
Справа № 186/726/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2020 року м. Першотравенськ
Суддя Першотравенського міського суду Дніпропетровської області Кривошея С.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла від Чугуївського ВП ГУНП в Харківській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України, притягнутого за ч.1 ст.130 КУпАП,
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що 25 травня 2020 року о 06 годині 00 хвилин, керував автомобілем марки ВАЗ-21051, р/н НОМЕР_1 , біля будинку №2 по пл. Соборній, міста Чугуєва, Харківської області, з явними ознаками алкогольного сп`яніння. Від проходження медичного огляду у медичному закладі та продуття алкотестеру «Драгер», відмовився у присутності двох свідків.
Згідно вимог п.1 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в першу чергу вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
За загальним правилом, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення (ч.1 ст. 276 КУпАП).
Виключення з цього правила передбачені ч.2-6 ст. 276 КУпАП, зазначені норми містять виключний перелік альтернативної підсудності та розширеному тлумаченню не підлягають.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Відповідно до висновку КСУ у справі щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст.279 КУпАП від 26 травня 2016 року № 5-рп/2015, положення ч.1 ст.276 КУпАП передбачає, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. В аспекті цього питання необхідно розуміти, що використане словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Згідно довідки про зняття з реєстрації місця проживання, наданої 10 червня 2020 року відділом реєстраційної служби при виконавчому комітеті Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 02 жовтня 2015 року був знятий з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , за рішенням апеляційного суду Дніпропетровської області у справі №181/151/14-ц.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР №445309 від 25 травня 2020 року, місцем вчинення правопорушення є пл. Соборна, буд.2, міста Чугуєва, Харківської області.
Згідно вимог ч.1 ст.8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII (далі Закон № 1402-VIII) ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно до п.1 ч.7 ст.56 Закону № 1402-VIII суддя зобов`язаний справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати і вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Крім цього, Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Таким чином виходячи з аналізу загальних засад здійснення правосуддя, основоположних прав гарантованих Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, компетентним судом є орган судової системи держави, наділений компетенцією здійснювати правосуддя (юрисдикцією) у справах, що відповідно до закону йому підсудні.
Враховуючи вищевикладене, з метою усунення перешкод для реалізації права особи на справедливий суд та доступ до правосуддя, матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, слід повернути до Чугуєвського ВП ГУНП в Харківській області для направлення за підсудністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.276 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Справу про адміністративне правопорушення 186/726/20, провадження №3/0186/385/20 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП повернути до Чугуївського ВП ГУНП в Харківській області для направлення за підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ: /С.С.Кривошея/