Рішення № 89801834, 15.06.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
560/1683/20
Номер документу
89801834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1683/20

РІШЕННЯ

іменем України

15 червня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій та рішення протиправними, зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії та рішення від 03.12.2019 №222550004337 суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 01.12.1991;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 27.11.2019, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку, обчисленого за останні 24 календарні місяці роботи, згідно з статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 01.12.1991.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 01.12.1991 (далі - Закон №1789-ХІІ). Проте, отримав відмову у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах прокурорів тривалістю 14 років та загальної вислуги років - 24 роки на підставі частини 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII).

На думку позивача, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення є таким, що суперечить нормам чинного законодавства та порушує його конституційне право на соціальне забезпечення.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що з 11.10.2017 працівникам прокуратури пенсії призначаються відповідно до статті 86 Закону №1697-VII.

Відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VIІ прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року вислуги років не менше 24 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.12.2019 №222550004337 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону №1697-VII у зв`язку з відсутністю необхідної загальної вислуги 24 роки 6 місяців, про що позивача повідомлено листом №42082/03 від 13.12.2019. Так, тривалість загальної вислуги років позивача станом на 27.11.2019 становить 19 років 9 місяців 5 днів, у тому числі спеціальний стаж на посадах прокурорів - 17 років 1 місяць 29 днів, що є недостатнім при необхідному 24 роки 6 місяців загальної вислуги, в тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців станом на день звернення з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року.

Звертає увагу на те, що приписами статті 15 Закону №1697-VII визначено посади в прокуратурі, робота на яких надає особі статус прокурора, такими посадами в прокуратурі, є зокрема, посада керівника підрозділу регіональної прокуратури, прокурора, заступника керівника та керівника місцевої прокуратури. Разом з цим, посади помічника і старшого помічника прокурора визначеною статтею не передбачено, а тому, відсутні підстави для врахування періоду роботи позивача з 02.11.2001 по 01.09.2002 на посаді помічника прокурора м. Кам`янець-Подільського до спеціального стажу на посадах прокурорів.

Вказує, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії 27.11.2019. У цей час питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури визначалися вже положеннями Закону №1697-VII, а тому, позовна вимога щодо зобов`язання призначити пенсію з 27.11.2019 відповідно до приписів статті 50-1 Закону №1789-ХІІ є необґрунтованою.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.03.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.04.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.05.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.05.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зупинення провадження у справі №560/1683/20.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

За змістом диплома ВК №21189792, виданим 22.06.2002, та додатку до нього ОСОБА_1 в період з 01.08.1997 по 22.06.2002 навчався в Львівському національному університеті імені Івана Франка на денній формі навчання за спеціальністю правознавство, після завершення якого отримав кваліфікацію - спеціаліст - юрист.

Згідно з відомостями трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 працював на посадах:

- з 02.11.2001 по 01.09.2002 - помічника прокурора м. Кам`янець-Подільського;

- з 02.09.2002 по 11.01.2012 - старшого слідчого прокуратури м. Кам`янець-Подільського;

- з 12.01.2012 по 24.03.2014 - заступника прокурора Полонського району;

- з 25.03.2014 по 22.04.2015 - начальника слідчого відділу прокуратури області;

- з 23.04.2015 по 14.12.2015 - прокурора Кам`янець-Подільського району;

- з 15.12.2015 по 08.11.2018 - заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Хмельницької області;

- з 09.11.2018 по 05.09.2019 - керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Хмельницької області.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції від 15.01.2011.

Про результати розгляду заяви, відповідач повідомив позивача листом від 20.09.2019 №Г-1089-П-02.26-04. Вказав, що у зв`язку з набранням чинності Закону №1697-VII втратив чинність Закон №1789-XII, крім окремих положень, зокрема частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1. Зазначені положення статті 50-1 стосуються визначення виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, зарахування періодів роботи до вислуги років, що дає право на пенсію, та осіб, звільнених з роботи в порядку дисциплінарного стягнення з позбавленням класного чину або позбавлені класного чину за вироком суду, тощо. А тому, відсутні підстави для застосування норм статті 50-1 Закону №1789-XII в частині призначення пенсії. Повідомлено, що відповідно до частини 1 статті 86 Закону №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року вислуги років не менше 24 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років. Статтею 15 Закону №1697-VII визначено посади в прокуратурі, робота в яких надає особі статус прокурора. Такими посадами в прокуратурі є, зокрема, посади керівника підрозділу регіональної прокуратури, прокурора, заступника керівника та керівника місцевої прокуратури. Посади стажиста, помічника і старшого помічника прокурора статтею 15 Закону №1697-VII не передбачені. Відповідно до частини 6 статті 86 Закону №1697-VII посади помічника прокурора, слідчого зараховуються до загальної вислуги років при визначенні права на пенсію за вислугу років незалежно від віку. До вислуги років також зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання. Зазначено, що враховуючи викладене, до стажу роботи на посадах прокурорів можуть бути зараховані періоди роботи з 12.01.2012 по 31.08.2019 на посадах заступника прокурора району, начальника відділу прокуратури області, прокурора району, заступника керівника та керівника місцевої прокуратури загальною тривалістю 7 років 7 місяців 19 днів при загальній вислузі років на день звернення 19 років 11 місяців 1 день.

Вказаним листом повідомлено, що у позивача відсутній необхідний стаж роботи на посадах прокурорів тривалістю 14 років та загальна вислуга - 24 роки, а тому, він не має права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до частини 1 статті 86 Закону №1697-VII.

Позивач звернувся до відповідача з листом щодо обрахунку стажу роботи на прокурорських посадах згідно з законом.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.11.2019 №Г-1588-П-02.26-04 повідомлено ОСОБА_1 про те, що у зв`язку з набранням чинності Закону №1697-VII втратив чинність Закон №1789-ХІІ, крім окремих положень, зокрема, частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1. Зазначені положення статті 50-1 стосуються визначення виплат (крім посадових окладів, надбавок за класичні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, зарахування періодів роботи до вислуги років, що дає право на пенсію, та осіб, звільнених з роботи в порядку дисциплінарного стягнення з позбавленням класичного чину або позбавлені класичного чину за вироком суду, тощо. Зазначено, що відсутні підстави для застосування норм статті 50-1 Закону №1789-ХІІ в частині призначення пенсії. Відповідно до частини 1 статті 86 Закону №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року вислуги років не менше 24 років, у тому числі стажу на посадах прокурорів не менше 14 років, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - вислуги років не менше 24 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців. Відповідно до частини 6 статті 86 Закону №1697-VII до вислуги років, що дає право на призначення пенсії зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічника і старшого помічника прокурора, слідчого. Крім того, до вислуги років також зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання.

Повідомлено, що згідно наданих документів станом на 05.09.2019 загальна вислуга років позивача становить 19 років 11 місяців. До загальної вислуги років зараховано періоди роботи на посадах: з 02.11.2001 по 01.09.2002 - помічника прокурора м. Кам`янець-Подільського; з 02.09.2002 по 11.01.2012 - старшого слідчого прокуратури м. Кам`янець-Подільського; з 12.01.2012 по 24.03.2014 - заступника прокурора Полонського району; з 25.03.2014 по 22.04.2015 - начальника слідчого відділу прокуратури області; з 23.04.2015 по 14.12.2015 - прокурора Кам`янець-Подільського району; з 15.12.2015 по 08.11.2018 - заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Хмельницької області; з 09.11.2018 по 05.09.2019 - керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Хмельницької області.

Статтею 15 Закону №1697-VII визначено посади в прокуратурі, робота в яких надає особі статус прокурора. Такими посадами в прокуратурі є, зокрема, посади заступника керівника, керівника місцевої прокуратури, прокурора, заступника прокурора та старшого слідчого. Посади помічника і старшого помічника прокурора статтею 15 Закону №1697-VII не передбачені. Станом на 05.09.2019 стаж роботи на посадах, віднесених до статті 15 Закону №1697-VII складає 17 років 5 днів.

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 27.11.2019 щодо призначення пенсії за вислугу років.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.12.2019 №222550004337 відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у зв`язку з відсутністю необхідної загальної вислуги років 24 роки 6 місяців. Зазначено, що тривалість страхового стажу становить 22 роки 2 місяці 1 день, у тому числі на посадах прокурорів - 17 років 1 місяць 29 днів.

Листом від 13.12.2019 №42082/03 відповідач повідомив позивача про вказане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Також зазначено, що до стажу роботи на посадах прокурорів йому зараховано періоди з 02.09.2002 по 31.10.2019 на посадах старшого слідчого прокуратури, заступника прокурора району, начальника відділу прокуратури області, прокурора району, заступника керівника та керівника місцевої прокуратури загальною тривалістю 17 років 1 місяців 29 днів при загальній вислузі років 19 років 9 місяців 5 днів. Вказано, що посада помічника прокурора не відноситься до посад в прокуратурі, робота в яких надає особі статус прокурора.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, яка діяла з 26 липня 2001 року (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001) до 01 жовтня 2011 року (в редакції Закону №3668-VI від 08.07.2011), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Отже, у прокурорів та слідчих, які в період часу з 26 липня 2001 року до 01 жовтня 2011 року мали стаж роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, виникло право на пенсійне забезпечення за вислугу років на підставі зазначеної норми.

Враховуючи положення статей 22 та 58 Конституції України, можливо стверджувати про те, що у разі, якщо в подальшому у чинному законодавстві відбуваються зміни щодо правового регулювання призначення пенсії за вислугу років, які підвищують, зокрема, необхідний стаж для призначення пенсії, зменшують розмір пенсії у відсотковому виразі до посадових окладів, то такі зміни звужують зміст та обсяг існуючих прав зазначеної категорії осіб (в яких таке право виникло раніше).

Позивач у період часу з 26 липня 2001 року по 01 жовтня 2011 року не мав необхідного стажу роботи для призначення пенсії, а отже у нього не виникло право на пенсійне забезпечення за вислугою років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (у вказаній редакції).

Оскільки позивач не набув такого права, то неможливо стверджувати і про звуження його змісту та обсягу, оскільки положення Конституції України, на які посилається позивач, вказують на неприпустимість звуження змісту та обсягу вже існуючого права.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року по справі №265/3516/17 та від 04 грудня 2019 року по справі №747/559/17.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на правову позицію, викладену у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13), оскільки у наведених справах спір стосувався застосування норм матеріального права при визначенні розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, а не порядку призначення пенсій.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31 січня 2019 року по справі №750/11190/16-а.

Закон №1697-VII набрав чинності 15 липня 2015 року, відповідно до п.п.1 п.3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" 1789-ХІІ (крім, зокрема, ч. 3, 4, 6 та 11 ст.50-1).

Отже, на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії положення ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, що регулювали порядок призначення пенсій, втратили чинність.

При цьому, суд зазначає, що позивач у період часу з 26 липня 2001 року по 01 жовтня 2011 року не мав необхідного стажу роботи для призначення пенсії, а тому, в нього не виникло право на пенсійне забезпечення за вислугою років на підставі статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у вказаній редакції).

Разом з цим, відповідно до частини 1 статті 86 Закону №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців.

Станом на дату звернення до органів Пенсійного фонду (27.11.2019) загальний стаж позивача не становив більше 24 років 6 місяців, як того вимагає частина 1 статті 86 Закону №1697-VII та, відповідно, не дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Згідно із ч.6 ст.86 Закону №1697-VII, до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується, зокрема:

- час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів;

- військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання.

Відповідачем зараховано до загальної вислуги років половину строку навчання в Львівському національному університеті імені Івана Франка, а також періоди роботи на посадах: з 02.11.2001 по 01.09.2002 - помічника прокурора м. Кам`янець-Подільського; з 02.09.2002 по 11.01.2012 - старшого слідчого прокуратури м. Кам`янець-Подільського; з 12.01.2012 по 24.03.2014 - заступника прокурора Полонського району; з 25.03.2014 по 22.04.2015 - начальника слідчого відділу прокуратури області; з 23.04.2015 по 14.12.2015 - прокурора Кам`янець-Подільського району; з 15.12.2015 по 08.11.2018 - заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Хмельницької області; з 09.11.2018 по 05.09.2019 - керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Хмельницької області.

До спеціального стажу періоди роботи на посадах з 02.11.2001 по 01.09.2002 - помічника прокурора м. Кам`янець-Подільського та половина строку навчання в Львівському національному університеті імені Івана Франка не зараховані.

Також суд звертає увагу, що Верховним Судом у своїх рішеннях (постанови від 27.02.2019 у справі №415/2185/17, від 10.10.2019 у справі №554/5582/17, від 17.10.2019 у справі №308/8967/16-а) викладено правовий висновок, що якщо у період дії статті 50-1 Закону №1789-XII у редакції, яка діяла до 01.10.2011, у особи не виникло права на призначення пенсії, то внесені до зазначеної статті зміни щодо збільшення необхідного для призначення пенсії стажу не є звуженням прав такої особи.

При цьому, виходячи з дії законів в часі, на правовідносини, що виникли, має поширюватися дія Закону №1697-VII, а не положення статті 50-1 Закону №1789-XII, який втратив свою чинність на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії.

Таким чином, коли стаж позивача недостатній для призначення пенсії на підставі статті 86 Закону №1697-VII, а в період дії статті 50-1 Закону №1789-ХІІ позивач не набув права на призначення пенсії за вислугу років, відповідачем обґрунтовано відмовлено у призначенні йому пенсії.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про те, що відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.

Враховуючи наведене, а також положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій та рішення протиправними, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. На час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк