Рішення № 89836371, 20.05.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2020
Номер справи
160/1895/20
Номер документу
89836371
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2020 року Справа № 160/1895/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт", в якій позивач просить суд стягнути з приватного акціонерного товариства "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" штраф у розмірі 27200 (двадцять сім тисяч двісті) грн. 00 коп. до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок УК у Шевчен.р.м.Дніпра/Шев.р/21081100 за балансовим рахунком UА678999980000031119106004004 "Надходження до загального фонду державного бюджету" по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", новий символ звітності 106, банк отримувача - Казначейство України ЕАП, код ЄДРПОУ отримувача -37989274.

Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач не розкрив регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, опублікування в офіційному друкованому виданні, подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно з вимогами статті 39, статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-ІV від 23.02.2006 року (зі змінами), з урахуванням вимог пункту 4 глави 4 Розділу II "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826. Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 31-СХ-2-Е від 09.02.2018р. Згідно даного розпорядження ПАТ "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" повинно було у термін до 30.04.2018 року усунути порушення законодавства про цінні папери та письмово проінформувати Департамент НКЦПФР у Східному регіоні про виконання даного розпорядження з наданням підтверджуючих документів. Відповідач не виконав видане Уповноваженою особою Комісії розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 31-СХ-2-Е від 09.02.2018 р., що є невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яке, згідно п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", є обов`язковим для виконання. Отже, за означені правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства було порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду яких, на підставі п. 5-8 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Уповноваженою особою НКЦПФР на Товариство було накладено штрафні санкції на загальну суму 27 200 грн.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 261 КАС України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Відповідачем у визначений законодавством строк відзиву на позовну заяву не подано.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Враховуючи положення ч.4 вказаної статі, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи №160/1895/20 у спрощеному провадженні.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що приватне акціонерне товариство "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" порушило вимоги законодавства на ринку цінних паперів.

Так, відповідач не розкрив регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, опублікування в офіційному друкованому виданні, подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно з вимогами статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІV від 23.02.2006 року (зі змінами), з урахуванням вимог пункту 4 глави 4 Розділу II «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.12.2013р. за № 2180/24712), зі змінами (далі- Положення).

Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 31-СХ-2-Е від 09.02.2018р. Згідно даного розпорядження приватне акціонерне товариство "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" повинно було у термін до 30.04.2018 року усунути порушення законодавства про цінні папери та письмово проінформувати Департамент НКЦПФР у Східному регіоні про виконання даного розпорядження з наданням підтверджуючих документів.

Відповідач не виконав видане Уповноваженою особою Комісії розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 31-СХ-2-Е від 09.02.2018 р., що є невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яке, згідно п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», є обов`язковим для виконання.

Вищезазначені факти підтверджуються актами про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.10.2019р. № 537-СХ-2-Е, № 538-СХ-2-Е, №539-СХ-2-Е, №541-СХ-2-Е представник відповідача на підписання актів не з`явився, про що була зроблена відповідна відмітка на актах про правопорушення.

Постанова про розгляд справ про правопорушення була направлена відповідачу 04.11.2019 року з інформацією про час та місце розгляду справи. Представник відповідача на розгляд справи не з`явився.

За вищевказані правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства було порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду яких, на підставі п. 5-8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Уповноваженою особою НКЦПФР на Товариство було накладено штрафні санкції на загальну суму 27 200 грн., а саме:

згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 537-СХ-2-Е від 21.11.2019р. за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів було застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 538-СХ-2-Е від 21.11.2019р. за неопублікування інформації було застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 539-СХ-2-Е від 21.11.2019р. за неподання інформації до НКЦПФР було застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 541-СХ-2-Е від 21.11.2019р. за невиконання розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів було застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 гривень.

Оскільки керівник або уповноважений представник відповідача не з`явився на розгляд справ про правопорушення, постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №537-СХ-2-Е, № 538-СХ-2-Е, №539-СХ-2-Е, №541-СХ-2-Е від 21.11.2019р. були направлені поштою. Зазначені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів разом з супровідним листом (вих. № 23/02/27119 від 22.11.2019р.) були надіслані на адресу останнього рекомендованим листом. Це підтверджується списком згрупованих поштових відправлень та касовим чеком, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до пункту 2 розділу XVIII Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Пунктом 5 розділу XVIII Правил передбачено, що у разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 розділу XVIII Правил, штраф стягується в судовому порядку.

Судовим розглядом встановлено, що на момент звернення до суду зазначена сума штрафу Товариством не сплачена.

Посилаючись на наведені обставини, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" №448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (далі Закон №448/96-ВР).

Цей Закон №448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Відповідно до ст. 1 цього Закону, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями ст.7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно з статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року № 3480-IV, регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 4 вищезазначеної статті закону, річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття.

Згідно з пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення №2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.

Як вже зазначалось вище, відповідач не розкрив регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2018 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, опублікування в офіційному друкованому виданні, подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно з вимогами статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІV від 23.02.2006 року, з урахуванням вимог пункту 4 глави 4 Розділу II «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов`язаними з таким правопорушенням документами протягом п`яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 6 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірно інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до п.14 Розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 № 1470 (із змінами та доповненнями) постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Пунктом 4 розділу VII Правил передбачено, що постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом п`яти робочих днів з дати її винесення.

Отже, у зв`язку із тим, що керівник або уповноважений представник приватного акціонерного товариства "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" не з`явився на розгляд справ про правопорушення, постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №537-СХ-2-Е, № 538-СХ-2-Е, №539-СХ-2-Е, №541-СХ-2-Е від 21.11.2019р. були направлені поштою. Зазначені постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів разом з супровідним листом (вих. № 23/02/27119 від 22.11.2019р.) були надіслані на адресу останнього рекомендованим листом. Це підтверджується списком згрупованих поштових відправлень та касовим чеком, що містяться в матеріалах справи.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що накладаючи на відповідача штрафні санкції та звертаючись до суду про їх стягнення, позивач діяв в межах повноважень, у порядку та у спосіб, що передбачені законодавством, яке регулює ринок цінних паперів в Україні.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки відповідні витрат, пов`язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, позивачем понесені не були, судові витрати у вигляді судового збору стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 242-243, 245-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного акціонерного товариства "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" про стягнення штрафу - задовольнити повністю.

Стягнути з приватного акціонерного товариства "Четвертий експедиційний загін підводних та гідротехнічних робіт" штраф у розмірі 27200 (двадцять сім тисяч двісті) грн. 00 коп. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок УК у Шевчен.р.м.Дніпра/Шев.р/21081100 за балансовим рахунком UА678999980000031119106004004 «Надходження до загального фонду державного бюджету» по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", новий символ звітності 106, банк отримувача - Казначейство України ЕАП, код ЄДРПОУ отримувача-37989274.

Судові витрати у вигляді судового збору у справі не розподіляються.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник