
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.06.2020 Справа №607/4857/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого – судді Вийванко О. М.
за участю секретаря с/з Стрілкової М. С.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, –
В С Т А Н О В И В :
Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд із позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів в розмірі 3 436,02 грн., посилаючись на те, що відповідач ОСОБА_2 звернулась із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг до позивача за призначенням їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї. Відповідно була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 01.08.2017 по 31.01.2018 у розмірі 3 276,95 грн. щомісячно. В поданій заяві відповідач поставила підпис, дату, чим підтвердила достовірність наданої інформації та повідомила про відповідальність за подання неповних та недостовірних відомостей. А також зобов`язалася в 10-ти денний термін повідомляти позивача про обставини, які впливають на виплату допомоги. 19.12.2017 р. на адресу Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надано відомості з Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, відповідно до якого відповідач ОСОБА_2 була знята з обліку в центрі зайнятості з 17.11.2017 р., у зв`язку із подання письмової заяви про зняття з реєстрації. Відповідно рішенням Управління від 20.12.2017 р. виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї припинено з 01.12.2017 р. Таким чином, відповідачу за період з 01.12.2017 р. по 31.12.2017 р. незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яку позивач просить стягнути з відповідача та судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити, не заперечує щодо заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, не повідомивши суду про причини своєї неявки, хоча про день та час слухання справи була повідомлена у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вважає за необхідне проводити заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Частиною 2 статті 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулась із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг в Управління соціальної політики за призначенням їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
Згідно п.3 “Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям” затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі Порядку) передбачено, що призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Відповідно до вимог ч.1 ст.6 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” та п.20 Порядку зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Частиною 1 статті 5 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно абзаців 1, 2 пункту 14 Порядку вбачається, що розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Згідно ч.2 ст.8 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” та п.19 Порядку зазначається, що у разі затвердження нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму розмір призначеної допомоги перераховується без звернення уповноваженого представника сім`ї. Органи соціального захисту населення провадять перерахунок раніше призначеної соціальної допомоги з місяця встановлення нового рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Відповідно до заяви ОСОБА_2 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 15.08.2017 р. № 916189 і доданої до неї Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 15.08.2017 р. та інших доданих документів, згідно з рішенням Управління соціальної політики Тернопільської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 01.09.2017 р. ОСОБА_2 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. у розмірі 3 276,95грн. щомісячно.
В поданій заяві відповідач поставила підпис, дату, чим підтвердила достовірність наданої інформації та повідомила про відповідальність за подання неповних та недостовірних відомостей. А також зобов`язалася в 10-ти денний термін повідомляти позивача про обставини, які впливають на виплату допомоги.
19.12.2017 р. на адресу Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надано відомості з Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, відповідно до яких ОСОБА_2 була знята з обліку в центрі зайнятості з 17.11.2017 р. на підставі абзацу 17 п.1 ст. 37 Порядку (подання письмової заяви про зняття з реєстрації як безробітного).
Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами 16 (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), 18-21, п.п. 1, 2, 3 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, - з місяця, наступного за місяцем, у якому припинено реєстрацію безробітного, за інформацією центрів зайнятості.
Згідно з рішенням Управління від 20.12.2017 р. виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї припинено з 01.12.2017 р.
Згідно з розпорядженням № 2208 від 19.12.2017 р. ОСОБА_2 припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим, у зв`язку із припиненням реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім`ї та встановлено перерахунок державної соціальної допомоги за період з 01.12.2017 р. по 31.12.2017 р.
ОСОБА_2 була повідомлена письмово про виниклу переплату, що підтверджується повідомленням № 5236.
На даний час незаконно отримана допомога відповідачем не повернута.
В ч.5 ст.7 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям” зазначено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно п.12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до вимог п.28 Порядку зазначено, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Враховуючи, що відповідач була належним чином повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму, яку потрібно повернути, про що свідчить повідомлення про переплату державної соціальної допомоги, однак, кошти на рахунок Управління по даний час не надходили, що заподіює безпосередню шкоду позивачу.
Станом на день звернення до суду незаконно отримані кошти на рахунок управління ОСОБА_2 не повернуто.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що оскільки відповідач ОСОБА_2 незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.12.2017 р. по 31.12.2017 р. в сумі 3 436,02 грн., то у даному випадку мають місце порушення з вини відповідача прав позивача щодо повернення коштів як безпідставно набуте майно в розумінні ст.1212 ЦК України, та вважає, що позов підлягає до задоволення та стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів в розмірі 3 436,02 грн.
Згідно з вимогами ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідачем не представлено суду жодних доказів щодо безпідставності вимог позивача.
Крім того, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме, судовий збір в розмірі 2 102,00 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, суд, –
У Х В А Л И В :
Задовольнити позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради грошові кошти в розмірі 3 436,02 грн. (три тисячі чотириста тридцять шість гривень 02 копійки) та 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) сплаченого судового збору.
Відповідачу направити копію заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починається відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду відповідачем подається протягом тридцяти днів здати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга на рішення суду учасниками справи подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Лисенка, 8, код ЄДРПОУ 03195636.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складено 15 червня 2020 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко