Рішення № 89836381, 16.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
160/3789/20
Номер документу
89836381
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2020 року Справа № 160/3789/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: державна установа Синельниківська виправна колонія № 94, відповідач 2: головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07 квітня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державної установи Синельниківська виправна колонія № 94, головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії та бездіяльність державної установи Синельниківська виправна колонія(94), що полягали у невиданні наказу про встановлення ОСОБА_1 щомісячної надбавки за вислугу років в розмірі 30% до окладів грошового забезпечення з 01.01.1997 року та її невиплаті незаконною;

- визнати право ОСОБА_1 на перерахунок грошового забезпечення за період з 01.01.1997 року по 04.01.1998 року з врахуванням щомісячної надбавки за вислугу років в розмірі 30% до окладів грошового забезпечення;

- визнати дії державної установи Синельниківська виправна колонія(94) по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 щомісячного грошового утримання з 01.01.1997 року по 04.01.1998 рік без щомісячної надбавки за вислугу років в розмірі 30% до окладів грошового забезпечення незаконними;

- зобов`язати державну установу Синельниківська виправна колонія (94) нарахувати та виплатити негайно з часу набрання постановою суду законної сили на суму незаконно недоплачених сум грошового забезпечення за період роботи 01.01.1997 року по 04.01.1998 рік включно індексацію відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»;

- зобов`язати державну установу «Синельниківська виправна колонія» (94) нарахувати та виплатити негайно з часу набрання постановою суду законної сили на суму незаконно недоплачених сум грошового забезпечення за період з 01.01.1997 року по 04.01.1998 рік включно компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати»;

- зобов`язати державну установу «Синельниківська виправна колонія» (№94) провести розрахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою перед звільненням з урахуванням щомісячної надбавки за вислугу років в розмірі 30% до окладів грошового утримання з наданням відповідного грошового атестату (довідки) для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 85; 10% підвищення за умови служби 8.50; оклад по званню 68; 30% надбавка за вислугу років 48,45; надбавка за високі досягнення у службі та виконання особливо важливих завдань 30%- 28.05; щомісячна доплата до пенсії 35% - 41,65; 33.3% премія, та скерувати його в головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для відповідного перерахунку пенсії з 04.01.1998 р;

- зобов`язати державну установу «Синельниківська виправна колонія» (№94) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 вихідну допомогу з врахуванням доплати від належної суми пенсії 35%, надбавки за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань 30%, премії 33.3%,відповідно п.2ст.15 Закону «Про правовий і соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з врахуванням виплачених сум;

- визнати протиправними дії державної установи «Синельниківська виправна колонія» (№94) в частині незарахування ОСОБА_1 при виході на пенсію періоду навчання в технікумі до стажу служби для обчислення відсоткової надбавки за вислугу років, зобов`язати зарахувати час навчання в Криворізькому технікумі гірничого транспортуй рік, 06 місяців, 00 днів) із розрахунку - один рік за 6 місяців на підставі архівної довідки та диплому;

- зобов`язати державну установу «Синельниківська виправна колонія» (№94) провести розрахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2005року з урахуванням щомісячної надбавки за вислугу років в розмірі 35% до окладів грошового утримання із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий окладу в сумі 115грн., підвищення посадового окладу 11.50грн,окладу за спеціальним званням в сумі 125 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 35% в сумі 88.03 грн., надбавки 100% у сумі 339,53 грн., надбавки за ОУС 50% у сумі 339,53 грн., надбавки за безперервну службу 70% у сумі 1109,74 грн., премії 33% у сумі 897,46 грн., пенсійної надбавки 35% у сумі 566,75грн., та скерувати його в Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для відповідного перерахунку пенсії з 01.01.2005 р. та в подальшому;

- зобов`язати головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області провести обчислення і перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 4 січня 1998 року на дату розрахунку виходячи з грошового забезпечення вказаного в довідках з урахуванням виплачених сум та виплачувати позивачу у встановленому розмірі пенсію і надалі, до внесення відповідних змін, до упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб до чинного законодавства;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити негайно з часу набрання постановою суду законної сили виплату різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією з 04 січня 1998 року на день розрахунку з врахуванням індексації суми за всі роки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 13.01.2020 року звернувся до державної установи «Синельниківська виправна колонія» (№94) із заявою щодо перерахунку встановленого стажу служби з врахуванням служби в армії та часу навчання, здійснити з 2005 року перерахунок стажу, визначивши надбавку за вислугу років 35%, а надбавку за безперервну службу в розмірі 70%. 31.01.2020 року позивач отримав відповідь, в якій йому відмовлено в перерахунку його пенсійного забезпечення. Позивач не погоджується з такою відомою, зазначаючи, що з послужного списку вбачається, що з 01.04.1996 року він мав право на отримання відсоткової надбавки за вислугу років у розмірі 30% від окладів грошового забезпечення, що в грошовому вираженні повинно було складати 48,45 грн. При цьому розмір донарахування має становити 5% з врахуванням індексації цієї суми доплати.

Адміністративний позов не відповідав вимогам ст.ст. 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України, тому ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 року був залишений без руху, з наданням строку для усунення недоліків.

На виконання умов Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання.

На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 року на адресу суду від відповідача-1 26.05.2020 року надійшов відзив на позовну заяву.

В наданому до суду відзиві зазначено, що позивачу правомірно було розраховано всі надбавки та вислугу років для перерахунку пенсії, а саме: розмір надбавки за вислугу років становить 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Підвищення 10% до посадового окладу за умови служби у лікувально-профілактичнихзакладах при кримінально-виконавчих установах закритого типу, закладах на правах лікувальних при кримінально-виконавчих установах закритого типу для лікування засуджених, які хворіють на активну форму туберкульозу Додатком №15 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 не передбачено. Форма довідки про розмір грошового забезпечення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, зі змінами, внесеними Постановою №103, передбачає зазначення лише основних видів грошового забезпечення, визначених у пункті 1 Постанови № 103. Включення, в довідку для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення не передбачено діючими нормативно - правовими актами. Ha день звільнення ОСОБА_1 , розрахунок стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи здійснювався згідно з наказом МВС України від 12.07.1993 року №402, який не передбачав зарахування у стаж для встановлення відсоткової надбавки за вислугу років строкової Служби в Збройних Силах, а тому стаж для виплати відсоткової надбавки за вислугу років з 01.04.1983 року по 04.01.1998 року складає 14 років 09 місяців 03 дні – 25%. Криворізький технікум гірничого транспорту не є вищим навчальним закладом, після якого присвоюється офіцерське звання, а тому вказаний час навчання не зараховано до вислуги років позивача. До вислуги років позивача зараховується служба, а не трудова діяльність. Служба позивача розпочалась з 01.04.1983 року з дати призначення його на посаду інженер з організації праці засуджених.

27.05.2020 року до суду надійшов відзив відповідача-2, в якому зазначено, що головне управління не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка. Вимога про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі майбутньої довідки державної установи «Синельниківська виправна колонія» (№94) є передчасною. Визначальною умовою для виплати особі компенсації втрати частини пенсії є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. Відповідні права позивача можна буде вважати порушеними лише у разі, якщо компенсація не буде йому виплачена у тому ж місяці, що і заборгованість.

26.05.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив відповідача-2, в якому позивачем зазначено, що посилання відповідача-2 на Порядок, встановлений від 22.08.2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», є протиправним, оскільки вказана постанова Кабінету Міністрів України не передбачає компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії. Вимога про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії не є передчасною, оскільки Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надало довідку згідно з постановою суду до відповідача-2, але останній не здійснив перерахунок пенсії.

01.06.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив відповідача-1, в якому позивачем зазначено, що відповідно до складеної довідки по роботі з особовим складом державної установи «Синельниківська виправна колонія» (№94) станом на 03.09.1996 року вислуга років позивача складала 15 років 06 місяців 10 днів в календарному обчисленні, та 20 років у пільговому обчисленні, отже позивача мала бути встановлена щомісячна доплата від належної суми пенсії в розмірі 35 % від грошового забезпечення.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст.262 КАС України підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться.

2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічний гарантій з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) №540-ІХ від 30 березня 2020 року», яким внесено зміни до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу, Кримінального процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України, Господарського кодексу України, Цивільного Кодексу України, Кодекс законів про працю тощо.

Суд звертає увагу на те, що вказаним законом доповнено розділ VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України пунктом 3 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»

Враховуючи наведене, судом продовжено розгляд справи до 16.06.2020 року з метою недопущення порушення прав відповідачів на подачу відзиву до суду, права позивача на подачу відповідей на відзиви та надання судом належної оцінки поданим поясненням учасників справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є пенсіонером органів внутрішніх справ України, має посвідчення № НОМЕР_2 від 23.01.1998 року та перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

У період з 1980 року по 1998 рік позивач проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ СРСР та Міністерства внутрішніх справ України, а саме в установі ЯЄ 308/94 УМВС України в Дніпропетровській області.

Наказом УМВС України в Дніпропетровській області №149 о/с від 23.12.1997р. позивача було звільнено з 04.01.1998 року із займаної посади «начальник загону» ВСРС УВП-94 УМВС України в Дніпропетровській області за ст.64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у запас, через хворобу та призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992р.

13.01.2020 року позивач звернувся із запитом до державної установи «Синельниківська виправна колонія» (№94) на отримання публічної інформації, в якому просив:

- провести переобчислення в частині встановлення стажу для нарахування начальнику загону УИН-94 УМВД України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 , відсоткової надбавки за вислугу років з врахуванням служби в армії та часу навчання по матеріалам особової справи;

- здійснити з 01.01.2005 року перерахунок стажу служби, визначивши з цього періоду відсоткову надбавку за вислугу років в розмірі 35%, а надбавку за безперервну службу в розмірі 70%, надавши в головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області необхідне подання, щодо врахування в структурі грошового забезпечення для обчислення пенсії надбавки за вислугу років в розмірі 35 відсотків (до всіх видів грошового забезпечення), або надати позивачу особисто;

- надати виписку з наказу УВС в Дніпропетровській області №367 від 24.10.1985року, яким встановлено стаж для виплати відсоткової надбавки за вислугу років станом на 01 січня 1998року;

- надати виписку з послужного списку особової справи (витяги з наказів про призначення, переведення з посади на посаду; присвоєння звання; направлення на навчання до Рязанської вищої шкоди МВС СРСР, зарахування слухачем РВШ МВС СРСР).

31.01.2020 року державною установою «Синельниківська виправна колонія» (№94) надано відповідь на запит №94/16-499, в якій зазначено, що Криворізький технікум гірничого транспорту не є вищим навчальним закладом і тим закладом, після закінчення якого, присвоюється офіцерське звання. Звання молодший лейтенант внутрішньої служби було присвоєно позивачу 04.11.1983 року, вже коли позивач проходив службу в органах внутрішніх справ. До вислуги років для призначення пенсії не включено навчання в Рязанській вищий школі МВС СССР, оскільки позивач навчався вже перебуваючи на службі. До розрахунку вислуги років для призначення пенсії не зараховано період трудової діяльності з 29.07.1974 року по 16.09.1974 року – інженер виробничо-диспетчерської частини, з 09.08.1980 року по 01.04.1983 року – механік цеху, у зв`язку з тим, що до вислуги років позивача зараховується служба, а не трудова діяльність. Служба позивача розпочалась з 01.04.1983 року з дати призначення його на посаду інженер з організації праці засуджених.

Не погоджуючись з діями відповідача-1 щодо не зарахування всіх періодів служби, роботи та навчання до розрахунку вислуги років, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Досліджуючи питання протиправності дій відповідача-1 щодо неподання до органу пенсійного фонду довідки про грошове забезпечення позивача із зазначенням пільгового заліку вислуги років для призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до виписки з наказу начальника УВП-97 УМВС України в Дніпропетровській області від 08.01.1998 року №1о/с при звільненні позивача в запас з 04.01.1998 року по п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби начальницьким та рядовим складом ОВС України, вислуга років позивача на день звільнення склала:

- 19 років 06 місяців 20 днів у календарному обчисленні;

- 21 рік 08 місяців 19 днів у пільговому обчисленні.

Відповідно до грошового атестату №88 від 10.01.1998 року позивачу визначено надбавку за вислугу років для призначення пенсії у розмірі 25% з розрахунку вислуги років відповідно до наказу №367 від 24.10.1985 року у розмірі 14 років 01 місяць 27 днів.

Згідно з висновком №83/20495 від 19.01.1998 року про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» пенсія була призначена позивачу виходячи з розрахунку 25% надбавки за вислугу років при розрахунку грошового забезпечення для вирахуванні суми пенсії.

Проте, судом встановлено, що у висновку №83/20495 від 19.01.1998 року про призначення пенсії позивачеві зараховано вислугу років в календарному обчисленні: 17 років 11 місяців 01 день, в пільговому обчисленні 21 рік 09 місяців 08 днів.

Позивач неодноразово звертався до відповідача-1 із заявами про перерахунок розміру надбавки за вислугу років з 25% до 35% та надання документів з особової справи від 18.07.2019 року, від 03.09.2019 року та 13.01.2020 року.

Зокрема, відповіддю державної установи «Синельниківська виправна колонія» (№94) від 29.07.2019 року за вих. №94/4-3022 позивача повідомлено, що на час звільнення позивача для виплати відсоткової надбавки за вислугу років у складі грошового забезпечення зараховувались періоди в календарному обчисленні.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон), в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію.

Відповідно до ч.1 ст. 1 цього Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Позивача було звільнено в запас з 04.01.1998 року по п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби начальницьким та рядовим складом ОВС України.

Відповідно до п. «а» ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 (даліПостанова).

Вказаною постановою встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються:

- військова служба в Збройних Силах, Прикордонних військах, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України;

- служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до ч.3 вказаної постанови до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

г) один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та військовослужбовцям, які працюють у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ і Центральним управлінням Служби безпеки.

Аналізуючи наведені законодавчі норми, які діяли на момент призначення позивачу пенсії, судом встановлено, що встановлений порядок обчислення вислуги років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 стосується обчислення необхідного строку вислуги років для призначення відповідного виду пенсії, проте не стосується здійснення розрахунку та/або пенсії при обчисленні сум грошового забезпечення.

Порядок обчислення стажу служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначено Інструкцією, затвердженою наказом МВС України від 20.06.2004 року №684, яка була чинна на момент звільнення позивача та призначення пенсії.

Згідно з ч.2 ст. 2 Інструкції обчислення періодів служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється в порядку, передбаченому законодавством, в календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).

З аналізу положень наведеного Порядку від 17.07.1992 № 393 та Інструкції від 20.06.2004 року №684 випливає, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», а не при визначенні розміру такої пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 05.11.2015 по справі К/800/46432/14 та від 21.03.2017 по справі № 345/3710/16-а, а також Верховним Судом в постанові від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а.

З аналізу наведених правових норм, суд зазначає, що законодавцем виокремлено два види стажу для розрахунку вислуги років, а саме:

- стаж вислуги років, який розраховується для призначення пенсії за вислугою років на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, в якому передбачено пільговий розрахунок вислуги років та який застосовується для визначення права на призначення пенсії, а саме необхідного стажу вислуги років, в тому числі пільгового. До вказаного стажу зараховується і строкова служба в Збройних Силах, яка була зарахована відповідачем-2 під час розрахунку вислуги років саме для призначення пенсії;

- стаж для встановлення відсоткової надбавки за вислугу років, який застосовується при розрахунку грошового забезпечення та який на день звільнення позивача розраховувався в календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць) відповідно до Інструкції «Про Порядок обчислення стажу служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», затвердженою наказом МВС України від 20.06.2004 року №684.

Вказане пояснює різницю у вислузі років позивача в різних документах, які сформовані були для визначення права на призначення пенсії за вислугою років та які видані з метою обчислення суми грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії.

Судом встановлено, що на момент звільнення позивача діяв Указ Президента України від 4 жовтня 1996 року N 923/96, яким було визначено розміри надбавки до окладів грошового утримання за вислугу років (крім військовослужбовців строкової служби): розмір надбавки за вислугу років від 10 до 15 років складає 25%.

Таким чином, з урахуванням вислуги років, визначеної у грошовому атестаті позивача №88 від 10.01.1998 року позивачу правомірно визначено надбавку за вислугу років для призначення пенсії у розмірі 25% з розрахунку вислуги років відповідно до наказу №367 від 24.10.1985 року у розмірі 14 років 01 місяць 27 днів.

Стосовно не зарахування часу навчання у Криворізькому технікумі гірничого транспорту, в якому позивач навчався з 01.09.1975 року по 27.06.1978 року, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (в редакції, чинній на момент звільнення позивача зі служби) встановлено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної інспекції техногенної безпеки та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

Як зазначено у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 р. у справі №21-411а14, яка прийнята з підстав неоднакового застосування зазначених норм матеріального права, у наведеному вище тексті норми права (ч. 2 ст. 17 Закону і пункт 2 постанови №393) розділові знаки і сполучник "також" у сполученні з "а" вказують, що обставини, викладені після сполучника, мають таке саме значення, як і викладені до зазначеного сполучника. Тобто додатково до вислуги років при призначенні пенсії зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах і в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання. Виходячи з синтаксичної структури речення додатково до вказаної вислуги може бути зарахований час навчання в навчальних закладах, зазначених у статті 17 вказаного вище Закону, якщо після їх закінчення присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.

Таким чином, на підставі аналізу наведених вище норм права та враховуючи особливий статус осіб, які мають право на пенсію військовослужбовця, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку про те, що до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону №2262-XII додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців.

В даному випадку судом встановлено, що позивач закінчив навчання у Криворізькому технікумі гірничого транспорту у 1978 році, який станом на момент випуску позивача відповідно до Закону України «Про освіту» був вищим навчальним закладом, але не був тим закладом, після якого присвоюється офіцерське звання, а спеціальне звання «молодший лейтенант внутрішньої служби» позивачу було присвоєно 04.11.1983 року.

Враховуючи вищенаведену правову позицію Верховного Суду України погоджуючись з нею, суд робить висновок, що оскільки після закінчення вказаного цивільного навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське звання, то таке навчання не може бути зараховано до вислуги років на військовій службі для цілей Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд не бере до уваги надані позивачем листи та роз`яснення Міністерства, оскільки, в даному випадку необхідно враховувати мету правового регулювання, як складового елемента права, з огляду на особливий статус осіб, які мають право на пенсію військовослужбовця.

Стосовно не зарахування до розрахунку вислуги років для призначення пенсії періоду трудової діяльності з 29.07.1974 року по 16.09.1974 року – інженер виробничо-диспетчерської частини, з 09.08.1980 року по 01.04.1983 року – механік цеху, суд зазначає наступне.

Законодавством регламентовано пільгове обчислення стажу осіб, які проходять службу в органах Державної кримінально-виконавчої служби, що є гарантією їх соціальних прав на пільгове пенсійне забезпечення, а саме ч.4 ст. 23 Закону України «Про державну кримінально виконавчу службу» особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів. Таким чином можна зробити висновок, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсії згідно із п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Правовою підставою для набуття особою, яка проходила службу, зокрема в органах Державної кримінально-виконавчої служби, права на призначення пенсії за вислугою років є наявність в неї відповідного стажу роботи, набутого у відповідності до норм законодавства, регулюючих засади трудової діяльності зазначеної категорії осіб та їх соціального забезпечення.

З аналізу пункту 3 Постанови № 393, судом встановлено, що до вислуги років зараховується служба, а не трудова діяльність, а тому відсутні підстави для зарахування вказаних періодів до розрахунку вислуги років позивача.

Суд не погоджується з позицією відповідача-1 про те, що форма довідки про розмір грошового забезпечення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, зі змінами, внесеними Постановою №103, передбачає зазначення лише основних видів грошового забезпечення, визначених у пункті 1 Постанови № 103, включення в довідку для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення не передбачено діючими нормативно - правовими актами, з огляду на таке.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.

З набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку головним управлінням Пенсійного фонду України; головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинними нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пунктів 5, 6 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: установлювати: 1) посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1 - 11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1 - 5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою; 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; 3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Виплачувати: 1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16; 2) доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 3) доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням; 4) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивне звання "заслужений тренер", "заслужений майстер спорту", "майстер спорту міжнародного класу", в розмірі 10 відсотків посадового окладу, "майстер спорту" - 5 відсотків посадового окладу. За наявності двох і більше звань надбавка до посадового окладу виплачується за одним (вищим) званням; 5) надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання "заслужений" або "народний", в розмірі відповідно 10 і 15 відсотків посадового окладу; 6) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 7) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби, в розмірі восьми, а зазначеним особам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - дванадцяти посадових окладів; 8) одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту.

У додатку №15 до Постанови №704 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» установлено також надбавку за кваліфікацію, а саме особи офіцерського складу (крім осіб офіцерського складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, особи рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: другий: у розмірі 3 відсотків посадового окладу.

Разом з тим, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №103) постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно з пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції:

« 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Тобто, Постановою №103 встановлено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії) не враховуються.

Водночас, Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та в подальшому ці судові рішення залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року.

Таким чином, з огляду на визнання нечинними наведених положень Постанови №103 (а саме з 05.03.2019, тобто з дня набрання рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили), враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, суд приходить до висновку, що на момент розгляду даної справи по суті перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У свою чергу Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу;

- надбавка за кваліфікацію особам офіцерського складу особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, особам рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: другий: у розмірі 3 відсотків посадового окладу.

Тобто, в даному випадку саме на Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою та подання такої довідки до органу, що призначає пенсії - головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.

Проте, судом не встановлено звернення позивача до суду з вимогами про зобов`язання Південно-східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції скласти та надати до головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що за відсутності такої довідки, відповідач 2 у справі не наділений самостійними повноваженнями визначати розмір та складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

З огляду на встановлені у справі обставини, суд зазначає про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача до відповідача-1, як наслідок, не підлягають задоволенню позові вимоги, викладені до відповідача-2.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відповідача 1: державна установа Синельниківська виправна колонія № 94, відповідач 2: головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук