Рішення № 89847378, 15.06.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
400/145/20
Номер документу
89847378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

15 червня 2020 р. № 400/145/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 провизнання бездіяльності протиправною; стягнення недоотриманих пенсійних виплат в сумі 60 914,87 грн., в якості відшкодування матеріальної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, з урахуванням зміни позовних вимог, про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо індексації пенсії ОСОБА_1 у період з січня 2015 по квітень 2016 і припинення проведення індексації у період з 01.05.2016 по жовтень 2017, зобов`язання Головне управління ПФУ в Миколаївській області провести перерахунок індексації пенсії ОСОБА_1 за період з січня 2015 по жовтень 2017 у відповідності з Порядком проведення індексації грошових доходів населення і стягнути на його користь невиплачену за період з січня 2015 по травень 2020 індексацію пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум у розмірі 64056,41 гривень.

Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач стверджує, що відповідачем з січня 2015 по жовтень 2017 поточна індексація його пенсії не проводилась відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078. З 01.05.2016 відповідачем протиправно припинено виплату поточної індексації пенсії позивача, посилаючись на внесення змін до Порядку №1078 постановою КМУ від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Разом з цим, внесені постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 зміни, на думку позивача, не позбавляють його права на індексацію його пенсії , а відповідача-обов`язку проводити поточну індексацію.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві вказав, що з грудня по квітень 2016 позивачу виплачувалась індексацію в розмірі 183,16 грн, з огляду на те, що проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань. 20.02.2019 КМУ України прийнято постанову №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування". Позивачу перераховано розмір пенсії з 01.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням складових грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", тому підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування" відсутні. Також відповідач вказав, що ні позивач, ні суд не уповноважені здійснювати розрахунки сум індексації, що належить до виключних повноважень відповідача.

В свою чергу позивач, у відповіді на відзив вказав на безпідставність доводів відповідача та зазначив, щодо не проведення індексації з січня 2015 по вересень 2017 відповідно Порядку №1078, відповідач жодних пояснень не надав.

Ухвалою суду від 10.03.2020 за клопотанням позивача призначено розгляд справи у судовому засіданні 24.03.2020 о 11:00, яке в подальшому відкладено на 19.05.2020.

В судовому засіданні 19.05.2020 позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, відповідач не з`явився.

Суд розглянув справу 15.06.2020 відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, на підставі матеріалів справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області та з 1998 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262).

На переконання позивача, з січня 2015 року по жовтень 2017 року відповідач протиправно не проводив індексацію пенсії відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078). При цьому, фактично протягом цього періоду відповідач здійснював нарахування та виплату фіксованої суми індексації у розмірі 183,16 грн, визначеної станом на грудень 2014 року, тобто починаючи з січня 2015 року відповідач індексацію пенсії не проводив.

Починаючи з жовтня 2017 року з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" змінено порядок індексації пенсій - індексація повинна здійснюватись відповідно до норм законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Позивачем обраховано суму недоотриманої індексації грошового забезпечення з січня 2015 по травень 2020 року в розмірі 64056,41 грн.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі по тексту - Закон № 1282).

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

У ст. 4 Закону №2282 передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

За пунктом 1-1 Порядку №1078 індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003р. №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку №1078 у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в редакції, чинній до 01.01.2017, пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку, починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Разом з тим, 28 грудня 2014 року до Закону № 1282 були внесені зміни, зокрема доповнено статтю 5 частиною 6 такого змісту: «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.».

Одночасно з цим, пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону № 1282-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Отже, з 1 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися Управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» не визнані неконституційними.

З 01.05.2016 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».

Розмір пенсії позивача з 01.05.2016 склав: основна пенсія - 2551,45 грн, з яких 1643,18- основний розмір пенсії, 575,11 грн - підвищення відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 №355, 150 грн - фіксована з 01.07.2012 індексація пенсії, 183,16 грн - фіксована з 01.05.2016 індексація пенсії.

До прийняття постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок індексації грошових доходів населення" із врахуванням змін до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911 у січні, лютому 2016 року застосовувалися коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсій, які були встановлені у грудні 2014 року.

Для забезпечення проведення індексації пенсій із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року № 77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 і від 9 грудня 2015 року № 1013" щодо проведення індексації пенсій у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України, у червні, липні, серпні, вересні 2016 року індексація пенсій не проводиться.

Відповідно до пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, який застосовується з 01.12.2015 року, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Отже, протягом 2015 року та вересень 2017 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться позивачу виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

У п. 2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходи щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Крім того, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, оскільки він є чинним та не скасований у встановленому законом порядку, а вимоги прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2014, 2015 та на 2016 роки" не визнані неконституційними.

Згідно з п. 4 Порядку перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрі України від 30.10.2013 року № 795, перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" проводиться шляхом збільшення заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, зазначеної у п. 3 цього Порядку, на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік. Зазначений коефіцієнт визначається щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України Кабінетом Міністрів України.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові №264/7073/16-а від 21.05.2020, 263/13513/16-а від 29.04.02020.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зважаючи на зазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо індексації пенсії ОСОБА_1 з січня 2015 по квітень 2016 та припинення індексації з травня 2016 по вересень 2017 р., та зобов`язання провести перерахунок індексації пенсії позивача за цей період.

Разом з цим, з 01.01.2016 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії з оновленого грошового забезпечення на підставі довідки від 15.03.2018.

На переконання відповідача, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) застосовується при обчисленні пенсій, призначених за нормами Закону №2262, особам з числа військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, а пенсію позивачу було перераховано відповідно до постанови №103 , підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 2 ст. 42 Закону України №1058 відсутні.

Однак, суд не погоджується з такою позицію відповідача, виходячи з такого.

Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011 містить відсилочну норму, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011 або Закону № 2262.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262 та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Зазначений висновок щодо перерахунку та виплату пенсії з урахуванням індексації узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 12 червня 2019 року у справі № 643/212/17 та від 12 вересня 2019 року у справі № 235/6160/16-а та від 26.03.2020 у справі №813/189/18.

У жовтні 2017 року з прийняттям та набранням чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03.10.2017, ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" було доповнено новою частиною, яка змінила порядок індексації пенсій - індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Підсумовуючи вказане, з жовтня 2017 року пенсія позивачу повинна виплачуватись з урахуванням індексації.

В цій частині позов підлягає задоволенню.

Щодо стягнення невиплаченої суми індексації в розмірі 64056,41 грн., то суд зазначає, що нарахування індексації є виключною компетенцією відповідача.

Тому суд не може перебирати на себе повноваження Головного управління ПФУ в Миколаївської області та втручатись в його дискреційні повноваження. Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень не можуть бути виправдані з підстав доцільності та необхідності врегулювання спірних відносин.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Тому суд вважає доцільним для захисту прав позивача зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з жовтня 2017 року з врахуванням індексації грошового забезпечення.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Позов задовольнити частково.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 840,80 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно частини задоволених позовних вимог.

Доказів понесення інших судових витрат позивачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з жовтня 2017 року, з врахуванням індексації грошового забезпечення.

3. В задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо індексації пенсії ОСОБА_1 з січня 2015 по квітень 2016, припинення проведення індексації з травня 2016 по вересень 2017 р., та зобов`язання провести перерахунок індексації пенсії позивача за цей період відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 гривень (вісімсот сорок грн вісімдесят коп).

5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя В. В. Біоносенко