
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2020 р. № 400/1649/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Військової частини А2062, вул. В.Морська, 14, м. Миколаїв, 54030

про:визнання дій протиправними; стягнення індексації грошового забезпечення за період з 28.03.2016 р. по 28.02.2018 р. в сумі 77 039,44 грн.; стягнення середнього заробітку з 16.03.2018 р. з розрахунком 359,92 грн. за один календарний день,

До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач) з позовом до Військової частини А 2062 (далі-відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Військової частини А2062 щодо нарахування та виплати не в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 року включно;

- стягнення з Військової частини А2062 на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 року включно в сумі 77039,44 грн.;

- стягнення з Військової частини А2062 на користь позивача середній заробіток за період з 16.03.2018 року по дату прийняття судового рішення з розрахунку 359,92 грн. за один календарний день.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті. Проте, в порушення вимог Закону України від 03.07.1991 № 1282 XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) та пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), у період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 рік відповідач не здійснював індексацію грошового забезпечення та не виплачував належні йому суми. У зв`язку з цим, з посиланням на статті 116, 117 Кодексу законів про працю України (далі-КЗпП), зазначав про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату позивачу середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Ухвалою суду від 24.04.2020 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просив відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що проведення індексації грошового забезпечення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів, структурно взаємопов`язана з відповідними видатками головних розпорядників бюджетних коштів та не може виходити за їх межі. Крім того, роз`ясненнями Департаменту фінансів Міністерства оборони від 04.01.2019 року № 248/3/9/2 доведено до відома відповідача, що індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз`яснення.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у період з 28.03.2016 року по 16.03.2018 року проходив військову службу у Військовій частині А2062.

Відповідно до Витягу з Наказу командира Військової частини А2062 (по особовому складу) № 67 від 16.03.2018р. позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у військовій частині А2062, як такого, що справи та посаду здав та вибув до нового місця служби м. Баштанка Миколаївської області.

При звільненні з військової служби позивачу не було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 року.

11.11.2019 року позивач звернувся до Військової частини А2062 з проханням надати інформацію щодо виплати йому індексації грошового забезпечення.

Листом від 24.03.2020 року № 489 відповідач повідомив, що відповідно до наданої інформації Департаменту фінансів за вих. №248/1485 від 26.03.2018 у межах фінансового ресурсу можливості виплатити індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 лютому 2018 у Міністерстві оборони України не було, також відповідно до листа Міністерства соціальної політики України за вих. №78/0/66-17 від 08.08.2017, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 механізму проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди немає. Відповідно до чинного законодавства надати довідку про розмір невиплаченої індексації за період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 року, а також виплатити індексацію за вищезазначений період у військовій частині А2062 не має підстав.

Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного.

Так, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів. (ст.9 Закону)

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1078).

Згідно п. 6 Порядку № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:

1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у звязку з індексацією за рахунок власних коштів;

2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;

3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;

4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;

5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;

6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;

7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Про те, як вже зазначалося, позивачу за період з 28.03.2016 по 16.03.2018 року не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність, оскільки будь-які дії стосовно вказаних виплат ним не вчинялися.

Відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.

Крім того, що стосується посилань відповідача на те, що коштів на індексацію грошового забезпечення військовослужбовців не було призначено, суд враховує, що Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Суд зауважує, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.

Варто також додати, що в своїй діяльності відповідач має діяти відповідно до закону, який має вищу юридичну силу, а тому посилання відповідача на розпорядження Департаменту фінансів Міністерства оборони України, як підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивача, є хибними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 16.07.2015 № 10685/0/14-15/10, від 09.06.2016 №252/10/136-16 не є нормативно-правовими актами.

В такому разі, доводи відповідача про неприбутковість установи та відсутність асигнувань, не є підставою для не нарахування позивачу індексації.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача стягнути індексацію в сумі 77039,44 грн., яка відповідає розрахунку, що надав позивач, то вона не підлягає задоволенню, так як нарахування суми індексації грошового забезпечення належить до дискреційних повноважень відповідача.

В той же час суд зазначає, що не проведення відповідачем нарахування та виплати індексації грошового забезпечення є бездіяльність, а не діями з боку військової частини.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

За таких обставин суд визнає протиправною бездіяльність військової частини А2062 щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення в період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 року та зобов`язує військову частину А2062 здійснити необхідні нарахування та виплати.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача виплатити середній заробіток за весь час затримки виплат належних сум по день фактичного розрахунку, суд зазначає наступне.

Водночас, як встановлено судом та вбачається з наказу від 16.03.2018 р. №67, позивач не звільнений з військової служби, а вибув 16.03.2018 з Військової частини А2062 для подальшого проходження служби в м. Баштанка Миколаївської області.

Враховуючи виключення позивача зі списків особового складу Військової частини А2062, але направлення останнього для подальшого проходження служби в м. Баштанка Миколаївської області, суд зазначає, що позивач не звільнений з військової служби, а продовжує її проходити.

Частиною другою ст. 116 КЗпП України визначено, що у разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Відповідно до частини 1 ст. 117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Отже, відсутні підстави, передбачені ст. 117 КЗпП, а саме - звільнення позивача з військової служби.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вимоги про зобов`язання відповідача виплатити середній заробіток за час затримки виплат належних сум.

За приписами частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241- 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Військової частини А2062 (вул. В.Морська, 14, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 26614194) - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2062 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за час проходження служби у військовій частині А2062 в період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 року.

3. Зобов`язати Військову частину А2062 (вул. В.Морська, 14, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 26614194) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у військовій частині А2062 в період з 28.03.2016 року по 28.02.2018 року.

4. В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя В. С. Брагар