Рішення № 89801838, 15.06.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
560/2462/20
Номер документу
89801838
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2462/20

РІШЕННЯ

іменем України

15 червня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови включити до розрахунку пенсії ОСОБА_1 суми щомісячної додаткової грошової винагороди вказаної у довідці від 15.04.2020 №150/53/415 виданої військовою частиною А1556;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 26.11.2017, врахувавши до складу грошового забезпечення при її обчисленні суму щомісячної додаткової грошової винагороди зазначеної у довідці виданій військовою частиною А1556 від 15.04.2020 №150/53/415.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при обчисленні пенсії відповідачем не була врахована щомісячна додаткова грошова винагорода, яка належить до складових грошового забезпечення, з яких проводиться розрахунок пенсії.

Оскільки під час проходження військової служби він на постійній основі отримував вказану щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовця, з якої нараховані і сплачені страхові внески, вона повинна була бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.05.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачем 05.06.2020 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що механізм обчислення пенсії з 01.01.2018 змінився, підстав для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії суми щомісячної додаткової грошової винагороди згідно довідки від 15.04.2020 №150/53/415 виданої ВЧ А1556 немає.

Відповідач подав до суду клопотання в якому просить залишити без розгляду позовні вимоги, оскільки позивач пропустив строк звернення до суду.

На подане клопотання відповідача, суд зазначає, що оскільки відмова пенсійного фонду датована 05.05.2020, а позивач при цьому звернувся до суду 15.05.2020 у зв`язку із чим строк на звернення до суду не пропустив.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в Збройних Силах України. Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області з 26.11.2017 позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

При обчисленні пенсії позивачу відповідачем враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років та середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.11.2015 по 31.10.2017 за довідкою №40/1831 від 08.12.2017 виданою військовою частиною А1556.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.09.2019 у справі №560/2526/19 військовою частиною А1556 додатково видано довідку № 150/53/415 від 15.04.2020 до якої увійшла сума щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалася позивачу у період листопад 2015 - жовтень 2017. Щомісячна додаткова грошова винагорода зазначена у вищевказаній довідці, не увійшла у довідку подану військовою частиною для розрахунку пенсії при її призначенні.

23.04.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив включити до розрахунку пенсії суму щомісячної додаткової грошової винагороди зазначену у довідці від 15.04.2020 №150/53/415 виданої військовою частиною А1556.

Листом від 05.05.2020 №2200-0302-8/17495 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що на органи Пенсійного фонду України не покладено жодних зобов`язань в установленому чинним законодавством порядку, підстав для проведення перерахунку пенсії згідно наданої довідки від 15.04.2020 №150/53/415 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, виданої військовою частиною А1556 на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.09.2019 у справі №560/2526/19, у головного управління немає.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Аналогічно, згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 для призначення пенсії за вислугу років подаються: заява про призначення пенсії; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Зі змісту вказаного Порядку вбачається, що визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсій особам, звільненим з військової служби, а також оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення таких пенсій здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами, які використовують матеріали, довідки, надані військовими частинами, де проходив службу військовослужбовець.

Відтак, оскільки постановою №889 від 22 вересня 2010 року "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців, отже ця виплата, яку військовослужбовець отримував під час проходження служби щомісяця, та з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17.

Як видно зі змісту довідки про нараховане грошове забезпечення та щомісячну додаткову грошову винагороду за останні 24 місяці перед звільненням вказана щомісячна додаткова грошова винагорода виплачувалась позивачу починаючи з листопада 2015 та до часу його звільнення зі служби, тобто мала характер постійної виплати. За таких обставин є підстави для включення її до складових грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Відтак, судом встановлено, що на розмір призначеної позивачу пенсії безпосередньо вплинула відсутність однієї зі складових грошового забезпечення, яку помилково не було включено до довідки, на підставі якої призначалась пенсія.

У той же час, вини військовослужбовця у цьому не було, а згодом вказані суми були включені до довідки, яку надано відповідачу, отже розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до довідки, виданої військовою частиною А1556.

Оскільки призначення пенсії позивачу відбулось 26.11.2017, перерахунок необхідно проводити з цієї дати.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення, яким фактично відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з необґрунтованих нормами закону підстав, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови включити до розрахунку пенсії ОСОБА_1 суми щомісячної додаткової грошової винагороди вказаної у довідці від 15.04.2020 №150/53/415 виданої військовою частиною А1556.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 26.11.2017, врахувавши до складу грошового забезпечення при її обчисленні суму щомісячної додаткової грошової винагороди зазначеної у довідці виданій військовою частиною А1556 від 15.04.2020 №150/53/415.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук