Постанова № 898417, 22.08.2007, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
22.08.2007
Номер справи
ас11/472-07
Номер документу
898417
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.08.07

Справа №АС11/472-07.

Господарський суд Сумської області, у складі судді Зражевського Ю.О.,розглянувши матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Технафтосервіс”, м. Суми

до відповідача: Сумської міської ради, м. Суми

Про зобов’язання вчинити дії

За участю представників сторін:

Від позивача: Зайченко О.П.

Від відповідача: Клименко Ю.М., Парфененко М.С.

Суть спору: Позивач просить суд надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок, розташованих у м. Суми за адресами: вул. Білопільський шлях (район залізничного переїзду), вул. Харківська, 122 (район домобудівельного комбінату) орієнтовною площею 0,4 га під розміщення автозаправних станцій. Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що неодноразово звертався до відповідача із заявою про передачу йому в оренду зазначених вище земельних ділянок. При цьому до заяв були додані всі необхідні документи, передбачені Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі”. Але не зважаючи на це Сумська міська рада не надала позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду вказаних вище земельних ділянок.

Відповідач подав заперечення на позовну заяву, в якому обґрунтовує безпідставність позовних вимог та просить суд відмовити у їх задоволенні. При цьому відповідач посилається на те, що землі, які знаходяться під автозаправними станціями є землями автомобільного транспорту, однак жодного рішення стосовно зміни цільового призначення земельних ділянок, що знаходяться за адресами м. Суми, вул. Білопільський шлях та вул. Харківська,122 Сумською міською радою не приймалося.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

„12” грудня 2005 року ТОВ „Технафтосервіс” звернулося до в.о. міського голови м. Суми з проханням про надання в оренду земельних ділянок під розташування автозаправних станцій за адресами вул. Білопільський шлях (район залізничного переїзду), вул. Кірова (район нового аеропорту), вул. Харківська, 122 (район домобудівельного комбінату) та по автошляху Р-01 Київ-Суми-Юнаківка (на Курськ), на кілометрі 337+350 м. „24” березня 2006 року ТОВ „Технафтосервіс” знову звернулося до в.о. міського голови м. Суми з проханням про надання згоди на включення у схему розміщення в м. Суми АЗС у зазначених вище місцях.

„15” квітня 2006 року позивачем були отримані висновки Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, в яких виконавчий орган відповідача визнав за можливе відведення в оренду позивачу земельних ділянок під розміщення АЗС за наступними адресами: вул. Харківська, вул. Білопільський шлях. У висновках зазначено, що заявнику (позивачу по справі) дозволяється експлуатація земельних ділянок за призначенням під розташування АЗС. Крім того, позивачем було надано належним чином завірені копії схем генерального плану міста Суми з нанесенням на них місця розташування проектованих АЗС. Вказані схеми генерального плану погоджені Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради. Виходячи з цього, суд доходить висновку, що за цільовим призначенням на вказаних земельних ділянках можливе розміщення АЗС.

На замовлення позивача ТВМ АП „БББ” було виготовлено містобудівне обґрунтування розміщення АЗС за вказаними вище адресами. До зазначених містобудівних обґрунтувань увійшли, зокрема, схеми генерального плану м. Суми, на яких визначені місця розташування АЗС. Вказані схеми генерального плану були погоджені Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради.

Таким чином, з моменту першого звернення позивача до відповідача про передачу в оренду земельних ділянок під розміщення АЗС, розташованих за адресами вул. Білопільський шлях (район залізничного переїзду) та вул. Харківська, 122 (район домобудівельного комбінату) пройшло півтора роки. Однак до теперішнього часу заява позивача із незрозумілих причин, на порушення вимог чинного законодавства, залишалася без розгляду Сумською міською радою, чим порушуються права позивача бути орендарем земельних ділянок комунальної власності.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу Україні до повноважень міської ради належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

А згідно із частиною 2 статті 4 Закону України “Про оренду землі” орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

У відповідності із частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. При цьому згідно із частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок здійснюється шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 5 Закону України “Про оренду землі” орендарями земельних ділянок можуть бути громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об’єднання та організації, а також іноземні держави.

Порядок укладення договору оренди земельної ділянки визначений статтею 16 Закону України “Про оренду землі”, яка, зокрема, вказує, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Як видно із матеріалів справи позивач звернувся до Сумської міської ради з таким клопотанням у грудні 2005 року. Однак до моменту розгляду даної справи заява позивача залишається без розгляду.

Відповідно до частини 2 статті 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до вимог Земельного кодексу України укладенню договору оренди земельної ділянки повинно передувати розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки. Відповідно до пункту 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від “26” травня 2004 року №677, проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок або судового рішення. Враховуючи те, що Сумська міська рада ігнорує звернення позивача й не надає своїм рішенням дозволу на розроблення проекту відведення, і в той же час не відмовляє в його наданні, не вказуючи при цьому жодних підстав, суд доходить висновку про можливість своїм рішенням надати позивачу дозвіл на розроблення проекту відведення земельних ділянок.

Відповідно до частини 1 статті 35 Закону України “Про оренду землі” спори, пов’язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

Згідно із частиною 1 статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

За таких обставин, позовні вимоги щодо надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок, розташованих у м. Суми за адресами: вул. Білопільський шлях (район залізничного переїзду), вул. Харківська, 122 (район домобудівельного комбінату) орієнтовною площею 0,4 га під розміщення автозаправних станцій. є правомірними, обгрунтовними і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12 Земельного кодексу України, ст. ст. 4, 5, 35 Закону України „Про оренду землі”, ст. 77 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 94, 160-163 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Надати Товариству з обмеженою відповідальністю „Технафтосервіс” (м.Суми, вул.СКД, 20, офіс 39, код ЄДРПОУ 33813388) дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок, розташованих у м. Суми за адресами: вул. Білопільський шлях (район залізничного переїзду), вул. Харківська, 122 (район домобудівельного комбінату) орієнтовною площею 0,4 га під розміщення автозаправних станцій.

3. Копію постанови надіслати сторонам по справі.

4. Згідно ст. 186 КАС України заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

5. Згідно ст. 254 КАС України Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.