Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 березня 2010 року 11 год. 25 хв. № 2а-13758/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О. при секретарі судового засідання Дудар І.М. вирішив адміністративну справу
за позовомХмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
доДержавного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»в особі Шепетівської дистанції колії
простягнення заборгованості у розмірі 64477,23 грн.
Представники: від позивача:Подлевський О.М.., довіреність №07-01-2079 від 14.09.2009 р. від відповідача:Авраменко Д.В., довіреність №3019-НЮ від 23.12.2009р. На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.03.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 16.03.2010р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Позивач Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі –Позивач) з позовом до Відповідача Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»в особі Шепетівської дистанції колії (далі –Відповідач, ДТГО «Південно-Західна залізниця») про стягнення заборгованості у розмірі 64477,23 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.11.2009р. відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.01.2010р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач позов підтримує та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що у ДТГО «Південно-Західна залізниця»існує заборгованість у розмірі 64477,23 грн.
Відповідач в своїх запереченнях позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, –
ВСТАНОВИВ:
Шепетівська дистанція колії (ідентифікаційний код 01069942) є відокремленим підрозділом Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»без права юридичної особи (ідентифікаційний код 04713033), який зареєстрований як страхувальник Фонду в Шепетівській районній виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним кодом страхувальника №61.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001р. №2240 (далі –Закон №2240) та "Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. №38 (далі –Інструкція №38) Хмельницьким обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 13.09.2006 р. проведено перевірку Відповідача по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі –ФСС з ТВП) за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006 р., на підставі якої складено Акт перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти сплати страхових внесків, інших платежів до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та цільового і правильного витрачання його коштів від 13.09.2006 р. (далі –Акт від 13.09.2006 р.).
Перевіркою встановлено наступні порушення:
- статті 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування»від 11.01.2001р. №2213-ІІІ;
- статей 7, 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»від 18.01.2001р. №2240-ІІІ;
- пунктів 4, 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1266 (далі - Порядок №1266).
До матеріалів долучено копію Акту від 13.09.2006 р. з підписами посадових осіб Відповідача (в.о. начальника Веснік В.О. та в.о. головного бухгалтера Олійник А.І.) із запереченнями до акту.
За результатами ревізії Позивачем винесено рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 18.09.2006 р. № 321 (далі –Рішення №321) на загальну суму 66741,96 грн., з яких:
- 1509,82 грн. –неправомірні витрати,
- 754,91 грн. –штраф у розмірі 50% належної до сплати суми страхових внесків,
- 1799,66 грн. –донараховані страхові внески,
- 620,57 грн. –доутримані страхові внески,
- 62057,00 грн. –штраф у розмірі 100% заниженої суми фонду оплати праці.
У рішенні зазначено, що зараховану суму слід відобразити у звіті про нараховані страхові внески, перерахування та витрати, пов’язані із загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності Ф 4ФСС з ТВП за ІІІ квартал 2006 р.
Як вбачається з матеріалів справи, Рішення №321 Відповідачем не оскаржувалось.
Після відображення у звіті Ф4-ФСС з ТВП за 9 місяців 2006р. було виявлено, що Шепетівською дистанцією колії відображено та сплачено 2264,73 грн. (1509,82 грн. неправомірних витрат та 754,91 грн. штрафу у розмірі 50% належної до сплати суми страхових внесків) не сплачено заборгованість по Рішенню №321 в розмірі 64477,23 грн.
У запереченнях до позову Відповідач вважає Рішення №321 в частині незаконного стягнення коштів в розмірі 64477,23 грн. незаконним, постановленим в порушення вимог чинного законодавства. Відповідач заперечення обґрунтовує тим, що витрати на придбання санаторно-курортних путівок за рахунок коштів підприємства не є витратами на оплату праці найманих працівників і тому на них не нараховуються внески до фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими та похованням» цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Органи ФСС з ТВП у своїй діяльності керуються Законом №2240. Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Статтею 28 Закону №2240 визначені права та обов'язки страховика, зокрема страховик має право: здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян –суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо сплати страхових внесків та використання страхових коштів; здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи.
Одним з принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням є цільове використання коштів (пункт 6 статті 5 Закону №2240). Згідно з пунктом 4 статті 13 Закону №2240 до повноважень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
В статті 19 Закону № 2240-ІІІ визначені джерела формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Зокрема це - суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст.2 Закону № 2240-ІІІ застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Роботодавці, юридичні особи, набувають статусу страхувальника з дня взяття їх на облік у робочому органі відділення Фонду.
Статтею 28 цього Закону передбачено право страховика накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
У ст. 30 Закону визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Підпунктом 15.14.4 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління ФСС з ТВП № 38 встановлено, що при наявності заперечень або зауважень до акта ревізії (перевірки) керівник, головний бухгалтер чи інші особи, які підписують акт, в день його передачі роблять про це застереження перед своїми підписами із зазначенням дати та роблять запис "з вимогами розділу 15 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 p. N 38 ознайомлений" і не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня підписання із зауваженнями подають до нього письмові пояснення чи заперечення.
13.09.2006р. Відповідачем було складено заперечення на Акт перевірки від 13.09.2006 р.
Керівник Виконавчої дирекції відділення Фонду зобов'язаний не пізніше 20 календарних днів з наступного дня після закінчення ревізії з урахуванням заперечень або зауважень за їх наявності щодо правомірності дій перевіряючих розглянути їх та прийняти мотивоване рішення, яке вручається заявнику під розписку або надсилається об'єкту перевірки поштою з повідомленням про вручення.
За матеріалами Акта ревізій від 13.09.2006р. та відповідно до ст. 30 Закону №2240 було винесено Рішення № 321.
Таким чином, з урахуванням сплати коштів у розмірі 2264,73 грн., відображених у звіті Ф4-ФСС з ТВП за 9 місяців 2006р., Відповідач не сплатив на користь Фонду платежі та фінансові (штрафні) санкції у розмірі 64477,23 грн. Ці кошти Відповідач повинен був перерахувати до бюджету ФСС з ТВП на протязі 10 днів наступних за днем отримання рішення та відобразити у звіті Ф 4-ФСС з ТВП.
Рішення №321 на час розгляду адміністративної справи №2а-13758/09/2670 чинне.
Враховуючи наведені положення Закону №2240, Інструкції №38 Позивачем правомірно нараховано платежі та застосовано штраф у розмірі 64477,23 грн. Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Заперечення Відповідача, викладені письмово та оголошені в судовому засіданні, фактично стосуються правомірності обчислених у Рішенні №321 платежів та фінансових санкцій. Однак Рішення №321 не є предметом оскарження цієї адміністративної справи. Відповідач не довів правомірності несплати стягнення у розмірі 64477,23 грн. за цим рішенням. Посилання Відповідача, наданих в судових засіданнях, на застосування вимог статей 99, 100 КАС України є необґрунтованими на підставі статті 30 Закону №2240.
Отже дії Відповідача по несплаті нарахованих платежів та фінансових (штрафних) санкцій є такими, що суперечать чинному законодавству.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Оскільки позивач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог , суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом примусового стягнення з Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»платежів та фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 64477,23 грн.
Статтею 8 Закону №2240 встановлено, що спори, які виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного територіально-галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця»в особі Шепетівської дистанції колії на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по Рішенню №321 у розмірі 64477,23 грн. (шістдесят чотири тисячі чотириста сімдесят сім гривень 23 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Л.О. Маруліна