
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2020 року м. Кропивницький справа № 340/1043/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 )до таКіровоградського обласного військового комісаріату (25006, Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19; код ЄДРПОУ – 07827576) Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Соборна,7-а; код ЄДРПОУ – 20632802)провизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -В С Т А Н О В И В:
І. Зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі – відповідач 2), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови у направленні до Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області на ОСОБА_1 документів для проведення перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, за заявою останнього;
- зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління пенсійною фонду України в Кіровоградській області на ОСОБА_1 розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, для проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.04.2015 року;
- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2015 з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його па військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійною фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.04.2015 пенсію за вислугу років, виходячи з 65 % грошового забезпечення (50% за 20 повних років плюс 3% за кожний повний рік вислуги років) за 25 повних календарних років вислуги, з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач набувши право на пенсію за вислугу років у розмірі 65% грошового забезпечення, так як перебував на військовій службі за призовом під час мобілізації в особливий період у 2014-2015 роках, звернувся до Кіровоградського обласного військового комісаріату із заявою, до якої було долучено необхідний пакет документів, в якій на вимогу закону, просив, надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області необхідні документи для проведення перерахунку пенсії за віком. Однак, вказує, що відповідачем 1 такого здійснено не було. При цьому, наголошує, що з аналогічною заявою звертався і до Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області, на яку, також отримав відмову, в якій роз`яснено про необхідність подання до уповноваженого органу, в даному випадку до Кіровоградського обласного військового комісаріату, грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років, після чого, після належної перевірки та підготовки такі документи будуть передані до Головного управління для проведення перерахунку. Вважаючи такі дії відповідачів протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, просить суд задовольнити адміністративний позов.
Представником Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області подано письмовий відзив на адміністративний позов, в якому висловлено свою позицію та наголошено на відмові в задоволенні позовних вимог, так як позивач звернувся із зверненням у порядку Закону України «Про звернення громадян», на яке у визначеному законом порядку було надано відповідь.
Представником Кіровоградського обласного військового комісаріату також подано до суду письмовий відзив, в якому вказано на безпідставності адміністративного позову, так як у Кіровоградського обласного військового комісаріату відсутній необхідний пакет документів, з таким позивач не звертався до них, а тому відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
31.03.2020 року до суду надійшли матеріали позовної заяви (а.с.1-56).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомленням (виклику) сторін (а.с.58).
Вказана ухвала надіслана учасникам справи за правилами визначеними КАС України, та ними отримана, що посвідчується відповідними повідомленнями про вручення судової кореспонденції (а.с.59-62).
23.04.2020 року відповідач 2 подав до суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с.64-66).
29.04.2020 року позивачем на виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України подано відповідь на відзив.
04.05.2020 року відповідачем 1 подано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.83-87).
Суд зауважує, що у своїх відзивах відповідачами наголошено на пропуску строку звернення позивача із даним адміністративним позовом.
Щодо таких тверджень відповідачів, то такі судом розцінюються як необґрунтовані, оскільки як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 21.08.2019 року у справі №620/4218/18 для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 КАС України).
Спір у цій справі пов`язаний з невиплатою пенсійним органом сум пенсійного забезпечення, які є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Цей довід випливає з наступних положень законодавства, і відповідно строк звернення до адміністративного суду за відновленням порушених пенсійних прав може обмежуватися лише спеціальною нормою Закону №1058-IV, що не суперечить положенням ст. 122 КАС України, яка не виключає можливості розгляду спорів у справах, пов`язаних з пенсійними виплатами за минулий час поза межами шестимісячного строку.
Відповідно до частини другої статті 46 Закону № 1058-IV, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З врахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Інших заяв чи клопотань учасниками справи до суду не подано.
Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
За приписами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Оскілки шістдесятий день припадає на період перебування головуючого судді по справі у відпустці (інший неробочий день), з урахуванням положень ч.1, ч.6 ст.120, ст.258 КАС України, останнім днем для вирішення даної справи є 15.06.2020 року.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням зібраних доказів, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , національний паспорт серії НОМЕР_2 виданий Первомайським МВ УМВС України в Миколаївській області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 , проходив військову службу в Збройних Силах України (а.с.15-17).
Позивач був звільнений в запас наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України віл 28 липня 2011 року №493 з посади військового комісара Олександрійського об`єднаного міського військового комісаріату Кіровоградської області Південного оперативного командування (а.с.18).
16.09.2011 року наказом військового комісара Кіровоградського обласного військового комісаріату від 19.08.2011 №183 позивача виключено зі списків особового складу військового комісаріату та усіх видів забезпечення як такого, що звільнений з військової служби в запас наказом начальника Генеральною штабу Збройних Сил України від 28 липня 2011 року № 493 (а.с.19).
З матеріалів справи вбачається, що вислуга років на час звільнення з військової служби станом на 16.09.2011 року складає 24 роки 01 місяць 15 днів.
З наявних в матеріалах справи копій перерахунків пенсійного забезпечення позивача вбачається, що основний його розмір пенсії за 24 роки вислуги становить 62% від грошового забезпечення (а.с.69-73).
Судом встановлено, що наказом військового комісара Олександрійського об`єднаного міського військового комісаріату (по стройовій частині) від 19.03.2014 №22, ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації, на посаду заступника військового комісара начальником мобілізаційного відділення Олександрійського об`єднаного міського військового комісаріату (а.с.20).
Наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Силу України (по особовому складу) від 20.03.2015 №76, позивача звільнено з військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, в запас. З 25.03.2015 року наказом військового комісара Олександрійського об`єднаного міського військового комісаріату (по стройовій частині) від 25.03.2015 №63 позивача виключено зі списків особового складу військкомату як такого, що звільнений в запас (а.с.21).
Строк служби позивача в Збройних Силах України за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період у 2014-2015 роках складає 1 рік 06 днів.
Відповідно до розрахунку №1405 від 09.1 1.2017 року виданого Кіровоградським ОВК загальна вислуга років у Збройних Силах України позивача станом на 25.03.2015 року складає у календарному обчисленні - 25 років 01 місяць 21 день.
31.02.2019 року позивач звернувся до Головною Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії, з урахуванням проходження військової служби за призовом під час мобілізації, з урахуванням вислуги років - 25 років 01 місяців 21 днів, що дає право на пенсію у розмірі 65 %. До вказаної заяви долучені усі підтверджуючі вислугу років документи, зокрема розрахунок №1405 від 09.11.2017 року виданий Кіровоградським ОВК (а.с.23-25).
На таку заяву, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області надано листом від 19.08.2019 року №14968/03-18 відповідь, за змістом якої, позивачу відмовлено у врахуванні додаткової вислуги років та перерахунку його пенсії, наголошено, що відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ та пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 останній мав право на призначення пенсії виходячи з розмірів грошового забезпечення за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням. Для перегляду розміру пенсії, позивачу рекомендовано подати до Кіровоградського обласного військового комісаріату грошовий атестат, довідку про додаткові види грошового забезпечення та розрахунок вислуги років (а.с.26).
Так, 19.02.2020 року позивач звернувся до військового комісара Кіровоградського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області документи для проведення перерахунку пенсії (виплата, якої не припинилась) в частині вислуги років, долучивши до такої: наказ військового комісара Олександрійського ОМВК про призов на військову службу під час мобілізації; наказ військового комісара Олександрійського ОМВК про звільнення з військової служби в зв`язку із демобілізацією; розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (а.с.27-29).
В свою чергу, на таку заяву листом від 04.03.2020 року №837 позивачу було надано відповідь, в якій із посиланням на норми Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначенням і виплати пенсій деяким категоріям громадян», з 01 січня 2007 року питаннями пенсійного забезпечення військових пенсіонерів та перерахунків пенсій займаються виключно органи Пенсійного фонду України. Вказано, що порядок обчислення із включенням складових видів забезпечення відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» та відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1. Тому після проведення всіх заходів, сформований пакет документів буде направлений до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсій з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення (а.с.31-31).
Вважаючи такі дії щодо не направлення відповідачем 2 відповідних документів для здійснення перерахунку пенсії, відповідачу 1, останнім не здійснення такого перерахунку, позивач звернувся до суду із даним позовом, за захистом порушеного, на його думку, права.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Предметом даного спору є встановлення правомірності дій Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо неподання Головного управління пенсійною фонду України в Кіровоградській області відповідного пакету документів на ОСОБА_1 розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, для проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.04.2015 року та встановлення правомірності дії Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2015 з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються: процесуальні питання адміністративного судочинства регулюються Кодексом адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 року №530.
Суд зазначає, що згідно з Конституцією України та Законом України «Про міжнародні договори і угоди», чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Україна 17.07.1997 року прийняла Закон України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» за № 475/97-ВР (далі-Конвенція).
Пунктом 1 цього Закону визначено, що Україна повністю визначає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
23.02.2006 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про виконання та застосування практики Європейського суду з прав людини». Згідно з цим законом, при розгляді справ судами України, Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практика Європейського суду з прав людини повинні використовуватися як джерела права. Дане положення спрямоване на реалізацію вищевказаної конституційної норми і норм Закону України «Про міжнародні договори та угоди».
Відтак, Конвенція є частиною національного законодавства України і підлягає застосуванню поряд з національним законодавством України. При цьому, на законодавчому рівні діє принцип примату норм міжнародного права у випадку, якщо вони суперечать нормам національного законодавства України.
Таким чином, норми Конвенції та практика Європейського суду з прав людини повинні застосовуватися національними судами, так само, як внутрішнє законодавство, і як норми прямої дії.
Частиною 1 ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно із ч. 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення.
Відповідно до п. п. 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (2262-12). Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п. 1.2, 1.3, 2.12, 2.13, 3.2, 3.8, 3.19 «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 року № 530, призначення і виплата пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей здійснюються органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону.
Військовослужбовцям, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону, пенсії призначаються і виплачуються після звільнення їх з військової служби.
Обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь персоналу командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за роботу з персоналом у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування.
При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (додаток 3).
Заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів.
Обласний військовий комісаріат у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону.
З матеріалів справи вбачається, що позивач після звільнення 19.02.2020 року звернувся до Кіровоградського обласного військового комісаріату із заявою про перерахунок пенсії, додавши такі документи: наказ військового комісара Олександрійського ОМВК про призов на військову службу під час мобілізації; наказ військового комісара Олександрійського ОМВК про звільнення з військової служби в зв`язку з демобілізацією; розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію (а.с.27-29).
Листом від 04.03.2020 року №837 відповідач 1 повідомив позивачу, що за результатами розгляду такої заяви, повідомлено, що після вчинення заходів визначених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, буде сформований належним чином пакет документів та направлений до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення (а.с.30-31).
Водночас, доказів направлення таких документів, матеріали справи не місять. Відповідачем 2, таких суду надано не було.
При цьому, Кіровоградським обласним військовим комісаріатом у своєму відзиві вказано, що у них відсутній необхідний пакет документів визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, наголошують, що позивач не звертався з такими документами до них.
Проте, такі твердження відповідача зазначені у відзиві, суд вважає безпідставними та оцінюються критично, так як, доказів вчинення дій Кіровоградським обласним військовим комісаріатом на виконання вимог пункту 2.12 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 року № 530, щодо сприяння у отримані позивачу необхідних документів для здійснення обрахунку пенсії позивачу (направлення на адресу Олександрійського об`єднаного міського військового комісаріату Кіровоградської області з проханням надати документи та оформити їх у відповідності до вимог законодавства), матеріали справи не містять.
Таким чином, суд вважає, що Кіровоградським обласним військовим комісаріатом була допущена протиправна бездіяльність щодо несвоєчасного надання документів, які підтверджують право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
При цьому, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок №3-1).
Суд зауважує, що відповідачем 2 копій матеріалів пенсійної справи до суду надано не було.
Твердження відповідача 2 щодо того, що заява позивача була скерована останньому, як лист і підлягала розгляду у порядку Закону України «Про звернення громадян», судом оцінюються критично з огляду на наступні положення чинного законодавства.
Так судом встановлено, що 31.02.2019 року позивач звернувся до відповідача 2 із заявою, в якій просив здійснити негайний перерахунок пенсії (виплата, якої припинялася) у зв`язку із зміною розмірів видів грошового забезпечення, з урахуванням додаткової вислуги від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення зі служби (а.с.23-25).
Проте, таку заяву було розглянуто відповідачем 2 як звернення у порядку Закону України «Про звернення громадян».
Порядок 3-1 регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».
Пунктом 1 вказаного порядку, визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання (пункт 4 Порядку 3-1).
За змістом пункту 23 Порядку 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії (пункт 24 Порядку 3-1).
Суд засвідчує, що законодавцем чітко прописано, що для здійснення призначення чи перерахунку пенсійного забезпечення, військовослужбовець звертається, до органу, що призначає пенсію із відповідною заявою, інших форм звернень Порядок 3-1, не містить.
Водночас пунктом 23 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, перерахунок пенсії позивача може бути проведено на підставі його заяви та додаткових документів, про що зазначено в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.
При цьому, суд резюмує, що вищевказаними приписами чинного законодавства чітко прописаний алгоритм взаємодії визначених відповідних територіальних органів (військових комісаріатів та управлінь пенсійного фонду) при здійсненні призначення (перерахунку) пенсійного забезпечення військовослужбовцям.
Суд звертає увагу відповідачів на вищевказані процедурні моменти порядку здійснення перерахунку пенсіонерам звільненим з військової служби, та наголошує на подальшому їх дотриманні у майбутньому, як суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
На думку Кіровоградського окружного адміністративного суду, позивачем надано суду достатні документальні докази, якими підтверджується протиправність оскаржуваних ним дій відповідачів, в той час, як останніми не доведено правомірність та обґрунтованість таких дій, а саме Кіровоградським обласним військовим комісаріатом під час не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області розрахунку вислуги років позивача з 01.04.2015 року з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградській області не здійсненням та не виплатою такого перерахунку, тобто без урахування вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
VI. Судові витрати.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В матеріалах справи містяться докази щодо понесення позивачем витрат по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (а.с.14).
Відтак, з огляду здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору такі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного військового комісаріату, з огляду першочергову допущену ним бездіяльність, що відобразилась у відмові у направленні відповідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для здійснення спірного перерахунку пенсії.
Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови у направленні до Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області на ОСОБА_1 документів для проведення перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, за заявою останнього;
Зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління пенсійною фонду України в Кіровоградській області на ОСОБА_1 розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення, для проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 01.04.2015 року;
Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2015 з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його па військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення;
Зобов`язати Головне управління Пенсійною фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.04.2015 пенсію за вислугу років, виходячи з 65 % грошового забезпечення (50% за 20 повних років плюс 3% за кожний повний рік вислуги років) за 25 повних календарних років вислуги, з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до дня фактичного звільнення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ – 07827576).
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.
Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 15 червня 2020 року.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук