
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ПОЗОВУ
15 червня 2020 рокуСправа № 280/3801/20 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача Секретаря Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області Забара Максима Сергійовича про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі
за позовною заявою Секретаря Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Голови Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_2 Миколаївни ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )
до Державного реєстратора Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області Савенко Дмитра Анатолійовича (72501, Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Молодих Патріотів, буд. 10 – А, код ЄДРПОУ 20508999)
про визнання протиправним та скасування розпорядження від 11.03.2020р. №53-к та скасування реєстраційної дії,
ВСТАНОВИВ:
09 червня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Секретаря Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області Забара Максима Сергійовича (далі по тексту – позивач ) до Голови Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_3 Валентини Миколаївни (далі по тексту – відповідач 1) та Державного реєстратора Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області Савенко Дмитра Анатолійовича (далі – відповідач 2), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Якимівського селищного голови Якимівського району Запорізької області від 11.03.2020 №53-к “Про поновлення ОСОБА_4 на посаді Якимівського селищного голови”;
- скасувати реєстраційну дію, вчинену державним реєстратором Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області Савенко Дмитром Анатолійовичем щодо Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області: “Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 11.03.2020 10981070018000258; ОСОБА_5 ; Виконавчий комітет Якимівської селищної ради; зміна керівника юридичної особи”.
Ухвалою суду від 11.06.2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
У встановлений судом строк, позивач усунув недоліки.
Ухвалою суду від 15.06.2020 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 13.08.2020 о 17 год. 00 хв. з викликом (повідомленням) сторін.
12.06.2020 позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Якимівського селищного голови від 11.03.2020 №53-к «Про поновлення ОСОБА_4 на посаді Якимівського селищного голови», до набрання законної сили судового рішення по справі № 280/3801/20. В обґрунтуванні заяви заявник зазначає, що Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.03.2020 по справі 280/16/19 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.08.2019 скасовано, та задоволено позов ОСОБА_4 , визнано протиправним та скасовано рішення двадцятої сесії сьомого скликання Якимівської селищної ради від 26.12.2019 №30 «Про дострокове припинення повноважень Якимівського селищного голови ОСОБА_4 », поновлено ОСОБА_4 на посаді Якиімвського селищного голови.
Як зазначає позивач, ОСОБА_4 не мала повноважень видавати розпорядження про поновлення самої себе на посаду селищного голови, у зв`язку з тим, що, ОСОБА_4 звільнила Якимівська селищна рада у відповідності до своїх повноважень, тому й поновлювати на посаді повинна Якимівська селищна рада, адже обов`язок поновлення на посаді покладений саме на орган, що прийняв рішення про звільнення, а поновлення на посаді можливе лише на підставі відповідного акту органу, що прийняв незаконне рішення. З наведених підстав просить суд заяву задовольнити.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частина друга ст. 154 КАС України – суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
Тобто, розгляд заяви про забезпечення позову в судовому засіданні здійснюється виключно у разі якщо матеріали адміністративної справи та заяви про забезпечення позову перешкоджають можливості об`єктивного розгляду заяви без участі сторін.
Проте, в даному випадку, суд дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву про забезпечення позову вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Суд звертає увагу, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити адміністративний позов лише за наявності 2 обов`язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до частини першої статті 10 вказаного нормативно-правового акту сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 30 частини першої статті 43 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.
Відповідно до статі 2 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» від 05.02.2015 №157-VII добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.
Як встановлено матеріалами справи, Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.03.2020 по справі 280/16/19 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.08.2019 скасовано, та задоволено позов ОСОБА_4 , визнано протиправним та скасовано рішення двадцятої сесії сьомого скликання Якимівської селищної ради від 26.12.2019 №30 «Про дострокове припинення повноважень Якимівського селищного голови ОСОБА_4 », поновлено ОСОБА_4 на посаді Якиімвського селищного голови.
Після цього ОСОБА_4 розпорядженням Якимівського селищного голови від 11.03.2020 №53-к «Про поновлення ОСОБА_4 на посаді Якимівського селищного голови», поновила себе на посаді та приступила до виконання повноважень Якимівського селищного голови 11.03.2020.
09 червня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Секретаря Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач ) до Голови Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_4 (далі по тексту – відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Якимівського селищного голови Якимівського району Запорізької області від 11.03.2020 №53-к "Про поновлення ОСОБА_4 на посаді Якимівського селищного голови";
- скасувати реєстраційну дію, вчинену державним реєстратором Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області Савенко Дмитром Анатолійовичем щодо Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області: "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах; 11.03.2020 10981070018000258; ОСОБА_5 ; Виконавчий комітет Якимівської селищної ради; зміна керівника юридичної особи".
Суд зазначає, що оскільки такі дії оскаржуються позивачем у судовому порядку, а відповідач фактично присутпила до виконання своїх обов`язків, на думку суду існує необхідність забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження Якимівського селищного голови від 11.03.2020 №53-к «Про поновлення ОСОБА_4 на посаді Якимівського селищного голови», до набрання законної сили судового рішення по справі № 280/3801/20, оскільки поновивши себе на посаді, сільський голова отримує велике коло повноважень передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Отже, невжиття заходу забезпечення позову унеможливить поновлення порушених прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, позивачем надано достатньо доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Відтак, у суду є всі підстави для задоволення заяви позивача про забезпечення позову. За таких обставин, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 150, 151, 154 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Секретаря Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про забезпечення позову – задовольнити.
2. Забезпечити позов Секретаря Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Голови Якимівської селищної ради Якимівського району Запорізької області ОСОБА_2 Миколаївни ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування розпорядження від 11.03.2020 №53-к та скасування реєстраційної дії, шляхом зупинення дії розпорядження Якимівського селищного голови від 11.03.2020 №53-к «Про поновлення ОСОБА_4 на посаді Якимівського селищного голови», до набрання законної сили судового рішення по справі № 280/3801/20.
3. Копію Ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.
Ухвалу у повному обсязі складено та підписано суддею 15.06.2020.
Суддя Р.В. Сацький