Рішення № 89846654, 09.06.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
260/1223/19
Номер документу
89846654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 червня 2020 року м. Ужгород№ 260/1223/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С.А.

при секретарі судових засідань - Жирош С.Ю.

та осіб, що беруть участь у справі:

позивач - не з`явилась;

представника відповідача - Секерня О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області згідно якої просила суд: 1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018року, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 , пенсію з 01.01.2018р. з посадового окладу та окладу за військовим званням відповідно до вимог Постанови КМУ №704 від 30.08.2017р., з врахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 01 січня календарного року та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 70% грошового забезпечення для обчислення пенсії розрахувати та виплатити з врахуванням: - посадовий оклад; - оклад за військовим званням; - надбавка за вислугу років (45%) - робота з таємними виробами, носіями, документами -15%; - надбавка за особливо важливі завдання - 50%; - премія - 10%; -ОУС-15%; - надбавка за кваліфікацію В/СЛ.1КЛАС 8% та без урахування розстрочки, передбаченої постановою КМУ №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншими категоріям осіб» з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 01 жовтня 2014 року позивач отримувала пенсію в разі втрати годувальника, після смерті чоловіка пенсіонера ветерана війни, інваліда війни 1 групи по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). Розмір призначеної пенсії з 2014 року весь час змінювався у зв`язку з її перерахунком, відповідно до вимог ст.43, ч.4 ст.63 Закону №2262-XIІ. Однак, коли позивачу повторно провели перерахунок пенсії та її розмір збільшився, остання в 2019 році звернулась до відповідача за роз`ясненням з цього приводу, на що 15.07.2019 року отримала відповідь, зі змісту якої дізналася про грубе порушення своїх прав на отримання пенсійних виплат в належному розмірі. Відповідно до наданої відповідачем інформації, станом на 01.10.2014р. на підставі ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ заробіток (грошове забезпечення) для обчислення основного розміру пенсії складався з наступних складових: - посадовий оклад; - оклад за військовим званням; - процентна надбавка за вислугу років; - надбавка за особливо важливі завдання -50%; робота з таємними виробами, носіями, документами - 15%; - премія -10%, ОУС -15%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас 8%. Основний розмір пенсії відповідно до вимог ст.13 Закону 2262-XIІ складав 35% грошового забезпечення. Зважаючи на вищевикладені обставини, позивач зазначила, що щомісячні підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, премії, які включені в грошове забезпечення для обчислення основного розміру пенсії мають постійний характер саме відповідно до вимог ст.43 Закону №2262-XIІ, вони не можуть бути ні зменшені, ні скасовані, тобто 70% грошового забезпечення повинно розраховуватись із 01.01.2018р. з врахування всіх цих складових. Крім цього, у позовній заяві позивач зазначила, що з відповіді відповідача така дізналася, що перерахунок пенсії проведено відповідно до вимог Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби.» №103 від 21.02.2018р. лише зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначених у довідці від №4736/10, наданої Закарпатським ОВК для перерахунку пенсії всі ці надбавки станом на 01.01.2008р. року враховані, а згідно довідки Закарпатського ОВК від 26.03.2018р. вже всі ці вищезазначені надбавки відсутні, тобто перерахунок пенсії був здійснений відповідачем з 01 січня 2018 року, але з розрахунку 70% грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії залишаються не враховані додаткові види грошового забезпечення та премія, які визначені у відсотках і були складовими при його розрахунку пенсії до 01.01.2018р., а саме: - робота з таємними виробами, носіями, документами -15%; - надбавка за особливо важливі завдання - 50%; - премія -10%, ОУС-15%, - надбавка за кваліфікацію в/сл 1 клас 8%, а з 01.01.2018р. тобто з дати перерахунку пенсії, всі ці складові просто відсутні, що є протиправними діями відповідача, які призвели до порушення моїх прав на належне пенсійне забезпечення, доказом чого є нижчезазначені норми матеріального права, які регулюють дані правовідносини. Відповідно до вимог ст.43 Закону №2262-ХІІ «У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку», ст.43 доповнено частиною згідно із Законом №580-VIII від 02.07.2015р., із змінами, внесеними згідно із Законом №900- VIII від 23.12.2015р. (далі ч.18 ст.43 Закону). Згідно абз.2 п.8 постанови ПВСУ «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №4 від 15.04.2005р. при збільшенні окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші види грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умовами служби, тощо...) .

Відповідно до вимог п.5 в редакції ПКМУ №103, постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі по тексту Порядок №45) . Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років, термін «використовуються» не є обмеженням, вищезазначені види грошового забезпечення використовуються і для перерахунку додаткових видів грошового забезпечення визначених у відсотках. Так при розрахунку розмірів додаткових видів грошового забезпечення, визначених у відсотках, використовуються (застосовуються), а саме: - робота з таємними виробами, носіями, документами 15% посадового окладу; - надбавка за особливо важливі завдання 50% суми посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; - премія 10% посадового окладу; ОУС-15%, надбавка за кваліфікацію в/сл. 1 клас -8%.

З огляду на вищевикладені позивачем обставини в позовній заяві позивач вважає, що відповідач своїми протиправними діями позбавив позивача з 01.01.2018р. надбавок, доплат та премії, які були включеними в розрахунок грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії згідно вимог Закону №262-XII, доказом чого є відповідь відповідача від 29.07.2019р. №498/В-99-01, а тому звернулась до суду за захистом свого, як вона вважає, порушеного права.

Позивач в судове засідання не з`явилась, однак скористалась наданим їй правом ст. 194 КАС України та подала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві та просила суд даний адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, при цьому додатково пояснивши, що 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. З метою виконання Постанови №704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії. Згідно матеріалів пенсійної справи, до 15.09.2014 пенсійне забезпечення виплачувалося позивачці за умовами постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, яке включало в себе наступні суми грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років у розмірі 35%; надбавка за кваліфікацію військової служби 1 клас 8%, надбавка за особливі умови служби 15% надбавка за таємність 15%; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %; премія у розмірі 10 %. Крім цього, представник відповідача зазначила, що відповідно до матеріалів пенсійної справи Закарпатським ОВК в Закарпатській області подано до головного управління ПФУ довідку №138 від 06.04.2018 р. про зміну грошового забезпечення позивача при якому було взято до уваги п.5 Порядку №45 в редакції від 24.02.2018, в довідці враховано для перерахунку основні види складових грошового забезпечення, визначених п.1 Постанови №103 по зразку довідки яка міститься у додатках до Постанови №103. Відповідно після перерахування пенсії по довідці №138 від 06.04.2018 р. сума грошового забезпечення позивачки становить: посадовий оклад - 6340,00 грн.: оклад за військовим званням - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 3487,50 грн. Всього, тобто під час проведення перерахунку пенсійне забезпечення позивача збільшилось і становить 6945,50 грн., що фактично свідчить про відсутність порушеного права позивача. Отже, Постановою № 103 не передбачено врахування при перерахунку пенсії надбавок та премій, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам. Крім цього, представник відповідача звернула увагу суду і на те, що Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №45). Пунктом 1 Порядку № 45 врегульовано, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Більш того, представник відповідача в судовому засіданні зазначила, що алгоритм перерахунку пенсій Порядком проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 року за №45, змінився, а відтак, підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши думку представника відповідача, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, позивач 02.07.2019 року звернулась до органів пенсійного фонду щодо проведення перерахунку пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області 05.07.2019 року надавши відповідь за №9497/03.20 повідомило позивачу, що така перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні та з 01 жовтня 2014 року отримує пенсію в разі втрати годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон). Пенсія позивачу була призначена Головним управлінням у розмірі 40% грошового забезпечення померлого годувальника та на момент призначення становила: - посадовий оклад -850,00; оклад за військове звання - 120,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 339,50 грн., - надб. за кваліфікацію. В/СЛ. 1 КЛАС 8% -68,00 грн.; - робота з таємними виробами, носіями, документами -15% -127,50 грн.; - надбавка за особливо важливі завдання - 50% -654,75грн.; - премія - 10%- 85,00грн., в.т.ч сума грошового забезпечення для обчислення пенсії -2372,25 грн. і загальний розмір пенсії становив 1619,48 грн.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії з грошового забезпечення, визначеного Постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного у довідці від 26.03.2018 p. № хрі6651, наданої Закарпатським ОВК для перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсії здійснений з 01 січня 2018 року за чинною на цю дату редакцією Закону і розмір пенсії складався із - посадового окладу -3520,00 грн.; оклад за військове звання - 1270,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років - 45%- 2155,50 грн.; в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії -6945,50 грн., і відповідно до вказаного перерахунку позивачу було призначено пенсію в перерахованому розмірі 4770,97 грн. (а.с. 12-13).

Не погодившись із прийнятим перерахунком, позивач повторно звернулася до відповідача із зверненням від 18.07.2019 року (вх.. №498/В-99-01 від 19.07.2019 року) щодо проведення перерахунку пенсії. Згідно наданої відповідачем відповіді від 29.07.2019 року №498/В-99-01 позивачу було роз`яснено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та відповідно отримує пенсію по втраті годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Пенсію позивачу було призначено у відповідності до п. «а» ст. 36 Закону з урахуванням 40% грошового забезпечення померлого годувальника та складала 1619,48 грн.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Такі умови та розміри були визначені Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року (надалі - Постанова № 103). Пунктом 1 Постанови № 103 було передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначенні станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, врахування додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року відповідно до постанови № 704, не передбачено.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії з грошового забезпечення, визначеного Постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеного у довідці від 26.03.2018 р. № хр 16651, наданої Закарпатським ОВК для перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії здійснений з 01 січня 2018 року з урахуванням 70% грошового забезпечення та на момент звернення складав 4770,97 грн. Тобто, в даному випадку, у зв`язку із перерахунком пенсії на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року розмір пенсії позивача збільшився із 40% до 70%, тобто із 1619,48 грн. до 4770,97 грн. (а.с. 17-18).

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач звернулась до суду із даним адміністративним позовом за захистом, як вона вважає порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить із наступного.

Спеціальним законом, який регулює дані спірні правовідносини є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, вказаною нормою Закону, Кабінету Міністрів України делеговано повноваження для встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.

З метою виконання Постанови №704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку пенсії.

Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 Постанови №103 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Згідно матеріалів пенсійної справи, до 15.09.2014 пенсійне забезпечення виплачувалося . позивачці за умовами постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, яке включало в себе наступні суми грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років у розмірі 35%; надбавка за кваліфікацію військової служби 1 клас 8%, надбавка за особливі умови служби 15%, надбавка за таємність 15%; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %; премія у розмірі 10 %.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи Закарпатським ОВК в Закарпатській області подано до Головного управління ПФУ довідку №ХР166517 від 26.03.2018 року про зміну грошового забезпечення позивача при якому було взято до уваги п.5 Порядку №45 в редакції від 24.02.2018 року, в довідці враховано для перерахунку основні види складових грошового забезпечення, визначених п.1 Постанови №103 по зразку довідки яка міститься у додатках до Постанови №103.

Відповідно після перерахування пенсії по довідці №ХР166517 від 26.03.2018 р. сума грошового забезпечення позивача становить: посадовий оклад - 3520,00 грн.; оклад за військовим званням - 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 2155,50 грн. Всього 6945,50 грн.(а.с.16).

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не має.

Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.

Однак, при розгляді даної справи суд враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється із урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Питання щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, урегульовані Порядком № 45.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Викладена судом правова позиція в даній справі відповідає правовій позиції, що викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 року по справі №240/6263/18(Пз/9901/1/19) (провадження №11-366заі19).

Окрім наведеного вище, суд вважає за необхідне звернути увагу позивача і на те, що питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло би бути предметом спору про визнання протиправними дій Закарпатського ОВК щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в межах цієї адміністративної справи.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з викладеного, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем відповідно до покладеного на нього обов`язку ч.2 ст. 77 КАС України доведено правомірність вчинених дій при проведенні перерахунку пенсії позивача, а відповідно спростовано належними та допустимими доказами твердження позивача щодо неправомірності таких дій.

Беручи до уваги висновок суду про відмову у задоволенні позову, понесені позивачем витрати, пов`язані з розглядом справи, відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ - 20453063) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

В разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано судом 16.06.2020 року.

СуддяС.А. Гебеш